سرعین ؛ سرزمین چشمه های بهشتی – خبرگزاری مهر

فومن ، صومعه سرا ، ضیابر و جمعه بازار برکه های کوچکی وجود دارد که علاوه بر اهمیت اکولوژیکی ، چشم انداز طبیعی زیبایی به نواحی جلگه ای ، واقع در حاشیه شهرهای فوق می بخشد. رویش نی در تالاب هم هر چند از نظر اکولوژیکی مشکلات زیادی ایجاد کرده است، اما در جای خود یکی از مظاهر اصلی اکوسیستم طبیعی تالاب به شمار می آید. از این رو ، برای استفاده از مظاهر طبیعت از بهترین نمونه ها و امکانات طبیعی به شمار می روند و از نظر گردشگری در اغلب فصول سال ، گردشگران زیادی را به خود جلب می کنند.

نهرهای بزرگ این ولایت که در ولسوالی های مرکزی آن موقعیت دارد عبارت از نهر خواجه، نهر رزاق، نهر ریگروان و نهر افغان میباشد. براساس تصویبنامه سال ۱۳۵۷ شهر کاشان از استان مرکزی جدا به استان اصفهان افزوده شد، براساس قوانین سالهای ۱۳۵۸ و ۱۳۵۹ شهرهای سربند و دلیجان به استان مرکزی اضافه و در سال ۱۳۶۵ شهرستان قم از استان مرکزی جدا و به استان تهران الحاق و در سال ۱۳۷۵ مستقلاً به استان تبدیل گردید. در این شهرستان سطح سواد پایین می باشد و متاسفانه آگاهی فرهنگی مردم پایین می باشد گرچه در بین مهاجرین افراد با تسهیلات عالی در حد متوسط یافت می شود.

مردم استان گیلان بسیار خون گرم و مهربان و مهمان نواز هستند نظر من به شما این است ک حتما به این شهر سفر کنید. نویسنده : استان گیلان غذاهای بسیار خوشمزه ای دارد مانند فسنجان میرزا قاسمی باقلا قاتوق … ازجمله : باقالی قاتق ، گوجه خورشت ، میرزا قاسمی و … فسنجان. میرزا قاسمی و سیرواویج وترشه تره دارد. در جنوب شهر آستارا ، یکی از دریاچه های زیبای ساحلی گیلان در مساحتی کوچک قرار دارد.

به نقل قول عارفان درختان دستان خود را به سوی آسمان می گشايند واز آنجا كه برگ چنار همواره به دست انسان تشبيه شده است، اين درخت را معمولاً پيش نماز گياهان نمازگزار باغ دانسته اند؛ و در پاييز كه درختان برگ هايشان را از دست می دهند و به حالت بيبرگي مي رسند، به عارف كاملي مي مانند كه بدون تعلقات بيروني و دنيوي و در نتيجه بيغم و انديشه و در حالت دعا و تضرع و با فقر مطلق در برابر خداوند ايستاده است.

نام این شهرها با نواحی قابل قیاس شان از این قرار هستند: مارگیانا (مرو)، آنتوخیا (انتاکیه شمال غرب مرو)، دائئا (تجن)، آرگادینا (آرچمن)، ماسونیوم (بزمین)، آریاکا (یارجا)، آراتها (آرتیق)، رهه آ (شهر باشکوه/آساک، شهر عشق آباد)، گوریانه (قره غان)، نیسایه (نیسای شمال خراسان)، اوریانا (قیزیل آروات)، سنا (سنگان یا سنقلی/ حسنقلی). موضوعی که با پیگیری از شهرداری اصفهان رد و عنوان شد ساخت و ساز در این زمینها با مجوزات لازم در حال انجام است و پروانه ساخت این زمینها بر اساس مصوبات کمیسیون ماده 5 و ابلاغیه استانداری در حال انجام است.

در این منطقه ویلاهایی نیز وجود دارد که میتوانید برای اقامت خود انتخاب کرده و چند روزی را صبح خود را با تماشای منظره زاینده رود شروع کنید. دنيايي كه بسياري از مورخان دوران باستان، تا آن زمان ميشناختند، از رود سند، يعني مرزهاي شرقي امپراتوري هخامنشي، فراتر نميرفت. تالاب انزلی ؛ از جمله زیباترین مناظر آبی گیلان است. در داخل تالاب ، جزایر زیبایی وجود دارد ودوشهر زیبای انزلی وآب کناردرساحل آن قراردارند.

