.::سایت اطلاع رسانی مبلغ::. – ایرانگردی

از میان عوامل و بازیگران فیلم چشمه آب حیات، 2 نفر به دیار باقی سفر کردهاند و دیگر در میان ما نیستند: شادروان غلامحسین نقشینه و ایرج قادری. شایان گفتن است در بسیاری از نقاط سوریه مقام حضرت خضر دیده می شود. حلبـی نیز در همیـن راستـا آورده است که: «اجمع العلماء بـالنقل علـی کـون الخضـر حیـا بـاقیـا الـی لان». شاعر شدن امیر نیز به خاطر خربزه ای که امام به او می دهد اتفاق می افتد و همین رخداد سبب ایجاد مثلی در مازندران شده که می گویند “خربزه خوردی شاعر شدی”.

این مكان به اشكال مختلف نامیده می شود ؛ مردم محل ، این مكان را ” قوری گول ” به معنی استخر خشك می نامند ، اما برخی دیگر آن را ” دوری گول ” به معنی استخر آب زلال و برخی ” قویی گول ” به معنی استخر گودال ژرف و عمیق نامیده اند . زبان مردم اين شهرستان تركي آذري مي باشد و گويش اين منطقه همانند ديگر هموطنان عزيز در استان مي باشد و تنها روستائي كه لهجه اش با ساير نقاط شهرستان فرق دارد روستاي قوريجان است و بيشتر به لهجه اهالي شهرستان بناب شباهت دارد بگونه اي كه بهنگام صحبت كردن معلوم مي شود كه ساكن روستاي فوق است.

این کوه منسوب به حضرت خضر (ع) با قدمت سه هزار سال است. به هر حال در حالت عادی در اواسط تابستان دمای این منطقه به 48 درجه ی سانتی گراد می رسد. سپس به امور مهمّ ديگرى براى آماده كردن زمين جهت زندگى انسانها اشاره كرده، چنين مى فرمايد: (خداوند ميان زمين و جوّ فاصله افكند و نسيم هوا را براى ساكنان زمين آماده ساخت و تمام نيازمنديها و وسايل زندگى را براى اهل آن فراهم نمود)؛ «وَ فَسَحَ بَيْنَ الْجَوِّ وَ بَيْنَهَا، وَ أَعَدَّ الْهَوَاءَ مُتَنَسَّماً(22) لِسَاكِنِهَا، وَ أَخْرَجَ إِلَيْهَا أَهْلَهَا عَلَى تَمَامِ مَرَافِقِهَا(23)». در اينكه منظور از «جوّ» در اينجا چيست كه خداوند ميان آن و زمين فاصله افكنده؟

تعبير به «عَرَانِينِ أُنُوفِهَا» كه به معناى قسمت هاى بالاى بينى است، در اينجا كنايه زيبايى است از قله هاى كوهها؛ و اساساً تشبيه برآمدگى كوه ها به بينى تشبيه جالبى است كه نشان مى دهد چنان نيست كه درون كوه ها پُر باشد؛ بلكه قسمت هاى خالى در آن فراوان است كه گاه به صورت غارهاى نمايان در مى آيد و گاه غارهاى بزرگ و مخفى و به هر حال، منابع ذخيره آب ها است، و از آنجا كه چين خوردگى هاى زمين و كوه ها به صورت پراكنده است، به طور طبيعى آب چشمه ها در دشت ها و بيابان هاى مختلف و دامنه كوه ها تقسيم مى شود و همه آنها از آب بهره مند مى گردند.

سال خمسي: يک سال تمام که از تاريخ اولين درآمد مي گذرد و بايد هر سال همان تاريخ را مبدأ رسيدگي مجدد قرار دهد. این رود در فصل بهار پرآب شده، محیط پیرامون خود را سیراب کرده و منظرهای دلنشین و سرسبز با دشتهایی پر از گل را به ارمغان میآورد. همچنین نانوایی سنتی، کافه سنتی و سیاه چادر عشایر نیز از دیگر خدمات و امکانات اقامتگاه است. لازم به ذکر است کتیبه گردنه عسلک در بهمن سال 1381 در فهرست آثار ملی و تاریخی ایران قرار گرفت. بعضى گفته اند: منظور فضاست و از آنجا كه فضا، در واقع جسم يا مادّه نيست، تعبير به ايجاد فاصله بين آن و زمين، مناسب به نظر نمى رسد.

