.::سایت اطلاع رسانی مبلغ::. – ایرانگردی

پس از ملحق شدن 2 چشمه قنبر و مرتضی علی به همدیگر در مسیر به چشمه جعفری میرسند که آب هر 3 آنها به سد خاکی نهرین منتهی میشود. از پارکینگ روستای خرو که شروع به حرکت کنید در مسیر پلههایی را مشاهده خواهید کرد که تا درهای که چشمه علی در آن واقع است وجود دارند. به کنارههای سد که بنگرید، نقاشی چند بز کوهی را مشاهده خواهید کرد که روی سنگها حکاکی شده است. مظهر چشمه در دهانه کوهی به نام دره زرد که در امتداد کوه آوران است قرار دارد.

با حرکت در مسیر چشمه مرتضی علی، به صخرههای اطراف دره که نگاه کنید روی آنها حفرهها و سوراخهایی را مشاهده خواهید کرد. وقتی به انتهای چشمه مرتضی علی برسید بنایی تاریخی را مشاهده خواهید کرد که به آن طاق یا سد شاه عباسی گفته میشود. در طول این مسیر حوضچههایی مخصوص آبتنی ساختهاند که با دیدن آب زلال و شفاف آن بیتردید وسوسه خواهید شد شیرجه زده و تنی به آب بزنید.

وقتی مسیر را ادامه میدهید، ارتفاع درهها هم بلندتر و سختتر میشود؛ به طوری که دیگر خزههای سبز رنگ را کمتر میبینید. یک پایتان را در مسیر آب گرم و پای دیگر را در مسیر آب سرد قرار دهید. در کمال تعجب خواهید دید که پاهایتان آب گرم و سرد را حس میکنند. بلافاصله ماهیها آنجا جمع میشوند و از نزدیک جنبوجوش تماشایی آنها را خواهید دید. از پارکینگ که شروع به حرکت کنید، فقط با 5 کیلومتر پیادهروی که بیشتر مسیر را آب فرا گرفته است، به مقصدتان که چشمه مرتضی علی است خواهید رسید. قدم زدن در آب و آبتنی در مسیر رودخانه که در آن سنگهای درشت و بزرگی قرار دارند در نوع خودش هیجانانگیز است.

وقتی در مسیر حرکت میکنید از دیدن دیوارههای رسوبی دره شگفتزده میشوید. وقتی به روستای خرو رسیدید باید 2 کیلومتر از روستا حرکت کنید. نام این روستا تاریخچه جالب و شنیدنی دارد و در حقیقت از واژه «آروس» گرفته شده است. چشمه نخست که آب آن سرد است قنبر نام دارد. ولی به دلیل ساختار متفاوت و غلظت زیادی که دارد با آب سرد چشمه کاملاً ترکیب نمیشود. یکی از پدیدههای نادر و شگفتانگیز چشمه مرتضی علی آن است که آب سرد و گرم در رودخانه با هم تا طول 300 متری ترکیب نمیشود. اگر از مزایای زمستان میگوییم، دلیل بر این نمیشود که فصل تابستان را نباید برای سفر به لردگان انتخاب کنید.

سرمایهگذار پروژه میگوید: با انتخاب نهال درختهایی که سایهگستر هستند علاوه بر زیبایی محوطه در آینده، فضاهایی برای استراحت مسافران زیر سایه درختها نیز فراهم میشود. این اولین بار نیست که بختیاریها برای آب مراسم سوزناک سوگواری برگزار میکنند؛ قبلاً یکبار هم برای خشک شدن چشمه آلوقره در چغاخور این مراسم با حضور بزرگان بختیاری منطقه برگزار شد. در روزهای بعد تا روزدهم برنامه ها و عزاداری ادامه می یابد و در شب یازدهم مراسم شام غریبان انجام می شود. دیدار از چشمه و حوضچه های باداب سورت مخصوصا در فصل بهار خستگی را از جان گردشگران بیرون می کند و چشمان کنجکاو و حقیقت جو در کنکاش مناظر طبیعی جنگلی و کوهستانی پیرامون تا دوردست ها مبهوت و خیره می ماند.

در فصل زمستان هم این منطقه بسیار هیجان انگیز است در طول زمستان شاید پوشیده از برف نباشد اما با آمدن سرما ممکن است در این منطقه برف نیز ببارد ولی با این حال نمی توان از زیبایی طبیعی آن صرف نظر کرد. این دریاچه به علت شوری، املاح و مواد معدنی فراوان در فصل زمستان یخ نمی زند و هیچ جانوری نیز در آن زیست نمیکند. اما تعدادی به حدی مضطرب می شوند که نمی توانند مطالعه کنند هر چه که خوانده اند فراموش می کنند و خواب راحتی ندارند و در امتحان ناموفق اند. اما عقیل لب از لب نمیتوانست بردارد.

همانطور كه از كلمه شبانكاره كاملاً آشكار است، شغل اصلي مالكين شبانكاره ابتدا چوپاني و گلهداري بود كه پس از به قدرت رسيدن، شهر ايج را مركز خود قرار دادند. چشمه کلمه ای است پارسی که همانند کلمات عربی ” ه ” تأنیث برداشته و همانطور که از چشم، اشک بیرون می آید، از چشمه نیز آب بیرون می آید و روان می شود به طور طبیعی و بدون دستکاری انسان. كوچه پس كوچههای روستای گلیرد از زیبایی زیادی برخوردار است و قدم زدن در آنها انسان را به دهها سال پیش باز میگرداند. گلشیری فعالیت ادبیاش را از سال ۱۳۷۰ آغاز کرد.

پس از آن به پارکینیگی خواهید رسید. به هنگام آبتنی در آب چشمه، از شنیدن صدای خیالانگیز جوشش آب از دل صخرههای سخت واقعاً به هیجان خواهید آمد. رییس فدراسیون پزشکی ورزشی به دیدار مهرعلی باران چشمه، رئیس فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی رفت. به دلیل آب گرم این چشمه، به آن حمام مرتضی علی هم گفته میشود. مراتع استان که عمدتاً گیاهان بوتهای هستند به دلیل آب و هوای مختلف دارای تنوع زیادی هستند و در مجموع ۶۶٪ کل استان را پوشش میدهند. اگر پاهایتان را بهآرامی در آب چشمه قرار دهید، این ماهیان به طرف پاهای شما میشتابند و آن را نوازش میدهند.

انما الخمر و المیسر و الانصاب و الازلام رجس من عمل الشیطان فاجتنبوه لعلکم تفلحون: (14) همانا که باده و قمار و بتها و تیرهای قرعه، پلید است و از کارهای شیطان.پس، از آن دوری کنید تا مگر شما رتسگار شوید. در کویر مرنجاب هم تفریحات کویری زیادی برای تجربه شما وجود دارد که میتواند حسابی سفر را برایتان دلنشین کند. به این سبب میتواند مقاومت فراوانی در مقابل فشار آب داشته باشد.

یکی از دلایل اصلی اینکه گردشگران داخلی و خارجی بسیاری رهسپار این مکان میشوند، همین خاصیت درمانی آن است. حضرت داوود (ع) نیز در این آب غسل کرده و خیزران خود را در بالای کوه که سنگ فرهاد نام دارد جا گذاشته که درختی همیشه سبز است برخی دیگر اعتقاد دارند که منشاء پیدایش این درخت بدین گونه است که سلیمان نبی در این مکان بر عصای خود تکیه داده و این درخت در نتیجه افتادن عصای پیامبر سبز شده و هر فرد که به این درخت آسیبی برساند، دچار خشم و غضب الهی می شود و دیوان حضرت سلیمان از این منطقه همیشه محافظت می کنند به همین علت به ده دیوان مشهور است ولی وجه تسمیه ده دیوان به املاک خالصه دیوانی برمی گردد که زمین های حکومتی به نام دیوان بیشتر در این منطقه قرار داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید