فهرست محبوب ترین جاهای دیدنی تهران + توضیحات و عکس

پس از تصرف آذربایجان به دست شاه اسماعیل اول صفوی، آذربایجان مرکز عمده گردآوری قوای نظامی برای شاهان صفوی گردیده و در زمان صفویه آذربایجان محل جنگ های خونین میان سپاهیان ایران و عثمانی شد که جنگ چالدران از عمده ترین آنها به شمار می رود. حکومت های محلی متعددی قدرت را در آذربایجان به دست گرفتند. در زمان حکومت سلوکی ها، ناحیه آتوپارتگان پناهگاه و تکیه گاه ایرانیت در مقابل یونانیت شد. کاخ موزه زیبای باغچه جوق در ماکو یکی از رؤیاییترین کاخهای ایران که عمری بیش از ۱۲۰ سال دارد این روزها برای بازدید گردشگران آماده شده است و دوستداران تاریخ معاصر و دوره قاجار را به خود میخواند.

حجرههای اطراف صحن مسجد به اوایل دوره زندیه متعلقاند و سنگ نوشته موجود، زمان احداث آن را سال ۱۱۸۴ هجری قمری نشان میدهد، محراب مسجد سرتاسر پوشیده از کتیبههایی به خط کوفی و ثلث است، در حاشیه بیرونی محراب، آیه ۲۵۵ و قسمتی از آیه ۲۵۶ سوره بقره به خط کوفی نوشته شده است. در سالهای اخیر به این چشمه آبگرم و محیط اطراف آن توجه شده و امکانات لازم برای بهرهمند شدن گردشگران از این جاذبه طبیعی فراهم شده است.

این استان در کنار جاذبههای گردشگری و آثار تاریخی به دلیل هم مرزی با سه کشور ترکیه، عراق و جمهوری آذربایجان غربی ضمن اینکه مسیر ورود و خروج مسافران، گردشگران و میهمان داخلی و خارجی است بلکه به دلیل دارا بودن بازارجه های مرزی بی نظیر یکی از مقاصد جاذب برای مسافران و گردشگران نوروزی است. اهمیت بنای تاریخی قره کلیسا علاوه بر قدمت و معماری کم نظیرش، به علت شهادت تاتائوس مقدس یکی از حواریون حضرت مسیح (ع) است که به دستور پادشاه ارمنستان به همراه پیروانی که به دین مسیحیت گرویده بودند در این منطقه به شهادت میرسد.

افراد بسیاری برای ادای احترام به این افراد به این منطقه میآیند. و پروردگار، فرشتگانی آفریده است که ظرفهایی پر از این آب در دست دارند. بقایای این اثر تاریخی بر روی جبههای از سنگ در ۴۸ کیلومتری شمال شرق تکاب قرار گرفته در میان انبوهی از آثار طبیعی و مصنوعی مانند دریاچهها، آبگرمها، قبور کهنسال و ابنیه تاریخی دیگر احاطه شده است. از خصوصیتهای بارز این مسجد شباهت قسمت قدیمی آن با کاخ ساسانی دامغان است و بنابر روایتی، ساخت مسجد پیش از این معبدی دوره ساسانی بوده است، هسته نخستین مسجد جامع ارومیه، شبستان گنبد داری در وسط است که ساختمان آن به دوران سلجوقیان و قرن ششم هجری قمری تعلق دارد و ۴۰ ستون متصل به این شبستان گنبددار مربوط به دوران ایلخانی هستند.

این بنای تاریخی – مذهبی به سبب برخورداری از معماری بی نظیرش در تیر سال ۸۷ به عنوان نهمین اثر ثبت شده کشور در سی و دومین نشست میراث جهانی یونسکو در کبک کانادا در فهرست آثار تاریخی جهان قرار گرفت و ثبت جهانی شد. به دل افکندن. در دل انداختن. با توجه به مرزی بودن و زندگی اقوام و ادیان مختلف در روستاهای آذربایجان غربی و وجود بناهای تاریخی و طبیعت بکر در اطراف آنها، این مکانها به نماد سنتها و آداب و رسوم محلی تبدیل شده و جاذبههای بی نظیری در انتظار حضور علاقه مندان به طبیعت گردی در طول ایام نوروز هستند.