در خصوص نامگذاری آن به گاومیش گلی بر اساس روایات سالخوردگان در طی سالیان قبل پیش از آنکه استفاده بهینه از آن بدین شکل صورت گیرد٬ گاومیشهای اهالی سرعین در داخل استخر بعد از اینکه مقداری از حرارت آب کاسته میشده است٬ میخوابیدن و بدین سبب از آن بنام آبگرم گاومیش گلی نام بردهاند در سالیان گذشته آب مازاد چشمههای معدنی به خصوص آب گامیش گلی از سمت جنوب شرقی وارد نهری میشد و به فاصله یکصد و پنجاه متری آسیابی را میگردانید این آسیاب در آن ایام از گرانبهاترین آسیابهای آذربایجان به حساب میآمده زیرا بر خلاف آسیابهای دیگر آب آن در زمستان یخ نمی زده و در تمام 12 ماه سال کار می کرده است.

نیزارها ، گذشته از آن که زیستگاه مناسبی برای پرندگان به شمار می روند، رویشگاه گیاهانی با قابلیت انعطاف فراوان هستند که در صنایع دستی و بومی گیلان کاربرد قابل توجهی دارند. بنا بر شاهنامه، آن­ها بودند که خط و نوشتن را به تهمورث آموختند و جمشید با کمک اینان، بناهای بزرگ ساخت. چشمه کلشتر منجیل ؛ این چشمه حدود یک کیلومتر پایین تر از سد سفیدرود در فاصله پانصدمتری جاده اصلی قزوین به رشت قرار دارد. این استان، از شمال به دریای کاسپین و کشور آذربایجان، که از طریق آستارا با آن دارای مرز بینالمللی است، از غرب به استان اردبیل، از جنوب به استان زنجان و قزوین و از شرق به استان مازندران محدود میشود.

دریاچه اصلی سد سفیدرود که در دره های جنوبی و غربی شهر منجیل تشکیل شده است، نخستین منظره آبی برای مسافرینی است که از جاده قزوین وارد گیلان می شوند. دریاچه هایی که در پشت سدهای ساخته شده بر روی سفیدرود به وجود آمده ، به سهم خود از مناظر زیبای گیلان به شمار می روند. در کناره های سفیدرود و شعبات فرعی آن نیز دریاچه های ساحلی زیبایی را مشاهده می کنیم. از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزی مانند دریاچه چشمه سبز قرار گرفته است. در این بخش از وب سایت مجله گردشگری هم اقلیم جاهای دیدنی نورآباد را به شما معرفی خواهیم کرد.

از دیگر شهرهای پرجمعیت این استان میتوان به ترتیب به شهرهای بندر انزلی، مهمترین بندر ایرانی در حاشیه دریای کاسپین، لاهیجان، تالش، لنگرود، رودسر، بندر آستارا، فومن و اشاره کرد. در پشت سد انحرافی ، تونل تاریک فومن و سد سنگر ، دریاچه های موضعی کوچک با دره های پوشیده از جنگل و یا زمین های کشاورزی ، جاذبه های چشم نوازی را به وجود آورده است. به عنوان مثال “چراغان یا “چراغو” رسم دورهمی و شب نشینی در شبهای بلند زمستان است. از آن پس هر وقت به ایران برمیگردد، به شکلی خانواده چشمه علایی را دور هم جمع میکند تا خاطره آن دورهمی شیرین را زنده نگه دارد.

در روستای جوکندان واقع در ۱۲ کیلومتری شمال شهر تالش ، برروی رودخانه کوچکی که در پای کوه از دره ها خارج می شوند، یک آب بند مصنوعی ساخته شده که در پشت آن دریاچه کوچکی به وجود آمده است. ساختمان یک کوه آتش فشان چگونه است؟ شهرستان سرعین در دامنه های کوه ساوالان(سبلان) در 30 کیلومتری غرب شهر اردبیل قرار گرفته است که شهرت جهانی دارد. چشمه ی آب گاز سنگرود؛ در روستای سنگرود از توابع دهستان عمارلو شهرستان رودبار قرار دارد. چشمه چشماگل ؛در روستای طالم از توابع سنگر قرار دارد.

در منطقه سراب آثار متعددي از جمله معابد سنگی، قلاع و يك چهار طاقی متعلق به دوران تمدن ساساني به جای مانده كه مبين اهميت آن در دورة ساساني است. گیلان به لحاظ موقعیت طبیعی ، دارای جاذبه های گسترده ای است که سرتاسر این استان را در بر گرفته است. نویسنده : اصلا با این تعریف گیلان را تحقیر کردید اینارو که همه میدونستن یه چیزی بگین که ندونن والا یکی ندونه فکر میکنه تمام زیبایی های گیلان همینه. نویسنده : میرزا کوچک خان جنگلی یکی از بزرگان و تاریخسازان ایران و گیلان است که مردم گیلان و کشورمان از او یاد می کنند و نام او ورد زبان های مردم کشور ماست.او با دلاوری و ایثار در مقابل نفوذیان و جاسوسان خارجی ایستاد و نگذاشت ذره ای از خاک کشورمان کم شود.

دیدگاهتان را بنویسید