شگفتی های جنگلهای بکر آمازون

در پارک جنگلی النگدره، به قدری مناطق و مناظر زیبا وجود دارد که هر فردی که یک دوربین عکاسی یا گوشی هوشمند به همراه داشته باشد، می تواند خاص ترین و بی نظیر ترین مناظر را به ثبت برساند. در عملیات حمله به این فعال برزیلی، یک فرد دیگر نیز همراه بود که به شدت زخمی شده است. در سال 1863 این محل ویرانه ای بود که از برج و باروی قدیمی و چند چادر عشایری ایماق ها تشکیل میشد. آهوهای مشک کشمیر یکی از هفت گونه مشابه در آسیا و از خانواده Moschidae هستند که توسط اتحادیه بینالمللی حفاظت از طبیعت در معرض خطر انقراض، مجددا پس از کشف در لیست گونههای در معرض انقراض قرار گرفتهاند.

رودخانههای شبه جزیره اوسا: رودخانههای شبه جزیره اوسا (دومین شبه جزیره بزرگ کاستاریکا) در میان یکی از برجستهترین نمونههای جنگلهای بارانی کم ارتفاع جهان جریان دارند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از ساری،سرهنگ مجید ذکریایی فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی مازندران – ساری درباره تأمین بالگرد برای اطفای حریق، گفت: یک فروند بالگرد برای اطفای حریق در استان پیش بینی شده است و برای آتش سوزی گلوگاه برای پرواز بالگرد هماهنگی شده بود. به تدریج شهرنشینی از نقاط مختلف بادغیس به قلعه نو گسترش یافت و در سال 1973 شهر قلعه نو دارای 448 دکان و یازده کاروانسرا بود و همینک طبق آمار غیر رسمی نزدیک به هشتصد دربند دکان در قلعه نو موجود است.

همینک ۶۵هزار دانش آموز در مصروف تحصیل اند، خبرنگارانی که گزارشاتی از بادغیس به نشریاتشان درست کردهاند عمدتا میگویند که دانش اموزان بادغیس کتاب درسی ندارند. ولسوالی جوند دارای ۳۸۰ قریه میباشد که در میان کوهای عجیب وغریب و سر به فلک کشیده موقعیت دارند، بیشتر راههای ارتباطی قریه جات جوند را باید با پای پیاد پیمود، تنگدستی، فقر، گرسنگی و انواع و اقسام مریضیها مردم جوند را رنج میدهد.جوند از معدود ولسوالیهای است که از لحاظ بازسازی نیز توجه کمتر بدان صورت گرفته چنانچه نه چندان کلینک ساخته شده و نه از ساخت وساز مکتب و مدرسه بر حسب ضرورت خبری است.زیبائیهای طبعیی این ولسوالی هنوز بطور دست نخورده موجود است که چشم هر بیننده را به خود جلب نموده و آب هوای گوارای آن جای مناسبی برای گشت و گذار و باز دید است.جوین معرب گویان یا گوین است که بعد از ورود اعراب به خراسان گویان به شکل جوین معرب شدهاست.

بزها، اقسام آهوها از جمله آهوی باختری و ترکی، گوسفند مارکوپولو، بز کوهی که در سلسله کوههای هندوکش و کوههای صفحات مرکزی موجوداند و بعضی از انواع آنها توسط شکارچیان از بین رفته و یا خیلی کمیاب میباشند که باعث شده حیات وحش افغانستان بسیار مظلوم واقع گردیده است. پلنگ برفی، آهوی مارکوپولو، گوسفند مارکوپولو، آهو، ببر، روبا و حتا شیر از چشمان پر حرص و آز شکارچیان بیرون نماند.

حیوانات افغانستان از نوع قطب شمالی بوده که اکثرا در کوهها و دشتها زندگی میکنند که در اکثر مواقع توسط شکارچیان شکار میشوند. در صورتی که توجه به حیاتوحش صورت نگیرد، قانون شکار افغانستان (آنچنان که رییسجمهور فرمان داده است که شکار در افغانستان ممنوع است) عملی نشود و در قسمت بازگشت حیاتوحش توجه صورت نگیرد و جنگلها و مراتع طبیعی کشور از بین برده شوند؛ در آن صورت فاجعه شدید خواهد شد در آینده حیوانات بسیار بیشتری از دست خواهند رفت.

در خبرنامه نوشته شده که از دیگر برنامههای وزارت زراعت برای سبزسازی و پرورش درختان بیمیوه، غرس ۳.۴ میلیون نهال، در ۳۱ ولایت است. برخی چشم اندازهای طبیعی این ولایت در افغانستان کممانند هستند. «برخی حیواناتی است که ثابت شده که دیگر در هیچ کجا به چشم نمیخورد و این شایعه وجود دارد که شاید از بین رفته باشد پلنگ سفید است که زمانی به شکل مهاجر از افغانستان گذر میکرد در 20 سال گذشته دیده نشده است، هم چنان در طی سالهای خشکسالی پرندهای به نام قاز حسینی وجود داشت که در دشتها و تالابها میزیستند و تولید مثل میکردند.

قابل یاد آوری است که زیبائیهای طبیعی این ولسوالی نیز زبانزد است، بزرگان زیادی در قریه جات مختلف این ولسوالی بود وباش داشتند و هم اکنون آرامگاهای شان زیارات مشهور که بازدید کننده گان زیادی را از سرتا سر افغانستان به این ولسوالی میکشاند. او که عزم خود را برای رسیدن به حقیقت جزم کرده بود جنگ خود علیه مارا شیطانی که عهد کرده بود مانع رسیدن او به حقیقت شود آغاز نمود.

قلعهنو از دیرباز مسکن قدیم قوم هزاره بود که در آن دوره بیش از 000 ، 100 خانه . مادر گیتی جام زهر بر دهان کودک خویش نمی گذارد چون او می پروراند برای بهروزی و خوشبختی .- بی پایبندی به نظم در گیتی ، ویژگی آدمهای گوشه گیر است که عشق و احساس را سپر دیدگاههای نادرست خود می کنند.- زندگی ، پیشکشی است برای شاد زیستن .بودایی ها می گویند : آدمی بیمار است. پیشنهاد سفرزون برای اولین سفر به این جنگل زیبا، استفاده از تورهای امن گردشگری است زیرا این جنگل بزرگ است و یک راهنما، بهترین وسیله برای لذت بردن از زیبایی جنگل و اطمینان خاطر توامان است.

اگر در وقت مناسبی از سال به این جنگل سفر کنید و آبوهوای جوی منطقه با شما یار باشد، حتما امواج ابرها به سراغتان خواهند آمد و خلسهای ناب برایتان خواهند ساخت. بخش دیگری از گزارش های WWF حاکی از آن است که با تخریب جنگل های آمازون تا سال ۲۰۳۰ میلادی، حدود ۵/۵۵ تا ۹/۹۶ میلیارد تن دی اکسید کربن به طبیعت وارد خواهد شد که این مقدار برابر ۲ سال انتشار گاز دی اکسید کربن در طبیعت است. پسته یکی از پیــداوارعمــده بادغیس است که سالانه بملیارد هاافغانی عاید بمردم و دولت میرساند، پسته زار بادغیس بزرگترین جنگل پسته در افغانستان است که ساحه بیشتراز۹۵ هزارهکتارزمین را پوشانیدهاست، مقامات دولتی در حفظ ونگهداشت این ثروت ملی افغانستان توجه کمتر مینمایند.

به هر حال این نیز یکی دیگر از عجایب آمازون است. بازی همیشه از لذت و نشاط بالایی برخوردار می باشد و همه ما دوست داریم لحظاتی از زندگی روزمره خود را به انجام تفریحات هیجان انگیز یا سرگرم کننده بپردازیم. اگرچه تعداد بیشماری به جراحات شدید و یا حتی مرگ دچار می شوند، اما در کمال تعجب این تفریح یکی از محبوب ترین و تفریحات عجیب غریب در اسپانیا محسوب می گردد. مدرسهی شاهرخیه هم یکی از بناهای تاریخی مربوط به دورهی تیموریان است.

کیفیت یکی از مهمترین المانهای آنهاست پس در همین راستا از بهروزترین دستگاههای چاپ و صحافی استفاده میکنند تا محصولات بهتری را داشته باشند. در چند سال گذشته تلاش بسیاری شده است تا از قاچاق حیوانات و پرندهها جلوگیری به عمل آید؛ اما هنوز هم این مشکل وجود دارد. مسوولان کشاورزی ولایت هرات میگویند که از چند سال گذشته تا کنون شکار غیر قانونی و قاچاق انواع مختلف پرندگان در این ولایت ادامه داشته و دارد. وزارت زراعت، آبیاری و مالداری اعلام کرده است که با تلاشهای این وزارت، در سال ۱۳۹۶ خورشیدی، 5.3 هزار جریب زمین دیگر به جنگلهای کشور اضافه شده که مجموعه جنگلهای کشور به ۳۰۴ هزار و ۳۸۵ جریب زمین رسید.

دیدگاهتان را بنویسید