چشمه جاودانگی (ماجرای اسرارآمیز آب حیات در ظلمات زمین)

بزرگراه شهید باهنر-خیابان استاد شهریار-جاده انهر – بعد از روستای طالبین میرسید به سه راهی که باید سمت راست بپیچید ، و در جاده بند جلو رفته و پس از عبور از روستای موانا و چندین کیلومتر دیگر به سمت چپ یعنی به سمت دریاچه مارمیشو بپیچید و در این مسیر جلو بروید. بزرگراه شهید باهنر-خیابان استاد شهریار-جاده انهر – بعد از روستای طالبین میرسید به سه راهی که باید سمت چپ بپیچید ، و در جاده بند جلو رفته و پس از چندین کیلومتر به سمت راست یعنی به سمت روستای خوشاکو پیچیده و بعد از عبور از خوشاکو به پیست اسکی خوشاکو می رسید.

آب و هوای دلپذیر و معتدل نیز جاذبهای است که قبل و بعد از ورود به شهر و منطقه سرعین، گردشگران از آن بهره مند میشوند و از عمدهترین دلایل روی آوردن گردشگران به این منطقه میباشد. در ضلع شرقی تکاب و از کمربندی تکاب وارد جاده تکاب به قجور شده و بعد از روستای قلعه جوق به بدرلو میرسید که در سمت چپ وارد جاده قوشه بلاغ شده بعد از طی چند کیلومتر در سمت چپ شما جاده روستای ویر میباشد و چمن در این روستا قرار دارد.

برای سفر از جاده سمنان از تهران به سمت سمنان و بعد مهدیشهر و از مهدیشهر به سمت شهمیرزاد، فولادمحله از فولاد محله از سه راه تلمادره می توان به روستای اروست و چشمه های باداب سورت رفت. محله جلفا هم از شناخته شده ترین جاذبه های شهر اصفهان است که بی شک هر مسافری حتی برای یکبار هم که شده برای دیدنش آمده است! بر سر راه غار، منطقه ای وجود دارد که تابلویی با عنوان “جاذبه معکوس” در کنار جاده دیده می شود. جاذبه های دیدنی کویر ورزنه که می توانید به هنگام رفتن به این مکان از آن ها لذت ببرید، تپه های شنی و ماسه ای، کویر محو شده در افق، موزه مردم شناسی، قلعه قورتان، برج های کبوتر اژیه و پل تاریخی می باشند.

چشمه ی دوم در پا قلعه که پس از طی مسافتی حدود نیم کیلومتربه مسیر چشمه ی اول می رسد و هر دو چشمه مجموعاچشمه ی باقر خان را تشکیل میدهند.این چشمه پس از پیمودن مسافتی به خیابان بزرگمهر میرسد.مسیرچشمه درجداره های خود دارای درختان بید،چنار و کبوده است. درويش سلطان (فرزند صفي خان سليمان گوران – والي جوانرود) بر خرابههاي الاني، قلعه و مسجد، بازار و مدرسه ساخته است.در دوران افشاريه و تا اواخر دوره زنديه مورد توجه خاص حكمرانان بوده است. در خیابان آیت الله طالقانی ، و جنوب بازار قدیمی این شهر قرار دارد.

حمام شیخ در مرکز شهر سلماس قرار گرفته و از سمت جنوب به خیابان سوره ای و از سمت غرب به خیابان امام خمینی و در جوار آن بازار شهر و مساجد و منازل مسکونی قراردارد. در 17 کیلومتری جنوب غرب سلماس در روستای اجواق قراردارد. در 40 کیلومتری غرب ارومیه قراردارد. در ضلع غربی شهرستان خوی، از کمربندی خوی وارد جاده خوی-چالدران شده و در محلی بنام زئیوه وارد جاره پسک شوید، روستای پسک را نیز پشت سرگذاشته و بسمت بدلان بروید، آبشار در 5 کیلومتری روستای بدلان قراردارد. مهمترین تالاب های شمال آذربایجان غربی شامل آق گل، بورالان، یاریم قیه، کنیکور یا همان عشق آباد، دریاچه پشت سد ارس و سد بارون و برخی آبگیرهای فصلی است که سالانه علاوه بر میزبانی از پرندگان مهاجر و زمستان گذران، پذیرای پرندگانی است که تمام فصول را در استان ماندگار هستند.

در 70 کیلومتری جنوب میاندوآب قرارداشته و میبایست وارد جاده میاندوآب-شاهین دژ شده و پس از رسیدن به شاهین دژ از طریق بلوار آذربایجان( جاده شاهین دژ-بوکان ) از روی رود زرینه رود گذشته تا به روستای آق تپه برسید، سپس در سمت راست وارد جاده بی بی کند شده تا به آن روستا برسید. در منطقه مرحمت آباد به مرکزیت شهر چهاربرج در شمال غربی شهرستان میاندوآب قراردارد. در 45 کیلومتری میاندوآب و 3 کیلومتری شهر چهاربرج از توابع این شهرستان قرار گرفته است. اسکلت این نوع از کانکس سرویس بهداشتی از جنس پروفیل آهنی با طول و عرض ۴ سانتی متر است.

