غارهای استان اصفهان، جاذبه پنهان گردشگری – ایرنا زندگی

عاقبت اکو یکی از الاهه ها عاشق او شد ولی او هم مانند دیگران مورد بی اعتنائی قرار گرفت ، «اکو» از شدت یأس منزوی گشت و به حدی ضعیف وناتوان شد که از او جز صدای نالانی ، اثری نماند. کاش یک لحظه به حرف پسرت گوش کنی! دین کجا گفته فقط مغلطه باشد در حرف؟ معبد آناهیتا سالها بعنوان مسجد مورد استفاده اهالی قرار میگرفت که بنا بر روایات در زیر این تپه و قلعه آن راههای زیرزمین وجود داشته که خروجی یکی از آنها در محدوده «میدان گاومیش گلی» شهر سرعین است که اکنون مسدود میباشد البته تونلهای فرعی دیگری هم در این رابطه با کاربریهای متفاوت وجود داشته است.

یك حمام تاریخی نیز از جاذبههای معماری این روستاست. این گردشگاه زیبا به واسطه بارشهای برف و باران دارای ذخایر ارزشمند آب و برف در زیر زمین و در ارتفاعات است و علت اصلی سردی بش از حد آب آن نیز همین میباشد. با عبادات چنین, گند به بار آوردی! واژه انهار ومشتقات آن پنجاه ویک بار در قرآن شریف آمده ا ست که برخی از آنها مربوط به انهار دنیایی، وحدود سی وهفت مرتبه آن، مربوط به انهار بهشتی است که، با عناوین مختلفی آمده است، در مواردی با تعبیر «جنات تجری من تحتها النار» ودر مواردی بدون کلمه «جنات» آمده است، تعبیر به (جناتٌ تجری من تحتِها الانهارُ) یعنی باغهایی که در زیر درختان آن، نهرها جاری است.

با هر بار پایین آمدن حدوداً 6 تا 7 ساعت میتوان جنگلها را دید و از قایقسواری در میان دالانهای تشکیل شده از درختان، لذت برد. کار هر روز وشبم خواندن قران,باشد! در این روز خانواده های ایرانی همه در فضای آزاد ترجیحا در کنار چشمه های آب و مناطق سرسبز غذا میخورند . این باغ از شمال به جاده “چرام گچساران”، از جنوب به اراضی کشاورزی، از غرب به باغ جهاد کشاورزی (باغ عمران) و از شرق به اراضی کشاورزی و کوههای همجوار محدود میشود.

به طور کلی ۱۹ درصد از مساحت استان مرکزی اراضی کشاورزی و ۵۷ درصد مرتع و بقیه غیر مزروعی (شهرها، جادهها، دریاچه و…)است. چشمههایی مشابه باداب سورت در کشور ترکیه به نام پاموکاله وجود دارد. نام عباس علی نان شده امروز پدر! آدرس بوستان آب و آتش: بوستان حضرت ابراهیم (ع) در شمال مجموعه تفریحی اراضی عباس آباد تهران قرار گرفته است. از دیگر نشریات میتوان به نشریه «مفتش ایران» که قبلاً در تهران و اصفهان منتشر میشد اشاره کرد که سید نور الدین عراقی (ایران مدار مکی) آن را در تاریخ ۲۹ تیرماه ۱۳۱۰ شمسی در اراک منتشر ساخت، بعداً به دستور شهربانی نام روزنامه به «تمدن ایران» تغییر یافت.

بیشتر مناطق رشته کوههای چهل چشمه به علت پوشش گیاهی ییلاق نشین دامداران کشور همجوار عراق بوده است، خصوصاً میان دو دولت ایران وعراق در اواخر دولت قاجار ودر زمان پهلوی اول وپهلوی دوم پیمانی بوده است به نام « پیشخورانه » که دامدارن مناطق گرمسیر کردستان عراق از مناطق بازیان و گرمیان که مشهور به جاف بوده اند در قبال پرداخت مبالغی برای چرانیدن دام های خود به این مناطق آمده اند که کمتر از ۳ ماه وبیشتر از ۵ ماه در سال نبود.

با این حال کویر ورزنه از مناطق بکر نزدیک به شهر اصفهان است. فيثاغورث در كتاب سياحتنامه خود به وصف راهها، مزارع، رودخانه ها، كوهها و شهرها و آباديهاي ايران پرداخته است. بد نیست بدانید تپه چشمه پریان در 100 متری شرق روستا مربوط به قرون اولیه اسلامی است و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این تالاب در 40 کیلومتری غرب تبریز واقع شده و از نظر شرایط زیستگاهی برای پرندگان برای پرندگان آبزی بخصوص اردک سرسفید بسیار مناسب است و به عنوان تالاب بین المللی به ثبت رسیده است .

هر که آمد فقط از گرده ی این مذهب خورد! پس الوهیت شمول مراتب الهیه و کونیه، و دادن هر صاحب حقی است حقش را از مرتبهء وجود. هر که از راه رسید آبروی دین را برد! به علت همجواری این آبشار با چندین مجموعه زیبا همچون جنگلهای پهناور بلوط، روستای زیبای بیشه و چشمانداز ایستگاه راه آهن بیشه از این آبشار و از طرفی هوای خنک و با طراوت، سرسبزی و شادابی کوههای بلند و دلنشین بیشه را به یک منطقه دیدنی و جذاب برای گردشگران تبدیل کردهاست. آب این چشمه از دسته آبهای معدنی بی کربنات کلسیک و منیزین گازدار و آهن دار است که خواص درمانی آن برای ازدیاد گلبول های قرمز و تنظیم میزان هموگلوبین خون، سهولت کار دستگاه گوارش و کمک به تغذیه و رشد ارزیابی شده است.

علوی رویدادها را به گونهای گروه متشکل و وسیعی تصویر میکند که خواننده گمان مبارزان با دستگاه خودکامگی دست و پنجه نرم می کرده اند، در حالیکه مبارزه در حوزه کوچکی جریان داشته و این مبالغه آمیز جلوه دادن رویدادها، با واقعیت تاریخی نمیخواند. و رجوع به النقود العربیة ص129 شود. به خدا حق,همه ی آنچه تو می گویی نیست! باز آیا قدرت اندیشه می بود ؟ هیچ شیطان را به ما مهری و راهی بود ؟ این شهر از شمال به میان ولایت، از جنوب به شهرستان نیشابور، از مشرق به طرقبه و از غرب به گلمکان و چناران محدود میشود و دارای وسعتی حدود ۳۷٬۸۲۵ کیلومتر مربع است.

این نمازی ست زمینی و هوایی نشده! چه نمازی ست که یک ذره خدایی نشده؟ تو چه هستی ؟ توی ذهن تو نماز است فقط! در سرا با پری و توی حرم با مولا؟ جالب است بدانید ریشه لغت خوسف در واقع به زبان گرجی باز میگردد. «وسَقهم ربُّهم شَراباً طَهوراً»؛ و پروردگارشان نوشیدنی پاکیزهای به آنان مینوشاند. دشتی به غایت سبز که با انبوه گلهای شقایق مخملین آراسته شده و عطری مدهوشکننده را در سراسر دشت پراکنده است.

باغ دولت آباد یزد ازنمونه باغ های بزرگ ایران است که در سال ۱۱۶۰ هجری قمری « دوره زندیه» بنا گردیده است. سنت تهيه اين شيرينيها و تنقلات به دوره هاي بسيار دور باز ميگردد. رییس هیت مدیره جامعه آب درمانی های استان ادامه می دهد، متاسفانه تا به امروز هیچگونه بسته حمایتی در حمایت از صنعت گردشگری وجود نداشته است و بخش خصوصی نیز قادر به جبران ضرر ناشی از تعطیلیهای کرونا نیست و بطور کل باید گفت این بخش، دیگر قادر به پرداخت هیچگونه هزینهای نیست. ویژگی اصلی این شهرستان که خود را از بقیه جدا می کند در این است که آذرشهر دارای تعداد زیادی روستا با آثار تاریخی و مناظر دیدنی طبیعی بوده و علاوه بر این، خود شهرستان و بخش های تابعه هم از مناطق دیدنی و تاریخی برخوردار است.

غرب یکدست به دینداری مان می خندد! جابر مغربی گوید: دیدن آب چشمه دلیل بر عمر بیننده خواب است بسته به مقدار آبی که در آن چشمه بیند مخصوصا وقتی دستش را در آب فرو ببرد. ثبت مجموعه كليساهاي استان در فهرست سازمان جهاني يونسكو با توجه به اينكه كليساي تاريخي سنت استپانوس، كليساي مريم مقدس و كليساي چوپان در شهرستان زيبا و مرزي جلفا واقع هستند. گرگها نیز به خونخوارگی عادت کردند! ما آمادگی کامل داریم تا در شرق تهران نیز چنین مجموعهای را راه اندازی کنیم چون پس از آن مسائل تلخی که در سال 90 و هنگام تعلیق مجوز نشر چشمه رخ داد، احساس میکنیم باید نگاه اقتصادی قوی تری به مجموعه نشر چشمه داشته باشیم یعنی باید بنیههای اقتصادی خود را افزایش بدهیم تا دچار معضلات و مشکلاتی که ما را گاه تا مرزهای ناامیدی هل داد نشویم.

دیدگاهتان را بنویسید