حیات وحش افغانستان؛ صدایی که در حال خاموش شدن است + تصاویر

بزرگترین جنگل کرۀ زمین که جنگلی بارانی و گرمسیری است، جنگل های آمازون نام دارد. لایتینن در سال ۲۰۱۷ پروژهای را با درختان جنگلی کلید زد و نام آن را «چشمانداز شکسته» گذاشت. برق این مارماهی ها طعمه یا شکارچیان را کاملا بی حس می کند و آن ها بیشتر برق خود را در مقابل ماهی ها، دوزیستان، پستانداران و پرندگان استفاده می کنند. دلفین صورتی که به نام دلفین رودخانه آمازون نیز شناخته می شود، به واسطه رنگ بدن و دهان باریک و دراز خود شناخته شده است. اگر بخواهیم خیلی دقیق بگوییم النگدره دریاچه ندارد؛ اما در ضلع جنوبی پارک جنگلی النگدره، روستایی به نام توشن وجود دارد که نباید دینش را از دست بدهید.

جگوار و یا همان پلنگ خال دار جزء زیباترین و همان اندازه خطرناک در آمازون هستند. شاید تابهحال شده باشد که با دیدن فیلم یا مستندی با گستردگی و عجایب بسیار زیاد جنگل های آمازون آشنا شده باشید و این کنجکاوی شما را برانگیخته باشد که بدانید زندگی در میان درختان کهن و سرسبز آمازون، سوار بر رود پرآب و ماهیگیری بر رود آمازون یا حتی قدمزدن در هوای گرم و بسیار شرجی آن چه حسی دارد. به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، ماجرای احداث نیمهکاره یا بهتر بگوییم رهاشده سایت نفتی سردار جنگل رودسر این روزها بر زبان بسیاری از دغدغهمندان استان گیلان به عنوان یکی از مطالبات اصلی سفیر روز جمعه رئیسجمهور کشورمان به استان گیلان بر سر زبانهاست.

می توانید در سایت های مختلف اینترنتی مستند های زیادی از حیوانات آمازون تماشا کنید. پوتوها بیشتر انفرادی زندگی می کنند، اما زمانی که پرنده ماده تخم می گذارد، هر دو پرنده نر و ماده مراقبت از آن را بر عهده می گیرند. در کنار همۀ این جذابیتهای طبیعی بهتر است به این نکته نیز اشاره کنیم که طی نیم قرن گذشته، جنگل آمازون 17 درصد از پوشش جنگلی خود را از دست داده است و هرروز سرعت تخریب آن به دست انسان بیشتر و بیشتر میشود.

البته در بعضی نقاط رودخانه، دمای آب به 100 درجه نیز میرسد که میتواند حتی در چند ثانیه سوختگی درجۀ سوم ایجاد کند. درعینحال، تغییرات آبوهوایی میزان خشکسالی را در حوضۀ جنگل های آمازون افزایش میدهد و همین چرخه میتواند خود کشاورزان و بهرهوران از جنگل های آمازون را به ضرر بیندازد. استفاده از عود میتواند نشاط و عطر دلنشینی را در خانه پدید آورد که با باز کردن در ورودی مهمانان را به وجد آورد. گفته می شود این جنگل دل انگیز نامزد قرارگیری در جدیدترین فهرست عجایب هفتگانه می باشد.

انواع مختلفی از افعی گودال در جنگلهای آمازون زندگی می کنند. مساحت این جنگلها را قبل از دخالت انسان حدود 1350000 هکتار تخمین می­زنند، در حالی که امروزه مساحت زیر پوشش جنگلی در این منطقه حدود 120000 هکتار محاسبه شده است. پارک جنگلی النگدره در 5 کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان با مساحت حدود 185 هکتار و در مسیر جاده ناهارخوران واقع شده و یکی از 7 منطقه نمونه گردشگری کشور است. نزدیک ترین شهر ها به جنگل دالخانی که مراکز اقامتی خوبی دارند، رامسر و تنکابن هستند. مورچه فشنگی دردناک ترین نیش جهان را دارد، دردی این نیش با درد گلوله در بدن برابری می کند.

