چشمه علی تهران کجاست و چه تفریحاتی دارد؟

غار کرفتو ، مسجد شیخ مظهر ، تکیه بابا شیخ ، شهر بازی پاپتوس ، آرامگاه حاج حکیم نیلوفری ، رودخانهي سقز ، دریاچهی سد شهید کاظمی ، مسجد شیخ حسن مولانا ، قرآن تاریخی شیخ حسن مولانا ، مسجد دومناره ، حمام حاج صالح ، قلعهی باستانی زیویه ، بازار مرزی بسطام ، روستای تاریخی ترجان، منطقهی حفاظت شده ی عبدالرزاق برخی از مهم ترین دیدنی های شهر هستند که گردشگران را به سقز دعوت میکنند. رود سیروان ، دشت بیجار ، برج آجری اوشقون بابا ، چشمه آب تلخ ، قلعه قمچقای ، منطقهی حفاظتشدهی بیجار ، برجی ینگی ارخ ، برج اوچ گنبدخان ، پل گل قشلاق ، پل صلواتآباد ، پل قجور ، امامزاده عقیل ، تپه سراب گرگین ، تپه چغا ، تپه قلعه ، تپه قبا سرخ ، مسجد خسروآباد گروس ، قلعه قدیمی ، قلعه بانو ، امامزاده حمزه عرب ، مقبرهی صاحبه خاتون ، مقبره سید مسیب سید شکر ، حمام یاسوکند ، امامزاده خضر ، چال تپه ، چهارباغ گروس ، بازار سنتی بیجار ، پیست اسکی نسار و روستاهای کوچک و بزرگ بسیار این منطقه ، از عوامل شهرت این شهر هستند.

این قلعه در که قدمتش را حتی تا دوران پیش از اسلام تخمین زده اند، بر روی یک تپه مرتفع باستانی به مساحت هشت هزار متر بنا شده است. قالی های دست باف بیجار ، بوکان ، سنندج و افشار از مهم ترین صنایع دستی استان کردستان به حساب میآیند. گلیم سنه ، نازککاری روی چوب ، کلاش (گیوه) ، ساخت ابزار و آلات موسیقی از دیگر فعالیت های صنایع دستی استان است.

از اینجا تا فریدونشهر حدود 18 كیلومتر راه است كه به طور عمده آسفالت شده است و پس از طی این مسیر به شهر « فریدونشهر » می رسیم . از دیگر چشمههای بسیار زیبا، سرد و خروشانی که از دل صخرهها میجوشد، چشمه باغ رستم است که به درون رودخانه خروشان بهشتآباد از سرچشمههای کارون فرو میریزد. رودخانه معروف ميزدج در شمال شهر اردل و در دامنه هاي رشته کوه جهان بين جاري است که از شعب اصلي کارون مي باشد.

مسجد جامع سنندج باقیمانده از دوران قاجار ، مجموعه پارک تفریحی آبیدر با چندین باغ و یک سینمای روباز تابستانی ، بازار سنندج که در قرن یازدم هجری ساخته شده ، خانهی کرد یا عمارت آصف که اکنون موزهی مردم شناسی است و در زمان صفویه ساخته شده و در دوره های بعد کامل شده است ، چهار باغ و عمارت خسروآباد ، عمارت وکیل که قسمت هایی از آن در دوران زندیه و بخش های دیگر در زمان قاجاریه ساخته شده است ، عمارت مشیردیوان ، حمام خان ، امامزاده هاجر خاتون ، امامزاده پیر عمر ، امامزاده پیرمحمد که بالای تپه ی قبرستان قدیمی شهر واقع شده است ، عمارت مشیر ، عمارت امجدالاشراف ، دریاچهی پشت سد قشلاق ، دشت دهگلان ، روستای نگل (در مسیر سنندج به مریوان) ، روستای صلواتآباد ، کوه کوچسار ، کوه شیخ معروف ، کوه مسجد میرزا ، کوه ملا کاوه ، کوه چرخ لان ، کوه سراج الدین و پل قشلاق تنها برخی از دیدنی های این شهر تاریخی را تشکیل میدهند.

باید بتواند به لهجه ترکمنی صحبت بکند. یک فرد ممکن بود بتواند درمورد میزان اعتقاد دینی خود تصمیم گیری کند و حتا کل باورهای دینی را زیر سؤال ببرد، اما بی تردید بخش خاصی از اصول دین به قدر کافی پیرو داشتند که در سازوکار دولت و جامعۀ یونان باستان اهمیت زیربنایی پیدا کنند: ایزدان وجود داشتند، می توانستند در امور آدمیان دخالت کنند، از پارسایی و پرهیزگاری و عبادت خشنود می شدند و به آنها پاسخ می دادند. گفتم: «خودت به همراه بار و خورجین و هر چه داری بر دوشم بنشین.» تعجب کردم و پرسیدم: «مگر ممکن است؟

یک ماه گذشت، زیارت وداع کردم و سوغات هم خریدم و خورجین خویش را برداشتم و در ساعت مقرر در مکان مورد توافق حاضر شدم. همچنین وزش بادهایی که از غرب توسط دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس می آید باعث ایجاد هوای سرد و کاهش دما در این استان می شود و ایجاد بارش برف و باران را در این استان به همراه دارد. امام حاضر میشود مبلغی بیشتر از بهای آهو، به شکارچی بپردازد تا او آهو را آزاد کند. كسى از امام صادق عليه السلام سؤال كرد: بلائى كه دامنگير ايوب شد، براى چه بود؟

همان مسیری که از نوشتن روزنگاریها شروع شد، حالا به تخصص و راهی برای گذران اوقات بیکاری تبدیل شده است. صیادی در بیابانی قصد شکار آهویی میکند و آهو شکارچی را مسافت متنابهی به دنبال خود میدواند و عاقبت خود را به دامن حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام که اتفاقاً در آن حوالی تشریففرما بوده است، میاندازد. این جنگلها انواع بلوط و درختان دیگر را در خود جای دادهاند. حکیمه دختر امام کاظم (علیه السلام) می گوید: برادرم حضرت رضا (علیه السلام) را دیدم در انبار هیزم ایستاده و آهسته سخن می گوید، من کسی را در آنجا غیر از حضرت رضا (علیه السلام) نمی دیدم، تا اینکه به آن حضرت عرض کردم: «با چه کسی گفتگو می کردی ؟

کوه شاهو با ارتفاع 3300 متر بلندترین و منطله آلوت در شهرستان بانه با ارتفاع حدود 900 متر کم ارتفاع ترین نقاط این استان به حساب می آیند. و برای بسیاری از آنهایی که سالهاست از دردهای عضلانی و مفصلی رنج میبرند، امیدی برای تسکین دردها به حساب میآیند. برادر روحانی به حیرت افتاد، ناگهان شخصی بزرگوار و محترمی را دید که نشسته و دو طرف او را صفوفی از خدمت گزاران احاطه کرده اند. من در پرتو ایمان، خودسازی، تقوا، عشق به اهلبیت و خدمتبه خوبان و محرومان بویژه با ارادت به امام عصر، علیهالسلام، مورد عنایت قرار گرفتهام و نمازهای خویش را هر کجا باشم با طیالارض در خدمت او و به امامت آن حضرت میخوانم.» آری!

حضرت نیز مبلغ متنابهی به او مرحمت میفرماید و بهعلاوه، تعهد شفاعت او را در قیامت نزد جدش میدهند و صیاد را خوشدل روانه میسازد. بار دیگر، شب، در عالم خواب حضرت را دیدم و همان دستور را دادند و این جریان سه شب تکرار شد تا روز سوم گفتم بیتردید در این خوابهای سهگانه رازی است، به همین جهتبامداد روز سوم جلو رفتم و به اولین نفری که قبل از فجر وارد صحن میشد و جز «آقا تقی آذرشهری» نبود، سلام کردم و او نیر مرا مورد دلجویی قرار داد و پرسید: «اینک، سه روز است که شما را در اینجا مینگرم، کاری دارید؟

چند روز پیش، مأمون از پیشوای هشتم خواسته بود که برای بارش باران نماز بخواند و دعا کند. با رسیدن دیگر همنوردان آماده فرود به سمت سراب شدیم 1.5ساعت بعد کوله های سنگین خود را در جانپناه به زمین گذاشتیم حدود یک ساعتی را استراحت و خوردن مختصر میان وعده و میوه آجیل و گپ و گفت بادوستان خستگی مان را بر طرف کرد3.20از جانپناه فرود اومدیم و حدود 5 عصر به آبگرم اسوشان سراب رسیده ومورد استقبال جناب آقای حسین بلندی همنورد خانم کاظمی درموستاق آتا قرارگرفتیم که به اتفاق خانواده محترمشان به پیشواز آمده بودند با ساعتی استراحت در قهوه خانه آبگرم و خوردن چای و رسیدن مینی بوس تیم از میانه آماده بازگشت شدیم .این صعود کلاس درس با ارزشی بود که از تجربیات خانم کاظمی و دیگر دوستان بهره مند شدیم و شیرنی و افتخار هم قدم شدن با ایشان فراموش شدنی نیست !

۲- با توجّه به شعر نیما، «چشمه» نماد چه کسانی است؟ هرچه پیش میروید، رد رسوب نارنجی و قرمز روی زمین بیشتر و بیشتر میشود و این نشان دهنده آن است که مسیر درستی را پیش گرفتهاید. پیش از فجر بیدار شدم و وضو ساختم و به حرم مشرف شدم و پس از زیارت، قبل از دمیدن فجر به همان نقطهای که در خواب دیده و دستور یافته بودم، آمدم و چشم به هر سو دوخته بودم تا نفر اول را بنگرم که به ناگاه دیدم «آقا تقی آذرشهری» که متاسفانه در شهر ما بر بدگویی برخی به او «تقی بینماز» میگفتند، از راه رسید، اما من با خود گفتم: «آیا مشکل خود را به او بگویم؟

قدمت بیجار به پیش از میلاد مسیح بر میگردد و همسایگی با زنجان و آذربایجان غربی باعث شده بیشتر مردم بیجار به زبان ترکی سخن بگویند. امام رضا (علیه السلام) در این هنگام که احساس کرد من چرا غمگین هستم به غلامش فرمود: آفتابه و لگن را بیاور خود آن حضرت روی تخت نشست، و به غلام فرمود: آب بریز. یموتها از قبایل قدیمی و پرجمعیت ترکمن است و آنها نیز به مانند تکهها از طوایف نیرومند و شجاع ترکمن هستند که در مصاف جنگ با ایرانیان و تزارهای وحشی شجاعت و نیرومندی خود را بارها به ثبوت رسانیدند. به نظر میرسد این دستکند که در میان روستاییان به غار شناخته میشود نیز در دورههای تاریخی حمله مغولها به این منطقه برای پنهان ماندن از کشتار و جنگ و حتی در امان نگه داشتن دامها و اسبها کاربرد داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید