لغت نامه دهخدا حرف ا (الف)

دوره استفاده از آبگرم محلات در فصل بهار و به ویژه تابستان است. مردم محلی و مسافران برای استحمام در تابستان به این چشمه میروند. با توجه به وجود چشمه آب نزدیک غارهمه کسی ، گودالهای آب درون تالار بزرگ، مسطح بودن کف، و تنگی دهلیزهای رابط بین تالارهای آن، این غار محلی مناسب برای پناه گرفتن در مقابل حملات بیگانگان در مواقع ناامنی بوده است، به نحوی که در چنین شرایطی اهالی منطقه در آن پناه می گرفته اند.

كاخ و تالار شهرداري تبريز در سال 1312 شمسي در گورستان متروك و مخروبة كوي نوبر با نظارت مهندسان آلماني ساخته شد. با اينهمه، اگرچه مبارزه نظامي با نفوذ بيگانگان به طور كلي نتيجهاي ثمربخش نداشت، اما مبارزه فرهنگي و سياسي به شكل خاصي تبديل شد كه شيوههاي انجام و آثار آن راز و رمز بقاي فرهنگ و مليت اين كشور به شمار ميرود. مراغه از نظر قدمت و جاذبههای خاص طبیعی خود، برای ماجراجویان، مقصدی مطلوب به شمار میرود. حال مقصود از سفر، هر چه باشد، تاریخ یا جغرافیا، جاذبههای گردشگری یا حتی سوغاتیهای منحصربهفرد؛ مراغه، باغ شهر ایران، میتواند گزینه خوبی برای یک سفر بهیادماندنی باشد.

زیبایی چشمهسارهای پرآب و کوهستان دائمبرف روستای حیدره قاضیخان یا دارامام استان همدان در شهرستان بهار نوروز ۹۸ شما را مجذوب خود میکند روستایی خفته در دل کوهستانی برخاسته از اعماق تاریخ که سراسر سال برف دارد. دالان پنجم ۴۰ متر طول دارد و به دهانه فرعی غار میرسد. قدمت این شهر به قبل از اسلام میرسد. آفتابنیوز : برانکو ایوانکوویچ، سرمربی پرسپولیس ظهر چهارشنبه در نشست خبری قبل بازی تیمش برابر صنعت نفت آبادان در هفته بیستم لیگ برتر اظهار کرد: بیصبرانه منتظر بازی هستیم. سرمربی پرسپولیس گفت: با سبک فوتبال خوزستان آشنا هستم و بازیکنان این منطقه بسیار با استعداد هستند.

بسیار با استعداد هستند. مراغه شهر چشمههای جوشان سرد و گرم با خواص درمانی بسیار است. چشمه گرم یا به زبان محلی ایسی بولاق هم یکی دیگر از جاذبههای توریستی مراغه است که به دلیل دارابودن خواص طبی و درمانی، همه ساله عده بسیاری از مسافران را به سوی خود میکشاند و موجب بهوجودآمدن رونق اقتصادی در این منطقه شده است. آیا میدانستید محلات چشمه آب گرم هم دارد؟ پس از این تالار، تالار دیگر به ابعاد ۱۵×۱۵ متر قرار دارد.

در کف تالار، علاوه بر تخته سنگهای ریزشی، دو گودال خشک آب وجود دارد. اين تالاب در 33 كيلومتري شرق شهرستان اهر قرار دارد و تالابي دايمي است كه مورد استفادة پرندگان مهاجر آبزي قرار مي گيرد . گفتنی است هرچه به مسیر انتهایی نزدیکتر شوید امکانات کمتر میشود، پس اگر قصد عزیمت به آبشار اصلی را دارید پیشنهاد میکنیم از قبل وسایل مورد نیاز خود را تهیه کنید. جالب است بدانید که چشمههایی که آب شورتری دارند، مورد استقبال بیشتری از طرف گردشگران قرار میگیرند. عروس کوهستانهای کشور ایران یا همان رشته کوه سهند، با ارتفاعی حدود ۳هزار و ۷۰۷ متر و داشتن دامنههای سرسبز و چشمههای روان و پرآب، هر سال میعادگاه بسیاری از گردشگران و مسافران این خطه است.

این رشته کوه، در شمال شهر مراغه واقع شده و بلندترین قله آن جام نام دارد. در گودال سمت چپ یکی از نادرترین پدیدههای داخل غار دیده میشود و آن لایهای به قطر ۵ میلی متر از کلسیم کربنات است که به ورقه یخی که بر اثر سرما در سطح آب تشکیل میشود، شباهت دارد و سرتاسر گودال را پوشانده است. این آب معدنی سطح مجاری هاضمه را تمیز می کند و نوشیدن آن علاوه بر ملین بودن و تقویت انقباضات روده ای، شیره گوارشی را افزایش داده و اشتها را زیادتر می کند. فرماندار خرمآباد میگوید: شهر خرمآباد بیشترین چشمه را در کشور دارد.

وی ادامه داد: این شهرستان ۶۳۲ روستا دارد که مزیت خوبی برای کشاورزی و دامپروری است. شاه عباس صفوی مسجد شیخ لطف الله را برای یکی از علمای جبل عاملیِ (جبل عامل در لبنان) حکومتش احداث کرد. دهلیز را باید به طور خزیده طی کرد. بهگزارش خبرگزاری بسیج استان مرکزی؛ سید علی آقازاده استاندار مرکزی امروز در جشنواره خیرین مدرسهساز با گرامی داشت یاد و خاطر مرحوم حافظی گفت: نام او همیشه در اذهان زنده است چرا که وی ۵۰ سال در این مسیر با گمنامی حضوری فعال داشت و صادقانه خدمت کرد.

غار دلیک بولاغ: غار دلیک بولاغ غاری صخرهای است که در ارتفاعات کوهی به نام اوکوز اولن قرار دارد و در دهانه آن آبی بسیار سرد جریان دارد. چشمه دیو آسیاب در مرز بین تهران و مازندران واقع شده و در 75 کسلومتری شهر تهران قرار دارد. ارتفاع آبشار آینه رود به 35 متر میرسد و تقریبا در ارتفاع 2100 متری دریا قرار گرفته است. دالان چهارم به طول ۸ متر، ابتدا به یک تالار به ابعاد ۲۰×۱۵ متر و ارتفاع ۵ متر و سپس به یک دهلیز ۷ متری میرسد. دالان متصل به دهلیز چند متر طول دارد و به تالار اصلی غار باز میشود.

کهنشهر مراغه جزو معدود شهرهای ایران است که ناحیه کوهستانی و جلگهای را توأمان دارد. جایی خوش آبوهوا با مناظری کمنظیر که شور و حال عجیبی را دلشان ایجاد کند و خاطرات فراموشنشدنی را برایشان به یادگار بگذارد. امید است توصیف کوتاهی که در ادامه از این شهر زیبا میآوریم، نقشی هر چند کوچک، در رقمزدن سفری مطلوب، برای مسافران و گردشگران ایفا کند. خاصیت درمانی: به علت داشتن عناصر فوق بیشتر برای تسکین دردهای عضلانی و رفع روماتیسم استفاده میشود.

بیشتر و بیشتر مردم در حال خواندن برچسب های غذایی روی غذاهایی هستند که انتخاب می کنند و این یک عادت خوب است. غارهای این کوه مربوط به عهد پارینه سنگی میانی میباشد و قطر دهانه آن حدود ۱۶ تا ۱۸ متر است و جزو غارهای طبیعی محسوب میشود که انسان از آن به عنوان محل سکونت خود انتخاب نموده است. رودخانه صوفیچای که از کوههای سهند سرچشمه میگیرد، با عبور خود از شهر مراغه، خونی تازه به کالبد طبیعت میبخشد. مراغه مساحتی بالغ بر 26 کیلومترمربع دارد و دومین شهر آذربایجان شرقی به لحاظ وسعت و جمعیت است. و با داشتن استخری در زیرزمینش که از آب چشمه تغذیه میکند همان خاصیت درمانی را دارد.

این بخش از مسیر به علت وجود معدن سنگی که متروکه مانده ممکن است خطر ریزش سنگ از بالای کوه را به همراه داشته باشد. میخواهم بگویم زیبایی و شکوه بخش بخشِ وطن عزیزمان ایران سربلند و همیشه پیروز به قدری زیبا و تماشایی است که اگر بخواهیم حق گردشگری و شناخت خاکش را ادا کنیم در تمام عمر باید در سیر و سیاحت و گشت و گذار در گوشه و اطرافش باشیم. با وجود فشردگی بازیها از این طریق میتوانیم هوداران را شاد کنیم.او ادامه داد: با سبک فوتبال خوزستان آشنا هستم.

این طرح تاکنون مخالفت کارشناسان، مسئولان، نمایندگان و همه افکار عمومی استان های خوزستان و چهار محال و بختیاری را در پی داشته است. و گاها تا کازرون خشت و دشتستان نیز می رفته اند.بیشترین گستره کوچ مربوط به ایل تیرتاجی(نگین تاجی)است که از محلی بنام گاودانه در دامنه دنا و آب نهر و دشت سیب مداب به لیشتر بزرگ و لیشتر کوچک, پاقلم , دشت گز, خوشاب , چم یگدر, کوه دین , دره لا و تنگ دالی در جوارقلعه گلاب و زیدون خوزستان کوچ می کنند.

اشاره کرد. چشمه قرهپالچیق یا سیاه گِل، چشمه زیبایی در دامنه کوه سنجان است. مراغه در دامنه جنوبی کوه سهند و در کنار رودخانه صوفی چای قرار دارد. چشمه ثریا در نقطه صفر مرزی ایران و ترکیه و در 80 کیلومتری شهر ماکو قرار دارد. در منطقه ماکو بازماندههای یک شهر بزرگ قدیمی که دامبات و خاورزمین نام داشت دیده میشود. سهند همچنین نام بلندترین قله است که 3700 متر ارتفاع دارد. در منطقه حفاظت شده سهند که شهر مراغه نیز در آن قرار گرفته، ۱۵۶ گونه گیاهی شناسایی شده است که از میان آنها ۲۶ گونه، به نام اندمیک شناخته میشوند.

دریاچه لزور یا همان دریاچه سد سیاه رود تهران که برخی به آن معجز چشمه نیز میگویند، معجزهای شگفتانگیز در دل… غار کبوتر یا در اصطلاح محلی، غار هامپوئیل، غاری شگفتانگیز در ۸کیلومتری شهر مراغه است. علت نامگذاری آن، وجود میدانی در ورودی غار است که سقف آن مملو از لانههای کبوتر است. تنگی و خاک آلودگی دهلیز به علت حفاریهایی است که در طول مسیر به وسیله گنج یابان انجام شده است. «کافر کلی»، سوراخهایی دستکند در دل کوه است که در حاشیه جاده هراز و در مسیر آمل دیده میشوند.

در مسیر دهلیز مقداری آجر، ساروج، و سفال شکسته ریخته شده که حاصل حفاریهای کنارههای دهلیز است. این تالار به یک دهلیز ختم میشود. ابعاد این تالار ۴۰×۳۰ متر و ارتفاع آن ۸ متر است. دهانه سمت چپ، به سوی غرب، راه اصلی ورود به غار، و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۵۵۰ متر است. یک چشمه آب جوشان در نزدیکی غار جاری بوده که به علت حفر چاههای عمیق نیروگاه برق همدان و پایین رفتن سطح سفرههای زیرزمینی آب، خشک شده است. به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان، غار همه کسی در ۶۴ کیلومتری شمال شرقی شهر همدان و در نزدیکی روستای همه کسی قرار دارد.غار همه کسی در یک منطقه کارستی به وسعت چند کیلومتر مربع واقع شده است که در آن تعدادی چاله های وسیع قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید