.::سایت اطلاع رسانی مبلغ::. – ایرانگردی

جعفرقلی فرزند ملارضا قلی گوگانی است.تیره ای از ایل بزرگ «زنگلانلو» که «گوگان» امروز در 35 کیلومتری شرق قوچان سکونت گاه این ایل است.پیشینیان می گویند: جعفرقلی درگوگان به دنیا آمده است.هنوزدرگوگان قدیم (جایی که 15 اردیبهشت کردها به مناسبت روزجعفرقلی گردمی آیند) که گویا بر اثر سیل ویا زلزله ویران شده «تلی» دیده می شود که گروهی از اهالی آنجا را«اجاق جعفرقلی »می نامند ومعتقدند زادگاه جعفرقلی آنجاست. این امامزاده نیز به عنوان آثار ملی به ثبت رسیده است و گردشگران زیادی برای بازدید از آن به اصفهان می آیند. از نظر معماری خانههای این روستا دارای بافت خاص و زیبایی است که دیدن آن خالی از لطف نیست.

از معماری مهیج کوهستانی گرفته تا کوچههای پر رمز و رازی که جویبارهای زلالی در آن جاری است. با تأسیس کارخانه قند مرودشت در سال ۱۳۱۴ هجری شمسی اندک اندک بر جمعیت و آبادانی آن افزوده شدهاست. با توجه به موقعیت جغرافیایی استان فارس که تقریبا در مرکز ایران قرار دارد، شما از هر نقطه ایران میتوانید بهراحتی به آن سفر کنید، اما در نظر داشته باشید که این روستا همانطور که گفته شد دارای هوای سردی است. یکی دیگر از مهم ترین ویژگی های شهر چشمه ترکیه این است که هنوز بعد از گذشت سال ها بافت سنتی خود را حفظ کرده است، البته مسافرین تور چشمه توجه داشته باشید که بافت همه قسمت های شهر سنتی نیست، اما درصد بالایی از بافت چشمه ترکیه سنتی می باشد که همین امر سبب زیبایی فوق العاده این شهر شده است.

دره دیواره های بلند وبسیار زیبا و پر ابهتی داشت درختان انجیر و بادام کوهی در همه جای مسیر بچشم می خورد و گاهی شاخه ای انجیر از دیواره ی کوه بیرون زده بود. در مورد واشنگ باید گفت که نوعی همآوایی است که توسط زنان بومی این روستا در عروسیها اجرا میشود و در نوع خود بسیار زیبا و دلنشین است. چوب بازی که ترکه بازی هم خوانده میشود از بازیهایی است که در مراسم عروسی اجرا میشود. وجود این نوارهای تیره و گاه موجی در زمینه خاکستری روشن، سفید یا کرمی، نمایی به سنگ داده که مانند چوب گردو شده است.

روستای قلات دارای بافت تاریخی زیبایی می باشد و خانه های پلکانی در لابه لای درختان بلند قامت با مصالحی چون سنگ، خشت و چوب ساخته شده اند. در 100 کیلومتری شمال غربی ایرانشهر ، سیستان و بلوچستان ، چشمه آبگرم بزمان از ارتفاعات 920 متری از سطح دریا سرچشمه می گیرد. این روستای زیبا در ارتفاعات 2065 متری از دریا و دارای جمعیتی نزدیک به 7000 نفر است؛ قلات شیراز نسبت به وسعت خود آثار باستانی و جاذبههای جالبی دارد که به آنها خواهیم پرداخت، اما ویژگی منحصربهفرد قلات شیراز این است که یک فضای اورگانیک بسیار زیبا و تجربه گردش در یک طبیعت فوقالعاده را برای شما رقم میزند.

در این روستا رستورانها و کافههای بسیاری وجود دارد که خیال شما را از نظر دسترسی به غذا و حمل بارهای اضافه برای طبخ غذا راحت میکند. مجموع این دو جز خدای بزرگ و در تلفظ مازاندران یا مازندران سرزمین خدایان یا سرزمین خدای بزرگ را تداعی می کند قبل از مازندران این منطقه به طبرستان شهرت داشت. قلات روستایی زیبا در استان فارس می باشد که در فاصله 36 کیلومتری شمال غرب شیراز (مرکز استان) واقع شده است.

روستای قلات شیراز نیز از این موضوع مستثنی نیست؛ اهالی این روستای زیبا در ایام باستانی یا مذهبی سال مانند عید نوروز، چهارشنبه سوری، ایام محرم وصفر و ماه مبارک رمضان به برگزاری مراسمهای زیبا و خاص میپردازند. در ایام عزاداری به ویژه در روزهای تاسوعا و عاشورا، به سوگ مینشینند و در مکانهای مذهبی به عزاداری و احسان میپردازند. امروزه تاکید بر این نوع فاکتورها و ارزش فوق العاده توریستی سبب شده شاخهای از گردشگری با عنوان ژئوتوریسم در دنیا ایجاد شود که بیشترین آمار گردشگران را در دنیا به خود اختصاص داده است زيرا بازدید از این گونه آثار نه تنها برای محققان و زمین شناسان جهان بلکه برای هر انسانی میتواند بسیار جذاب و دیدنی باشد.

یکی از فعالیت های عمرانی چشمگیری که منطقه سه در این محله انجام داده ، عملیات احداث ورزشگاه ابن سینا بود که در خیابان مدرس سالهاست که مورد بهره برداری قرار گرفته است . شهرستان نهبندان در جنوب استان خراسان جنوبی با مساحتی حدود 2447800 هکتار واقع که جمعیتی قریب به 60 هزار نفر را در خود جای داده است. بسته به فصلی که به قلات سفر میکنید میوههای خوشمزه و متنوعی مانند انگور، بادام، گردو، انجیر، انار، زردآلو و گوجه سبز در این روستا پیدا میشود که میتوانید آن را امتحان کرده و از خوردنشان لذت ببرید. از جاذبههای تاریخی سازهی دست بشر که بگذریم، این روستا از لطف خداوند نیز بیبهره نبوده و دارای جاذبههای طبیعی بسیاری است که آن را تبدیل به تکهی کوچکی از بهشت کرده است.

ساعت ۶ روز جمعه ۱۹/۷/۹۸ به همراه جمعی از همنوردان باشگاه رد پا از میدان معلم به سمت لهکوه یکی از روستاهای بخش کوار به راه افتادیم بعد از پلیس راه در مسیر جاده شیراز جهرم به حرکت ادامه دادیم و ساعت شش و پنجاه دقیقه به ورودی روستای لهکوه رسیدیم از میان روستا عبور کردیم و به سمت کوهستان حرکت کردیم ساعت ۷دردامنه ی کوه در کنار چشمه ای پیاده شدیم که آب آن از طریق لوله فلزی از چشمه آبریزک در میان کوه به اینجا هدایت می شد و به حوضچه ی کوچکی می ریخت .جمعی از اعضای کوهنوردی کوار به همراه سرپرستشان آقای چراغی در کنار چشمه منتظر ما بودند .پس از معارفه و نرمش دسته جمعی، ساعت ۷ و ۲۰ دقیقه به سمت چشمه آبریزک حرکت کردیم ، کوهپیمایی نسبتا سبکی بود ما از مسیر پاکوبی که در کنارش لوله ی آبی که چهل سال پیش از چشمه آبریزک برای تامین آب اهالی روستا کشیده بودند طی مسیر می کردیم .جالب بود که با اینکه لوله فلزی بود اما همچنان سالم مانده بود و کار انتقال آب را بخوبی انجام می داد.کنارمان دره له کوه خودنمایی می کرد” له” در زبان محلی به معنی دره می باشد و چون روستا در کنار دره قرار داشت نامش لهکوه بود .

از طرف دیگر مردم خون گرم و فوقالعاده آن که در ادامه به آن نیز اشاره خواهد شد، باعث جذابیت بیشتر این روستا میشود. خوشبختانه چند سالی میشود که این شهر روی خوشی و آرامش را دیده است. در زمان سفرتان به این روستا ممکن است کودکانی را مشاهده کنید که در حال بازی ششخانه هستند که مرسومترین بازی در این روستا است، اگر دوست داشته باشید میتوانید با آنها همبازی باشید و قوانین این بازی را از آنها یاد بگیرید. طبق گفته خبرگزاریهای رسمی تا وقتی به نزدیکی روستای قلات نرسیده باشید، نمیتوانید به تمامی زیباییهای روستای قلات پیببرید؛ از چشمههای سرازیر شده از کوهها تا درهای عمیق و خنک که در گرمترین زمان سال لرزه بر اندام هر فردی میاندازند.

تماشای آبشارهای که از میان صخرهها عبور میکند و گوش کردن به صدای آرامشبخش برخورد آب به سنگها تجربه یک سفر در زمان و دور از زندگی مدرن امروزی را به شما القا میکند. همچنین اگر در فصل بهار به این روستا سفر کنید، حس قدم زدن در جنگلهای مرموز و رویایی فیلمهای هالیودی به شما دست میدهد. این روستا آب هوای خنک و مطبوعی دارد، بهطوریکه در این منطقه حتی در گرمترین ماههای سال هم گرما چندان حس نمیشود. اغلب مردم در این روستا به کشاورزی، دامداری و صنایع دستی مشغول هستند و با فروش میوه، غلات، گیوه، سبد دستبافت و مشک (برای خنک نگهداشتن آب استفاده میشود) امرار معاش میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید