مرکزی – لیستدیدنیها، جاذبههای گردشگری و بومگردی استان مرکزی و اراک – بانیبوم

در این موقع امواج تند و شتابان رود مقدار زیادی از خاک و میده ریگ را برداشته و به خارج کشور سرازیر میسازد و به این ترتیب ورقه مفید اراضی را تخریب میکند . معمولا ایل 10 تا 15 روز در انتظارگاه یازلاقی میماند و بعد به سمت محل ییلاق که مرتفعتر است، حرکت میکند. یکی از آن ها که دورتر است، قدیمی و دیگری جدید و البته خصوصی می باشد که متعلق به یک معدن متروکه است که در مسیرتان اول به این جاده بر می خورید.

در عبارت (( اي ايران از کوير نمک تا جنگل هاي سرسبزشمال،از خراسان بزرگ تاروستايي کوچک در دامنه هاي بينالود زيبا، دوستت داريم .)) به ترتيب چند حرف اضافه وصفت وجود دارد؟ در قله آن زیارتگاهی به نام سلطان حسام الدین وجود دارد. دورادور طبقه دوم عمارت را ایوانی با ستون های زیبا در بر میگیرد كه به همه اتاق های این طبقه ارتباط دارد و در وسط جانب مشرقی ساختمان ،ایوانی وسیع و شكوهمند با چهار ستون بلند ایجاد شده است. بنای این کلیسا به شیوه معماری ارمنی و به شکل صلیب ساخته شده است.کلیسای مریم مقدس بزرگترین و قدیمی ترین کلیسای تبریز است.

سرکیس مقدس نام کلیسایی است که در سال 1821 میلادی به وسیله شخصی به نام پطروسیان در محله بارون آواک تبریز ساخته شد و در سال 1845 تجدید بنا شده است.سبک معماری این بنا ارمنی است و به شکل صلیب ساخته شده است. كشتزارهای سرسبز و باغ های میوه هر ساله به خصوص در تابستان هزاران نفر از عاشقان طبیعت را به این دره مصفا جذب می كند. اما بعد از دو ماه آب دوباره بالا آمد و به سرداب رسید و آن آب چشمهای کور شده را شفا میداد . برای رسیدن به چشمه های باداب سورت ساری می بایست از دو مسیر زیر به آنجا بروید، لازم به ذکر است از شهرستان های ساری و سمنان تا روستای اروست مسیر جاده ای آسفالت می باشد، لیکن از روستای اروست تا چشمه باداب سورت جاده خاکی است.

با فوت پدر و بازگشت مجدد وی به تهران در سال 1314 آوازه شهرت او از مرزها فراتر رفت. این رشته كوه در گردنه پایان از شمال تبریز می گذرد و به گردنه شبلی منتهی می شود. این بندر یكی از بنادر مهم دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی است. این بندر در جزیره شاهی (اسلامی) در بخش ایلخچی شهرستان اسکو واقع شده و یكی از بنادر مهم دریاچه ارومیه در امور بازرگانی و اقتصادی است. سهند یكی از بلندترین كوه های آذربایجان و مهمترین كوه آتشفشانی خاموش ایران است كه ارتفاع قابل ملاحظه آن مولود تراكم توف ها و خاكسترهای مواد آتشفشانی است كه در زمان های دور از دل كوه بیرون ریخته است.

تپه نادری (نادرشاه) تپه عظیم نادر در جنوب غربی شهرک اصلاندوز در ملتقای رود ارس و دره رود قرار دارد بلندی این تپه 30 متر و محیط اطراف آن حدود 1500 متر و طول آن 120 متر و عرض آن حدود 100 متر است ظاهرا این محل در سده های متمادی واحد مسکونی بزرگی را تشکیل می داده از هزاره اول پیش از میلاد تا اواخر سده یازدهم هجری قمری مسکون بوده شاید قدمت آن تا هزاره سوم و چهارم قبل از میلاد نیز برسد از اشیای مکشوفه در آن می توان از سفال خشت پخته دوران پارتی سفالهای منقوش دوره اسلامی تعداد زیادی سنگ اپسیدین به حالت تیغه و سنگ خام را نام برد تپه نادری از منظر تاریخی قابل توجه است در این مکان بود که نادرشاه جهت خلع شاه طهماسب دوم صفوی انجمن بزرگی تشکیل داد و سران کشور و بزرگان را به دشت مغان فرا خواند که منجر به خلع طهاسب میرزا و رسیدن وی به تخت سلطنت شد.

