خطرناکترین گونه های ساکن آمازون را بهتر بشناسید (قسمت دوم) – کجارو

پارک جنگلی مخملکوه در دره تاریخی خایدآلوی خرم آباد و در قسمت انتهای شمالی مخمل کوه واقع شده است. پارک جنگلی نور توسط حسین سعیدی آشتیانی بنیانگذار پارکهای جنگلی در ایران ، طراحی و ساخته شد. پارک جنگلی کشپل واقع در شهر چمستان یکی از پارکهای جنگلی استان مازندران است. پارک جنگلی وردآورد یکی دیگر از بزرگترین پارکهای جنگلی می باشد. طبیعت زیبای پارک جنگلی در همه فصل های سال زیبایی های خاص خودش را دارد. آب دهان خفاش برای پرهیز از لخته شدن خون دارای مواد ضد انعقاد است، در عین حال در بزاق خفاش مادهی بیحس کنندهای هم وجود دارد که از بیدار شدن قربانی بیخبر از همه جا جلوگیری میکند.

چشمه، رود، انواع درخت و علفزارهای بزرگ تمام آن چیزی هستند که می توان از طبیعت انتظار داشت؛ جنگلهای ارسباران همه این موارد را در بهترین حالت ممکن در دل خود جای دادهاند. تمام این شهنامه ها شامل داستانهای قدیمی شاهان ایرانیان بوده و شاید در نهایت توسط یک کتاب پارسی میانه (پهلوی) الهام شده باشد که ازبین رفته و بنام خواتای- نامک (“کتاب حاکمان”) یاد میشود. 5-جنگل های خشک حارهTropical dryforests:زندگی دراین مناطق به تغییرات سالیانه دماونوردریافتی ازخورشیدبستگی دارد.این جنگل ها درمحدوده عرض جغرافیایی 10درجه تا25درجه واقع شده است.مثل آفریقای مرکزی.

پارک جنگلی دكتر درستكار در مسیر اصلی جاده رشت به آستارا واقع شده است. پارک جنگلی دكتر درستكار حدود 1071 هكتار مساحت دارد و دارای طبیعتی زیبا و چشمگیر می باشد. اگر از جاده هراز به سمت مازندران بروید، در بین راه این پارک جنگلی را مشاهده خواهید کرد. پوشش گیاهی این بوستان درختان کاج، سرو، اقاقیا و زبان گنجشک است. این بوستان جزو کمربند سبز تهران محسوب می شود و به منظور تلطیف هوای تهران احداث گردیده است.

پارک جنگلی پردیسان دارای مساحت ۲۷۵ هکتار می باشد و از بزرگترین بوستان های پایتخت به حساب می آید. پارک جنگلی میرزا کوچک خان دارای تعداد زیادی درخت کهنسال و تنومند می باشد که قدمت آنها به صدها سال بر می گردد. در پارک جنگلی ماسوله انواع درختان راش، ممرز، توسکا، فندق، درخت آزاد و درختچه ها و گیاهان علفی و دارویی وجود دارد. مساحت پارک جنگلی سیسنگان در حدود ۶۰۲ هکتار است و دارای انواع گونههای درختی، درختچهای خشبی و علفی و جانوری است. پارک جنگلی سراوان یکی از قدیمی ترین مناطق جنگلی گیلان است که به دلیل گونه های متنوع گیاهی در جهان کم نظیر می باشد.

پارک جنگلی سراوان در ۱۷ کیلومتری جاده ی رشت-تهران قرار دارد در ابتدای ورودی پارک جنگلی سراوان یک آبگیر کوچک قرار دارد که فوق العاده زیبا می باشد. مساحت پارک جنگلی سراوان حدود ۱۴۸۷ هکتار است و در ارتفاع ۵۰ تا ۲۵۰ متری از سطح دریا نیز قرار گرفته است. پارک جنگلی لتمال کن دارای پوشش گیاهی متنوعی از جمله درختان زبان گنجشک، بربیس، ارغوان و کاج می باشند. ارتفاع پارک جنگلی لتمان کن ۱۸۰۰ متر از سطح دریا میباشد.

پارک جنگلی لتمان کن با مساحتی بیش از ۱۰۰ هکتار در ارتفاعات منطقه ۲۲ شهرداری تهران و شمال بزرگراه همت واقع شدهاست. این پارک بیشتر از درختان کاج و سرو و اقاقیا و زبان گنجشک پوشیده شدهاست. این محصول طی دوسال گذشته حاصلات خوبی داشته و آن باعث گردید تا صا درات آن به بازارهای جهانی بیشتر گردد. در پایین و بالای پارک جنگلی مشگین شهر، ۵ رشته نهر که مخصوص روستاهای اطراف است به موازات خیابان و در دو طرف آن جاری است که باعث ایجاد چمنزارهای زیبایی در این منطقه شده است.

نایب رئیس – آقای میراشرافی صحبت نفرمایید دکتر معظمی – از آقایان اعضای فراکسیون نهضت ملی تمنی میکنم که طرفداری نفرماییدبگذارید هرچه میخواهندداد بزنند چون من هم حوصله اش رادارم و هم بحمدالله ملت ایران بقدری رشدپیداکردهاست که بخوبی تمام جزئیات اعمال ماراحتی اگر این جاسرفه کنیم یاعطسه کنیم درنظرگرفته و قضاوت میکند(صحیح است) بنابراین هیچ نگرانی نداشته باشید که بنده رادراین جافحش بدهند کتک بزنندشکنجه بدهند زجر بدهند(میراشرافی – درزندان زجرمیدهند) نه از عقیدهام دست برمیدارم و نه از راهی که نهضت ملی ایران یعنی راهی که ملت ایران درپیش گرفته دست برمیداریم بنابراین تمنی میکنم که اجازه بدهیدصحبت کنم و آقایان هم هرچه فریاد کنند من یک کلمه جواب نمیدهم پس بنابراین در مقابل ملت ایران امروز که روز یکساله مجلس شورای ملی است مابجزحرف تشنج افترابهم دیگر زیرپاگذاشتن مصالح مردم هیچ بیلانی نداریم و حتی امروز بیکی از آقایان نمایندگان گفتم که من خیال دارم که درآتیه نزدیکی یک نطقی بکنم (میراشرافی – آقای رئیس ماده ۹۰ چون من نماینده مجلس هستم باید بیلان مجلس را عرض کنم)وبگویم که این مشروطیت ایران و این راهی که امروزمیرویم آتیه خوبی ندارد بنده تاسفم از این است که پس از ۷ سال وکالت یعنی چهاردوره نمایندگی که سه دوره آن گذشته و ۶ سال و از این دوره هم یکسال گذشته ۷ سال است که وکیل هستم و این دفعه اولی است که من از ماده ۹۰ استفاده میکنم و ماده ۹۰ هم بمن اجازه نمیدهد که در کلیه مذاکراتی که جناب آقای دکتر بقایی فرمودند وارد شوم و صحبت بکنم.

در ادبیات سرزمین ما ، سرو کاشمر شهرت بسیار دارد و مردم معتقد بودند که زرتشت پیامبر آن را با دست خود کاشته است. این نوع قطع اشجار که بر پایه های اصول فنی جنگلداری وهکذا میتودهای علمی بهره برداری بنایافته است ، علاوه بر این که محیط زیست ما را به وخامت کشانده وهمچنان بارآورنده ضایعات چوبی نیز بوده است. مساحت این پارک ۵۰۰ هکتار می باشد. درختان پهنبرگ و سوزنیبرگ، گیاهان دارویی و درختان جنگلی مختلف از جمله خرمندی، بلوط، راش، ممرز، ون، شب خسب، داغداغان، لیلکی، انجیلی و افرا در این پارک وجود دارند.

سیاست این دولت جدید، مخالفترسمی و علنی با توافق میان دولتشوروی و دولت انگلستان بود. پارک جنگلی بی بی یانلو با وسعت ۱۵۱۲ هکتار، بزرگ ترین پارک جنگلی دستساز ایران می باشد.این پارک از مناطق نمونه گردشگری آستارا واقع در روستای بیبی یانلو می باشد. پارک جنگلی بی بی یانلو جزء جنگلهای هیرکانی غربی و جنگل های میان بند محسوب میشود، که در ضلع جنوب غربی و در فاصله ۵ کیلومتری آستارا قرار گرفته است.

سراسر پارک جنگلی بی بی یانلو پر از درهها و دامنههای است که از درختان بلند پوشیده شده و داری چشمههای طبیعی است. پارک جنگلی کوهسار در شمال باختر شهر تهران قرار دارد. برای رسیدن به جنگل ابر میبایست پس از رسیدن به شهر شاهرود به سمت شهر زیبای بسطام در ۴ کیلومتری شمال شاهرود و در ۳۵کیلومتری مسیر جاده شاهرود-آزاد شهر بروید و پس از آن به روستای زیبای ابر بروید. از ۱۸۸ هزار هکتار جنگل، 164 هزار هکتار آن جنگل های بکر قره داغ ( ارسباران ) شامل مناطق اهر ، هوراند، کلیبر و خدآفرین است.

نزدیکترین شهر به این جنگل، شهر کلیبر میباشد که میتوانید با اتوبوس، خودروی کرایه یا خودروی شخصی به جنگل ارسباران بروید. این پارک با وسعت حدود ۸ هکتار در ۲۵ کیلومتری جاده رشت به تهران واقع شده است. پارک جنگلی امام زاده هاشم، از جاذبه های گردشگری زیبای شمال ایران می باشد که علاوه بر تفریح مکانی مناسب برای زیارت معنوی می باشد. رود ارس نه تنها یکی از جاذبههای گردشگری این منطقه است بلکه میتوان از نظر صید ماهی در این منطقه هم از رودخانهی ارس نام برد. درختان این منطقه به دلیل نوع رویشگاه یا تخریب های صورت گرفته، جوان و کم قطر هستند و به ندرت درخت قطور در آن دیده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید