لیست چشمه های اصفهان

بابازکی بعدها که فروغ زندگیش به خاموشی می گراید درهمین مکان در نقطه ای که کسی از آن اطلاع دقیقی ندارد مدفون می شود واز آن پس ، این محل به بابازکی معروف می شود. این مکان را با کمک یکی از آشنایان پیدا کردیم که در زمان بازدید خود متوجه شده بودند که یکی از اهالی روستا یک اتاق از منزل خود را جهت اجاره به مسافران آماده کرده است.

دوم: اعتقاد درست و حسن ظن نسبت به خداوند که بالاتر از اسباب از جمله اسباب دستیابی به مقاصد و خواست های انسانی است. ساحل زیبای بویالیک پلاژ در مقایسه با ساحل ایلیجا با ماسه های سفید و زیبا و ساحل طولانی و ۲ کیلومتری اش، یک فضای آرام تر و البته طبیعی تر دارد. غار پریان یکی از غارهای زیبای استان اصفهان است که در فاصله ۸ کیلومتری ابیانه و ۱۸ کیلومتری روستای سُه در درهای به نام پری هول واقع شده است. چشمه سرداب رستم اباد چشمه سرداب رستم اباد در۲۰کیلومتری شهراردل واقع در استان چهارمحال و بختیاری ودر 90 کیلومتری شهرکرد مرکز استان با برودت دمای بسیار بسیار سرد، به عنوان سردترین چشمه جاری ایران در چهارمحال و بختیاری قرار دارد.آب چشمه در پی آب شدن برفهای تجمع یافته در طول زمستان تامین می شود و همین امر سبب شده است که آب این چشمه بسیار سرد باشد و این مهم در تمام طول فصول سال وجود دارد.گردشگران پس از ورود به شهرستان اردل و عبور از روستای رستم آباد و رودخانه کارون جاده خاکی را از میان باغات انبوه به سمت این تفرجگاه پر نام ونشان وصف ناپذیر پیش می گیرند.با عبور از مسیر دوکیلومتری برفراز تپه ای، چشم انداز بدیع چشمه سرداب و پوشش سبز دره پایین دست این چشمه با داشتن درختان انبوه وسربه فلک کشیده برای هر مسافر تازه واردی خیرکننده است.در کنار چشمه سرداب رستم آباد به واسطه سرد بودن آب وحجم وسیع آب تولیدی توسط چشمه مزارع پرورش ماهی گسترده ای در منطقه ایجاد شده است.ماهی قزل آلای تولیدی این منطقه یکی از با کیفیت ترین ماهی های قزل آلا در کشور است که قیمت فرش آن نیز بالاتر از ماهی های قزل آلای تولیدی دیگر کشور است.بسیاری از مسافران نیز با خرید ماهی زنده قزل آلا در منطقه لذت خوردن ماهی لذیذی را در کنار چشمه تجربه می کنند.در پایین دست این چشمه نیز رودخانه بهشت آباد یکی از سرشاخه های کارون وجود دارد که می توان در کنار آن به ورزش مفرح ماهیگیری با قلاب پرداخت.

اين شهر كه تا چند سال پيش، از بخشهاي شهرستان مشهد بود، در سال 1310 هـ. شهر مشهد كه در آغاز بقعهاي در آبادي سناباد نوقان بود، به تدريج توسعه يافت. به نظر ميرسد، زرتشتيان به اين نواحي مهاجرت كرده باشند. از نظر تاريخي، رونق شهر شيروان با دوره فرمانروايي خوارزمشاهيان مربوط است. در زمان خلافت عمر حكومت ري به دست يكي از نوادگان بهرام چوبين به نام سياهوخش بود. در زمان وي با تمام تلاشي كه براي سركوب ازبكها صورت گرفت، توفيق چنداني به دست نيامد و در نتيجه، تيرهروزي اسفراين كه بر اثر حمله مغولها و بعدها با حمله تيموريان آغاز شده بود، در دوره بعد نيز ادامه يافت.

