درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان – منطقه 3|منطقه سه شهرداری اصفهان

این غار دارای آبشار و قندیل های بسیار زیبا و دارای اتاقك طبیعی بوده و آبشار و قندیل های آن بسیار دیدنی و بدیع می باشد و در نوع خود بی نظیر هستند. مجموعه آبشارهای لوه از چندین آبشار کوچک و بزرگ بهصورت پلکانی تشکیلشده که هرکدام آنها، حوضچههایی را تشکیل دادهاند. برخی از مردم دوستدار محیط زیست لردگان و تعدادی از کشاورزان بر این باورند که این گونه دست کاری نمودن ها، بدون مطالعه و کار کارشناسی شده بوده و شیوه ی سنگ چینی که با صخره سنگ های بزرگ و به بهانه محدود کردن برکه به منظور افزایش سطح آب برکه و محوطه سازی چشمه برم صورت می گیرد سبب کور شدن ورودی های برکه و کاهش آبدهی آن و وارد آمدن خسارت به اراضی کشاورزی و شالیزارهای پائین دست خواهد شد.

جادّۀ سمت چپ به سمت روستاهای « میدانک اوّل » ، « میدانک دوّم » ، « قلعه سُرخ » ، « تَهلگی » ، « باغ ناظر » و « تَنگ گَزی » در استان چهارمحال بختیاری ادامه می یابد و جادّۀ سمت راست به روستاهای « شاه نشین » ، « سَرداب پائین (سَرداب سُفلی) » ، « سَرداب بالا (سَرداب عُلیا) » و « مازه قلعه (هفت چشمه) » منتهی می گردد .

جاذبه های طبیعی از جمله پر طرفدار ترین مقاصد گردشگری به حساب می آیند و یکی از آنها چشمه پیرسقا به شمار می آید. «از جمله اصطلاحات عارفان صحو و سکر است. اقامتگاه بوم گردی بام ساسنگ در استان گلستان، شهرستان مینودشت، شهرک صنعتی، روستای بسیار زیبا و خوش آب و هوای ساسنگ، ابتدای روستا واقع شده است. اقامتگاه بوم گردی بیلی در استان گلستان، شهرستان کلاله، روستای سواربالا قرار دارد. در بالاي سرچشمه سرداب، تنگ كم عمقي وجود دارد كه در سمت راست آن و به موازات آن راه مالروئي ديده مي شود.

«جابری انصاری در این مورد، لطیفه­ای به شرح زیر نقل کرده­است: مرحوم میرزا محمدعلی، بانی مسجد صفا، گوژپشت بود و احدب را عوام، قوزی گویند؛ لذا آن مرحوم، به میرزا محمدعلی قوزی معروف­شده. در كتاب عباسنامه تأليف محمد طاهر وحيد قزوينى به سال (1110 تا 1015 ه) شرح مفصلى راجع به ساختمان پل حسن آباد “خواجو” نوشته به خلاصه اين كه پس از اتمام، شاه عباس دوم دستور آيين بستن و گلريزان نمودن پل را به عهده و اهتمام مقصود بيك سفره چى باشى واگذار نمود و تزيين هر يك از طاق هاى آن پل به عهده يكى از امرا محل گرديد و چشمه هاى وسط كه به منزله دل در بدن و معنى در سخن است از طرف شاه آيين بسته شد و می نويسد: آب رودخانه را به بالاي پل سد نموده به طورى كه فواره حوض آن تقريباً سه گز می جست، سايبان هاى زرنگار از مبدا تا منتهاى پل بر سر پا بود و رشته هاى مفتول جهت آويختن فانوس و قناديل به طرح هاى مختلف كشيده بودند.

روستای گردشگری برغان دارای بافت قدیمی و باغ های سرسبز و زیبایی است که بهار و تابستان این منطقه را دلپذیر نموده است. در قسمت شمالی و روبروی این چشمه اسرار آمیز, گورستانی به وسعت تقریبی 8 هکتار وجود دارد که مردم عزیزان خود را در آنجا دفن میکنند و قبور چند نفر از سادات منطقه زیبایی و روحانیت خاصی به این گورستان بخشیده است. مثلاً در کتاب ایلها و چادر نشینان ایران میخوانیم که : اقوام کهگیلویه در قسمت مشرق و مغرب ارتفاعات در بند پارس زندگی می کرده اند و از گذشته های بسیار دور انزانی و انشانی نامیده شده اند و در تمام حکومت سلسله های ایلامی نقش جنگ ، صلح ، یاری و دشمنی داشته اند و چون سفراء بابل سومر و اکاد از بین النهرین به سرزمین سوزیان یا خوزستان ایلامی رسیده اند ، از قلل این کوهستانها و از جنگلها و بویژه از مردان جنگی و دلیر آن در گزارش ها و الواح خود یاد کرده اند ۲ .

عکس از رسول مختاری چشمه لادر از گردشگاههای دیدنی خمینی شهر است که چشماندازی بینظیر دارد چشمه لادر که یکی از مناطق دیدنی استان اصفهان است، در ۵ کیلومتری شهرستان خمینی شهر قرار دارد. عکس از ستاره چشمه لادر، امکانات رفاهی متنوعی دارد که گردشگران میتوانند از آنها استفاده کنند گردشگاه اطراف چشمه لادر چشمانداز زیبایی دارد. ساخته اند که گرچه مردم محلی از این کار ناراضی اند اما بالاخره کاری انجام شده است. اهالی دهکده و ساکنین روستاهای مجاور این چشمه را مقدس می شمارند و اذعان دارند که آب این چشمه به روی مردم ناپاک و ستمگر باز نمی شود و داستانهایی را در جهت توجیه عقیده خودشان بیان می کنند.

منطـقــۀ زیبــای « سَــــرداب و بُــــزآب » در غــرب شهــرستــان فــــریدونشـهــــر و قلّۀ سر به فلک کشیدۀ شــــاهــــانکــــوه در قلب آن يکي از جـاذبـه هاي گـــردشگــــري به خصوص در بخش ورزشــــی در استــــان اصـفـهــــان و کشــــور به شمار مي آيد که لازم است اطلاع رساني بيشتري درباره آن شود . مکان دقیق چشمه در کنار صخرهای بزرگ است که آبی زلال و گوارا از دل این صخره به بیرون میجوشد. در اطراف ای چشمه رودخانه ای فصلی از شاخه های آیدوغمش در جریان است که در یک کیلومتری مسیر خود آبشاری بدیع و دیدنی به ارتفاع ۱۰ متر به وجود آورده، که این آبشار سنگی یکی از بلندترین آبشار طبیعی منطقه است، که البته خود آبشار در فصول کم آبی دارای چشمه طبیعی و زیبا بوده و به آبشار جلوه ای خاص و زیبایی می دهد.

غار دلیک بولاغ: غار دلیک بولاغ غاری صخرهای است که در ارتفاعات کوهی به نام اوکوز اولن قرار دارد و در دهانه آن آبی بسیار سرد جریان دارد. پس از عبور از این گردنه که به « گردنۀ بابااحمد » معروف است ، وارد درّه زیبای « تَنگ عَرَب » می شویم . چشمه اسرارآمیز پیرسقا در ۴۰ ‬کیلومتری شهر قرهآغاج ، دامنه کوه پیرسقا و در ارتفاع دو هزار و ‪ ۲۰۰‬متری از سطح دریا واقع شده است. مردمان روستا از وجود آیینه سنگی در وسطهای این صخره ها و قبرهای معکوس در اطراف این چشمه می گویند که چندین سال پیش بوسیله عده ای چپاول گشته و قبرها خالی شده اند و آیینه شکسته شده از بین رفته است و حتی از زخمی و یا کشته شدن دو نفر سودجو برای رسیدن به این آیینه می گویند.

برای اینکه به این محل دسترسی داشته باشید می توانید بلیط اتوبوس چاراویماق را از مستر بلیط خریداری کنید و خود را به شهرستان چاراویماق برسانید. در قسمت بالا دست چشمه پیرسقا، رودخانه ای از سرشاخه های آیدوغموش جریان دارد که در مسیر خود آبشارهای بسیار زیبا و دیدنی را پدید آورده است. روبهروی غار تپهای وجود دارد که اهالی منطقه آن را به نام قلعه نادری میشناسند. با توجه به اینکه زندگی شهری سرشار از اضطراب و استرس شده است، ساکنان شهرها نیاز به طبیعت و آرامش را روز به روز بیشتر احساس می کنند.

در پایان عکسهایی از این پیر زیبا می بینیم. گفته می شود آب چشمه پیر را می خورند اینقدر زرنگ و باهوشند- تحصیل کردگان زیادی نیز دارند که متاسفانه همه آنها در خارج از شهرستان و حتی آذربایجان می باشند و این روستا و منطقه از وجود آنها بی بهره است. شاهرخ پس از ورود به اصفهان، جمعی از سادات و اکابر و علمای اصفهان را به اتهام یاری سلطان محمد توقیف و تبعید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید