جنگل ارسباران – ادرس

برای مثال میتوانید با 16 دقیقه رانندگی به پارک جنگلی هلومسر و دهکده طلایی، با 28 دقیقه رانندگی به پارک میرزا کوچکخان جنگلی، با 39 دقیقه به روستای بلیران، و با 1 ساعت رانندگی از هتل المپیک شمال به آبگرم استراباکو و جنگل الیمستان دسترسی داشته باشید. باید توجه داشت قطع درختانی جنگلی فقط به ۳۰ میلیون نفری که آمازون را خانه خود میدانند آسیب نمیرساند. لذا استعمال پیکره ها بازتاب دهندۀ یک عنعنۀ است که دراوایل و اواسط عصربرونز درسرزمینهای دورغرب منشا گرفته و در دوران انکشاف بکما (اواخرعصربرونز) قطع میشود. علیرغم تمامی مزایا و اثرات مثبتی که وجود جنگل بر زندگی انسان دارد، فعالیتهای انسانی به این نعمت خدادادی آسیب میرساند، انسان بدلیل تامین مواد لازم برای تهیه مسکن، کاغذ، وسایل و لوازم چوبی، احداث جاده و کشاورزی به تخریب جنگلها می پردازد و موجب قطع یا سوزاندن درختان میشود.

تنها صدایی که می شنوید صدای پرندگان و شاید نسیمی است که در میان درختان می پیچد و تنها مناظری که می بینید درختان، کوه ها و طبیعت زیبای آنهاست. مردم زیان اینها را نمیدانستند، و تا آن زمان توده را پروای سود و زیان کشور کردن، و در کارهای دولتی بچون و چرا برخاستن در میان نبوده. دوچرخهسواری یکی از مفرحترین و هیجانانگیزترین تفریحها و ورزشها محسوب میشود، به ویژه اگر در دل طبیعتی زیبا و در میان درختان بلندقامت جنگل به آن بپردازید. جنگل های بارانی آمازون، جز بزرگ ترین جنگل های بارانی جهان است.

زراعت سرزمین های بکر یا نیمه بکر درمارگیانا و افغانستان شمالی نشان میدهد که آنها با تخنیک های پیشرفتۀ آبیاری بزرگ کتلوی مجهزمیشوند. نگاهی به سامانه کاداستر معادن کشور عمق فاجعه­ی این موافقت­ها و بذل و بخشش­های بی­حساب و کتاب از منابع ملی را نشان میدهد. این طبیعت بکر و دیدنی بیشتر بخش های شمال غرب کشور برزیل را پوشانده است و تا پرو، کلمبیا و چند کشور آمریکای جنوبی دیگر امتداد دارد و به عنوان بزرگ ترین جنگل بارانی استوایی و دارنده ی متنوع ترین گونه های گیاهی و جانوری در جهان شناخته می شود. امروز آن ناحیه در تقسیمات کشوری افغانستان «حکومت کلان بادغیسات » خوانده می شود.

جنگلهای معتدل زیستگاه بسیاری از گونههای در خطر انقراض هستند. اما محدودهی زندگی آنها و آیندهشان نه تنها توسط عابرین خلافکار بلکه توسط فعالیتهایی که از سوی دولت برزیل نیز غیرقانونی اعلام نشده، در معرض خطر قرار دارد. این نوع جنگلها از با ارزشترین منابع طبیعی سرسبز هستند که جنگل های ارسباران نیز از این خانواده محسوب میشوند. همزمان نیز برخی فکر میکردند که ملخهایی که در جنگل میزیند هنگام پرواز این صدا را تولید میکنند، اما با تحقیقاتی که کارشناسان انجام دادند این نظریه هم اشتباه از آب درآمد. این جنگل خانه حیوانات زیادی از جمله گوزن های وحشی، خرس، سمور، عقاب و پرنده های مختلف دیگر هم هست.

این هزارپاها هر چیزی را از دیگر بندپایان گرفته تا دوزیست ها، پستانداران و خزندگان شکار می کنند؛ از جمله مارهایی به اندازه خودشان یا بزرگتر! این منطقه نزدیک به ساحل دریاچه آرام آب ایستاده قرار دارد که در بر گیرنده آبهای کم عمق می باشد. جنگل های حفاظت شده ارسباران منطقه کوچکتری را شامل می شوند که به لحاظ اقلیمی شباهت زیادی به قفقاز دارند ، و با کوهستان های قفقاز به واسطه رود ارس دارای مرز می باشند.