تغذیه هر کدام از حیوانات جنگل های آمازون مختلف می باشد و بسیاری از آن ها گوشت خوار هستند. افعی گودال خانواده ای بسیار وسیع دارد و از گونه های مختلف از مار، هم چون مار های آبی سمی هستند. هم چنین تعداد زیادی حیوان خطرناک در این جنگل وجود دارد. نیش این مورچه ها تقریبا 30 برابر دردناک تر از نیش زنبور می باشد و به راحتی انسان و حیوانات را از پا در می آورد.

ساقه نهال در این مرحله چوبی شده و در آشکوب درختچه ای ظاهر می شود . اخیرا قضات دیوان عالی برزیل به حفظ یک منطقۀ اختصاصی سرخپوستان در ایالت شمالی رورایما، بهعنوان یک سرزمین واحد و یکپارچه رأی دادند و نام این منطقۀ اختصاصی را «راپورت سرا دو سول» گذاشتند که بیش از یک میلیون و 700 هزار هکتار، کنار مرز ونزوئلا، مساحت دارد و اکنون محل زندگی 20 هزار سرخپوست جنگل آمازون است. وسعت کلی این جنگل در حدود 1.7 میلیارد هکتار است که قسمت اعظمی از آن در کشور برزیل قرار دارد.

در امتداد خط ساحلی اقیانوس اطلس در جنوب شرقی برزیل کمربند بلندی از جنگل های بارانی استوایی قرار دارد. دلفین های صورتی حیوانات خوش خوراکی هستند و از لاک پشت، خرچنگ و میگو تا انواع مختلف ماهی در منو غذایی آنها قرار دارد. از جمله مکانهای مناسب در جنگلهای ارسباران جهت استراحت و اسکان میتوان به قلعه درسی، مکیدی درسی، آینالو در کلیبر و چیچکلو و جنگل های بکر هفتچشمه و پیرداوود (آرامگاه میر داوود ) در ورزقان اشاره کرد که در دل جنگل های ارسباران قرار گرفته.

کیفیت درختان جنگلی در این مرحله قابل تشخیص است و درخت مقطوعه می تواند مورد استفاده صنعتی قرار گیرد. این عنکبوت ها بسیار مرگبار هستند و این عنکبوت ها شبکه هایی چسبناک روی زمین جنگل ها می بافند و آن ها بسیار تهاجمی به جانوران حمله می کنند. این جنگل ۱۱۴ اُمین اثر طبیعی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت. «ارسباران»، «قره داغ»، «آرازبار» و «قراچه داغ»، نامهای منطقهای کوهستانی و جنگلی در بخش شمالی استان آذربایجان شرقی است که میتوان آن را در گروه برترین مقاصد گردشگری طبیعی در کشور قرار داد.

در جنگل های آمازون حیوانات آبی بسیار زیاد و خطرناکی وجود دارد که یکی از آن ها مار ماهی برقی می باشد که از بی مهرگان تغذیه می کنند. بودا به مردم می آموخت که باید به افکار خود طوری جهت دهند که تنها به اعمال درست و پسندیده بیندیشند ، بتوانند احساسات خود را کنترل کنند و قدرت امتناع از انجام گناه را تقویت نمایند . تنها 200 نوع میوه از 3000 نوع میوۀ جنگل های آمازون در دیگر نقاط جهان وجود دارد و خورده میشود. اگرچه آمازون تنها 4 درصد از سطح زمین را پوشش میدهد، اما شامل یکسوم همۀ گونههای گیاهی، جانوری و حشرات زمینی شناخته شده است.

وی با اشاره به وجود لاشبرگ ها در عرصههای طبیعی، کاهش بارندگی در بروز آتش سوزیها مؤثر دانست و گفت: طی سه ماه پاییز امسال ۲۹ فقره آتش سوزی در عرصههای تحت پوشش رخ داد و ۴۱ هکتار از عرصهها دچار آسیب و آتش سوزی شد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام اکبر احمدپور، نماینده خواف و رشتخوار در گفتوگو با صبح توس اظهار کرد: گازرسانی به روستاهای پایین دست بخش جنگل در انتظار تعیین پیمانکار است، و انشالله اردیبهشت ماه آغاز به کار خواهد شد. معروفترین بنای باستانی جنگل ارسباران قلعه باستانی بابک در سه کیلومتری کلیبر است.

دیدگاهتان را بنویسید