چشمه آبگرم جنگل بلیران، چشمه آب گرم گوگردی بلیران، آمل، ایران

برای رفتن به چشمه صیفور کرمانشاه لازم است تا کنگاور در استان کرمانشاه برویم. اگر از تهران به کنگاور برویم حدود 530 کیلومتر در پیش داریم. سنگهای اطراف آن از نوع آندزیت و آندزی باز است و با توجه به دمای ۴۰/۵ درجه سانتیگراد از نوع گرم است. وی با اشاره به چشمه آب گرم سرزه گفت: این چشمه در ۱۳۷ کیلومتری جنوب شرقی بم از شکاف سنگهای آندزیتی خارج میشود و از نوع کلروره سدیک و سولفات سدیک و ولرم (هیپوترمال) است. از آنیونهای موجود در آن میتوان به بیكربنات ، كلرور ، سولفات و از كاتیونهای آن به كلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم اشاره كرد.

وی ادامه داد: گردشگری سلامت به منظور حفظ، بهبود و حصول مجدد سلامت جسمی و ذهنی فرد به مدتی بیشتر از 24 ساعت و کمتر از یک سال صورت میگیرد و به این ترتیب یک گردشگر سلامت با مسافرت از محل دائم زندگی خود میتواند از خدمات درمانی مقصد استفاده کند تا سلامت جسمی و روحی خویش را به دست بیاورد. در همین اثنا مرغ زیبا خنده کرده گفت: ای سلطان چرا متفکری و آیا خاطره ات را درست تعریف کردم؟

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه کویر، چشمههای طبیعی آبگرم یکی از زیباترین و در عین حال اعجابانگیزترین جلوههای طبیعی استان کرمان بوده که مقصدی زیبا و سحرانگیز برای گردشگران و بیماران بومی و غیربومی استان به شمار میرود. افضلی گفت: یکی از جاذبههای استان کرمان وجود چشمههای آب گرم معدنی در برخی مناطق این استان است، حدود 30 چشمه آب گرم و معدنی در استان کرمان وجود دارد که امکانات بالقوهای هستند که میتواند درعرصههای اقتصادی، فرهنگی و توسعه منابع مختلف استان نقش اساسی داشته باشد. محمدمهدی افضلی ادامه داد: استفاده از آبهای معدنی و گرم در ازمنه قدیم مورد توجه بشر بوده است و میتوان تاریخ شروع آن را با تاریخ تمدن بشری همزمان دانست.

نام پسه به تدريج به پسا تبديل شد واعراب آن را فسا ناميدند.شهر فسا در قرن چهارم هجري دومين شهر مهم ولايت دارابگرد بود و از حيث بزرگي با شيراز برابري ميكرد. با نامزد یا دوست خود درکنار چشمه هستید : خوشبختی ،موفقیت بزرگ در عشق ازدواج . چون آب چشمه ایستاده بود به تاویل، دلیل بر خیر و صلاح دین کند و چون روان بود، دلیل بر غم و اندوه است.

تعبیر چشمۀ راکد و ساکن، ضعیفتر از چشمۀ روان و جاری میباشد، ولی بعضی از تعبیرگران میگویند: تعبیر چشمۀ ساکن، خیر و درستی در دین است، ولی تعبیر چشمۀ روان و جاری، غم و اندوه خواهد بود. شهر سرعین بیست و پنج کیلومتر از شهر اردبیل فاصله دارد . این کوه در مرز استان اردبیل و آذربایجان شرقی است. در واقع در این جا چند چشمه وجود دارد که آب دهی مجموع آنها حدود ۱۴ لیتر است. در فاصله ۳ کیلومتری شمال غرب روستای گسک مکانی به نام تل آب گسک وجود دارد که چشمه از شکستگیهای آن خارج میشود و پس از رسیدن به روستا از آن برای استحمام و کشاورزی استفاده میشود، این چشمه در مسیر گسل فعال راین است و ۲۷ درجه سانتیگراد حرارت دارد.

این چشمه در مسیر گسل داوران است و از آن برای کشاورزی استفاده میشود. اگر دختری خواب ببیند چشمه ای زیر نور ماه می درخشد ، نشانه آن است که از روی نادانی لذتی خواهد برد و سرانجام با بی وفایی یار روبرو خواهد شد . دیدن چشمه ای تیره در خواب که زیر نور خورشید می درخشد ، نشانه آن است که ثروت هنگفتی به دست می آورید و با لذتی وجدآور به مسافرتهای لذتبخش می روید . گسل معروف سروستان در نزدیکی این چشمه قرار دارد و چشمه آب گرم ابارق ۲ در نزدیکی ابارق از شکاف سنگهای آهکی خارج میشود.

از چشمه های آب گرم ایران در استان آذربایجان غربی هستند. این چشمه نیز از نوع گسلی است و به گسل سروستان ارتباط مییابد. این حمام که همچنان به گردشگران خدمترسانی میکند، در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت سیده است. در آيه فوق اشاره به يکى ديگر از صفات پرهيزکاران شده که آنها علاوه بر اوصاف مثبت گذشته اگر مرتکب گناهى شوند بزودى بياد خدا مى افتند و توبه مى کنند و هيچگاه اصرار بر گناه نمىورزند.

درختان مركبات باغ ارم در ردیف سایر نارنجستان ها و باغ های مركبات شیراز است ولی دیگر درختان و سرونازهای باغ در مدت سالیان دراز موزون و شكوهمند گردیده و مرتباً هم بر زیبایی آنها افزوده شده است. مسیر دیگر، مسیر کرمانشاه به کنگاور و دیگری هم مسیر نهاوند به کنگاور است. مدیر روابط عمومی، امور فرهنگی و اجتماعی ادارهکل میراثفرهنگی، صنایعدستی و گردشگری استان کرمان تصریح کرد: استان کرمان علاوه برداشتن آثار تاریخی شناخته شده ایران، دارای تنوع اقلیمی و جاذبههای طبیعی دیگری در مناطق مختلف است که عرضه آنها در عرصه ملی و بینالمللی گامی اساسی در توسعه صنعت گردشگری خواهد بود.

مدیر روابط عمومی، امور فرهنگی و اجتماعی ادارهکل میراثفرهنگی، صنایعدستی و گردشگری استان کرمان در گفتوگو با ایسنا منطقه کویر، اظهار کرد: چشمههای آبگرم که منشاء اصلی جوشش آنها ریشه در زیر زمین دارد، از نادرترین جلوههای طبیعی استان و کشور بوده که آبگرم با خواص گوگردی را برای مداوا و درمان بیماریها به گردشگران هدیه میکند. افضلی افزود: چشمه آبگرم مسکون نیز در حوالی بم قرار دارد، در ۲۸ کیلومتری جاده بم – کرمان یک جاده فرعی منشعب میشود که پس از حدود ۴۰ کیلومتر به سنگهای آتشفشانی آندزیتی میرسیم که این چشمه از آنها خارج میشود و از نوع گسلی است.

افسانه ای در مورد پیدایش این شهر وجود دارد، افسانه ای که بر اساس آن پادشاه برای شکار قرقاوُل به آن منطقه رفته بود، قرقاول شکار شده در هنگام شکار در درون چشمه های آب گرم گوگرد افتاد به همین دلیل گوشت آن بسیار راحت پخته شد. هوای کنگاور و اطراف چشمه صیفور در تابستان خیلی گرم و در زمستان خیلی سرد است؛ پس بهتر است بهار را برای بازدید از این چشمهها انتخاب کنید. استان مرکزی به علت وجود کوههای مرتفع و مجاورت با حاشیه مرکزی ایران و حوزه آبریز دریاچه نمک و همچنین قرار گرفتن در محل تلاقی دو رشته کوه البرز و زاگرس، دارای آب و هوایی متنوع است و شامل پوشش گیاهی و جانوری بسیاری است که این استان را برای گردشگری طبیعی به منطقهای ویژه تبدیل کرده است.

بسیارى از روایات و احادیث دلالت دارنـد که حضـرت خضـر(ع) رابطه بسیار خـوبى با اهل بیت پیامبر(ص) داشته بلکه طبق فرمایـش امام رضا(ع) هر روز نزد معصـومیـن(ع) مى رفته و عرض سلام مـى کرده است. یکی از این راهها مسیر همدان به کنگاور است که از جاده 48 میگذرد. بمرور زمان به سبب اینکه مردمی توانگر، نیرومند و دلیر بودند با زر و زور توانستند بر مساحت محل سکونت خود و نیز آبادانی و رونق آن بیافزایند، بطوریکه از این لحاظ از اسیر و فال پیشی گرفتند و مردمانی از آنجا و نیز از نواحی جهرم و لارستان از جمله بستک، هرم و کاریون به گلهدار نقل مکان کردند.

با هم به چشمه صیفور کنگاور در استان کرمانشاه سفر کردیم. در ادامه به بررسی کامل چشمه های سورت پرداخته ایم و به شما پیشنهاد میکنیم این مطلب و ویدئوی آنرا از دست ندهید. اگر ببینی دست و صورت خودت را به طور کامل با آب چشمه شستهای، یـعـنـی اگر غمگین هستی غم و اندوه تو از بین میرود، و اگر از چیزی ترسیدهای یـعـنـی ایمنی پیدا میکنی، یا چنانچه بیمار هستی، بهبود پیدا خواهی کرد، و اگر بدهکار میباشی، بدهی خود را پرداخت میکنی، و یا اگر اسیر هستی، آزاد میشوی.

بنابراین «انهار من خمر»، ظهور اصناف و انواع محبت صفات و ذات خداست که براى شاربین که کاملین و بالغین بدرجه شهود هستند، و استعداد مشاهده حسنتجلیات صفات و شهود جمال ذات را پیدا نموده، و دیوانه و مشتاق جمال مطلق حضرت ربوبى گشتهاند، و به مقام روح رسیده، و مستغرق در انوار الهى شدهاند، موجب لذت و بهجت و سرور و حبور خواهد بود. نزدیکترین هتل به کنگاور حدود 90کیلومتری با آن فاصله دارد که تقریباً یک ساعت و نیم راه است؛ البته احتیاجی نیست راه دوری بروید. چاهدراز دارای جمعیتی بیش از ۷۰۰ نفر است و خانه های انها در کنار یکدیگر و به صورت گاه و گلی با سقف های گنبدی ساخته شده که ساختاری بسیار زیبا دارند.

هر یک از این ناراحتی ها ممکن است به تنهایی یا با یکدیگر وجود داشته باشند. افضلی گفت: یکی از شاخههای گردشگری سلامت، طبیعت درمانی است که با اتکاء به ویژگیهای آب و هوایی و طبیعی منطقه است که ظرفیتهای آن در استان کرمان وجود دارد. دیدن چشمه ای جوشان در خواب ، نشانه آن است که در معاشرت خود با دوستان و در روابط عاطفی و حرفه خود اوقاتی تلخ خواهید داشت .

دیدگاهتان را بنویسید