هراز، یکی از راه های ارتباطی آمل از معروف ترین جاده های شمالی بعد از جاده چالوس است که شما می توانید از بی شمار جاذبه های طبیعی و چشم نواز آن بهره مند گردید. درزمانیکه تمدن هلمند ودنبالۀ نمازگا درنیمۀ دوم هزارۀ سوم ق م بپایان میرسد، قرارمعلوم مردم بکما میتوانند سرزمین های جدید ویک نحوۀ جدید بهره برداری ازمحیط ایشان را دریابند. مسکونه های بکما درافغانستان شمالی برخلاف، یک مستعمره سازی بزرگ کتلوی را نشان میدهد. این زمانی است که تمدن اندوس درقویترین حالت خویش بوده و پایگاههای تجارتی دورافتاده ازطریق هندوکش درساحاتی مانند شورتوغای درافغانستان شمالشرقی ایجاد نموده است.

وقتی مبادله بنا بهردلیلی متوقف میشود، مسکونه های عمده درافغانستان جنوبی، ایران شرقی و ترکمنستان ضربۀ می بینند که دیگرهرگزبهبود نمی یابند. بنابراین، نیش می تواند منجر به کوری، مشکلات شنوایی، فلج و یا حتی مرگ شود. در این روش درمانی افراد به همراه یک مربی آموزش دیده، در جنگل یا دیگر مناطق طبیعی قدم میزنند.بر خلاف پیاده روی معمولی یا طبیعت نوردی که با هدف رسیدن به یک نقطه خاص یا مشاهده جانوران مختلف ، از حشرات گرفته تا حیوانات اهلی، انجام میشود، جنگل درمانی با هدف ایجاد آرامش بیشتر و رها سازی ذهن از مشکلات و دغدغه های روزمره انجام میشود.

از جمله مناطق توریستی و گردشگری روستا میتوان به قلعه هلیا, تپه قلعه تسکا سرا و قلعه اردشیرون, قلعه خشت سی چشمه و مرتع ییلاقی کال چنگوم و امام زاده ولی اشاره نمود. رادیوکاربن، محل را درمراحل بکما درسپالی تپه حدود 1750 ق م قرارمیدهد. او درنزدیک آن درساحۀ میهی، اشیای دیگری را کشف کرده که یاد آورفرهنگ مادی بکما است. اشیای قابل دلچسپی خاص مخزنهای سفالین از توگولوک 21 و ساحات دیگر مارگیانا است که ظاهرا دربرگیرندۀ بقایای ایفیدرا میباشد.

ساحۀ تماشائی دیگر بکما درمارگیانا عبارت از توگولوک 21 میباشد که شامل یک ساختمان مستطیلی (140 در 100 متر) است. به عبارت دیگر به چه میزان هر کدام از متغیرهای مستقل نسبت به متغیرهای مستقل دیگر، تحت تاثیر قرار گرفته است. یک مسکونۀ مهم قدیمی بکما با تعمیرات بزرگ عبارت از گونور1 است که دارای مساحت حد اقل 20 هکتارمیباشد. چیزقابل توجه عبارت از دریافت چندین اسلحه در قبرهای سپالی و جرکوتن است.

بآنهم ساحات سپالی و جرکوتن همجوارآن، آشکارکنندۀ چیزهای خودشان بوده و دارای مشخصات فوق العاده دلچسپ است. جرکوتن یک ساحۀ بزرگ بوده و بیش از100 هکتاررا دربرمیگیرد. مسکونه ها شامل یکتعداد مجموعۀ تعمیرات بزرگ بشمول یک ارگ سه هکتاری است که دربر گیرندۀ یک قصر(؟) و یکتعداد تعمیرات بزرگ است.دراینجا همچنان یک معبد، قصبات مسکونی و یک گورستان وجود دارد که شامل بیش ازیکهزار اسکلیت است. مانند کیلیلی 4 و داشلی 3 دیوارهای مدافعوی بزرگ ارگ دارای برج های مستطیلی است، درحالیکه آنهای “معبد” که شاید مربوط دورۀ بعد تراست، دایروی میباشد. مردان برجانب راست ایشان قرارداده شده، درحالیکه زنان بر جانب چپ ایشان قراردارند.

دیدگاهتان را بنویسید