دوزلی اوغلان آذربایجانی تورکی شعر موزیک

جاهای دیدنی تفت با تنوع فراوان در این شهر وجود دارند که چشم هر بینندهای را به خودشان خیره میکنند و محلی مناسب برای گشت و گذار گردشگران و مسافران هستند. آب و هوای کوهستانی این شهر برای روزهای گرم سال بسیار مناسب است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید نام شهر تفت نیز از همینجا گرفته شده؛ چرا که کوه تفته در کنار این شهر، در هنگام ظهر و در اثر تابش مستقیم آفتاب، داغ و سوزان میشود.

روستا در کنار رودخانهای دائمی قرار گرفته است. این آبشار که در کنار آن صخرههای شیرکوه وجود دارند، برای کسانی که علاقهمند به صخرهنوردی هستند، میتواند یک مکان دیدنی ایدهآل بهحساب آید. اگر علاقهمند هستید که یک چشمه در دل کویر ببینید، چشمه تامهر میزبان شما از اوایل بهار تا شروع پاییز است. به باور اهالی این منطقه نوشیدن آب این چشمه باعث جنون می گردد. نشان میٔهد که در سراسر ایران حدود ۴۰ منطقه و بیش از ۵۳۰ چشمه آب معدنی وجود دارد که بیشتر در دو رشته کوه اصلی البرز و زاگرس پراکنده هستند.

چشمههای موجود در استان همانند: چشمهٔ عمارت، چشمهٔ عباسآباد، چشمهٔ پنجعلی، چشمهٔ اسکان، چشمه بلاغ حک (کیخسرو)، چشمهٔ انجدان، چشمهٔ محلات، چشمهٔ سنگستان و چشمهٔ بالقلو نقش مهمی در تأمین آب مصرفی استان دارد. احتمالا شما هم یادتان است که در کتابهای تاریخی از نقش رستم و حادثه تاریخی آن یادشده بود! به عوض احیا علفچر ها و قرانطین ساحه به منظور توسعه فضا سبز چشمه اوبه ، به فکر جمع آوری پول برای خود اند و اگر دقت شود دره کوهیان که قبلا به اجاره داده شده بود و علفچر های آن از بین رفته ، امروز به مخروبه که باعث سیلاب های مدهش گردیده ، مبدل شده و این ساحه که سال های قبل به خون جگر آب داده شده بود ، امسال با این وضعیت بی سر و سامان علفچر ها به اجاره داده می شود و این هم باعث تباهی اهالی اطراف چشمه و عدم حفظ مناظر طبیعی و بی توجی در انکشاف پایدار منابع طبیعی می گردد.

البته برخی مسئولین این امر را انکار می کنند و می گویند که این کارخانه در فاصله ۲۰۰ متری چشمه اعلا، چاه عمیقی را حفر کرده است و از آب آن استفاده کرده اند. البته مدنظر داشته باشید که برای رسیدن به این آبشار باید حدود نیم کیلومتر پیادهروی کنید، پس به دنبال زیبایی بخشیدن به این مسیر باشید. بعد از مسجد شاه ولی؛ لازم نیست که حتما بهسرعت وارد جاده شده و مسیر را به سمت شیراز طی کنید، بلکه میتوانید از دیگر جاذبههای این شهر مثل چشمه تا مهر هم دیدن کنید. تا حد امکان طوایف لرستان فارس را شناسایی کرده امّا با این حال شکی نیست که این پژوهش هنوز تکمیل نیست و بدون تردید گروههای دیگری وجود دارند که شناسایی آنها به آینده موکول میشود.

دیدن از این بازار خالی از لطف نیست. یکی از آنها قلعهی معروف دوران قاجار است که از آن آثار کمی بهجای مانده است، در مسیر عبور خود از ابرکوه میتوانید از این «قلعه روستای شهر اسب» که جزو مهمترین جاذبههای گردشگری مسیر است، دیدن کنید. از تفت و دیدنیهایش عبور میکنیم و به شهر زیبای ابرکوه میرسیم. برای بازدید از سرو ابرکوه مدنظر داشته باشید که این درخت در قسمت جنوبغربی شهر واقع شدهاست. مسجد پاسارگاد (یکی از قدیمیترین و با قدمتترین مسجدهای ایرانی که در قرن 6 قمری ساخته شدهاست).

شما میتوانید از ساعت 8 صبح تا 12 شب (که بهعنوان زمان بازدید از این باغ در نظر گرفته شدهاست) از این باغ دیدن کنید و تجربه قدمزدن در یک عمارت 400 ساله را به دست آورید. قدمت این باغ زیبا به دوران زندیه باز میگردد و بلندترین بادگیر تفت را در خودش جای داده است. آسیاب آبی، از دیگر جاهای دیدنی تفت است که با قدمت ۴۰۰ ساله در این شهر قرار دارد. یکی دیگر از مراکز گردشگری اطراف تهران و زیبا در ایام پاییز دشت لار یا پارک ملی لار است که در لواسان قرار دارد. از دیگر دیدنی های مربوط به چشمه علی باید “باروی ری” را نام برد.

شما میتوانید از آب گوارای این چشمه نوشجان کنید و تجربهای حدودا یک ساعت در اطراف آن داشته باشید. گردش پاییزی در اطراف چشمه رویایی«چشمه سورت»، خاطرات زیبای شمال را برای همیشه در یادها تازه میدارد و فراموشی این جاذبهها، امری محال است. این چشمه با خنک کردن اطراف خود بهعنوان یک محل تفریحی خوش آبوهوا شناخته میشود که میتوانید از آن بازدید کنید. قطعا تا به حال اصطلاح “تفت دادن” در آشپزی را شنیدهاید که به معنای سرخ کردن چیزی به کار میرود. در این صورت اگر مدرنیزه کردنی درکار باشد میتوان استنباط کرد که این امر بیش از اینکه به اصطلاح «ترکمن» مربوط شود، با مفهوم «اسلامیت» ارتباط مییابد.

از دیگر جاهای دیدنی تفت ، میتوان به باغ صدری اشاره کرد که یکی از زیباترین و باشکوهترین باغهای کشور به شمار میرود. این باغ جذاب، سبکی همچون باغ فین کاشان و دیگر باغهای ایرانی دارد و از نظر نوع ساخت و معماری برجسته و مشهور است. این مسجد دارای تابستانخانه، ایوان، گنبد و گرمخانه است که هر یک در نوع خود دیدنی هستند. دو چشمه آب گرمی که باداب سورت را تشکیل داده اند دارای ترکیبات متفاوتی از آب هستند که یکی بسیار شور و دیگری ترش است. از خسارت های سیل و بارش های اخیر بسیار گفتیم بگذارید به چشمه ای از خیر و برکت بارشهای بهاری هم اشاره کنیم.

این بنا که از آن بهعنوان یادگار کوروش و داریوش یاد میشود، قدمتی 2500 ساله دارد و باوجود هزاران حادثه و اتفاقی که در طول سالها افتاده است، هنوز هم پابرجاست.این مجموعه دارای موزهای است که بهتر است قبل از ترک تخت جمشید حتما از آن بازدید کنید. البته تنها این دو حادثه تاریخی در این مکانها روایت نشده است، بلکه میتوانید در این منطقه آرامگاه شاهان بزرگی همچون داریوش، خشایار و داریوش دوم را هم مشاهده کنید. البته در حالحاضر هیچ راه ارتباطی برای ورود به این مقبرهها وجود ندارد.

در داخل حوضچهها و مخصوصا لبهها راه نروید. دهی است از دهستان پایین ولایت بخش حومهء شهرستان تربت حیدریه در 20 هزارگزی جنوب باختری تربت حیدریه سر راه شوسهء عمومی مشهد به زاهدان. کوه عقاب از دیگر جاهای دیدنی تفت به شمار میرود که شکوه و عظمت عجیبی دارد. این خانه مشتمل بر چهار صحن و حیاط می باشد که حیاط مرکزی آن متعلق به قسمت بیرونی و حیاطهای دیگر متعلق به اندرونی خدمه بوده است . اين مسجد از يك نظر در بين مساجد منطقه داراي اهميت خاص و استثنايي است، و آن مربوط به وجود كتيبه تاريخ دار آن است كه در ديوار قسمت شمالي نصب شده است.

دیدگاهتان را بنویسید