عیون و چشمههای بهشتی :: مجله عیون

بقايای آتشكده ها و آتشگاه ها در این ناحیه نشانه آن است كه سابقه آذرشهر به روزگار هخامنشيان می رسد. برای بیماری های روانی نشانه هایی نیز نقل شده که ذیلاً به صورت اجمال به آنها اشاره می شود. در دوره قاجار تا حدي از حملات عثمانيها به ناحيه كرمانشاه كاسته شد. هم اكنون نيز معادن سنگ مرمر در اين ناحيه به چشم می خورد. پس از ايلخان مغول، تبريز در عصر جلايريان و تركمانان آق قويونلو و قره قويونلو پايتخت ايران شد و در اين زمان (870هجري) بود كه به دستور جهان شاه بن قره يوسف بن تركمان مسجد كبود (گؤي مسجد) بنا گرديد.

جلگه و سواحل درياچه اروميه، كوه های مرتفع سلسه كوهستان سهند باختری، چشمه آب معدنی تاپ تاپان و غار قدمگاه که ساختاری شبيه به يک مسجد دارد، چشم اندازهای طبيعی شهرستان آذر شهر را تشکيل می دهند. اين افراد با يك سلسله روابط خاص به حكومت مركزي ايران وابسته بودند و سالانه به ميزان معيني ماليات و تعداد تفتگچي در اختيار حكومت مركزي قرار ميدادند. اين كتيبه در كوهي به نام زاغي ياقيه در دو كيلومتری شرق ورزقان از توابع اهر قرار دارد. از شهري به نام تربيس نام برده شده است كه پادشاه مزبور در آنجا معبدي به نام نركان ساخته بود.

يكي از دره هايي كه تابستانها مورد بهره برداري وسيع قرار ميگيرد، درة سعيد آباد است كه در 2 كيلومتري جادة ترانزيتي تبريز – تهران قرار دارد. غار اسكندر به فاصلة 30 كيلومتري تبريز در روستاي سعيد آباد واقع شده و دسترسي به آن از طريق جادة ترانزيتي تبريز-تهران ميسر است. در جنوب كشيدگي رشته كوهها، درهها، جلگهها و دشتها موجب پيوستگي توپوگرافيك استان با آذربايجان غربي و زنجان شده است و در شرق نيز دره و رودخانة دره رود، كوههاي سبلان، چهل مند و گردنة صائين اين خطه را از استان اردبيل جدا ميكند. در روزگار مغول آذر شهر آسيب فراوان ديد اما چون مغولان بر آذربايجان دست يافتند به واسطه خوشی آب و هوا در اين منطقه ماندگار شدند.

اين روستا چشمة آب معدني مهمي به همين نام دارد كه براي درمان بيماران كليوي نقش به سزايي دارد. در قلة آن زيارتگاهي به نام سلطان حسام الدين وجود دارد. پرورش دام در اين شهرستان شامل گاو، گوسفند و بز بوده كه به علت وجود مراتع غنی از رواج زيادی برخوردار است. کچیری بچه ملنگ که واقع در چهار سوی شهر کهنه میباشد یکی از این نوع غذاها است. جالب است بدانید این دره در بخش غربی دریاچه تار واقع شده و ادامه آن به همین دریاچه زیبا منتهی میشود.

فضای باغ ارم از لحاظ اسلوب خیابانكشی و درختكاری نه تنها در بین باغ های شیراز بلكه در تمام مناطق كشور ما كم نظیر است. مقبره او نیز به اندازه دیوان شعرش برای مردم اهمیت دارد و کسانی که به شیراز میروند حتماً سری هم به حافظیه میزنند. سلطان محمود غازان خان معروفترين شاه مغول در 694 هجري تبريز را مقر حكومت قرار داد و آن را به منتهاي درجة عظمت و بزرگي و آباداني رساند. اهالي تبريز در سال 616 هجري موفق شدند با دادن هداياي قيمتي و پول فراوان از هجوم مغولان به شهر و ويراني آن جلوگيري كنند.پس از حملة مغول به ايران براي اولين بار شهر تبريز به دستور آباقاخان (680-663 هجري قمري) پايتخت رسمي ايلخانان شد.

