معرفی کتاب چشمهایش بزرگ علوی

این مکان که به منطقه حفاظت شده گنو شهرت دارد، از ۴۲ هزار هکتار برخوردار بوده و کوه سر به فلک کشیده ای به نام گنو (ششمین کوه مرتفع استان هرمزگان) را در خود جای داده است. شهر هانمر در جزیرهای در جنوب نیوزلند دارای برخی از چشمههای طبیعی نفسگیر است که توسط کوههای سر به فلک کشیده و جنگلهای سرسبز احاطه شده اند. همانطور که گفته شد، منطقه تفریحی گنو در مکانی خوش آب و هوا واقع شده و این امر بازدید از آن را حتی در گرم ترین ماه های سال نیز ممکن ساخته است. مشاهدات میدانی و اظهارات گردشگرانی که طی یک ماه اخیر به چشمه سورت رفتهاند نشان میدهد که دیگر خبری از ورود افراد به حوضچهها و ورود تراکتور و خودروها در محوطه چشمه و پهن کردن بساط کباب و کمپ زدن در محوطه چشمه سورت نیست.

اما بعد از دو ماه آب دوباره بالا آمد و به سرداب رسید و آن آب چشمهای کور شده را شفا میداد.از ۵۰ سال قبل تا کنون این آب در یک سطح ثابت مانده و نه کم و نه زیاد میشود. بعد از آن ذوالقرنین به نزد سپاهیانش بیرون از وادی ظلمات بازگشت و داستان پرنده و جوان را برای آنان گفت؛ دانشمندان در مورد سنگ و سنگینی آن مشغول تحقیق و وزن کردن شدند. این گیاه در افریقا و آسیا و آمریکا کاشته میشود و شیرهء آن مصلح معده است و در رنگرزی نیز بکار می رود.

از اینرو نمونه کارهایی که در حین جلسات مشاوره به شما نشان داده میشود و نیز نظرات مشتریان پیشین مؤید این نکته است که در پی تولید محصولی با متریال مرغوب و باکیفیت هستیم. یکی دیگر از جاهای دیدنی محلات که مجموعهای از 6 چشمهی آب گرم است، در 15 کیلومتری شمال شرق این شهر قرارگرفته است. سنگنوشته آشوری که به آن گل گل ملکشاهی هم میگویند، یکی از آثار تاریخی بسیار مهم، یکی از جاهای دیدنی ایران و در 25 کیلومتری شهر ایلام است. از اینرو مهمترین عوامل تأثیرگذار در قیمت کانکس سرویس بهداشتی را برایتان عنوان نمودیم تا بیشتر در بطن کار قرار گیرید و با دیدی بهتری برای خرید کانکس پیش ساخته مورد نظر گام بردارید، چرا که برخی عدم آگاهی در خصوص کالایی خاص سبب میشود ما راه را به بیراهه برویم و انتخاب درستی نداشته باشیم.

در اوايل حكومت پهلوي، حاكم وقت در روستاي موسك قلعهاي بنا نهاد كه امروزه از آن به عنوان پادگان استفاده ميشود و فاصله چنداني با شهر ندارد. در مورد نام «پارس آباد» گفته ميشود كه شخصي به نام مهندس پارسا براي نخستين بار در اين قسمت از دشت مغان به كارهاي كشاورزي و عمراني پرداخت و پارسآباد برگرفته از نام او است. مس در طبيعت به صورت مس خالص، سولفيدي يا اکسيدي موجود است که بيشتر به حالت کانيهاي سولفيدي چون کالکوپيريت، بورنيت و کالکوزيت يافت ميشود. در هر صورت ديدن جوي آب روان و روشن و زلال خوب است مگر اين که کدر و تاريک و عفن باشد.

خوشبختانه در منطقه گنو اماکن تفریحی بسیاری قرار دارد: از استخر و جکوزی گرفته تا فروشگاه و نمازخانه، امکانات متعددی در این مکان تعبیه شده است تا گردشگرانی که برای تماشای طبیعت زیبای این منطقه و بازدید از چشمه آب گرم گنو به این مکان سفر می کنند، از حضور در این مکان نهایت لذت را ببرند. در حال حاضر این منطقه بدلیل داشتن مواهب طبیعی فراوانی از قبیل چشمه های آب گرم، کوه های باشکوه و دشت هایی سرسبز، از مقاصد پرطرفدار و اماکن دیدنی جنوب کشورمان به حساب می آید و هر سال مورد بازدید بسیاری از گردشگران قرار می گیرد.

منطقه حفاظت شده گنو مکانی است بکر و کوهستانی واقع در ۲۹ کیلومتری شمال غربی بندرعباس که از مساحتی بیش از ۴۰ هزار هکتار برخوردار بوده و گستره وسیعی از گونه های گیاهی و جانوری کمیاب کشورمان را در خود جای داده است. در مکانی بسیار خوش آب و هوا و در دره یکی از مرتفع ترین کوه های هرمزگان قرار گرفته است. گفتنی است که تنوع پوشش گیاهی غنی منطقه حفاظت شده گنو موجب شده که این مکان دیدنی به زیستگاه طبیعی حیوانات علف خوار و گوشت خوار فراوانی از قبیل خرگوش، بز کوهی، آهو، روباه، کفتار و شغال تبدیل شود و از جنبه زیست محیطی از چنان اهمیت شگرفی برخوردار گردد که به یکی از معدود ذخیره گاه های زیست کره کشورمان مبدل شود.

