جنگل ابر نخستین اثر ثبت شده در یونسکو از استان سمنان – مجله گردشگری میزبون

کلبههای جنگلی معمولا از چوب ساخته میشوند تا با طبیعت جنگل سازگار باشند. در گذشته این جنگلها به محدودهای بین جلفا تا مغان و کوههای سبلان گفته میشد، اما امروزه متاسفانه به دلیل تخریبهای گستردهای که صورت گرفته، از این بخش وسیع تنها منطقهای کوچک باقیمانده که به حد فاصل شهرستانهای کلیبر، ورزقان و اهر محدود شده است. وی اضافه کرد: با توجه به اینکه در سالجاری سطح گسترش آفات ابریشمباف ناجور قابل توجه بود، از اینرو متعاقباً با تشکیل جلسه در محل استانداری به ریاست مدیرکل مدیریت بحران استان آذربایجانشرقی و با حضور کلیه دستگاههای اثرگذار مقرر گردید عملیات بیولوژیکی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه در حالت عادی، آفات به وسیله دشمنان طبیعی خود که در واقع بخشی از زنجیره غذایی هستند کنترل میشوند، افزود: ولی در شرایط طغیانی ضرورت دارد که به روشهای مکانیکی و بیولوژیکی مورد کنترل و مقابله قرار گیرد تا از آستانه خسارتزایی خارج گردد تا در ادامه دشمنان طبیعی بتوانند این آفت را کنترل کنند. به طور میانگین در ارسباران سالانه 461 میلیمتر بارش وجود دارد که اغلب اوقات به شکل برف است.

درختانی چون کرب، داغداغان، زبان گنجشک، اوری، سماق، بلوط و گیلاسوحشی نیز در جنگل ارسباران به وفور یافت میشوند. وی تاکید میکند: درختانی که در این ناحیه قلع و قمع شدهاند، متعلق به جنگلهای ارسباران و مناطق حفاظتشده نبودند. زمانی که در جنگل قدم میزنید از میان درختانی چون بلوط، کیکم، انار، زرشک وحشی، سیب، گلابی، بوتههای تمشک و زغالاخته عبور خواهید کرد. • این جنگلها که از جنگلهای هیرکانی هستند، بکر و در برخی اوقات با داشتن هوای مه آلود و نم باران به جرات میتوان گفت که بینظیرترین خاطره را در ذهن ثبت خواهند کرد. توصیف زیباییهای آن را باید در نوشتههای یاقوت حموی جستجو کرد که 800 سال پیش درباره انار و انجیر و انگور منطقه نوشته و از دلاوری و جانفشانیهای بابک خرمدین در دفاع از میهن نوشته است.

طبیعت بکر و دستنخوره این جنگلها در کنار پوشش گیاهی و جانوری غنی، دارای آثار تاریخی فراوانی از جمله قلعه بابک و چندین قلعه دیگر هستند. قلعه بابک بر بلندای کوهی بلند و از سنگ ساخته شده و از سه طرف به پرتگاههایی غیرقابل نفوذ محدود شده است. شاه زمان میوندی رئیس اداره ملی حفاظت از محیط زیست افغانستان، در اين مراسم گفت که همه ساله از این روز به منظور بلند بردن درک و سطح آگاهی عامه در رابطه به اهمیت تنوع حیات، گرامی داشت به عمل می آید. گفته میشود از 2 هزار و 400 گونه گیاهی مختلفی که در آذربایجان شرقی شناسایی شدهاند، هزار و 400 گونه آن در جنگل ارسباران میرویند.

بدون شک می توان اذعان داشت که یادگیری یک زبان جدید یعنی ورود به دنیایی متفاوت با فرصت هایی نو در عرصه های مختلفی مانند تجارت، تحصیل، فرهنگ و موفقیت. الیما نام گیاهیست که در این جنگل به وفور رشد می کند و به همین دلیل هم این محدوده را با نام الیمستان میشناسند. تصور اقامت در کلبه چوبی که بوی سوختن چوب و صدای طبیعت در آن شنیده میشود، بسیاری از افراد را به وجد میآورد. کلبههای چوبی جنگلی امکانات کافی از جمله آشپزخانه، سرویس بهداشتی، وسایل سرمایش و گرمایش دارند.

امروزه در برخی از نقاط ایران، امکان اجاره کلبههای چوبی وجود دارد. این رود در خط مرزی ایران و آذربایجان و ترکیه قرار دارد. البته به جز رستوران­ها و کافه­های مجلل و شیکی که در این منطقه قرار دارند، غذاهای محلی استان گلستان هم بسیار لذیذ اند. وجود این جنگل در منطقه چشم انداز بسیار زیبا و سرسبزی را خلق کرده است گویی تکهای از بهشت را در خوش آب و هوا ترین منطقه ایران به چشم میبینید. در این خانه شما میتوانید عکسها، لباسها و زیباییهای زیادی را به تماشا بنشینید.

لازم به ذکر است که این جنگل زیبا و دیدنی در قلب طبیعت استان آذربایجان شرقی واقع شده است. برای شام و اقامت به هتل بازگردید. بیآن که بتوانم از هواپیما به عنوان جانپناه استفاده کنم، از آن فاصله گرفتم و فقط برای چند دقیقه تا قبل از آتش گرفتن هواپیما امید داشتم که آخرین پیامم مخابره شده و کمک در راه باشد. مسیر هوایی: ابتدا با هواپیما خود را به تبریز برسانید و سپس با اجاره یک خودرو سواری به حریم ارسباران وارد شوید.

با هومسا همراه شوید تا ببنیم جنگل ارسباران کجاست؟ این کار را برای تمام محصولاتی که می خواهید تهیه کنید تکرار کنید تا سبدتان تکمیل شود. برای اینکه بتوانید مناظر جنگل و زیباییهایش را مشاهده کنید باید دل را به ابرها بزنید و از میانشان عبور کنید. از اینکه ریشه این نبات مقدارزیاد نیتروژن را از هوا بخود جذب میکند و ر تقویه خاک موثر است بنام خاندان لیگوم یاد میشوند. صدای لرزش گوشی و مرور آخرین پیامک، امیر را از رسیدن همکارش باخبر میکند.

خانه امیر ارشد در روستای اوخارا، شهرستان ورزقان، یکی از بناهای تاریخی ورزقان با اثر معماری منحصربهفرد دوره قاجار است. این شاخص برای پی بردن به وضعیت و کیفیت زندگی در کشورها و مقایسه ی آنها با یکدیگر با توجه به سه عامل اقتصادی ، بهداشتی و فرهنگی تعریف می شود. برای مثال «ابن حوقل»، جغرافیدان سده چهارم هجری قمری، در کتاب «مسالکالممالک»، از این جنگلها نام برده و اشاره کرده نسلی از ترکان در حاشیه آن زندگی میکنند. جنگل های آمازون محل زندگی بیش از 180 قبیلۀ بومی است. این طراحی آموزشی که در ارتباط با کتاب علوم تجربی پایه ششم دبستان و همسو با معماری نوین تدریس در رابطه با درس جنگل برای کیست تدوین شده است ، یکی از کاملترین و دقیقترین طرح های کاربردی در اینترنت است.

در ادامه این مطلب در فروشگاه آنلاین کتاب سراج، قصد داریم تا داستان این رمان زیبا را برای شما بازگو کنیم، با هاروکی موراکامی؛ نویسنده کتاب جنگل نروژی بیشتر آشنا شویم و بخشی از این رمان جذاب را نیز با هم بخوانیم. در آنجا رودخانه و چشمه ای نیز وجود دارد. قلعه نو: قلعه نو بزرگترین نقطه مسکونی ولایت بادغیس است و در پهنای یک تپه در شمال بند بادغیس (سفیدکوه (واقع شده است. در سالهای دور از این منطقه با نام «قره داغ» نام میبردهاند و مشخص شده است که این نام یعنی قره داغ به این دلیل روی آن نهاده شده است که کوههای منطقه بسیار فراوان میباشد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجانشرقی در ادامه افزود: با لحاظ چرخه زیستی افت ابریشمباف ناجور، در مرحله اول ضمن تامین پودرB.T موردنیاز و انتخاب پیمانکار عملیات بیولوژیکی به صورت دستی در کانون شیوع آفت ابریشمباف ناجور آغاز و این عملیات هم اکنون در حال انجام میباشد در این مرحله مناطق جنگلی همجوار با باغات و سکونتگاههای انسانی و مزارع در اولویت قرار دارد. جنگل در بخشهای شمالی آذربایجان شرقی واقع شده است و از دیدنیهای کلیبر به حساب میآید.

برای کامل کردن این رویا، کافیست گرگومیش صبح از خواب بیدار شوید و با یک لیوان چای داغ به تماشای طلوع آفتاب بنشینید. برای اجاره ویلا و سوئیت در کلیبر وارد وب سایت هومسا شوید. یکی دیگر از جاذبه های گردشگری در این منطقه کلیسای خرابه ی آینالو که در زمان حضور ارامنه این کلیسا بنا گردیده است. همچنین سه کلیسای آینالو، وینق و ناپشته با قدمت صد ساله خود، جزو آثار ارزشمند منطقه محسوب میشوند.

پارک جنگلی النگدره، دارای وسعتی به مساحت ۱۸۵ کیلومتر و چشماندازی منحصر به فرد است و به عنوان یکی از ۷ منطقه نمونه گردشگری کشور و همچنین پارک جنگلی شاخص شمال کشور انتخاب و معرفی شده است. جنگل النگدره به عنوان یکی از 7 منطقه نمونه گردشگری کشور و همچنین پارک جنگلی شاخص شمال کشور انتخاب و معرفی شده است. ناحیه ء بادغیس با مهاجرت و جابجاشدن هفتالها ( هیاطله ها) به حیث یکی از مراکز بزرگ فعالیتهای تآسیس حکمرانی و مدافعه وی آنان در برابر لشکر کشیهای خارجی در تاریخ کشور افغانستان (دوره ایریانی و خراسانی) شهرت بزرگی یافته است، البته تاریخ و سرگذشت هفتالها را در آن دوره میتوان از یاد داشتهای زایر چینی هیوان تسنگ که در 519 میلادی نزد آنان بوده بدست آورد.

دیدگاهتان را بنویسید