عقیل عقیل – قسمت اول

خرگاهی که از چوب و علف در صحرا سازند و پالیزبانان و مزارعان در آن نشینند و پالیز و زراعت خود را حفظ نمایند و صیادان نیز سازند و در آن نشسته بر صید کمین کنند و آن را کازه نیز گویند. با ثانی مجهول ، خانه ای را گویند که از نی و علف سازند و گاهی پالیزبانان در آن نشسته و محافظت فالیز و زراعت کنند و گاهی صیادان در کمین صید نشینند. و مراد از این نهرها ی شیر، ظهور و بروز علومى است که براى مبتدئین در سیر راه خدا مفید بوده است، چون شیر غذاى کودک است، و علومى که متعلق به افعال و اخلاق باشد، مانند علوم شرایع و حکمت عملیه، چون عنوان مقدمیتبراى عمل و تزکیه نفس دارند، لذا ظهور آن که این نهرهاست، اختصاص بضعفائى دارد که مستعد سیر در منازل نفس را داشته، و به سبب پرهیز از معاصى و رذایل اخلاق، قابلیت وصول به مقام قلب را دارند، ولى هنوز به آن مقام نرسیدهاند، و بواسطه فراگرفتن مقدمات از علم شرایع و اخلاق و عمل نمودن بآن در صدد تقویتبنیه روحى برآمدهاند.

حجتالسلام سید احمد سجادی در گفتوگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه فراخوان هفتمین جشنواره «وقف چشمه همیشه جاری» در هفته وقف سال گذشته اعلام شده است، اظهار داشت: این جشنواره دارای هشت بخش است که بخش پژوهشی آن به استان اصفهان واگذار شده و دبیرخانه آن در دانشگاه علوم قرآنی استان دایر شده است. این عمارت رو به مشرق و دارای سه طبقه است، و از لحاظ معماری، نقاشی، حجاری، كاشی کاری و گچ بری شاهكار صنعت و هنر دوره قاجاریه است. باغشاه فین از تبار باغ قلعه های ایرانی است که به دلایل خاص خود بدین گونه و در چنین نظمی شکل گرفته اند اما بدون شک انتخاب این نوع الگوی محصور در پناه دیواری بلند، بی ارتباط با استفاده شاهانه از آن نیست، تا هم در پناه برج و باروی بسترش امن و امانی یافت و هم به واسطه حجم و شکل و ارتفاعش که از درون و برون باغ به رخ کشیدنی است، جلال و شکوهی شاهانه را گوشزد کرد.

بر بالاي چهارطاقي آثار فواره و حوض موجود است. هر ملت بر اساس جهان بينی خويش برای طبيعت ارزش و جايگاهی خاص قائل بوده و ارتباطش را با طبيعت و عناصر طبيعي بر پايه ی اصول و ارزشهای منبعث از جهان بينی خود شكل داده است. فاصله روستا تا چشمه های معدنی که در جنوب غربی آن قرار دارند، در حدود ۷۰۰ متر است. کوه های ” گؤیچه بئل ” پوشیده از درختان نیمه جنگلی است و مراتع سرسبز و خرم است و در جنوب غربی اهر واقع شده است .

بازار رفوگران کساد است . بازار قیصریه شمال میدان واقع شده است که بازاری است وسیع و دکه­های آن را از سنگ و عریض ساخته­اند و متن بازار نیز سنگ­فرش است و دکانها را دوطبقه ساخته­اند. به معنی کج است که نقیض راست باشد. شخصی را گویند که کان را میکند. چه جای اسب کهر که اگر گنج گهر مرا باشد، تو را باشد. در منطقه آزاد ماکو بیش از 300 اثر تاریخی ثبت شده و دهها اثر طبیعی که برخی از آنها مانند چشمه ثریا ، کویر بورالان و بزرگترین کلاهک سنگی خمیده دنیا، از جمله منحصر بفردترین آثار طبیعی می باشند که در کنار آب و هوای مطلوب تر نسبت به سایر نقاط کشور که بیش از 11 ییلاق را در خود جای داده است مقصد سفری برای گردشگران داخلی و خارجی شده است.

چشمه یکی از خوش آب و هوا ترین شهر های کشور ترکیه است که هر ساله تعداد بسیار زیادی از مسافرهای تور ترکیه را به سمت خود جذب می کند. معروف است كه ظل السلطان پسر ناصرالدين شاه زمين و مصالح آثار تاريخي شهر را به مردم ميفروخت ومي خواست به هر ترتيبي كه شده، مخارج قشون خود را كه از واحدهاي بسيار قوي و منظم كشور بود، تأمين كند.از ويژگيهاي اقتصادري شهر اصفهان در دوره قاجار، درآمد ناچيز زمين و عدم امنيت ملاكين بود.در دوره پهلوي با توجه به شرايط تاريخي و جغرافيايي، شهر اصفهان مورد توجه قرار گرفت؛ در بازسازي آثار تاريخي آن كوششهايي به عمل آمد و توسعه صنعتي شهر و منطقه اصفهان آغاز شد.در طي دو دهه اخير شهر اصفهان توسعه فراواني يافته و نوسازيهاي جالب توجهي در آن صورت گرفته است.

ناروائی متاع و بی رواجی اشیاء و عدم خریداری آن . بازار ناروان که متاع و کالا در آن خریدار نداشته باشد. استاد ماکان نقاش بزرگ که یک مبارز سیاسی علیه دیکتاتوری رضا شاه است در تبعید در میگذرد.! مزیت اصلی دارآباد این است که هم برای علاقهمندان به طبیعت و هم برای کوهنوردان حرفهای مسیرهای جداگانه دارد. اسب یا استری که به رنگ کهر باشد. رنگی باشد اسب و استر را، ودر فرهنگ گوید به تازی کمیت خوانند. غژم یک دانه انگور باشد که به آذرباذکان کله یاگله خوانند.

رنگی باشد مر اسبان را که به عربی کمیت خوانند. کوههاست از سنگ سپید چون رخام و اندر وی خانه ها کنده است و مجلسها و کوشکها و بتخانه هاست و آخر اسبان با همه آلتی که مر کوشکها را بباید. هفت حوض، جنگل و آبشار کارا، آبشار بند عبدالله، آبشار جوزک، پلنگ جوزک، پلنگ چال، اسپیو (آب سپید)، هفت چشمه (هفت طیغانی)، و کفو (آب کف دار) معروف ترین جلوه های طبیعت زیبا و مترنم دره درکه هستند که بر جاذبه های گردشگری و کوه پیمایی آن افزوده اند. مال المصالحه: مالي که مورد صلح ميان دو يا چند نفر قرار گرفته است.

باغ چشمه بلقیس، چرام باغ چشمه بلقیس و برج تاریخی مربوط به دورانهای تاریخی پس از اسلام است و در استان کهگیلویه و بویراحمد در فاصله 9 کیلومتری شهرستان چرام و در نزدیکی چشمه بلقیس واقع شده. این مسجد مشهور در جنوب مقبره امام رضا (ع) قرار دارد، بنابراین پس از زیارت میتوانید به این مسجد تاریخی نیز سری بزنید. از جوانب و اطراف رعات و شبانان بواسطه ٔ علف گرد بر گرد آن خیمه زدند و خانه ها بنا نهادند و مأوی ساختند و آن خانه های ایشان را به فارسی کومه نام نهادند، پس به سبب مرور ایام و زمان در این اسم تخفیفی واقع شد و گفتند کُم ، پس آن را معرب گردانیدند و گفتند قم .

وی اظهار کرد: هماکنون در بخش درب صاحبالزمان (عج) مرقد مطهر اباالفضل (ع) پنجره کوچکی قرار دارد که وصل به سرداب حرم است و اگر نگاه کنید از آن مرتب بوی گلاب میآید و این همان آبی است که متاسفانه خادمان کنونی در ورودی آن را و راه رسیدگی به سرداب را به روی زوار بستهاند. از این منطقه کوه آرارات کاملاً دیده میشود به همین سبب نمای کوه و چشمه، زیبایی خاصی به این ناحیه بخشیده است.

احتمالا تا به حال در کشورهای خارجی تونل های آکواریوم زیادی دیده اید. به کله ٔ کسی زدن ؛ در تداول عامه ، ابله شدن . به سر و کله ٔ هم زدن ؛ نزاعی سخت با یکدیگر کردن . رأس و سر. سر انسان و دیگر حیوانات . آفتاب گریوه ٔ اجل است . گریوه پست و سیلاب آسمان گیر. میبرید آن گریوه ٔ سنگی . از این آب آن شهر غرق شد. میرعلی رحیمی زاد تصریح کرد: ظرفیت چشمههای آب گرم معدنی مشگین شهر کمتر شناخته شده است و با این وجود چشمههای متعدد با خواص متنوع در دامنه کوه سبلان واقع شده که درمان امراض را موجب میشوند.

طالقان از بخش های شهرستان ساوجبلاغ از توابع استان تهران است که در 120 کیلومتری شمال غربی تهران قرار دارد. اولین قله ی اصلی همان شاه نشین است که در ضلع غربی این خطالرأس و به ارتفاع ۳۱۸۰ متر قرار دارد. بمعنی کاریز است چه چاهجو و کاریزکن را کتکن می گویند. به طریق کنایه فرهاد را گویند. همچنین، تجهیزات ضدحریق منحصر به فرد و قابل توجهی برای حفاظت از این دروازه ی چوبی، در نظر گرفته شده است. حمام قلعه در ضلع شمالی حیاط اول و در نزدیکی چاه قلعه قرار داشته است . لسترنج در جغرافياي سرزمينهاي خلافت شرقي از قول حمدالله مستوفي مينويسد: «در همان حدود قلعه هرسين و در پاي آن قلعه كوچكي واقع بود و اين شهر كوچك هنوز در بيست ميلي جنوب شرقي كرماني باقي است.» صاحب عالم آراي عباسي در زمره جلوداران لشگر ايران در مقابل لشگر عثماني، از شاه سلطان خدابنده لو حاكم هرسين نام ميبرد.

دیدگاهتان را بنویسید