در جوار این امام زاده یک گورستان بزرگ قدیمی وجود دارد که دارای سنگ قبرهای منقش به تیر و کمان، نیزه و شمشیر و سپر است. در حال حاضر استان آذربايجان شرقي داراي 12 شهرستان، 31 شهر و 30 بخش، 133 دهستان و 3149 آبادي است. چشمه های شگفت انگیز باداب سورت در جنوب ساری، در ارتفاع ۱۸۴۱ متری از سطح دریا و در استان مازندران، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، روستای سورت، بین روستاهای اروست و مال خواست قرار دارد. پس از سقوط صفويه آذر شهر در چنگال افغان ها و عثمانی ها قرار می گيرد تا اين كه نادر به نفوذ اين دو بيگانه پايان می دهد.

به همین جهت صید این ماهیها بین ورزشكاران و ماهیگیران از ارزش بالایی برخوردار است. هم اينک آذر شهر يكی از شهرهای آباد و زيبای آذربايجان شرقی است. در دورة حكومت رواديان تبريز پايتخت آذربايجان شد و به علت موقعيت ممتاز جغرافيايي و نظامي خود بيشتر از ساير شهرها مورد توجه قرار گرفت. با رفتن به این روستا می توانید از چشمه دیدن نمایید که دارای درختان بزرگی در اطراف خود و محل مناسبی را برای برگزاری پیکنیک های خانوادگی فراهم آورده است.

اين درياچه به عنوان تالاب بينالمللي به ثبت رسيده است. آب معدنی ارجستان دارای آب سرد بی بو با مزه گس گازدار است که به صورت نوشیدنی طبیعی و مفید از آن استفاده می کنند. صنايع كارخانه ای منطقه عبارت است از: كارخانه های كمپوت سازی، پتو بافی، سردخانه و ميوه خشک كنی و كمپوت سازی كه به رونق منطقه افزوده است. قوم ماد پس از مهاجرت به ايران آرام آرام قسمت هاي غربي ايران از جمله آذربايجان را تصرف كرد. تاريخ باستاني آذربايجان با تاريخ قوم ماد در آميخته است. اين حمام در كناره رود ارس ، در جوار روستاي كردشت كه قلعه اي نيز به اين نام دارد واقع شده است.

بلندترين قلة سهند به نام جام داغي اسـت بـه ارتفاع 3750 متـر. اعتماد السلطنه به نقل از مرآت البلدان می نویسد «در حوالی دوساری جیرفت چشمه آبی است در زیر سنگ سفید صلبی (محکمی) و تقریباً شش سنگ آب از آن چشمه جاری می شود. آق گل تالابی فصلی است و در بهار و زمستانها پر آب بوده ولی در تابستان و اوایل پاییز خشک میشود. این منطقه حاوی طبیعتی کوهستانی، ولی سرسبز و خرم در فصل ها گرم است که از جاذبههای گردشگری جذابی بهره مند است. تعيين تاريخ دقيق پيدايش شهرنشيني در دشتي كه تبريز در آن قرار گرفته دشوار است.

درياچه قوري گؤل در فاصلة 45 كيلومتري تبريز در مسير جادة تهران – تبريز قرار دارد و اين درياچة مثلث شكل با وسعت 240 هكتار با پستي و بلنديهايي نه چندان مهم احاطه شده است. در این مجتمع ، بازارچه سنتی ، استخر زنانه و مردانه ، سفره خانه سنتی ، مسجد و سرویس بهداشتی ،پارک کودکان و آلاچیق در نظر گرفته شده است. گنبدهای سرخ و غفاریه و کبود، برج مدور، مقبره اوحدی، مقبره آقالار، مسجد ملارستم و مسجد شجاع الدوله به عنوان آثار شاخص دوره اسلامی و نیایشگاه مهری که آثاری از دوره های قبل و بعد از اسلام را داراست از دیگر جاذبههای تاریخی این شهرستان محسوب میشود.

دیدگاهتان را بنویسید