مناطق دیدنی و گردشگری شهرستان نهبندان – سپند جام

اطراف قلعه بارویی بسیار محکم که قطر آن از ده متر متجاوز بود، کشیده میشد و این بارو، فاصله به فاصله به برجهایی منتهی میشد. جريان آب هاي رسوبي و معدني اين چشمه ها طي سال ها، در شيب پايين دست كوهستاني خود صدها طبقه و ده ها حوضچه بسيار زيبا به رنگ هاي نارنجي، زرد و قرمز در اندازه هاي مختلف پديد آورده است. درست مثل یک بوم نقاشی بزرگ که در ابتدا خالی است و هیچ شکوه و جذابیتی ندارد اما پس از اینکه نقاش چیرهدست و هنرمند قلم به دست میگیرد و رنگ برمیدارد همان صفحۀ سفید بیروح تبدیل میشود به یک تابلوی چشمنواز و دلبرانه.

این برج که ظاهراً یک پرستشگاه یا آتشکده بوده ۷ متر ارتفاع و ۴۰/۳ متر عرض دارد که شامل ۱۵ ردیف سنگ لاشه سفید مکعبی شکل است. روستای تاریخی قلات از توابع بخش مرکزی شهرستان شیراز بهشمار میرود که در ۱۵ کیلومتری شمالغرب شیراز است و در ارتفاع ۲ هزار و ۶۵ متری از سطح دریا، هفت هزار نفر از مردم ایران را در خود جای داده و آب و هوای دلانگیز و سحر کنندهاش، هر گردشگر و طبیعت دوستی را مهار خود میکند. روستای قلات در ناحیه کوهستانی شهرستان شیراز است و بافت مسکونی متمرکز آن که در گذشته روستاییان را در خود جای میداده، دارای خانههایی به صورت پلکانی است که در دامنه کوه به سمت ارتفاع کشیده شدهاند.

قلات، از جمله از روستاهای هدف گردشگری کشور و فارس بوده و بهلحاظ تاریخی صاحب قدمتی چندهزار ساله است، بهطوریکه آثار بهجا مانده از کلیسایی در دامنه کوه و در میان درختان سربهفلک کشیده روستا، گواهی بر این ادعاست. این دو نقطه از شهرستان رستم دارای جاذبه گردشگری و تفرجگاهی میباشد و در ۵ کیلومتری شمال بابامیدان واقع است. تنگ بوان یا بهشت گمشده در حدود ۲۰ کیلومتری از شهر نورآباد فاصله دارد.

بوان دارای چشمهها و آبشارهای فراوان و دیدنی زیادی هست که در فصل تابستان باعث خنکی این منطقه میشوند به طوری که با آنکه فاصلهٔ تنگ بوان تا شهر نورآباد با ماشین حدود ۱۰ دقیقه است ولی دمای آن همیشه به طور متوسط ۱۰ درجه از نورآباد خنکتر است. آبوهوای این شهر حتی در تابستان هم نسبت به سایر نقاط خنکتر است. چشمهٔ سراب باغ که از جمله چشمههای دائمی این منطقه است، حتی در فصل تابستان نیز به لحاظ محیط خنک و سرسبز اَن و برکهای که در سرچشمه اَن ساخته شده است، تفرجگاه بسیار مناسبی برای گذران اوقات گرم سال است.

این چشمه از جمله چشمههای همیشگی این منطقه است، حتی در فصل تابستان نیز به لحاظ محیط خنک و سرسبز آن و برکهای که در سرچشمه آن ساخته شدهاست، تفرجگاه بسیار مناسبی برای گذران اوقات گرم سال است. از دیگر جاذبههای طبیعی این شهرستان هرایرز است که در آن دو رودخانه پر آب فصلی و چندین چشمه دائمی جریان دارد که محیط سرسبز و دل انگیزی را در مسیر خود به وجود آوردهاند. بهشتی که جاذبههای آن در بهار دل هر ایرانگردی را میرباید.

۱۱۴-سیفعلی نادری متولد ۱۳۴۲ در سال ۱۳۶۱ در عملیات مسلم بن عقیل شهید شد. همچنین در زلزله سال ١٣٦٠ آسیب هایی دید كه مرمت شد. در روایتى دیگر آبیارى درخت طوبا از آب تسنیم دانسته شده است (همان، ج۱۴، ص 285) و مطابق نقل دیگر تسنیم چشمهاى است که خداوند به فاطمه (علیها السلام) بخشیده. در مدتی که خداوند حضرت ایوب را با بلاهای مختلف امتحان می کرد، همسرش به او وفادار ماند و با کار کردن در خانه مردم پول ناچیزی به دست می آورد و زندگی دو نفری شان را می گذراند. انگار که خداوند متعال توجه بیشتری به سراب کرده و در هر سانتیمتر آن یک گیاه سر از خاک بیرون میآورد.

طی سالهای اخیر کشتوکار گیاه زعفران در این منطقه رونق زیادی گرفت و مردم از کاشت و برداشت این محصول سود خوبی کسب کردهاند. در دامنه این رشته كوه چشمه سارهای فراوانی وجود دارد كه تأمین كننده آب جریان های چون میانرودان، گلبند رود، رودخانه زال می باشد. جاذبه پتکون در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی شهر مصیری و در شرق روستای برافتاب و شمال روستای زیردو قرار دارد چشمانداز این مکان چشمه سارهای جوشنده، کوه، صحرای سرسبز، و آثار تاریخی است.

آبشار تنگسا به فاصله ۱۶ کیلومتری شمال شرقی نورآباد، تفرجگاه دیمه میل به فاصله ۷ کیلو متری جنوب غربی نورآباد، تفرجگاه سراب بهرام به فاصله ۶ کیلومتری شرق نورآباد، تفرجگاه تنگه گجستان به فاصله ۶۰ کیلومتری شمال غربی نورآباد، تفرجگاه برم شور ماهور به فاصله ۸۰ کیلومتری نورآباد از دیگر مکانهای دیدنی و تاریخی هستند که جاذبههای متعدد طبیعی و زیبایی دارند. شهرستان رستم یکی از شهرستانهای تازهبنیاد استان فارس میباشد که در سمت شمال غربی این استان واقع شدهاست.

اگر هم از سمت سمنان به باداب سورت میآیید، امکان اقامت در این شهر هم وجود دارد که به دلیل فاصله بیشتر ممکن است در زمانبندی شما تاثیر بگذارد. مهمترین فرآوردههای کشاورزی آن برنج، گندم، جو، مرکبات و خرما است در آبادیهای این شهرستان دامداری رونق بسیار داشته و دامها بیشتر شامل گوسفند و گاو است. این چشمه را سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۷ پس از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت کرد. پس از آن، شهرستان رودسر«هوسم» نام گرفت و آنچنان كه در متن تاريخي آمده است، در سال 375 هـ.

بقعه امامزاده سیدعلاالدین محمد (ع) در شمال شرقی شهر نورآباد واقع شده است. این برج مربع سنگی چهارگوش در پایه کوه شیرمرد و در منقطهای به نام دیمه میل در ۱۰ کیلومتری غرب شهر نورآباد واقع است. این شهرستان از شمال به استان کهکیلویه و بویراحمد، از جنوب به بوشهر، از شرق به شهرستان شیراز و از غرب نیز به استان کهکیلویه و بویراحمد منتهی میگردد. این مکان به دلیل برخورداری از امکاناتی مثل راه آسفالت، سکوی نشیمن، سرویس بهداشتی و فضای سرسبز محل اقامت عشایر و تفرجگاه مسافرین از گذشته تا به امروز بوده است. این تنگ سرسبز سالانه هزاران نفر از هم میهنانمامان را برای تماشای خویش جذب میکند.

