لغت نامه دهخدا حرف ا (الف)

در این مقاله به معرفی یکی از مکانهای زیبا در شهرستان کوهرنگ پرداختهایم و آن چشمه دیمه واقعه در شهرستان کوهرنگ است. رودخانه دایمی رویدر، رویدر را به دو بخش تقسیم نموده و راه دسترسی دو بخش اصلی از طریق پلی است که بر روی رودخانه احداث شده است. این آبشار یکی از بلندترین آبشارهای طبیعی منطقه است که از کوهی مشرف به روستای پیرسقا موسوم به گوربلاغ سرچشمه گرفته و در روستای قوشچی به رودخانه آیدوغمش میپیوندد که مناظر زیبا و دل انگیز این دره و آبشار برای گردشگران جالب و دیدنی است.

بیشتر وسعت آذرشهر را مراتع بیابانی تشکیل داده و به همین دلیل جنگلهای طبیعی چندانی در این منطقه به چشم نمیخورد. نامش به صراحت در قرآن نیامده ولی بر اساس برخی احادیث او همان شخصی است که داستان موسی و خضر با او در سوره کهف آمده است. مدتها در سرزمین تاریک جهان گردش کردند و از هر آبی و چشمهای امتحان کردند اما خوردن آب حیات ذوالقرنین را نصیب نبود و خضر و الیاس در جستجو به آب حیات رسیدند و از آن نوشیدند و اثر آن را دانستند و چون به ذوالقرنین خبر رسید هرچه جستجو کردند دیگر آن چشمه را نیافتند و چون مدت سفر دراز شده بود و آذوقه کم داشتند برگشتند تا دوباره با اسباب فراهم بروند.

اما عمر ذوالقرنین به سفر دوباره نرسید و بدینسان خضر و الیاس عمر جاوید یافتند و میگویند الیاس در جوانی کشتیبان بود و سفر دریا دوست میداشت و بدین سبب وی بیشتر در دریاها به سر میبرد و گمشدگان و درماندگان را راهبری میکند و خضر در خشکیها به سر میبرد و هر که در خدمت مردم و راستی و پاکی کوتاهی نکند و دیدار خضر را دریابد و از او حاجت بخواهد حاجتش برآورده شود و هرچه از او بپرسد جواب درست بشنود.

یکی از اتفاقهای خوب برای این چشمه فوقالعاده زیبا، ثبت ملی آن به عنوان یک اثر ملی طبیعی در سال 1388 است؛ بنابراین میتوان حدس زد تمام مراقبتهای لازم برای حفظ این منطقه بکر به کار گرفته خواهد شد. خوشبختانه جاذبههای طبیعی در این شهرستان کم نیست. دشت لاله های واژگون در شهر چلگرد بسیار معروف است که خوشبختانه در نزدیکی چشمه دیمه قرار دارد. آنهایی هستند که در شرایط مناسب ، بر اثر جریان آب بوسیله نیروی گرانشی ، در سطح زمین ظاهر می شوند . 4- از خصوصیات و ویژگیهای خضر این بوده که به هر کجا می نشسته آنجا سرسبز می گشت.

همچنین عکسهایی از گاوچاه و چاه چرخ گاوی وجود دارد که به بازدیدکنندگان را با چگونگی حفر آب در زمان گذشته آشنا میکند.علت نامگذاری عمارت کلاه فرنگی چیست؟ چشمه دیمه در گذشته یکی از سرچشمههای زاینده به شمار میرفته و امروزه نیز اطراف آن به یک محل گردشگری فوقالعاده زیبا، تبدیل شده است. این آرامگاه به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. طبق روایات، حضرت خضر مثل حضرت عیسی(ع) زنده است.

از این حدیث استفاده می شود که حضرت خضر (ع) جزء سی نفری است که همواره در محضر حضرت بقیة الله (ع) هستند و رتق و فتق امور به فرمان آن حضرت در دست آنهاست. اما خضر دوستدار حکمت بود و به راه پیغمبری میرفت، و تا در خانوادهٔ خود بود، به راهنمایی گمشدگان و دستگیری بینوایان میپرداخت و چون به پیغمبری رسید به راهنمایی قوم ذوالقرنین فرمان یافت. پس راز آن را از خضر پرسید و خضر نشانیها که میدانست میگفت و چون معلوم شده بود که جای چشمهٔ آب حیات در ظلمات است، ذوالقرنین عزم راه کرد و خضر و الیاس را با خود همراه کرد که الیاس نیز از برگزیدگان روزگار بود.

کتیبه های ارزشمند تاریخی در بدو ورود، چشمههای پرآب، آبشارهای زیبا، درختان سر به فلک کشیده و کوههای اطراف غار گردشگران و علاقهمندان طبیعت را مشتاقانه به سوی خود میکشاند. این استاد در سال 1317 در گذشت و همه آثارش را در آن زمان به نمایشگاه گذاشتند. 7- حضور همه ساله در مراسم حج. در روایتی از امام رضا (ع) نقل شده که می فرماید: حضرت خضر (ع) از آب حیات خورد، او زنده است و تا دمیده شدن صور از دنیا نمی رود، او پیش ما می آید و بر ما سلام می کند، ما صدایش را می شنویم و خودش را نمی بینیم، او در مراسم حج شرکت می کند و همه مناسک را انجام می دهد، در روز عرفه در سرزمین عرفات میایستد و برای دعای مؤمنان آمین می گوید.

چشمه های باداب سورت شامل دو چشمه با آب های کاملا متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است، چشمه پر آب دارای آب بسیار شور و دارای استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد است که عمدتا در تابستان برای آب تنی استفاده می شود و برای درمان دردهای کمر و پا، امراض پوستی، روماتیسم و مخصوصا سردرد میگرن سودمند است.همچنین این چشمه به علت شور بودن در فصل زمستان یخ نمی زند.

مثلا گاه می بینیم که معصومین (ع) امثال امام صادق و امام باقر و امام زین العابدین وصایای او را به موسی و اندرزهای خضر را به دیگران برای ما نقل کرده اند. این منطقه دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است که سرسبزی موجود در آن همچنین وجود چادرهای عشایر در نزدیکی چشمه میتواند برای شما یک سفر رویایی و لذت بخشی را به همراه داشته باشد. گردشگری نه تنها پل بین مردم و فرهنگ است، بلکه به ارتقای صلح و احترام میان ملت ها نیز کمک می کند در سال 2005 در جهان بیش از 800 میلیون نفر به گردشگری پرداخته اند.

باشت از زیباترین شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد می باشد.پیشینه ی این شهر به دوره هخامنشیان باز می گردد.آب و هوای معتدل و جاذبه های گردشگری و توریستی باشت موجب شده است که این شهر به یکی از قطب های گردشگری استان تبدیل شود در ادامه همراه با نیک صالحی شوید تا با مناطق دیدنی باشت آشنا شوید. اگر قصد سفر به طبس را دارید با دیجیکالا مگ همراه باشید تا دقیقتر به شما بگوییم شهر طبس کجاست و چه دیدنیهایی دارد. این منطقه یک منطقهی کاملاً کوهستانی است؛ بنابراین طبیعت فوقالعاده زیبایی دارید.

آب این چشمه توسط یک کارخانه تولید آب معدنی در بسته بندیهای مناسب در اختیار هموطنان ایران قرار گرفته است؛ البته بخش وسیعی از این آبهای معدنی نیز به خارج از کشور صادر میشود. بالاخره در سوره انسان آیه 5 و 6 خداوند میفرماید: «ان الْأَبْرارَ یشْرَبُونَ مِنْ کَأْسٍ کانَ مِزاجُها کافُوراً (5) عَیناً یشْرَبُ بِها عِبادُ اللَّهِ یفَجِّرُونَها تَفْجِیراً؛ و نیکوکاران عالم (که حضرت على و فاطمه و حسن و حسین ع و شیعیانشان به اجماع خاصه و اخبار عامه مقصودند) در بهشت از شرابى نوشند که طبعش (در لطف و رنگ و بوى) کافور است. باغ گلشن یکی از دیدنیهای شهر طبس است که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

بنای تاریخی امامزاده جعفر (ع) در جنوب شهر هشتگرد قرار دارد. اين طبقات و حوضچه ها در واقع جاذبه اصلي و ويژگي منحصر به فرد چشمه هاي باداب سورت است. اجتماعی او که به تبعید وی در کلات و مرگش منتهی شده است، مؤثر بوده است. دانشگاه پیام نور استان البرز واحد طالقان که امروزه در حال فعالیت است. تردد خودروهای سنگین در این محورها، علاوه بر سهم و نقشی که در افزایش آلودگی هوای کلانشهر اصفهان دارد، از ابعاد مختلف دیگر مانند ایجاد ترافیک و حادثههای خطرساز مانند تصادف رانندگی، قیچی کردن و واژگونی در روزهای بارانی، در چند سال اخیر به یکی از چالشهای این خطه تبدیل شد و مردم خواهان رسیدگی به این موضوع در کوتاهترین زمان ممکن هستند.

دیدگاهتان را بنویسید