قرآن چگونه شفا می بخشد، و چه چیزهایی را شفا می دهد؟

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو با اشاره به وسعت ۵ هزار کیلومتری منطقه آزاد ماکو تصریح کرد: منطقه آزاد ماکو یکی از مناطق بکر و ناشناخته است و پتانسیل زیادی برای توسعه گردشگری دارد و می تواندبه عنوان یک مقصد بکر و سرسبز برای فصول گرم معرفی شود. در ادامه این نشست رقیه حاتمی پور، مبتکر رالی گردشگری بانوان توضیح داد: رالی گردشگری بانوان در حدود سه سال پیش طراحی شئ و بعد از دو سال مطالعه نخستین دوره آن سال گذشته در با افتتاحیه در کاخ موزه سعد اباد به طرف استان های البرز و ، قزوین و زنجان انجام شد.

چشمه ثریا تالابی بسیار زیبا در مرز دو کشور و دامنه آرارات است که انتظار می رود، به زودی در اثر مداخلات اقلیمی ترکیه چه از طریق سد سازی و چه از طریق دیوارکشی خشک شود. از بین این مواریث تاریخی میتوان کلیسای زورزور که به کلیسای مریم مقدس نیز شهرت دارد را گل سرسبد عجایب معماری این شهر دانست؛ کلیسایی به شکل صلیب و بهغایت کوچک با زیربنای ۷ متر در ۵ متر که برخی آن را کوچکترین کلیسای جهان میدانند. همچنین، درصید چندگونه ایی نسبت به اجرای تحقیق درزمینه بهینه سازی چشمه تورهای مناسب و اعمال حداقل اندازه چشمه تورمجاز با تمرکز برصیدگونه هدف اصلی اقدام گردد.

وی توضیح داد: هدف از برگزاری رالی گردشگری بانوان معرفی و سفر به مناطق کمتر شناخته شده وهمچنین ایجاد روحیه نشاط و شادی در بانوان کشور است. در کنار رود زنگمار، چشمه آبگرم باشکند، دره باغی و چشمه ثریا یا هزارچشمه نیز از دیگر جاذبههای طبیعی این منطقه هستند که در مجموع تابستانی معتدل و خنک را در این ناحیه رقم زدهاند. ایرج فتوره چی با اشاره به وضعیت بحرانی آب آشامیدنی روستاهای ملاجنود و شوربلاغ گفت: وضعیت آب روستاهای ملاجنود و شوربلاغ به دلیل عدم بهره مندی از کیفیت لازم آب چاه این روستا بحرانی است و در حال حاضر به روستای ملاجنود از طریق تانکر آبرسانی میشود که به منظور رفع این بحران چاه جدیدی برای احداث در نظر گرفته شده است حذف چاههای غیر مجاز و عمیق در دستور کار است.

منطقه بورالان ماکو دشت پهناوری است که آب ۱۶ روستا با ۴۸۵ خانوار و ۲ هزار و ۱۶۰ نفر جمعیت را در خود جای داده است، با همت آب و فاضلاب روستایی شهرستان ماکو ۱۰ روستا ازکل روستاهای این منطقه از محل صندوق توسعه ملی تامین اعتبار شده و از آب آشامیدنی بهرهمند شدند. در لغت به معنای شدت اثر است. اعتبارات صندوق توسعه ملی به عنوان مرهمی در جهت تامین اعتبار پروژههای آبرسانی به دوره افتادهترین روستاهای شمال استان است.