منطقه حفاظت شده گنو پوشیده از گیاهان بیابانی و کمیابی است که هرکدام خواص دارویی منحصربفردی دارند و برای درمان بسیاری از بیماری ها در طب سنتی و علم پزشکی کاربرد دارند. چرا بازدید از چشمه آب گرم گنو پیشنهاد می شود؟ گفتنی است که وجود ترکیباتی چون کلر و هیدروژن سلفوره در آب این چشمه سبب شده است که امکان زیست در آن بسیار دشوار شود. تماشای مناظر دل انگیز منطقه گنو و ثبت تصاویری به یادماندنی از این چشمه زیبا سبب شده است که بسیاری از گردشگران هر ساله از تفرجگاه منطقه حفاظت شده گنو بازدید کرده و لحظات خوشی را در این مکان سپری کنند.

فضای شگفت انگیز و مناظر زیبای آن برای ثبت تصاویری خاطره انگیز بسیار مناسب است. درک اینکه چرا این چشمههای آب بندی مرتفع مورد توجه مردم در شبکههای اجتماعی قرار گرفته اند دشوار نیست، این چشمه به لطف بودن در حومه نفس گیر ایتالیا و وجود آبهای فیروزهای و فضای سرسبز خود معروف شده اند. همچنین برخی از چشمههای آبگرم وجود دارد که نمیتوان در آن رفت اما به لطف آبفشانها و منافذ گازی که دارند مناظر خارق العادهای به وجود آورده اند. گرمای چشمههای این شهر از فعالیتهای آتشفشانی تأمین میشود، و به لطف رودخانهای که از بید پوشیده شده، مناطق زیبایی برای کشف وجود دارد.

این چشمه جوشان که به چشمه آب گرم گنو شهرت دارد، یکی از چندین چشمه آب گرمی است که در منطقه حفاظت شده گنو قرار گرفته و علاوه بر داشتن خواص درمانی، از ظاهر متفاوت و بسیار زیبایی برخوردار است. اما چیزی که کوه گنو را از دیگر کوه های این منطقه متفاوت ساخته، چشمه آب گرمی است که از دل آن می جوشد. در ۳۴ کیلومتری شمال شرقی بندرعباس، منطقه حفاظت شده ای قرار گرفته که طبیعت شگفت انگیز و آب و هوای معتدل آن چنان متفاوت و دلپذیر است که به تفرجگاهی برای فرار از گرمای طاقت فرسای تابستان های هرمزگان مبدل شده است.

اما اگر قصد دارید در بهترین شرایط آب و هوایی به بندرعباس سفر و از این مکان دل انگیز دیدن کنید، فصل زمستان را برای سفر به این مکان انتخاب کنید. برای دسترسی به چشمه آب گرم گنو باید مسیر آسفالت شده جاده بندرعباس به سیرجان را طی کنید. کافیست کوله سبکی بپیچید و داخل آن را از یک دست لباس اضافه و وسایل شخصی پر کنید. از طرفی جاذبه های دیدنی گوناگونی مانند برکه های باران بندرعباس در نزدیکی این منطقه قرار دارند و در واقع می توانید با یک تیر دو نشان بزنید.

اگر دوست دارید در کنار این چشمههای آب گرم به تماشای زیباییهای این منطقه بنشینید و از خواص درمانی این چشمهها لذت ببرید پس سری به قسمت خرید بلیط آنلاین هواپیما بزنید. برخی از این چشمهها برای کسانی که میخواهند در مناطق محبوب از جمله آبگرم اسپرت تراورتن، استخر Whitmore و Rock Tub استراحت کنند، ایمن هستند. از آنجایی که منطقه زیبای گنو از مساحت نسبتا زیادی برخوردار است، طبیعت گردی و استفاده از امکانات تفریحی این مکان به ۳ الی ۴ ساعت زمان نیاز دارد. شب آرام و نسبتا سرد را پشت سر گذاشتیم .24بهمن :ساعت 6.5بیدارشدیم و 8آماده صعود به قله بودیم نیم ساعتی تا پای قله برف کوبی ملایم داشتیم سپس از یال نسبتا تندشروع به بالا رفتن کردیم اعضای تیم بطور متناوب دربرف کوبی شرکت داشتند و همدلی و شادابی خاصی مخصوصا به خاطر حضور خانم کاظمی درتیم موج میزد و بالاخره حدود ساعت 12به قله رسیدیم صعودی دلچسب در هوای صاف و آفتابی هدیه طبیعت بود برایمان ..از بالای قله آغ داغ قلل سه گانه سهند /کیامکی /کامتال /ساوالان (یال غربی و هرم هاو کسری ) آغ داغ خلخال /گچیلیک و قارا زیارت میانه و تکه قیه سی زنجان دیده می شد و یک ساعتی محو تماشای مناظر اطراف بودیم .

دیدگاهتان را بنویسید