از توس قديم جز ويرانه، چيزي بر جاي نمانده است و توسِ جديد نيز به دليل قرار گرفتن آرامگاه فردوسي، شاعر پارسي گوي ايران زمين در آن، از اهميت و اعتباري خاص برخوردار است. مثلا اگر فردی بعد از عمل به کشور خود بازگردد و سپس دچار عفونت شود دیگر نمیشود مراقبت های لازمه را انجام داد. بنابراین می توانند با گشت و گذار ، سفرهای یک روزه یا شرکت در سایر فعالیت های گردشگری سهم خود را به عنوان یک گردشگر در آن کشور به جا آورند. آثار به جا مانده در اين شهر، عمدتاً به قرن ششم هجري تعلق دارند.

آثار به جا مانده در اين شهر، عمدتاً به قرون پنجم و نهم هجري تعلق دارند. اين شهر در قرون وسطي به نام خبوشان و خوجان معروف بود. در دوره حكومت سلسله افشار، شهر قديمي اسفراين به كلي ويران شد، قناتها خشكيد و مردم به محل فعلي شهر اسفراين كه «ميانآباد» نام داشت، كوچ كردند. در دورههاي بعد از اسلام، اگر چه اسفراين بارها مورد حمله و تهاجم قرار گرفت و ويران شد، ولي به كلي از بين نرفت و دوباره بازسازي شد.

در حملات گوركانيان، اين منطقه آسيب فراوان ديد و كشتار فراواني در آن صورت گرفت. در سال 617 هجري قمري و در حمله مغول به ايران، سرخس به عنوان سنگر اول، مورد غارت و ويراني قرار گرفت. در داستانهاي ملي ايران، بناي اصلي شهر توس را به جمشيد و تجديد بناي آن را به توس، پهلوان و سپهسالار ايران، نسبت ميدهند. شاه عباس اول براي جلوگيري از تاختوتاز ازبكان و تركمنها به نواحي شرقي ايران، اكراد سلحشور را به اين منطقه كوچ داد؛ از آن جمله ايل زعفرانلو، كه در اين منطقه ساكن شدند. به گونهاي كه از نيمه دوم قرن نهم هجري ديگر در متون و تواريخ، نامي از توس برده نمي شود و اگر گاهي سخني از آن به ميان آمده، به عنوان يكي از توابع مشهد معرفي گرديده است.

شهر چناران، تا چند سال پيش، از بخشهاي شهرستان مشهد محسوب ميشد. چون توس بعد از قرن نهم هجري ديگر روي آباداني نديد، باقي مانده اهالي آن به مشهد كوچ كردند و حصاري كه در عهد شاهرخ ميرزا در پيرامون بيتوتات حرام احداث شده بود، مأمني براي توسيان مهاجر شد تا در آنجا اقامت كنند. کف غار نیز از خاک رس پوشیده شده و جریان آبی در آن دیده نمیشود.

خاک حاصل خیز و چشمه سارها و رودهایی که در منطقه اذرشهر جریان دارند؛ منجر به شکوفایی اقتصادی منطقه اذرشهر شده و موجبات وجود انواع محصولات کشاورزی و باغی در اذرشهر را فراهم آورده است. در سال 807، شاهرخ ميرزا، فرزند امير تيمور به سلطنت رسيد. از سال 421 هـ. از سال 1849 ميلادي باستان شناسان به كاوش در ويرانههاي شوش پرداختند و آثار نفيسي از شهر خاموش و متروك شوش بدست آوردند. طبس امروزي به رغم ويرانيهاي تاريخي و بلاياي طبيعي ـ زلزله و سيل – از رونق و زيبايي ويژهاي برخوردار است.

درباره تاريخ قبل از اسلام اين شهر و مردم آن، به طور دقيق و واضح، در كتب تاريخي ذكري به ميان نيامده است. اما با توجه به قبور زرتشتي و آثار و ابنيه تاريخي موجود در نقاط مختلف شهرستان و وجود آباديهاي نسا، تفتازان و آستاونه كه با حدود و موقعيت شيروان فعلي تطبيق ميكنند، همچنين با تحقيق و كاوش در آثار باقي مانده در روستاها و آباديهاي قديمي، ميتوان گفت اين منطقه قبل از اسلام مسكوني بوده و داراي قدمت طولاني است. ناحيه بيرجند، به عنوان بخشي از قهستان، در مسير حركت اعرابي بود كه عربستان را به قصد نواحي مختلف خراسان بزرگ و ماوراءالنهر پشت سر ميگذاشتند و لذا هنوز هم روستاهاي عربنشين در جنوب بيرجند وجود دارند.

در ناحيه بيرجند آثاري از وجود زرتشتيان نيز به دست آمده است. اين صدا ناشي از گاز كربنيكي است كه با فشار زياد از سوراخ و منفذي كه به آبهاي زير زميني منتهي ميشود. بنا به گفته مقدسي جيرفت از استخر بزرگتر بوده و خانههاي آن را از خشت با پايههاي سنگي بنا كرده بودند. اقامتگاه بومگردی سنام: این اقامتگاه زیبا در بخش چهاردانگه و روستای سنام قرار دارد و از چشمه آب معدنی سورت 71 کیلومتر فاصله دارد. قبور گورستان قديمي شيروان با تاريخ حكومت اين سلسلهها مطابقت دارد.

آب معدنی چشمه تاپ تاپان قابل آشامیدن نیست ولی استفاده و تماس با این آب معدنی برای التیام امراض پوستی، دردهای عضلانی و مفصلی مفید و ثمربخش است. درجه حرارت آب این چشمه ۵۰ درجه سانتیگراد است و افرادی که به بیماری ریوی و قلبی مبتلا هستند نباید از آب این چشمه استفاده کنند. محل و مسیر کوهستانی درکه در شمال غرب تهران قرار دارد و آغاز یکی از مسیرهای محبوب کوه پیمایی در تهران است. مسیر دسترسی به این چشمه که از کنار روستای دیمه میگذرد، نیز زیباییهای خود را دارد.

امروز هم می توانید با مراجعه به چشمه آب گرم ورتون از خدمات رفاهی و اقامتی آن استفاده کنید. همچنین از آن به عنوان ماده خنککننده برای نیروگاههای هستهای و تولید رادیودارو استفاده میشود. بايد اذعان داشت كه شهر سرخس روزگاري از كانونهاي علم و دانش بود و به واسطه مدارس و كتابخانههاي متعدد شهرت فراواني كسب كرده بود. پس از شکست از اعراب، یزدگرد سوم گریخت اما به دست آسیابانی که هویت اورا شناخت کشته شد. استاد به تبعید میرود و هرگز از فداکاری زن آگاه نمیشود.

بعد از حدود یک ساعت به گردنه ای بر روی خط الرأس چهل چشمه می رسید. ق قبيله غُز، پس از غلبه بر سلطان سنجر سلجوقي، شهرهاي بزرگ خراسان از جمله توس را متصرف شد. در زمان حكومت سلجوقيان، سلطان سنجر به قلاع اسماعيليه حمله كرد و در نتيجه اين يورش، در اين شهر خرابي بسيار به بار آمد. با اينكه مناطق كوهستاني در اين ناحيه ارتفاع اندكي دارند؛ ليكن براي استقرار فرقه اسماعيليه كه به نواحي شرقي ايران پناه ميآوردند، مأمن مناسبي بوده است.

در اين دوره با گسترش تجارت و استقرار امنيت در اين ناحيه، شكوفايي اقتصادي و اجتماعي بيرجند آغاز، و اين شهر به مرور به يك مركز حكومت ناحيهاي تبديل شد و به همين دليل، رونق و توسعه يافت و بناهاي جالبتوجهي در آن پديد آمد كه برخي از آنها تا كنون نيز باقي ماندهاند. ناحيهاي كه بيرجند جزء كوچكي از آن را تشكيل ميداد، «قهستان» (كهستان ـ كوهستان) نام داشت و در مسير حوادث پس از ظهور اسلام، جايگاه نسبتاً مهمي داشته است. ناحيه سرخس از جمله نواحي مورد تصرف تركمانان نيز بوده است.

ناحيه توس ابتدا مسكن اقوام غير آريايي بود. در دوران صفويان، مهمترين واقعهاي كه در اين شهر روي داد، كوچاندن چهل هزار خانوار عشاير كُرد به اين منطقه بود كه براي مقابله با حملات ازبكها، توسط شاه عباس انجام يافت. ش با شيوههاي جديد شهرسازي، طراحي و ساخته شده است. از وجه تسميه سرخس اطلاع كافي در دست نيست؛ قدمت آن به زمان ساسانيان ميرسد، و مانند ساير نواحي خراسان، در طول تاريخ، صدمات فراوان ديده است. از مطالب ارزنده ات تشكر ميكنم. این روستا از سطح دریا بیش از ۲۰۰۰ متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان بسیار سرد است.

دیدگاهتان را بنویسید