او همزمان با تحصیل در دارالفنون به ادامه تحصیلات علوم دینی پرداخت و در سال 1303 شمسی وارد مدرسه طب شد. جاده داراب – بندرعباس ادامه می دهیم تا به پل فورگ که به روایتی بزرگترین پل هوایی ایران می باشد می رسیم. وی در سال 1322 ه.ق جهت تحصیل به شیوه نوین آموزشی اصول جدید به مدرسه متحده وارد شد و در این مدرسه به آموختن زبان فرانسه و علوم دینی و فراگیری خوشنویسی پرداخت. از جمله امکانات این پیست میتوان به تلهاسکی، اقامتگاه ویژه ورزشکاران، سالن با سیستم گرمایش، رستوران و کافی شاپ، پیست آموزشی افراد مبتدی، سرویسهای بهداشتی و نمازخانه، یک بالابر ویژه اسکیبازان حرفهای، پارکینگ و برفکوب اشاره کرد.

چشمه های آبگرم محلات شامل شش چشمه به نام های شفا، دنبه، سلیمانیه، سودا (بختیاری)، حکیم و روماتیسم است. همچنین مصرف آب چشمه اعلا برای بیماران قلبی مفید است. همچنین ایجاد توتستان و گلستان در مکانهای ممکن میتواند به جذب گردشگر بیشتر به شهر گلمکان کمک کند. اطراف این قلعه را از هر طرف دره هایی به عمق ۴۰۰ تا ۶۰۰ متر فرا گرفته است و تنها یک راه بز رو دارد.

بندر رحمانلو : بندر و روستای رحمانلو از دهستان دیزجرود عجب شیر، در ساحل شرقی دریاچه ارومیه واقع شده است. در سمت شمالی بندر رحمانلو اسكله ای برای پهلو گرفتن كشتی های باری و مسافری، و در بخش جنوبی محلی برای مسافرینی كه به منظور استفاده از آب و لجن دریاچه كه برای درمان برخی از بیماری ها مفید است به این بندر می آیند، بنا شده است. این روستا بدلیل معماری منحصر به فرد ساختمانها و چشمه آب معدنی مهمی، به همین نام، بسیار مشهور است. این روستا از قسمت شرقی همجوار دره بسیار باصفایی است كه رودخانه لیقوان از آن می گذرد و روستاهای حاشیه خود را مشروب می كنند.

به همین منظور بیماران كلیوی از دور و نزدیك برای درمان و استفاده از آب چشمه، یا به خود روستا مراجعه می كنند و یا آب چشمه را از فروشندگان آن در شهر تبریز می خرند. از مهمترین دره های سهند می توان به دره بایندر، شاه یوردی، قیرخ بولاغ و ممد دره سی اشاره كرد كه به ترتیب در دامنه های غربی، شرقی، جنوبی و شمالی سهند واقع شده است. از آنجا که این آبها املاح معدنی دارند، هر کدام از چشمهها رنگ و خاصیت ویژهای پیدا کردهاند.

در اطراف آن انواع و اقسام خزههای سبز و زرشکهای وحشی و مخصوصاً پونههای کوهی روییدهاند و فضایی سبز و معطر و باطراوت ایجاد کردهاند. نزدیكی دشت آذرشهر به ساحل غربی دریاچه ارومیه، آب و هوای معتدل و ملایم در تابستان، روستاهای آباد و حاصلخیز، كشتزارها و باغات مختلف از جاذبه های سیاحتی آن جا است كه در صورت ایجاد امكانات و خدمات لازم، این دشت از كانون های تفرجگاهی استان خواهد شد. به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، چشمه گل ژرفترین و عمیقترین چشمه آب سرد ایران و دومین در سطح جهان است. این چشمه ها بعد از چشمه پامو کاله ترکیه، دومین چشمه آب شور جهان مطرح و ثبت جهانی شده است.

سرخپوستان آمریکایی، چای پونه را برای درمان دردهای ناشی از گرفتگی عضلات و همچنین مداوای سرماخوردگی مینوشیدند. همچنین این موزه پیکره های کامل انواع پرندگان، چرندگان، خزندگان، حشرات و سایر جانوران اهلی و وحشی که برخی از آنها از انواع نادر حیات وحش می باشند را در معرض تماشای علاقمندان قرار میدهد و با کمک نقاشی و دکوراسیون، محیط زندگی و نحوه زندگی آن ها را برای بازدید کنندگان ترسیم می نماید. از تمام علمای خارجی و داخلی، دانشمندان وقت و اهالی محله و مردم تبریز و حتی اعضای کنسولگریها در آن جشن حاضر بودند. دشت لاله های واژگون از دیگر مناظری به شمار می رود که می توان آن ها را مشاهده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید