راهنمای کامل سفر به روستای اروست و بازدید از باداب سورت

انواع پوشاک، کیف، کفش، لوازم خانگی و سوغاتیهای شهرستان میانه را میتوان از این بازار تهیه کرد. از دیگر سوغاتیهای معروف میتوان به انواع ماست و پنیر محلی، برنج، عسل، گیاهان دارویی و گلیم اشاره کرد که در مغازهها و مراکز خرید این شهرستان پیدا میشوند. رینه یکی از روستاهای چهار فصل است که در تمام فصول می توان به این منطقه رفت. به گفته کارشناسان امروزه در اغلب کشورهای دنیا از وجود چشمههای آب گرم برای جذب توریستهای آب درمانی بهره میبرند اما این امر در کشور ما و بخصوص استان آذربایجان شرقی هنوز جا نیفتاده و مسوولان به این فکر نیستند که میتوان از این امکانات طبیعی در جذب توریست داخلی و خارجی استفاده کرد.

باتوجه به این که اکثر آبهای گرم و معدنی استان از لحاظ کیفیت و ترکیب املاح معدنی از خاصیت و ویژگی درمانی ممتازی برخوردارند اما اغلب آنها مورد بیتوجهی و بیمهری برنامهریزان قرار گرفته یا به حال خود رها شده اند. ژئوفیزیک یا فیزیک زمین یکی از شاخههای علم زمینشناسیومعدن و همچنین فیزیک است، که به مطالعهٔ زمین با روشهای کمّی فیزیکی میپردازد. وکيل: نماينده ، کسي که از طرف شخصي اختيار انجام کاري را داشته باشد. عامل: عمل کننده: 1- کسي که به قرار داد جعاله عمل مي کند. کتیبهها و کندهکاریهای زیبایی در این مسجد به چشم میخورد که همگی به خط نستعلیق کار شدهاند و ارزش بسیاری دارند.

البته برخی پیشنهادات نیز برای تشکیل خط ریلی به صورت قزوین – رشت – آستارا – باکو – تفلیس – قارس مطرح شده که البته بنا به نظر بسیاری از کارشناسان با توجه به طولانی شدن حدود ۳۵۰ کیلومتری مسیر و نیز تشریفات گمرکی متعدد برای عبور از کشورهای آذربایجان و گرجستان در این مسیر که متعاقباً باعث اتلاف وقت و سرمایه بیشتری خواهد شد، این مسیر توجیه اقتصادی ندارد و البته لازم به ذکر است که مسیر ۶۵۰ کیلومتری خط آهن قزوین به جلفا از پیش آماده و هم اکنون زیر بار ترافیک است و نسبت به مسیر قزوین – رشت – آستارا نیاز به احداث خط ریلی جدید بسیار کمتر خواهد بود.

درجه حرارت آب معدنی این چشمه در فصل سرما و گرما ثابت و در محل سرچشمه 15 درجه بالای صفر است و رسوبات تراورتن و اکسید آهن سبب شده این آب به رنگ قهوهای باشد. به گزارش خبر روز ، این چشمه در ۴ کیلومتری آذرشهر در مسیر جاده آذرشهر- عجبشیر از زمین خارج میشود در اطراف این چشمه نهشتههای متورق تراورتن و رسوبات اکسیدآهن راسب شده است. سرپرست خبر روز در استان آذربایجان شرقی می باشد. خاصیت درمانی و شفادهندگی آب این چشمه به دلیل مواد معدنی موجود در آن موجب شده اغلب پزشکان این استان استفاده از آب این چشمه را برای التیام دردهای عضلانی، به بیمارانشان تجویز کنند.

این معبد قبلاً معبد خورشیدپرستان و آتشپرستان بوده که در زمانهای مختلف، بهرهبرداریهای متفاوتی از این غار میشد،گاهی سنگر و محل امن نیروهای رزمی و گاهی هممحل عبادت دراویش و در قرون 6 الی 8 هجری قمری بهعنوان تکیه عرفا و دراویش و سپس بهعنوان مسجد مورد استفاده قرار گرفت و اهالی روستا و گردشگران اغلب مراسم مذهبی ماههای محرم و رمضان را در این محل انجام میدهند. در این مقاله سعی بر آن شد که زیباترین روستاهای طالقان معرفی شود تا این مطلب بتواند راهنمای خوبی برای سفر به شهرستان طالقان برای شما باشد. اگر تختجمشید را بدون بازدید از این موزه منحصربهفرد ترک کنید، پشیمان خواهید شد.

در قسمتی از مسیر فقط میتوانید با خودروهای آفرودی به مقصد برسید و اگر با سواری بروید، حتما وسط راه به مشکل خواهید خورد. اگر از اهالی شمالی البرزکوه هستید، از جاده زیبا و جنگلی علیآباد کتول خود را به شیرینآباد و در نهایت به بستر ابری جنگل برسانید. این شهرستان نیز غذاهای مخصوص به خود را دارد که از فرهنگ و ذائقه مردم این منطقه نشأت میگیرد. یکی از سوغاتیهای بارز میانه، جارو یا سوپورگه است که در واقع نام گیاهی است که در منطقه آذربایجان بهویژه در میانه رشد میکند.