چشمهسارها از منابع آبهاى سطحى استان ايلام هستند که در دامنه ارتفاعات جريان دارند. ساکنین دو روستای عرب خنیمه و خاکک در دهستان رستم ۲ به زبان عربی تکلم میکنند و همچنین به لهجه لری هم تسلط کامل دارند. درختان گردوی تنومند باغهای این منطقه، عمری طولانی دارند. بعضی از این درختان تا شعاع ۱۰-۱۵ متری از ورود نور آفتاب به زیر درختان جلوگیری میکنند. درختان بلوط این منطقه برخلاف مناطق سردسیر رشته کوه زاگرس که عموماً دارای جثه ریزی هستند به مراتب از تنه و ساقه بزرگتری برخوردار هستند. محصولاتی از قبیل گیوه، سبد دستباف، گره (ظرف بافته شده) دولک، مشک (که برای خنک نگه داشتن آب به کار میرود) و وسایل چوبی از جمله تولیدات صنایع دستی این روستاست.

مشابه همین چشمه و محیط آن منطقهای در فاصله هزار متری این منطقه به نام هرایرز بالایی قرار دارد، که قسمتی از آب روستا نیز از آن تامین میشود. مشابه همین چشمه و محیط اَن به فاصلهٔ هزار متری در منطقهای به نام هرایرز بالایی قرار دارد، که قسمتی از اَب روستا نیز از اَن تأمین میشود. این شهرستان متشکل از چهار طایفه دشمنزیاری، رستم، جاوید، بکش با فرهنگ طایفهای و عشیرهای اعتقادات عمیق مذهبی و دینی توام با آداب و رسوم و سنن نیک چند هزار ساله است.

این مکان به علت نزدیکی به جاده اصلی، در محور چهار استان فارس، بوشهر، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته و امکان دسترسی ساکنان شهرهای پر جمعیت این استانها را در فاصله زمانی مناسب فراهم میآورد. این طرح تاکنون مخالفت کارشناسان، مسئولان، نمایندگان و همه افکار عمومی استان های خوزستان و چهار محال و بختیاری را در پی داشته است. در این ناحیه دو کاروانسرای قدیمی وجود دارد که در زمستان مورد استفاده کاروانیان قرار می گرفت. بسطام دردوره سلجوقي بيشتر مورد توجه قرار گرفت و در دوره ايلخانيان از زمان غازان خان به بعد، رونقي تازه يافت. سلحشوری، مهماننوازی، شجاعت و دلیری توام با صفا و صمیمیت روستایی با عرف و عادتهای جمعی و سنتی از روحیه غالب این شهرستان است.

فاصله هتل ارگ جدید با دخمه زرتشتیان که یکی از جاهای دیدنی یزد است بسیار کوتاه میباشد. از پرندگان بومی منطقه میتوان به زاغ بور، هوبره و عقاب طلایی، از خزندگان میتوان به مار قیطانی، مار شتری، مار پلنگی و تیر مار و بزمجه بیابانی اشاره کرد. این نقش برجسته صخرهای شامل دو رب النوع یکی به صورت مرد و دیگری به صورت زن است که در میان پرستش کنندگان خود نشستهاند.

با سلام.من فکر میکنم نسبت به تعاریفی که شده بود داستان جذابی نبودوبه طرز اغراق آمیزی چندین صفحه به زیبایی و خود شیفتگی فرنگیس اختصاص داده شده در این رمان،و اگر توهین به قلم استاد علوی نباشه اصلا داستان خوبی نبود،من به تازگی شوهر آهو خانم و دختر دائی پروین اثر علی محمد افغانی رو خوندم که فوق العاده بودن و توصیه میکنم حتما بخونید.شاید نا خواسته من مقایسه کردم اما چشمهایش حرفی برای گفتن نداشت… این نقش برجسته، بهرام دوم را نشان می­دهد که در دو طرفش دو نفر از بزرگان ساسانی به حالت احترام ایستادهاند و به نشانه احترام انگشت سبابه خود را رو به بالا نگه داشتهاند.

دیدگاهتان را بنویسید