چوبی که چرخ دور آن گردد

آب معدني كندوان در روستايي تاريخي و كم نظير كنداون قرار دارد كه در فاصله 22 كيلومتري جنوب اسكو در ميان دره اي باصفا و كنار رودخانه پرآبي به همين نام واقع شده است. در جنوب كشيدگي رشته كوهها، دره ها، جلگه ها و دشتها موجب پيوستگي توپوگرافيك استان با آذربايجان غربي و زنجان شده است و در شرق نيز دره و رودخانة دره رود ، كوههاي سبلان، چهل مند و گردنة صائين اين خطه را از استان اردبيل جدا مي كند. آب شيرين جزيره براي مصرف حيوانات وحشي از دو چشمه اي كه در جنوب آن قرار دارد تأمين مي شود .

اين بندر در جزيره شاهي ( اسلامي ) واقع شده و يكي از بنادر مهم درياچه اروميه در امور بازرگاني و اقتصادي است . در سمت شمالي بندر رحمانلو اسكله ای براي پهلو گرفتن كشتي های باري و مسافري ، در بخش جنوبی محلي براي مسافريني كه به منظور استفاده از آب و لجن درياچه كه براي درمان برخي از بيماري ها مفيد است به اين بندر مي آيند بنا شده است .

سبك بنا و ستونها آن را به قرن هشتم و نهم منسوب مي كند. اما وقتی خودتان در جریان طوفان میافتید و سیل غران زندگی شما را از صخرهای در دهان امواج مخوف پرتاب میکند، آنجا اگر توانستید همت به خرج دهید، آنجا اگر ایستادگی کردید، اگر از خطر واهمهای به خود راه ندادید، بله، آن وقت در دوران آرامش، لذت هستی را میچشید. طالقان در دوران اسماعیلیان نیز شهرت بسیار داشت و نبردهای سختی میان اسماعیلیان و سلجوقیها و در همان دوره مرعشیان و مغولان در این نقطه از کشور در گرفت. شهرستان رودسر در زمانهاي قديم به بخشي از «رانكوه» در شرقيترين ناحيه گيلان تعلق داشت.

عده اي حتي اين شهر را همان سوز يا شوش قديم و عده اي ديگر آكراتا يا آماتاي ذكر شده در تورات فرض كرده اند . نام اين شهر در كتاب هاي تاريخي قديم آمده است . چشمه سرداب رستمآباد یکی از پرآبترین چشمههای رشتهکوه زاگرس در استان چهارمحال و بختیاری است که هر ساله گردشگران بسیاری را جذب خود میکند، سرد بودن آب این چشمه در تمام فصول سال ویژگی اصلی این چشمه است. ظاهراً اين مسجد در ابتدا داراي ديوارهاي سنگي و سقف گنبدي بود كه بعدها سقف و ديوارها فرو ريخت و قطعات آن هر يك در جايي افتاد و يا به جاي ديگري انتقال يافت .

اين روستا مسجد كهني دارد كه 6 ستون عظيم سنگي سقف چوبي آن را نگه داشته است . در پاي اين كوه قبرستاني است كه در آن مجسمه سنگي قوچي قرار دارد . كوه موروداغ در 36 كيلومتري غرب تبريز در جهت شرقي – غربي از ارتفاعات شمالي صوفيان به سمت تبريز كشيده شده است . اگر به ورزش های آبی علاقه مندید این مکان برای شما مناسب است. در تابستان بسياری از مردم برای استفاده از آب و لجن درياچه به اين بنادر روي مي آورند . يكي از دره هايي كه تابستان ها مورد بهره برداري وسيع قرار مي گيرد ، درة سعيد آباد است كه در 2 كيلومتري جادة ترانزيتي تبريز – تهران قرار دارد.

غار اسكندر به فاصلة 30 كيلومتري تبريز در روستاي سعيد آباد واقع شده و دسترسي به آن از طريق جادة ترانزيتي تبريز – تهران ميسر است . این غار دارای آبشار و قندیل های بسیار زیبا و دارای اتاقك طبیعی بوده و آبشار و قندیل های آن بسیار دیدنی و بدیع می باشد و در نوع خود بی نظیر هستند. عرض دهانة اين غار حدود 5 متر و ديوارهاي داخل آن داراي استالاكتيت هاي جالب توجهي است. بنا داراي دو مناره به ارتفاع 9 متر است كه از كنگره و مأذنه آن اثري بر جاي نمانده است . اين مسجد در وسط روستا ميان حياط وسيعي بنا شده است .در داخل مسجد منبر چوبي منبت كاري شده شكسته و درهم ريخته اي وجود دارد كه همزمان با بناي مسجد ساخته شده است .

پس از ايلخان مغول ، تبريز در عصر جلايريان و تركمانان آق قويونلو و قره قويونلو پايتخت ايران شد و در اين زمان (870هجري) بود كه به دستور جهان شاه بن قره يوسف بن تركمان مسجد كبود (گؤي مسجد) بنا گرديد. در دورة استبداد صغير محمد علي شاه ، مردم تبريز به رهبري دو قهرمان ملي – ستارخان و باقرخان – پس از ماهها مبارزه و ستيز ، ابتدا تبريز و آذربايجان و سپس ايران را از چنگ استبداد رهايي بخشيدند.

شهر فعلي ابتدا در اطراف بازار به وجود آمد و قديميترين محله، همان محله بازار شهر است كه بعداً در اثر ارتباط تبريز، سنندج و بانه طرفين جادههاي آن آباد شد. بعضی از آیین ها و رسومات نوروزی هرات افغانستان با دیگر کشورهای حوزه نوروز مشترک است، اما بعضی دیگر در این استان پر رنگتر است، از جمله اینکه در آخرین روزهای اسفند ماه، بازار نظافت و شتسشوی وسائل خانه بسیار گرم می شود و همه خانواده، به خانه تکانی و شستشوی فرش ها و دیگر وسایل مشغول می شوند. این روستا آب و هوایی بسیار عالی داشته و سرسبزی و درختان اطراف آن برای همگان قابل توجه است.

آب نماهای زیبا، محیط بازی کودکان، سکوهایی برای برپا کردن پیک نیک و البته قایقهایی که شما را به گردش داخل دریاچه و لذت بردن از تماشای گوشه به گوشه آن دعوت میکنند. این کافی شاپ توچال تهران با قیمت مناسب و کیفیت عالی، بهترین مکان برای انرژی گرفتن در یک محیط پر از برف است. در سال های 1330 یا 1329 اثر جاودانه خود حیدربابایه سلام را خلق و برای همیشه به یادگار گذاشت.

اما بعد از دو ماه آب دوباره بالا آمد و به سرداب رسید و آن آب چشم های کور شده را شفا می داد . در سال 340 هجري قمري از اتحاد سه گانة تبريز، اشنو ( اسند ، اسنق ) و دهخوارقان مملكت بني روديني به وجود آمد كه حكام آن قدرت و استقلال كامل داشتند و خلفاي بغداد از دخالت و نفوذ كمي در آن برخوردار بودند. «در سالهاي بين 740 تا 806 هجري قمري، حوادث مهمي در اوجان روي داد تا اين كه امير تيمور هنگام عزيمت به تبريز چند روز در قصر غازاني اوجان به استراحت پرداخت و علما و سادات و عرفاي تبريز در مجالس مباحثه در حضور وي شركت كردند.» در 823 هجري قمري قره يوسف تركمان، در اوجان از دنيا رفت.

دیدگاهتان را بنویسید