عاشیق یا آشیق، نغمهسرایانی هستند که آوازهای محلی را در قالب تصنیفهایی زیبا اجرا میکنند. فواد کوپرولو köprülü در زمان خود با استناد به دیوان لغات ترک، میگوید که نام ترکمن به گروههایی از اوغوزها که مسلمان شدهاند، اطلاق میشود. پاموکاله به زبان محلی قلعه سفید یا قصر سفید می گویند که گردشگران زیادی را به خود جذب کردهاند. لباسهای محلی بانوان، ترکیبی از شکوه و زیبایی است که به نقشونگارهای رنگارنگ، حاشیهدوزی، منجوقدوزی یا دوختن سکه مزین شده است و هنر مردم این سرزمین را نیز نشان میدهد. دسترسی به شهرستان میانه، از طریق جاده ترانزیت، اتوبان یا راه آهن امکانپذیر است.

علاوه بر مسیر زمینی، راه آهن هم یکی دیگر از مسیرهای دسترسی به این شهر است. این شهر دارای بیش از نه چشمه آبگرم می باشد که تمامی آنها دارای منشا معدنی می باشند. کمبوزه نیز دیگر سوغاتی میانه است که یک میوه گرد و کشیده دارد. در شمال شرقی حیاط اول و در پشت یک طاق نمای بلند، چاه آب قلعه قرار دارد. سرمایه های خدادادی گلستان به درختان سرخدار و جنگل های هیرکانی دامنه های جنوبی و ماهیان خاویاری دریای خزر و جزیره آشوراده محدود نمی شود و خوان گسترده پروردگار برای گلستاننشینان در اعماق چند هزار متری دشت های وسیع هیرکان با فعالیت چندین گلفشان به عنوان یک اثر زمین گردشگری پرطرفدار گسترش یافته است .

دشت لاله های واژگون گلستان کوه از زیباترین جاهای دیدنی اطراف اصفهان است که در فصل بهار دلربایی میکند. یکی از مساجد تاریخی میانه، مسجد سنگی روستای ترک از توابع شهرستان است که 29 کیلومتر از شهر فاصله دارد. یکی از اماکن دیدنی و مذهبی شهرستان، بقعه باصفای امامزاده اسماعیل، کمالالدینبنسیدمحمدبنجعفرصادق (ع) است که در ضلع جنوبی مسجد جامع شهر قرار گرفته است. یکی از نزدیک ترین روستاهایی که به علم کوه نزدیک است، روستای پراچان است. قدیمی ترین مورد توسط مرحوم آقا سیدباقر بازرگان در این شهر به راه افتاد.

سرراستترین و معمولترین مسیر برای دسترسی به دیدنیهای کویر مرنجاب، از جاده قدیمی قم – کاشان میگذرد. یکی از هتلها، هتل سولماز است که در جاده ترانزیت میانه واقع شده و موقعیت آن به گونهای است که میتوانید از آنجا به شهرستان میانه و روستاهای اطراف آن دسترسی داشت. این مسجد با داشتن نمای آجری و سقف و ستونهای چوبی کندهکاری شده، همینطور پنجرههای ارسی زیبایی که دارد، یکی از مساجد زیبای شمال غرب کشور به حساب میآید.

یکی دیگر از مساجد شهرستان میانه، مسجد خاتون آباد است که محبوبیت و شهرت خود را مدیون پنجرههای ارسی زیبایش است. به یکی دوتا فروشگاه و پاساژ هم یه سرکی کشیدیم که واقعا جنسا و قیمتا واقعا عالی بودن و جالب اینکه برخی فروشگاها دستگاه کارت خوان ایرانی داشتن که با کارت بانکهای ایران هم میتونی خرید کنی. در ایام تعطیلات نوروزی برخی مدارس و همچنین خانه معلم شهر قره آغاج برای اسکان و پذیرایی از مسافران آماده هستنند. برای اقامت در میانه، میتوانید به هتلها و مسافرخانههای سطح شهر مراجعه کنید.

در مراسمها و جشنهای شهرستان میانه، عاشیقها بخش عمده جشن هستند و مجلس را با آهنگها و آوازهای محلی خود گرم میکنند. در بسیاری از روستاهای شهرستان میانه، زنان و مردان همچنان از لباسهای محلی خود استفاده میکنند و این لباسها هنوز اصالت خود را در این مناطق از دست ندادهاند. آبادیس از سال 1385 فعالیت خود را در زمینه فن آوری اطلاعات آغاز کرد. در غرب دره آکواریوم به غیر از کاسهرود، رود دیگری هم وجود دارد که به این دره میریزد. باغ شاهزاده به گونهای استقرار یافته كه حداكثر استفاده از مناظر بدیع داخلی را به صورت زیر امكان پذیر میسازد: در بدو ورود ، به ویژه در طبقه فوقانی سردرخانه به غیر از دیدها و مناظر بیرونی باغ، منظره چهارباغ و در جهت عكس آن منظره كوه را امكان پذیر میسازد.

دیدگاهتان را بنویسید