دیدنی های سرعین: چشمه های آبگرم و جاذبه های اطراف

خیلیها نمیدانند چشمه گراب مشهد کجاست. از آنجایی که چشمه گراب در مسیر جاده قدیم مشهد- نیشابور واقع شده، پس از احداث اتوبان جدید مشهد -نیشابور، به دور از مسیر رفتوآمد قرار گرفته و این باعثشده خیلیها آشنایی لازم را با آن نداشته باشند. شاید حتی خیلیها اسم این چشمه را هم نشنیده باشند. همین که ردشان را روشن داریم، همین که اسمشان در میدان هست، خدا را شکر میکنیم.

محور طولی دیگر كه از سمت شمالی كوشك میگذرد دارای جویی در میان است كه آب جوی شاهی بدان وارد می شده است. وعمق آن تا جایی امتداد می یابد که سطح اب زیر زمینی عبور کرده وبه لایه های آبدار زمین برسد. ولی با توجه با مواد معدنی موجود در آن و تجربه حداقل چند صد ساله محلیها، باور بر این است که این چشمه درمانکننده مشکلاتی از قبیل ازدیاد ترشحات بزاق، مشکلات لوزالمعده، معده و صفرا، افزایش ادرار جهت دفع مواد زاید و سنگ کلیه و بیماریهای مفصلی بسیار کمککننده است. معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی مازندران گفت: چشمه شفابخش آب معدنی قرمرض در میان پارک جنگلی نکا از مشهورترین جاذبههای گردشگری این شهرستان است.

دهنه اصلی چشمه که از همه نیز پرآبتر است، تپهای است که حدود ۲۰ متر از سطح زمین ارتفاع دارد و سپس حفرهای در وسط تپه که ۶ تا ۸ متر که نسبت به شرایط متغیر است تا سطح آب فاصله دارد. قطر دهانه این تپه حدود ۱۰ متر و قطر دهانه چشمه ۷ متر است. درباره آب چشمه گفته می شود که از جاجرود و قیطریه تأمین می شود و پس از گذر از راه های زیر زمینی، از دل تپه می جوشد. ویند کلخوران دهکده ای سنگی با مجموعه ای از خانه های سنگی منفرد که اغلب در زیر تپه ای به نام چله خانه قرار دارد٬ به صورت یک پدیده معماری تاریخی و باستانی استثنایی و کم نظیر می باشد.

برخی از اهالی منطقه نیز اعتقاد دارد که این پل مانند یک تخت، محل استراحتگاه سلیمان پیامبر بودهاست. ارتفاع حفره و فاصله تا آب این چشمه نیز مانند چشمه قبلی است و دهانه حفره با سطح آب حدود ۶ تا ۸ متر فاصله دارد.تا به حال کسی نتوانسته منبع دقیق چشمه گراب را پیدا کند و عمق آن نیز نامشخص است. اگر آب به مدت ۱۰ روز در یک جا بماند گندیده میشود، اما این آب با وجود اینکه درب ورودی آن بسته شده مانند گلاب میماند و در اطراف قبر مطهر حضرت قمربنی هاشم علیه السلام حلقه زده و همچنان بسیار تازه و معطر مانده است و بر روی قبر مطهر حضرت به اندازه ۱۰ سانت آب قرار دارد که به قبر نفوذ نمیکند و باعث خرابی آن نمیشود .

فرق اساسی وعمده ی چاه با قنات این است که برای استفاده از آب چاه نیاز به یک قوه ی محرکه،ضروری است که ممکن است به وسیله انسان ،حیوان،یا دو موتور ممکن است ایجاد شود. امروز با هم به دیدن این چشمه زیبا در دل طبیعت کرمانشاه میرویم. پیاده روی در این آبشار لذت بسیار زیادی داشته و برای علاقه مندان به پیاده روی و کوهنوردی بسیار مناسب می باشد. چاه به عنوان یکی دیگر از منابع تامین آب در ایران،که از زمانهای دور به منظور تامین آب مصرفی احشام وکشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد شناخته شده است. آب این چشمه دارای مواد معدنی فراوانی مانند املاح کلر،کلسیم، منیزیم، سولفات و یونهای بیکربنات است که برای درمان طیف وسیعی از بیماریهای پوستی و درونی، مورد استفاده مردم محلی و راهبلدان دشت مشهد است.این چشمه یکی ازجاهای دیدنی مشهد به شمار می آید.

در بلندا و قله کوه گودی بزرگ و وسیعی وجود دارد که به چال شهر گریوه معروف است . به دلیل عمق نامعلوم چشمه کسانی که به شنا مسلط نیستند، بهتر است از شنا در چشمهها بدون وسایل ایمنی خودداری کنند. زیرا زمانیکه این نام را بر این چشمهها نهادهاند توانایی کشف سرچشمه و مبدا آن وجود نداشته و نمیدانستند که این چشمهها به شبکه عظیمی از غارها و سفرههای زیرزمینی متصلاند و به هیچوجه راکد نیستند، بلکه مدام در حال جوش و خروشند و از دل زمین بر میآیند.بدلیل وجود املاح معدنی در چشمهها، طعم آب بسته به میزان هریک از املاح شور، ترش یا تلخ شده است و به گفته ساکنین روستای باغچه که در نزدیکی چشمهها قرار دارد، این چشمهها حتی در زمستان هم هیچگاه یخ نمیزنند.آب چشمه گراب مشهد در دهانههایی مخروطی به شکل آتشفشان که شاید روزگاری در اعماق دریایی عظیم بوده باشند قرار دارد و در دل آن حوضچهها با رنگهای متنوعی مثل زرد لیمویی، سبز یشمی و سرخ مسی واقع هستند که منظرهای غیرقابل باور از زیبایی کمیابی را پدید آورده است.تعداد چشمهها جمعا حدود دوازده تاست که در چند هکتار بخش شدهاند.

آنان تابستان را در سرچاهان و زمستان را در جزیره مینگ، واقع در دریاچه بختگان میگذرانند. این دهستان در قسمت شمال باختری بخش واقع شده و از طرف شمال محدود است به دهستان چالدران، از جنوب به قطور، از خاور به سکمن آباد و فرورق، و از باختر به مرز ایران و ترکیه. کافی است به سمت خروجی جنوب شرقی مشهد یعنی به سمت نیشابور حرکت کنید. اگر هم از سمت اتوبان مشهد نیشابور حرکت کنید، در شهر ملکآباد با کمک محلیها از جاده فرعی ملکآباد به سمت باغچه حرکت کنید و سپس به سمت سرخس بروید.

اندکی که از باغچه خارج شوید چشمهها در دست راست شما قرار خواهند داشت و باید همان ۱۰۰ متر را به درون دشت بروید تا به چشمهها برسید. در مسیر چشمه گراب هدف شما رسیدن به روستای باغچه است.اگر از سمت جاده قدیم نیشابورحرکت کنید، نزدیک روستای باغچه این چشمهها حدود ۱۰۰ متر آن طرفتر از جاده قرار دارند. از آنجا که چشمه گراب مشهد در مسیر قدیم جاده مشهد نیشابور قرار گرفته است، پس از ایجاد اتوبان جدید مشهد باغچه، از مسیر تردد به دور ماند و این باعث شد تا دیگر هزینهای بر روی جاده قدیم صورت نگیرد که در طی سالیان، تاثیر منفی خود را گذاشته است.

پس مراقب باشید. لازم به ذکر است که دمای چشمه گراب مشهد با دمای محیط یکی است. سمیرم رتبه دوم تولید سیب مرغوب پس از شهرستان مراغه در کشور را دارا میباشد. بیماری که درد چشم داشت، یکی از آن بادامها را روی چشمش گذاشت و دردش درمان شد. چراکه این چشمه، چشمهی آب گرم نیست و امکان آبتنی در روزهای سرد در آن وجود نخواهد داشت. بنابر نظر کارشناسان محیط زیست استان خراسان رضوی، تحقیقات بر روی سنگهای منطقه و تاثیر و نوع گازها و مواد معدنی موجود در آب، ارتباط این چشمه با اعماق بسیار زیاد است. آب چشمهها از نظر املاح معدنی به ترتیب میزان موجود در آب حاوی یونهای سدیم کلرور، یونهای بیکربنات، کلسیم، منیزیم و سولفات است که همین مواد معدنی باعث ایجاد مشخصههای منحصر بهفرد این چشمهها شده است.

این درهی عمیق گاهی شکل U به خود میگیرد و در جاهای دیگر مانند V به نظر میرسد. البته پیگیریهای اداره کل محیط زیست خراسان رضوی در این زمینه و نصب تابلویی بر سردر جاده فرعی آن، جلوی دست درازی این کارگاهها از این میراث طبیعی کشورمان را گرفته است. شما میتوانید در چشمههای اسرارآمیز باداب سورت رویای خود را به واقعیت تبدیل کنید. باید خاطرنشان کرد که چشمه گراب مشهد یک چشمه نیست، بلکه یک مجموعه از چندین چشمه است که چشمههای بزرگتر با فواصل ۵۰۰ متری به صورت تپههایی آتشفشانی از دل مجموعهای از غارهای زیرزمینی که تا به حال کسی موفق به نقشهبرداری و کشف آن نشده بیرون زدهاند و طبیعتی بیبدیل را ایجاد کردهاند.

آن ملت می باشد که در طول قرنها شکل گرفته و به مرور زمان جلا یافته و به انواع مختلف زینت یافته تا به نسل حاضر رسیده است و در این میان زبان ترکی نیز سابقه ای بس طویل و افتخار آمیز دارد آمیختگی این زبان با زندگی و امورات مردم به طوری قوی بوده است که با وجود محدودیت های فراوان و عدم آموزش همچنان به حیات پر افتخار خود در عصر نابودی زبانهای بدون حامی ادامه می دهد. از طرفی کارگاههای سنگبری اطراف نیز طی سالیان گذشته، بخشی از اثر مخرب خود را بر روی محیط زیست منطقه گذارده و هنوز هم جای مکعبهای خالی در دل زمین سنگی پابرجاست.

ساسنگ بدلیل داشتن جنگل های وسیع و تنوع فراوان پوشش گیاهی در تمام فصول سال جذابیت منحصر فرد خود را دارد. این است که سعی کنید تا حد امکان در روزهای گرم سال به سوی چشمه گراب راهی شوید. به همین دلیل از قدم زدن بر روی طبقات و پلکان ها کهن سال آن شدیدا خودداری کنید. همانطور که میدانید استان چهار محال و بختیاری جزء استانهای قدیمی ایران به شما میآید و تمدن کهن و باستانی در آن وجود داشته. چشمه آب معدنی خمده در فاصله 120 کیلومتری از تهران و از توابع بخش مرکزی شهرستان فیروزکوه است. این روستا چشمه آب معدنی مهمی به همین نام دارد که بسیار مشهور است.

0 دیدگاه دربارهٔ «دیدنی های سرعین: چشمه های آبگرم و جاذبه های اطراف;

دیدگاهتان را بنویسید