راهنمای سفر سپیدان

اهالی دو طرف مرز می توانند اجناس و تولیدات خود را در مغازه ها و غرفه های این بازارچه ها برای خرید عرضه کنند. این نزدیکی نه تنها باعث ایجاد رقابت و در نتیجه عرضه محصولات با کیفیت تر و ارزان تر در این بازارچه می شود، بلکه این امکان را به بازدید کنندگان از بازارچه مرزی ماکو می دهد که با مراجعه به این دو بازارچه، از فرصت های خرید بیشتری برخوردار شوند.

این بازارچه ها با هدف مبارزه و جلوگیری از قاچاق، رونق اقتصادی مناطق مرزی و ایجاد فرصت های اشتغال محلی تاسیس می شوند. قطع به یقین، همه میدانیم یک سازه هرچه ساده تر باشد، هزینه ساخت آن هم پایین است، منتها در شرکت کانکس سپهر کارشناسان با توجه به هدفی که دارید هزینه های جاری و متغییرتان را برآورد میکنند و با انتخاب مناسب ترین سازه در کنار داشتن قیمت مناسب، تا حدود زیادی بدین شیوه در پی جلب نظر شما می باشند. بحث بازی که شد بچه ها مشتاق بازی شدند٬ نون بیار کباب ببر که همه میتوانستند دو به دو با هم بازی کنند انتخاب همه ی بچه ها بود.

و در اينكه فرمود: (و من يهد اللّه فهو المهتد) التفات از تكلم با غير (ما) به غيبت (او) را به كار برده، و گرنه جا داشت بفرمايد: (و من نهده فهو المهتد – هر كه ما او را هدايت كنيم راه يافته است ) چون هم قبل از اين جمله سياق، سياق تكلم بود و مى فرمود: ما از آسمان ملكى رسول مى فرستاديم و هم سياق جمله بعد كه مى فرمايد (و نحشرهم – و ما ايشان را كر و كور محشور مى كنيم).

پس اسطوره ى باغ – بهشت را نيز مى توان يكى از الگوهاى تشكيل دهنده ى باغ پاسارگاد دانست.همانطورى كه اشاره شد ايرانيان عالم هستى را چهار قسمت فرض مى كردند كه توسط چهار رود از هم جدا مى شود. قرآن کریم در مقام ترسیم چهره و ویژگیهای بهشت و بهشتیان آیات فراوانى را اختصاص داده است که در این میان چشمهها، نهرها شرابهای بهشتی دارای جایگاه و مرتبه خاصی میباشند چراکه در بهشت آشامیدنیها و آبها و نهرها و چشمههای زیادی وجود دارد که، برای مؤمنان آماده شده است ومومنان حقیقی از آن سیراب میشوند و تمام رذایل اخلاقی از سینههای آنها زدوده می شود و قلب و روح و روان آنها پاک و مطهر میگردد و حیات جاویدانی به خود میگیرند که، مرگی را در پی نخواهد داشت.

وی با اشاره به چالشهای شهرداری در بدو تأسیس گفت: گلمکان وقتی از روستا به شهر تبدیل شد، هیچ طرح مطالعاتی و تحقیقاتیای در هیچ زمینهای نداشت و این، کار شهرداری را بسیار سخت کرد، اما اکنون خزانه طرحهای مطالعاتی ما برای توسعه شهری در گلمکان پر است. همین ارزانتر بودن اجناس باعث موفقیت بسیار زیاد این بازارچه ها شده است. این چشمه در همسایگی ابن بابویه، برج طغرل، دژ رشکان و در زیر باروی ری واقع شده است.

از جمله این چشمه ها می توان به چشمه ثریا یا هزار چشمه در روستای بورالان و در شمالی ترین نقطه جغرافیایی کشور، چشمه آبگرم باشکند و چشمه آبگرم شوط اشاره کرد. آبشارهای سه گانه روستای قلات که از میان صخرهها سرازیر میشود، از جاذبهها و زیباییهای طبیعی روستای قلات به شمار میآید. مراتع سرسبز و کوهستان های سر به فلک کشیده، چشمه های طبیعی و آثار باستانی از جمله این جاذبه ها هستند. وقتی از مادربزرگ در مورد قالی ها میپرسی٬ تاکید خاصی بر روی طبیعی بودن رنگ هایشان دارند. علاوه بر این وجود گمرک بازرگان به عنوان تنها گمرک با اجازه عبور 24 ساعته با ترکیه، کار تجارت در این منطقه را بسیار آسانتر کرده است.

قیمت اجناس عرضه شده در این بازارچه ها به دلیل حذف واسطه ها و کوتاهتر شدن زنجیره فروش، بسیار کمتر است. بازارچه مرزی ماکو به دلیل تاثیرگیری از باران های رشته کوه زاگرس، آب و هوای نیمه خشک دارد. تالاب در نقطه صفر مرزی بوده به همین دلیل برای جذب گردشگری زیاد مساعد نیست. با توجه به اینکه این چشمه منحصربهفرد در دل کوهها و درهها قرار دارد، پیمودن مسیر برای رسیدن به چشمه در فصلهای پاییز و زمستان دشوار و خطرناک است.

و با داشتن استخری در زیرزمینش که از آب چشمه تغذیه میکند همان خاصیت درمانی را دارد. صنايع دستي در روستا فروان به منظور رفع نيازهاي داخلي و تهيه وسايل زندگي مانند: زيرا اندازها و پلاسها و سياه چادر و وسايل كار مانند:جوال، خورجين، مشك، خيك و غيره در كنار فعاليتهاي اصلي آنها كه دامداري و كشاورزي است وجود دارد.اين نوع توليد بيشتر جنبه خود مصرفي دارد و مواد اوليه مورد نياز از همان قلمرو خود تهيه مي شود.

یکی دیگر از تفرجگاه های روستا پارک جنگلی کوهستانی است و نزدیک بیشه و در سمت راست جاده اسفرجان به هونجان قرار دارد. اگر در جستجوی بازارچه مرزی با امکان خرید انواع محصولات هستید، بازارچه مرزی ماکو یکی از گزینه های پیش روی شما خواهد بود. همجواری ماکو و بازارچه مرزی آن با کشور ترکیه باعث شده است که این بازارچه یکی از بهترین محل ها برای خرید پوشاک برند ترکیه با قیمت کمتر نسبت به داخل کشور باشد. یکی از جاذبه های این منطقه، طبیعت بهاری آن است.

دوخت سیاه چادر که مادر میگفت یک سالی طول میکشد یکی از رازهایی است که مادران و پدران در دل هایشان از آن حفاظت میکنند و سالها و قرن هاست در حال انتقال آن به یکدیگرند که چطور باید با پشم بز و گوسفند فرش و گلیم و سیاه چادر ساخت. طبقه دوم ارث: پدر بزرگ و مادر بزرگ، برادران و خواهران. فرش هایی که بچه ها روی آن بازی میکنند٬ درس میخوانند و بزرگ میشوند و با تار و پودش خو میگیرند. این شهرستان محل ایجاد بزرگترین منطقه آزاد ایران و دومین منطقه آزاد بزرگ جهان بعد از منطقه آزاد شانگهای چین است.

طبیعت کوهستانی منطقه بازارچه مرزی باعث جوشش چشمه های زیادی از دل کوه در این منطقه شده است. در ادامه ی مسیر اصلی به ترتیب به چشمه هفت اغنی و سپس به هفت چشمه می رسید. برای نمونه باغ دلگشای شيراز به غير از درختان سايه افكن اطراف مسيرها در كرت های خود، درختان نارنج دارد. از سایر دیدنی های این شهرستان می توان چشمه آق سو، آبشار آق سو با ارتفاع 70 متر، نیل کوه و روستای گچی سو را نام برد. چشمه دیوانه چشمه ای جالب در مینودشت است که به صورت متناوب و متوالی قطع و پس از مدتی جریان پیدا می کند.

پیشوا گفت: ای مردم! برآوردن نیازهای سازه ای با استفاده از مصالح موجود در محل و دادن فرم زیبا و شکیل به دیواره اصلی سد قابل تحسین است. خواه به گاه شکل گیری باغشاه، این مجموعه خود منظومه ای موجود بوده و یا اینکه فرمان شاه عباس در فین همچون بدیل خود که در اصفهان سر منشاء طرح های شهرسازانه شد در منطقه فین نیز دستمایه ای برای شکل گیری منظومه باغ های فین گردیده باشد، هر چه هست بس بیراه نخواهد بود که در نظر آوریم باغشاه بر بستری از باغ های قدیمی تر ساخته شده تا هم در بهترین نقطه مجموعه گفته شده قرار گیرد و هم توانسته باشد درختانی از باغ های کهن تر را تا سر برافراشتن سروهایش به عاریت گیرد.

در فاصله کمی از بازارچه، باقی مانده های یک قلعه شهر قدیمی با قدمت 2700 ساله وجود دارد که احتمالا مربوط به تمدن اورارتویی است. این منطقه علاوه بر بازارچه مرزی، جاذبه های فراوان دیگری هم دارد که می تواند رضایت گردشگران را به خود جلب کند. بازارچه های مرزی، مناطقی محصور و حفاظت شده در نقاط صفر مرزی ایران و کشورهای همسایه هستند که گمرک هایی با امکان انجام تشریفات صادرات و واردات کالا هم در آنها قرار دارد. از معروفترین بازارچه های مرزی ایران، بازارچه مرزی ماکو، واقع در استان آذربایجان غربی است.

در دامنههای شمالی الوند درههای پرآبی مانند: دره برفین، دره گنجنامه، دره عباسآباد، دوزخ دره، دره گوساله، دره کیوارستان، دره سیمین دره، دره مرادبیگ، دره دیوین، دره قز، دره حیدریه و غیره وجود دارد و درههای مصفایی نیز در دامنه جنوبی الوند واقع است، از جمله دره سرکان، دره آرتیمانی، دره فاران، دره گزندر، دره شهرستانه و غیره. در منطقه اوچ قیزلار در میان سه کوه سنگی قلعه ای با ارتفاعی حدود سی الی چهل متر وجود دارد که قدمت آن را از روی پراکندگی سفال در سطح آن به هزاره اول تا دوره اسلامی تخمین می زنند. بازار تاریخی اردبیل از دیگر جاذبههای دیدنی این استان است که قدمت آن به دوره صفویه و قبل از آن میرسد.

پیست اسکی آلوارس از دیگر جاذبههای گردشگری شهر سرعین است که از ویژگیهای بارز آن علاوه بر جاذبههای زمستانی میتوان به جاذبههای بهاری و تابستانی آن از جمله اتراق عشایر با گلههای گوسفندان در حوالی این پیست، هوای خنک و معتدل، پوشش گیاهی و گلهای رنگارنگ بصورت دشتهای وسیعی از شقایقهای کوهی، گل ختمی، گون و همچنین قرار گرفتن مسیرهای صعود به قله سبلان اشاره کرد. درجه حرارت: ۱۲ درجه خواص درمانی: حمام گرفتن با آن آرام بخش است.

دیدگاهتان را بنویسید