از نظر ناهمواري اين شهرستان در شمال مشتمل بر ارتفاعاتی است که قلل آن به 2500 متر می رسد کوه سرخ – کوه بيدمشک – کوه بوبک از جمله اين ارتفاعات است . این ویلا با فضای کلی 500 متر 80 متر زیربنا دارد. وارد این جاده شده و مستقیم بروید تا به روستا برسید. در 85 کیلومتری جنوب ارومیه قراردارد.ابتدا به سمت اشنویه رفته و در جنوب شهر اشنویه در جاده پیرانشهر پیش روید-بعد از عبور از رودخانه در سمت راست وارد جاده روستای هس و بطریان شده و کمی که پیش رفتید در سمت چپ به سمت روستای بطریان رفته و پس از عبور از آن به روستای درود می رسید.

هیچ وقت به محلول های قلیایی به طور مستقیم دست نزنید؛ زیرا چربی طبیعی پوست را حل می کند و به پوست آسیب می رساند. از شرقیترین نقطه ایران در نقطه صفر مرزی پاکستان تا روستای کوهک حدود ۹ کیلومتر فاصله مستقیم است. باید اشاره کنیم که در این منطقه حمامهای عمومی و خصوصیای نیز ساخته شده است تا گردشگران بتوانند برای برخورداری از خواص آب این چشمه آب گرم، از آنها استفاده کنند. این کشاورزان همان جانبازها و خانوادههای شهدایی هستند که پا به پای انقلاب ایستادهاند، اظهری تاکید دارد که «ما کشورمان را دوست داریم و خط قرمز ما انقلاب اسلامی است، اگر کسی نگاه چپ به کشور بکند ما به دهنش میزنیم و جلویش میایستیم.

آبشار ما بین روستای شورگل و ممکان در 22 کیلومتری شهر سلماس واقع شده است. صبرالله نیز برای آرامش و فرار از صدای گلوله که همه روزه در فضای دندغوری می­پیچد، به چشمه­ی شفای پلخمری پناه آورده است. آب با همه لطافتش تن به سفر در سنگ می سپارد و پیش می رود و زندگی را رنگ می زند ، سبز و پر طراوت و شاداب ، و مسیر اطراف چشمه را اینچنین به محوطه ای تفریحی و تفرجگاهی چشم نواز مبدل می سازد تا میزبان مردمانی شود كه خسته از هیاهوی دودآلود شهر می خواهند سبزینگی را مرور كنند .

و در بخش صالح آباد زندگی می کنند، اصالتاً کرمانشاهی هستند. خب، با چنین ایدهیی من باید با یک نوازنده قدر روی صحنه بروم که با من بیاید و من با او می توانم این کار را بکنم. برابر نقشه این منطقه، نزدیکترین آبادی به این محل بازارچه مرزی کوهک و با کمی فاصله پاسگاه مرزی کوهک است. این روستا در سال ۱۳۹۵ و برابر آخرین سرشماری رسمی مرکز آمار ایران، جمعیتی بالغ بر ۳۲۰۱ نفر داشته است.

اگرچه تعیین انتهای جهات چهارگانه میتواند دیدگاهی نیز باشد اما در این تحقیق بر مبنای طول و عرض جغرافیایی این امر صورت گرفته است. تزئینات سردر ورودی، به صورت قطعات سنگ و گچ با نقوش هندسی به رنگ خاکستری و لاجوردی است. ولی در دیدگاه هندسی نقشه ایران ممکن است این نقاط طوری دیگر استخراج شود. از سوغاتیهای این شهرستان میتوانید تخمه، عسل و گل محمدی تهیه کنید. چشمه آب معدنی امام حسن: اين چشمه در شهرستان كرمانشاه واقع شده و به نسبت ساير چشمهها اهميت كمتری دارد.

در 62 کیلومتری غرب ارومیه قرار دارد. در 30 كيلومتري شمال شهرستان مهاباد و مابين روستاهاي بفروان، قره داغ و خورخوره قرار دارد. غار و چشمه وقت و ساعت دورود از پدیدههای طبیعی اسرارآمیز و کمترشناختهشده کوه پریز در نزدیکی شهرستان دورود در استان لرستان است. چشمه ازرود در حال حاضر یکی از جاهای دیدنی مازندران محسوب میشود که هنوز در مرکز توجه رسانهها قرار نگرفته است و بسیاری از مسافران شناختی درباره آن ندارند. شعر در مورد تقدیر نامه ، شعر حافظ درباره تقدیر و سرنوشت همگی در سایت پارسی زی.امیدواریم این مطلب که حاصل تلاش تیم شعر و فرهنگ سایت است مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد.

مرکز این بخش روستای اسفندک است که اکنون شرقیترین مرکز بخش کشور به حساب میآید. دهستان کوهک شرقیترین دهستان و روستای کوهک شرقیترین مرکز دهستان کشور نیز به حساب میآید. بخش مهرگان نیز شرقیترین بخش کشور است. روستای نوکجو نیز پس از پاسگاه قرار میگیرد، اما این سه آبادی خالی از سکنه دائمی هستند و اولین نقطه مسکونی و دارای جمعیت که بهعنوان شرقیترین نقطه ایران شناخته میشود روستای کوهک در دهستان کوهک و اسفندک از توابع بخش بم پشت شهرستان سراوان استان سیستان و بلوچستان است. طبقه اول به نام سردابه خوانده می شود که دارای پوشش قوس دار است و از طبقه دوم جدا می شود.

دیدگاهتان را بنویسید