روستای سرخ با برده سور، روستای گردشگری بند، روستای زمزیران، روستای رند، پردانان پیرانشهر، جزایر و روستاهای اطراف دریاچه ارومیه، باغهای بزرگ سیب و انگور از مناطق روستایی بکر و دیدنی این دیار به شمار میروند. واجب اهم : واجبى كه شرع در قياس با واجب ديگر، اهتمام بيشترى به آن داده است؛ مانند حفظ جان مسلمان نسبت به حفظ مال او. غار سهولان مهاباد پس از غار “علیصدر” همدان بزرگترین و وسیعترین غار آبی ایران اسلامی به شمار میرود و دنیایی شگفت انگیز در اعماق زمین است که سالانه پذیرای هزاران گردشگر نوروزی برای تماشای زیباییهای سحر انگیز است.

وی افزود: بیسج بر مبنای آرمان انقلاب اسلامی خدمات بی نظیری به انقلاب کرده است . یکی از چشمه های پلکانی کمنظیر در جهان باداب سورت می باشد که به چشمههای رنگی نیز معروف هستند. اگر به همراه خانواده و دوستانتان به این شهر سفر کرده ایت و بیداری های شبانه و تفریحات شبانه را می پسندید اصلا نگران این موضوع نباشید زیرا مراکز شبانه روی و کافه های متعددی وجود دارند که به صورت 24 ساعته فعال هستند و شما می توانید وقتتان را در آنها بگذرانید و از سفر خود لذت ببرید. اثر بی نظیر تاریخی است که قدمت آن به دوران سلجوقیان میرسد که در وسط بازار بزرگ و قدیمی ارومیه جاخوش کرده، صحن بزرگ و شبستان آجری وسیعی دارد که وسط آن با گنبد بلندی پوشیده شده است.

شیشه ها و سفال های طبقه اول نیز مربوط به دوره های پیش از تاریخ است که قدیمیترین سفال دستساز از دوران اشکانی می باشد. حاتمی پور با اشاره به بین المللی کردن مسابقه رالی گردشگری بانوان گفت: ما آمادگی داریم که هرکدام از کشور های همسایه منطقه آزاد تمایل به حضور در این مسابقه را داشته باشند تعامل کنیم. بارندگی مناسب در استان موجب شده تا نزدیک به ۴۰ رودخانه دایمی و فصلی، ۱۲ هزار چشمه و قنات، ۳۱ تالاب بین المللی و عضو کنوانسیون رامسر در آن شکل بگیرد، کوهپایهها و پستی و بلندیهای سرسبز در بهار و پوشیده از برف در زمستان، دریاچه ارومیه با ۱۰۲ جزیره کوچک و بزرگ، مزارع و باغات سیب و انگور، آبشار عظیم شلماش در سردشت، سد عظیم ارس در پلدشت و ۱۲ دریاچه پشت سد، ۱۱۰ هزار هکتار عرصه جنگلی در سردشت و پیرانشهر از جاذبههای طبیعی آذربایجان غربی است.

بازارچههای مرزی سرو، پیرانشهر، سردشت، مهاباد و غیره که این روزها پر است از اقلام و وسایل مورد نیاز خانگی مردم که به دلیل استفاده از مزیت مرزی دارای وسایل خارجی و ایرانی است ضمن اینکه زمینه سفر گردشگران نوروزی است بلکه زمینهای برای خریدهای نوروزی مردم سراسر کشور به شمار میرود. با گذر از پنج مسیر گردشگری آذربایجان غربی میتوان بیشتر جاذبههای گردشگری و آثار و ابنیههای تاریخی و باستانی این استان را بازدید کرد، در این راستا با گذر از مسیر ارومیه- اشنویه- پیرانشهر، مناظر طبیعی و اماکن تاریخی همچون دره شهدا، چشمه عین الروم، بازارچه مرزی، پردانان، هفت چشمه و آبگرم شیخ معروف را میتوان مورد بازدید قرار داد.

محمدتقی خان از بزرگترین خانهای یزد این بنا را ساخته و سالها مقتدرانه در آن حکومت کرده است. بر اساس اسناد موجود در این مجموعه قبل از سال ۱۲۵۰ شمسی که دهخوارقان یا توفارقان نامیده می شد از نظر تقسیمات کشوری در قالب حکومت دهخوارقان که تابع ایالت آذربایجان بود و در سال ۱۳۴۵ شمسی بخش آذرشهر ۴۲ مورد ده و دهستان بود در سال ۱۳۷۴ بخش آذرشهر با ۳ دهستان از جمله شیرامین – قبله داغی – قاضی جهان بعد از آن آذرشهر از بخشداری به فرمانداری تبدیل شد و طی این تقسیمات منطقه به سه بخش و پنج دهستان تقسیم گردید.

دیدگاهتان را بنویسید