منطقة آذربايجان به علت موقعيت خاص جغرافيايي، يكي از مناطق حساس و مهم كشور است. منطقة آذربايجان به علت موقعيت خاص جغرافيايي ، يكي از مناطق حساس و مهم كشور است. در نورآباد صنایع دستی زیبا و جذابی از جمله قالی بافی «گلیم بافی و گبه بافی وجود دارد. مگر میشود برای دیدن چشمه باداب سورت تا مازندران زیبا سفر کرد و به دیگر مناطق زیبای اطراف آن نرفت؟ این سازه آهکی زیبا که چشمه از درون آن میجوشد، حدود 20 متر ارتفاع دارد. آبی که از این چشمه بیرون میآید بعد از طی مسیر خود به رودخانه زاب کوچک میریزد.

ایران سرزمین شگفتی ها و آثار تاریخی و طبیعی ماندگاریست که در نوع خود در دنیا بی نظیرند. امام علي(علیه السلام) در بخشی از خطبه 91 «نهج البلاغه» اشاره به مسئله پيدايش چشمه ها و آثار مهم كوه ها در آرامش زمين و زمينيان كرده است و در واقع مهم ترين اسباب حيات و زندگى را در زمين بر شمرده كه اوّل «آب» است و دوم «آرامش». از فرمایش امام صادق علیه السلام چنین بر میآید که حضرت خضر را خدا به سوی قومش مبعوث فرموده بود و او مردم را به سوی توحید و اقرار به انبیاء و فرستادگان خدا و کتابهای او دعوت میکرد.

در اثبات تحریم باده، حدیثی در الکافی از علی بن یقطین روایت شده که گفت:«مهدی خلیفه عباسی از ابا الحسن موسی کاظم علیه السلام درباره باده پرسید که آیا در قرآن تحریم شده؟ خداوند به وسیله او در زمان غیبت، از قائم ما رفع غربت مى کند و به وسیله او وحشتش را تبدیل به انس مى کند». یکی از آنها که از فرط خوشحالی با کشتن یکی از گوسفندان در شب قبل دلی از عزا درآورده بود، ناچار گردید تا یکی از گوسفندان خود را مایه بگذارد و این تمام چیزی بود که از این غارت نصیب وی گردید.

میزان املاح محلول در چشمه آب معدنی گراوان حداقل یک گرم در لیتر است و آبی گازدار و معدنی از دل آن میجوشد. زندگی او، از قبل از زمان موسی تا زمان حاضر، و ادامهٔ زندگیش تا آخر الزمان، مورد اتّفاق مسلمانان است. جاهل به موضوع : كسى كه از موضوع حكم بىاطلاع است. از امام صادق (ع) آورده اند که اما آن بنده صالح خدا خضر؛ خداوند عمر او را نه به خاطر رسالتش طولانى گردانید و نه به خاطرکتابى که بدو نازل کند و نه به خاطر این که به وسیله او و شریعت او، شریعت پیامبران پیش از او را نسخ کند و نه به خاطر امامتى که بندگانش بدو اقتدا نمایند و نه به خاطر طاعتى که خدا بر او واجب ساخته بود؛ بلکه خداى جهان آفرین، بدان دلیل که اراده فرموده بود عمرگرامى قائم (ع) را در دوران غیبت او بسیار طولانى سازد و مى دانست که بندگانش بر طول عمر او ایراد واشکال خواهند نمود، به همین جهت عمر این بنده صالح خویش، حضرت خضر را طولانى ساخت که بدان استدلال شود و عمر قائم (ع) بدان تشبیه گردد.

همانطور که اطلاع دارید و در مقدمه هم بدان اشاره شد، در کل سازه های پیش ساختهای همچون کانکس دستشویی دارای دو نوع ثابت و متحرک میباشند. این روستا علاوه بر داشتن معماری زیبا، دارای چشمهها، آبشارها و طبیعتی سرشار از زیبایی منحصر به فرد در استان کردستان است و در کنار رودخانه تنگی ور قرار گرفته که به رودخانه سیروان میپیوندد. بنا دارای دو مناره به ارتفاع ۹ متر است که از کنگره و مأذنه آن اثری بر جای نمانده است. مرنجاب پر است از لحظات و تجربیات بهیادماندنی؛ از خنکی و نرمی شنهای روان صبحگاهی و سکوت دلنشین کویری و آسمان ستارهاندود که فرصتی برای متحیر شدن است تا بوی آتش و سیب زمینی دفن شده زیر ماسهها و گرمی و حرارت حلقه دوستانه که فرصتی برای دور هم بودن است.

دیدگاهتان را بنویسید