عبدالرحیمی درباره مزیتهای منطقه آزاد ماکو در حوزه لجستیک و حمل نقل نیز گفت: این منطقه در بخش لجستیک نیز قابلیتهای ارزشمندی را دارا است. البته در این ساحل ازمیر ترکیه بخش هایی هم برای خانواده ها و کسانی که طرفدار آرامش هستند نیز وجود دارد . ارساریها یکی از قبایل کثیرالعده ترکمن در آسیای میانه بودند. یکی از نمونه های بارز آن ضربه ای بود که در اثر جاری شدن سیل در نوروز 1400 در محدوده این دیوار و سرنگون شدن برخی از بلوک های غول پیکر اتفاق افتاد و طرف تُرک با ریختن سیمان بر بخشی از بستر «چشمه ثریا» ماکو در مرز ایران و ترکیه موجب زوال آن قسمت شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، اسفندیار برخه با اشاره به کمبود آب در استان گفت: طی ۵ دهه اخیر با کمبود بیسابقه باران مواجه هستیم و بارشها در سال زراعی جاری نسبت به سال زراعی گذشته ۵۲.۳ کاهش داشته است. به گزارش پرتال حمل و نقل، محسن نریمان مدیرعامل منطقه آزاد ارس در نشست امضای تفاهم نامه طرح مطالعاتی اتصال شبکه ریلی ایران به ترکیه از طریق چشمه ثریا با اشاره به فعالیت و جایگاه مناطق آزاد گفت، اگر خواهان منطقه آزاد فعال و پویا هستیم باید به شبکه ریلی متصل باشیم.

اما در کنار این چشماندازهای منحصر بهفرد طبیعی و آبوهوای خنک و فرحبخش، آنچه موجب شده این سالها پای گردشگران بیش از گذشته به ماکو باز شود، بناهای تاریخی این شهر با معماری حیرتانگیز و متفاوتشان است. در اقصی نقاط این استان چشمه های متعدد آب گرم با خواصی ویژه وجود دارند كه طی سالیان دراز مورد استفاده مردم بوده است . نشست خبری دومین مسابقه رالی گردشگری بانوان ایران با حضور حسین فروزان رئیس هیات مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد ماکو و رقیه حاتمی پور مدیرعامل شرکت هلدینگ فلامینگو برگزار شد. در این منطقه پاسگاه مرزبانی که میان دو کشور ترکیه و ایران قرار گرفته شده نیز از خدمات شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بهرهمند شده و شرکت آب وفاضلاب روستایی دوشادوش مرزبانان غیور استانمان از مرز سرزمینمان دفاع میکنند.

فروزان در پاسخ به این سوال که چه تمهیداتی برای توسعه گردشگری منطقه ازاد ماکو اندیشیده اند گفت: یکی از زیر ساخت های گردشگری توسعه حمل و نقل است با پی گیری هایی که انجام شد فرودگاه منطقه ازاد ماکو افتتاح شد و قرار است پروازهای مستقیم روزانه از این فرودگاه به منطقه ارومیه به ماکو و و ماکو به تهران و برعکس انجام شود. در فاصله 80 کیلومتری جنوب شرقی داراب و در دل کوههای سر به فلک کشیده چشمه ای جاری است که با گذشتن از بستر چهار کیلومتری مسیرش به زیباترین پل هوایی کشور می رسد و مجموعه ای کم نظیر پدیدار می گردد.

جاده ای که به سمت روستای فَکی جُور کشیده شده پُر پیچ و خَمِه و انبوهی از درختان در دو طرف جاده دیده می شه که منظره ی زیبایی پدید آورده است. مدیرعامل منطقه آزاد ماکو در ادامه به موفق نبودن ایران در زمینه گردشگری اشاره کرد و گفت: برخورد های سلیقه ای و نامناسب مانع از جذب گردشگر به کشورمان شده است. قوم ماد پس از مهاجرت به ایران آرام آرام قسمتهای غربی ایران از جمله آذربایجان را تصرف کردند. وی همچنین فعالیت فرودگاه بزرگ منطقه آزاد ماکو با پروازهای روزانه به تهران و بالعکس را از جمله ویژگیهای مهم منطقه آزاد ماکو خواند و افزود: وجود خطوط انتقال گاز ۴۰ اینچی در محدوده منطقه برای تامین نیاز گاز صنایع انرژیبر در منطقه، وجود تعداد کافی شهرکهای صنعتی چد منظوره و آماده بودن زیرساختهای آنان برای واگذاری در اسرع وقت به متقاضیان سرمایه گذاری، نزدیکی به تبریز، قطب صنعتی شمال غرب کشور و وجود بزرگترین و مهمترین گمرک زمینی ایران با ترکیه (بازرگان) از دیگر مزایای منطقه آزاد است.

در سبک هشتضلعی بادهای گرم از هر سو که بوزند صید بادگیر شده و با برخورد به سطح آب حوضچه زیر بادگیر هوای خنک ملایمی تولید میکنند. باید توجه کنید که چشمه دیو آسیاب در یک بستر آهکی قرار گرفته و در ارتفاع 3015متری از سطح دریاست. این ناحیه در قدیم بافت اصلی شهر ماکو بوده و با حصارها، برج و باروهای بلند، پادگان نظامی و مراکز اقامتی و خدماتی در زیرسایه کلاهک بزرگ سنگی قرار دارد که بهمرور در دورانهای تیموری، صفوی و قاجاریه ساخته شده است. ماکو در دل درهای در استان آذربایجان غربی و در مرز ایران و ترکیه قرار دارد و با عبور رودخانه زنگمار از آن، به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است.

غربی به دوره افتادهترین روستاهای شمال استان شهرستانهای خوی، سلماس و ماکو مورد بازدید قرار گرفت. گروه گزارش:اعتبارات صندوق توسعه ملی به عنوان مرهمی در جهت تامین اعتبار پروژههای آبرسانی به دور افتادهترین روستاهای شمال استان است. در این منطقه پنج گروه گرجی، بختیاری، ترک، ارمنی و فارسیزبان از تیرههای معروف این ناحیه میباشند و هر گروه به زبان قومی مخصوص به خود تکلم میکنند. خاصیت سرد بودن آب در تمام طول فصلهای سال ثابت است. عامریفر ادامه داد: در بخش کوهسار سلماس ۸۳ روستا وجود دارد که نزدیک ۷۵ درصد این روستاها دارای آب شرب سالم هستند.

مدیر طرح برنامه شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی، سعید حسینی در بازدید خبرنگاران از منطقه بورالان، اظهار داشت: در منطقه بورالان ماکو پنج ایستگاه پمپاژ که دارای ظرفیت تولید ۸۰۰ متر آب است وجود داشته که آب این پمپاژ از چشمه ثریا تامین میشود، کل پروژه ۵۴ کیلومتر خط انتقال بوده که تاکنون ۴۵ کیلومتر اجرا شده است.وی ادامه داد: عملیات آبرسانی به سه روستای منطقه بورالان ماکو در طول هفته دولت سال گذشته اجرایی شد و در طول هفته امسال نیز سه روستای دیگر نیز از نعمت آب آشامیدنی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بهرهمند شدند.

همچنین طرفداران میحط زیست نیز باید در خصوص پایان یافتن ستم های محیط زیستی ترکیه علیه زیست بوم آذربایجان، فعّال شوند و مطالعات گسترده همراه با رصد منظم اخبار این حوزه را صورت داده و به اطلاع مردم برسانند. رجب علی پاشایی مدیر امور آب و فاضلاب روستایی خوی نیز در این بازدید در رابطه با پروژههای آبرسانی مجتمع شور بلاغ این شهرستان گفت: این مجتمع شامل ۴ روستای شور بلاغ، ملاجنود، حصار و اباطی با تعداد ۵۴۷ خانوار و ۲ هزار و ۲۲۹ نفر جمعیت است که مشکل اصلی این روستاها کیفیت آب است که برای رفع این مشکل و بهبود کیفیت آب از محل صندوق توسعه ملی ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شد که ۷ کیلومتر در روستای ملاجنود و ۸ کیلومتر هم در روستای شوربلاغ لوله گزاری و شبکه توزیع احداث شد.

دیدگاهتان را بنویسید