روستای گوران در ۱۰ کیلومتری طالقان قرار دارد

این قلعه و غار در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی مراغه و در سمت جنوبی درة بسیار عمیق کوههای کؤی داغ (کوه کبود) واقع شده است. وجود مقادیر زیاد گاز دیاکسیدکربن در آب این چشمه نشاندهنده منشاء عمیق آب و ارتباط آن با آتشفشانی سهند میباشد. منشاء آبی این چشمه کوه سهند است. بر زمینهای از گچ خاکستری این کتیبهها نقوشی از گل و برگ گچ بری که اثری از رنگ آبی در آنها دیده میشود آراسته شده است.

اطاق سقف بلندی دارد که گنبد آن فرو ریخته و قسمت اعظم گچ بری و تزئینات و نوشتههای آن نیز از بین رفته است. قسمت پایین، سرداب مخصوص دفن میت است و قسمت بالایی اطاقی است مزین به گچ بری و کاشی نوشته. مقبره اوحدی مراغه ای: این بنا محل دفن رکن الدین ابوالحسن مراغی مشهور به اوحدی مراغهای عارف و شاعر پارسی گوی نامدار و صاحب مثنوی معروف جام جم است. این مقبره در باغ سبز و با صفایی که قبرستان قدیمی مشکین شهر بوده و در مرکز شهر واقع شده است. اين چشمه که در کوه هاي گنو و در فاصله 34 کيلومتري شمال شرقي بندرعباس واقع شده، يکي از مناطق ديدني استان هرمزگان است.

گنبد غفاریه: این بنا در قسمت شمال غربی مراغه کنار رودخانه صافی چای واقع شده و تاریخ احداث آن در فاصله بین سالهای ۷۲۵ و ۷۲۸ هجری قمری است. پشندگان واقع در دهستان پشتکوه فریدونشهر قرار دارد. این چشمه معدني در شهرستان آذرشهر از جاذبه های زيباي طبيعي و گردشگري اين منطقه بوده و خاصيت درماني آن انبوه گردشگران را به خود جلب مي كند. شهرک ماسوله در جنوب غربي شهرستان فومن و درارتفاع يک هزار و 500 متري از سطح دريا واقع شده که داراي آب و هواي کوهستاني است، مهمترين رود ماسوله رودخان است، اين رود از نظر طبيعي داراي بستري کوهستاني با آبشارهاي زيباست و چشمه آب معدني زمزمه در کنار اين رود قرار گرفته است.

چشمه گشایش: دهکده گشایش در ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی مراغه واقع شده است. در فاصله 80 کیلومتری جنوب شرقی داراب و در دل کوههای سر به فلک کشیده چشمه ای جاری است که با گذشتن از بستر چهار کیلومتری مسیرش به زیباترین پل هوایی کشور می رسد و مجموعه ای کم نظیر پدیدار می گردد. دو رودخانه مهم کشور، کارون و زایندهرود که از ارتفاعات استان چهار و محال و بختیاری سرچشمه میگیرد و با توجه به اینکه این استان تنها یک درصد از مساحت کل کشور را دارد حدود ده درصد از آب کشور را تأمین میکند.

چشمه گراب، مجموعه اي از چند چشمه روي تپه هاي مختلف است که حدود 500 متر با هم فاصله دارند. شبنم اعماري – همانطور که در بخش اول اين گزارش آورديم، ايران سرشار از ميراث طبيعي است؛ ميراثي که نه تنها جاذبه اي منحصر به فرد محسوب مي شود، بلکه مي تواند شفابخش و درمان کننده هم باشد. كلمه (فجر) به معناى باز كردن و شكافتن است، و همچنين است كلمه (تفجير) با اين تفاوت كه تفجير مبالغه و بسيارى را هم مى رساند، و (ينبوع ) به معناى چشمه اى است كه آبش خشك نمى شود، و كلمه (خلال ) به معناى وسط و اثناء هر چيزى است، و (كسف ) جمع كسفه است همچنانكه قطع جمع قطعه است، هم بر وزن آن است و هم به معناى آن، و كلمه (قبيل ) به معناى مقابل است، مانند عشير كه به معناى معاشر است و كلمه (زخرف ) به معناى طلا است، و (رقى ) به معناى صعود و بالا رفتن است.

به یاری هم بیرون آورده بودند. به جز قلعه ارژنگ قلعه، در روستای میناوند بنای تاریخی دیگری نیز وجود دارد. نزدیکی جغرافیایی به این احتمال قوت میبخشد که اینجا مراد از«ترکمنهای» مورد بحث نیز «قارلوقها» باشند. چشمههای آب معدنی تاپتاپان در نزدیکی شهر آذرشهر در استان آذربایجان شرقی واقع شده. همچنین چشمه در نزدیکی معبد آناهیتا قرار داشته که امروزه با نام آرامگاه بی بی شهربانو شناخته میشود و احتمالا نام سورنا از اینجا آمده است.

