لغت نامه دهخدا حرف ا (الف)

صد فرسنگ تا زندان کاووس و از آنجا تا خانه دیو سپید نیز صد فرسنگ راه است که راهی دشوار است میان کوهی هولناک که پرنده پر نمیزند و دوازده هزار دیو جنگی در آنجا هستند. حالا زندان کاووس را نشانم بده. افراد زیادی دنیای زیر آب و موجودات دریایی را دوست دارند و فرصت بازدید از آکواریوم اصفهان با هزاران موجود دریایی زیبا و متنوع را از دست نمی دهند. مسیر لولة آب از روی بستری که در زمین به وضوح نمایان است معلوم میگردد به علاوه تکه های متعددی از لوله های گلی و بقایائی از قالب سنگی که با بیقیدی از بستر کنده شده است در اطراف دیده می شود.

رستم با اولاد به راه افتاد وقتی به هفتکوه رسید و نزدیک غار شد و در اطراف لشکر دیوان را دید به اولاد گفت: هرچه از تو پرسیدم درست پاسخ دادی اگر این پرسشم را هم درست پاسخ دهی تو را خوشبخت میکنم پس راه را به من نشان بده… لرزه سبب پديدارى روانگرايى خاک در دره هاى رودخانه ها و نيز سنگريزشهايى در کوهها شد. آب چشمه ای که در دامنه کوه مقابل قرار دارد با فشار متوسط لوله هایی که در زمین کار گذاشته شدهاند از روی پشتة مابین گذشته و به ارتفاع قلعه میرسد.

جای دیو سپید و جایی که کاووس شاه زندانی است را به من نشان بده تا من شاه دیوها را کنار زده و تو را سر کار بیاورم. رستم شمشیر کشید و آنها را کشت و دوباره به کوه اسپروز برگشت و بند اولاد را باز کرد و دمی استراحت نمود و سپس از اولاد خواست تا جای کاووس شاه را نشانش دهد. منطقه قلعه چای در شهرستان عجب شیرهمچنین دارای پنج قلعه تاریخی و ثبت شده مربوط به هزاره اول پیش از میلاد است که شامل قلعه ضحاک، کهن دژ، جوان قلعه و قلعه حوری است. قلعه ضحاک عجبشیر ۷۰۰ متر طول،۳۰۰ متر عرض و۸۰ متر ارتفاع دارد و دارای ۳ حصار داخلی، میانی و بیرونی است.

قلعه ضحاک عجبشیر در سال ۱۳۸۶ توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با شماره ۲۲۵۴۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. و به خاطر وجود منیزیم، کلسیم، سدیم، ید، آهن، آمونیاک و فلوئور هرساله عده زیادی از آنهایی که به دردهای عضلانی و مفصلی و بیماریهای عصبی دچارند، راهیاش میشوند. به گزارش سلام نو به نقل از تریپ یار، قلعه چای از مناطق نمونه گردشگری آذربایجان شرقی است که در شهرستان عجب شیر واقع است و سالانه گردشگران و علاقه مندان زیادی را به سوی خود جذب می کند. روستای ایستا در شرق روستای طالقان و در مجاورت رودخانه شاهرود واقع شده است.

این منطقه در جاده مشهد – طرقبه و 4 کیلومتری طرقبه قرار دارد. در مجاورت این سرچشمه، پارکی زیبا، آب نما، درختان چنار کهنسال، ارتفاعات صخره ای مشرف بر چشمه و نیز درختان متعدد قرار دارد که زیبایی این منطقه را دو چندان کرده است. تعیین زمان بنای اطاقهائی که نیمی از آن بی سقف در زمین کنده شده و نیم دیگر در سنگ (کنگلومرای) کوه به صورت حفرهای درآورده شده است به دشواری ممکن است. دیو سنگ آسیاب را برداشت و به طرف رستم رفت. این قلعه دارای مخازن سنگ، آب انبار، آسیاب ، سالن شورا، حمام و دهها آثار دیگر است.

گیلان دارای چشمه های زیاد و زیبایی است که چشمه های آب معدنی و گرم این استان هم یکی از جاذبه های گیلان است که بسیار طرفدار دارند. با اندک توجه می توان این قلعه را از نابودی و زوال نجات داد ودر صورت ایجاد راه دسترسی مناسب فرصتی بی نظیر برای گردشگران و جهانگردان برای استفاده از مواهب طبیعی و آثار تاریخی این قلعه ایجاد کرد. این چشمه ها در ارتفاع ۱۸۴۰ متری واقع شده اند و در ایران بی نظیر هستند و تا جایی که می دانیم در کشورهای ترکیه، آمریکا و نیوزلند چشمه هایی شبیه باداب سورت وجود دارد.

بغیر از قلعه در پای کوه قبرستانی نیز دیده میشود که در آن مجسمة سنگی قوچی قرار دارد و در کنار قبرستان، روستایی به نام ینگجه واقع شده است. ۱- ییلاق قولنگ احمد خدر: یک نفر جاف بوده که ییلاق آن بین آبادی دره وه زاان وآبادی شاه قلعه واقع بوده است در منطقه ی شمال شرق دیوان دره . در بین این 6 ماه نیز، اردیبهشتماه بهترین زمان بازدید خواهد بود.

مردمان روستا میگویند در وسط این صخرهها آیینه سنگی و قبرهای معکوس در اطراف این چشمه موجود میباشند که چندین سال پیش بوسیله عده ای چپاول گشته و قبرها خالی شده اند و آیینه شکسته شده از بین رفته است و حتی از زخمی و یا کشته شدن دو نفر سودجو برای رسیدن به این آیینه میگویند. آستارا شهری بندری، مرزی، یکی از قطبهای اقتصادی، توریست داخلی و بینالمللی در سواحل غربی دریای خزر ، مرکز شهرستانی به همین نام در شمالیترین نقطه استان گیلان و آخرین نقطه مرزی ایران و جمهوری آذربایجان و از نظر جغرافیایی در مرکز منطقه تالش قرار دارد.

مصالح به کار رفته در این قلعه، بیشتر لاشه سنگ، آجر و ملاط آهک است. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۲۸۹۹۰۵۸۹ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. وقتی به شهر رسیدند رخش خروش برآورد و کاووس صدایش را شنید و به ایرانیان گفت: روزگار سختی سرآمد؛ این صدای رخش است.رستم نزد کاووس رسید وکاووس او را در آغوش کشید و به او گفت: باید رخش را پنهان کرد زیرا وقتی به دیو سپید خبر برسد که ارژنگ دیو کشته شده با نره دیوان به اینجا میآید و بعد همه زحمتهایت بی ثمر میشود.

متأسفانه این قلعه نیز از تاراج و کندوکاو های غیرمجاز در امان نبوده و فضای اطراف قلعه پوشیده از حفرههایی است که توسط غارتگران برای بدست آوردن عتیقه، زیرورو شده است.تاکنون هیچ اقدامی برای مرمت و بازسازی و جلوگیری از تخریب وحفاریهای غیرمجاز سودجویان صورت نگرفته و انگار این قلعه به بوته فراموشی سپرده شده است . رستم مغفر بر سر و ببر بیان بر تن کرد و به سوی ارژنگ دیو رفت و در میان لشکر دیو نعره زد.

این قلعه در شهرستان عجب شیر در آذربایجان شرقی یکی از مکانهای دیدنی است که در ارتفاع ۲۳۰۰متری از بستر رودخانه «قلعه چای » در دوران تاریخ کهن ایران زمین پا برجا بوده و آثار زیادی در داخل و پیرامون خود از دوران هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان و عصر تمدن اسلامی به یادگار دارد. رستم خون را در چشمان شاه و همراهانش ریخت و همه بینا شدند. رستم سروتن شست و به نیایش پروردگار پرداخت سپس بند اولاد باز کرد و جگر را به اولاد سپرد و به سوی کاووس حرکت کردند.

سرانه جنگل (جنگلهای طبیعی و دست کاشت) نزدیک به ۱۲۸ مترمربع است. از جمله کارهایی که جهت آماده سازی و بهره برداری از آن انجام شده میتوان به مواردی اشاره کرد احداث جادهای آسفالت به طول 24 کیلومتر تا پای پیست ـ نصب و راه اندازی دستگاه و خط تله سی یژ به طول 1250 متر ساخت شرکت دو پل مایر اتریش ـ نصب و راه اندازی یک خط تله اسکی ـ احداث دو باب ایستگاه کلاس های آموزشی از ویژگی های بارز منطقهای علاوه بر جاذبههای زمستانی میتوان به جاذبههای بهاری و تابستانی آن ازجمله ورود عشایران با گلههای خود به مناطق حوالی آن٬ هوای خنک و معتدل در اوج تابستان٬ پوشش گیاهی و گل های رنگارنگ بصورت دشتهای وسیعی از شقایقهای کوهی٬ گل ختمی٬ گون و غیره همچنین قرار گرفتن مسیرهای صعود به قله سبلان و قلل دیگر از فاصله نزدیک کمپ مجتمع و مشرف بودن آن به شهرهای سرعین٬ نیر٬ اردبیل میباشد که استفاده از آن را در تمامی فصول سال مفید و خاطره انگیز مینماید.

همچنین بر دیوارهای این حفره های سنگی، طاقچه های کوچکی کندهاند. اغلب این حفره ها چاله آبی هم (آب انبار) دارند. نامه یا بیانه ای بتمام بلاد دولتمردان خوانین مینویسد شرح میدهد که این طایفه باغی .سرکش و… ۲. دایم درباره موفقیت، قدرت، هوش، زیبایی، یا عشق ایده آل خیالبافی می کند. در مسیر دژ ضحاک انواع غارها وحفره های کنده شده در سینه کوه جلب نظر می کند که ایجاد آن به دست انسان آن روز خود یکی از شگفتی های دژ محسوب می شود. در دیوار یکی از خانههای روستای ینگجه قوچ سنگی مقبرهای کار گذاشته شدهاست، «راولین سون» با تکیه بر توصیفهای اهل محل، آن را به دوره ساسانی متعلق دانسته است.

قدمت قلعه با توجه به پلان موجود و تکه سفالهای پراکنده در سطح آن به دوره اورارتویی، اشکانی، ساسانی و قرون میانه اسلامی میرسد. اولاد گفت: وقتی آفتاب گرم شود دیو به خواب میرود پس باید صبر کنی تا بتوانی پیروز شوی. اگر بتوانی او را بکشی باید خون دل و جگر دیو سپید را بیاوری چون پزشک فرزانهای گفته است که اگر خون دل او را به چشم بمالیم چشمان ما بینا میشود. تکه سنگی آهکی که شاید تکهای از لوله های سنگی باشد که در کنار هم چیده شده و کمی هم در یکدیگر فرو رفته است، در روی پشته رابطه به دست آمده است.

مسجد جامع یزد با ۹۸۰۰ متر مساحت، شش ورودی اصلی در قسمتهای مختلف دارد و شامل دو گرمخانه، شبستان، گنبدخانه، دوپایاب و یک صحن بزرگ مستطیل شکل است. استفاده از چشمههای آب گرم معدنی محلات سابقه باستانی داشته و میتوان تاریخ استفاده از آن را با آثار باستانی خورهه در یک جهت پنداشت. در قسمت جنوب شرقی قلعه، آثار دیواری خشک چین دوران اورارتویی به چشم میخورد و در انتها و شمالغرب آن بنایی به شکل برجک دیده میشود که از معماری آن مشخص است که این قسمت از قلعه به دوره اسلامی مربوط است.

دیدگاهتان را بنویسید