اين پلکان ها که به طور طبيعي به وجود آمده اند، جلوه اي چشم نواز به چشمه بخشيده اند. علاوه بر آب بسيار گواراي اين چشمه، در اين منطقه مي توان از تماشاي جاذبه و مناظر طبيعي بکر و چشم نواز اطراف آن از جمله آبشار کوهرنگ و دشت لاله هاي واژگون هم لذت برد. خلاصه رفتیم سمت کانتن پروازآنادولوجت( ترکیش) و با تحویل ساک کارت پرواز رو تحویل گرفتیم که مسئول کانتن گفت ساک هاتون رو همون ازمیر تحویل میدیم و بازم این خوب بود چون پروازمون انکارا توقف داشت میتونستیم راحت یه چرخی هم تو فرودگاه آنکارا بزنیم.

یادتون نره برای هر یک سانت رسوب این پله، تقریبا صد سال زمان لازمه و ممکنه هر بی احتیاطی از طرف ما، بخشی از این طبیعت رو نابود کنه. امروز این کتاب رو تموم کردم و ب جرات میتونم بگم جزء بهترین کتابایی بوده که تا الان خوندم،فوق العاااده بود،گیرا،جذاب،پر احساس… از دهکده تا چشمههای معدنی که در جنوب غربی دهکده قرار دارند در حدود ۷۰۰ متر راه است. اواسط سالانه بارندگی در حدود 400 ملیمتر میباشد.

در شمال شرقی شهر اراک و در منطقه فراهان سفلی دریاچه فصلی قرار دارد که در فصل بارندگی پر آب شده و در فصول خشک به صورت باتلاق و نمک زار در میآید که به کویر یا دریاچه میقان شهرت دارد. چشمه گنو در دره اي جا خوش کرده که شمال تا جنوب آن را ارتفاعات آهکي کوه گنو پوشانده است؛ البته گنو تنها چشمه موجود در اين منطقه نيست و چشمه هاي ديگري همچون انارون، تنگ باغ، کهنو، چاهو، پشتنگ، هوبير، پشت بنگرو، رمر، سرچربه، پرکوه، مردو و خرگو در اين منطقه وجود دارد.

برای بازدید این قلعه به سمت شمال شرق فیروزکوه حرکت کنید و با فاصله کمی پیادهروی به این قلعه با شکوه خواهید رسید. دیگر منطقه ای که پیشنهاد می کنیم در شهر چشمه ترکیه بازدید کنید جزیرهی خیوس (Chios) است. مي گويند استحمام با آب چشمه سجيران در درمان بيماريهاي پوستي بخصوص قارچ انگشتان و ساير نقاط بدن تاثير زيادي دارد، به طوري که پس از يکي دو بار استفاده از آب اين چشمه، اين بيماري بهبود يافته و پوست به حالت عادي بر مي گردد. آب این چشمه به دلیل داشتن مواد آهنی طعمی تلخ دارد، رنگ آب در طول مسیرش تا ماسوله نارنجی رنگ می باشد، این چشمه زیبا در مجاورت معدن آهن قرار دارد که در زمان های گذشته فعال بوده است، گاهی اهالی منطقه این آب را با شکر مخلوط می کردند و می خوردند.

از آنجا که چشمه باداب سورت در روستای کوچکی قرار دارد، انتظار اقامت در هتلهای شیک و لوکس را نداشته باشید. برخي اين جاذبه را زيباترين چشمه جهان مي دانند؛ چشمه اي که در سال 1387 به عنوان يک اثر ملي به ثبت رسيد. کدام استانها در آخرین روز سال برفی میشوند؟ گوی برج: این برج در محله اتابک، کوچة سبزیچیها قرار دارد که پنجمین و آخرین مزار بزرگ مراغه است. در زمان حکومت شاه سلطان حسین، آخرین پادشاه صفوی احداث شد.

ˈصبح خمینˈ به صاحب امتیازی و مدیر مسئولی مجید مجدی و با مشی خبری، تحلیلی و اطلاعرسانی و در موضوعات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و ورزشی از سال ۱۳۷۸ بر روی گیشه مطبوعات در بین نشریات استان مرکزی عرضه شد. آیا تهران با برف و باران سال ۱۴۰۱ را آغاز میکند؟ در این سال دکتر ˈمحمد خزائلیˈ که از سوی حزب ˈایران نوینˈ به نمایندگی مجلس رسیده بود، مجله ˈروشندلˈ را در تهران منتشر کرد. در طهران پس از جنگ زیاد داخل شهر شدند محمد علی شاه در شمیران بودند همین قدر که تهران اشغال گردید به سفارت روس پناهنده شد.

دیدگاهتان را بنویسید