جدیدترین خبرهای «مرز ایران و نخجوان

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران متذکر شد: استقرار کانکس، نیروهای بومی و یگان برای حفاظت و ساماندهی چشمه سورت امری ضروری است. یکی از چشمههای پلکانی کمنظیر در جهان باداب سورت میباشد که به چشمههای رنگی نیز معروف هستند. چشمههای باداب سورت بعد از چشمه پامو کاله ترکیه به عنوان دومین چشمه آب شور جهان محسوب میشود. نمونه بسیار ضعیف تر اثر مذکور تنها در کشور ترکیه یافت میشود که حاوی رسوبات سفید رنگ نمک است و فاقد رنگهای متنوع قوس و قزح این چنینی است . «عرفان خشته» سرمایهگذار و بهرهبردار چشمه سورت شرایط چشمه را بسیار خوب توصیف میکند و به خبرنگار ایرنا میگوید: خوشحالیم که تلاشمان به بار نشست و بسیاری از حوضچههای چشمه احیا شده است.

یکی از این چشمهها دارای آبی بسیار شور و دریاچهای کوچک است که در تابستان برای شنا و آب تنی استفاده میشود و دارای خواص آب درمانی نیز است؛ چشمه دیگری که در مجاورت این چشمه قرار دارد دارای آبی به رنگ نارنجی و ترش مزه است. اولین چشمه آب بسیار شوری دارد و یک استخر کوچک طبیعی را تشکیل داده است. لردگان از شهرستانهای استان چهارمحال و بختیاری میباشد که از لحاظ مرز جغرافیایی ازجنوب با استان کهگیلویه واز غرب با خوزستان (شهرستان ایذه ) همسایگی دارد اکثریت جمعیت این شهر را ایل جانکی تشکیل داده اند .و ازبخشهای بزرگ این شهرستان میتوان بخش خانمیرزا را نام برد که جمعیت این بخش رانیز تیره های وابسته به طایفه بابادی عکاشه تشکیل داد ه اند .

اگر از شهرهای شمالی، شرقی راهی سفر هستید، باید خودتان را مستقیم به بروجن و از آنجا به لردگان برسانید. اما مسیر مستقیم که خاکی است و 3 کیلومتر طول دارد، به سمت چشمهها میرود که علیرغم حضور این همه گردشگر به این نقطه، اما همچنان از داشتن یه خط دسترسی مناسب، محروم است. این چشمهای آب زیبا در حدود 7 هکتار وسعت دارند و در ارتفاع 1841 متری از سطح دریا قرار گرفته است که به صورت پلکانی روی یک منطقه شیبدار قرارگرفتهاند از شمال به کوههای جنگلی و از سمت جنوب به درهای پایین دست متصل شدهاند.

در این کوچ، دستههایی در سرتاسر نوار غربی از شمال تا جنوب در بخشهای گوناگون ایران پراکنده شدند، از همین روی پیوندهایی میان گویشهای کنونی در استانهای کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، چهار محال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و بخش هایی از خوزستان، اصفهان و تهران دیده میشود. شهرستان محلات از شمال به قم و آشتیان و از جنوب به اصفهان و گلپایگان و از غرب به خمین و اراک و از شرق به دلیجان محدود است.

2ـ ایل بویراحمد سفلى این ایل از شمال به دشمن زیارى، از مغرب به بهبهان، از مشرق به بویراحمد علیا و از جنوب به چرام محدود است. چشمه باداب سورت یکی از عجایب طبیعی است که در استان مازندران در شمال ایران و در ۹۵ کیلومتری جنوب شهر ساری قرار دارد. مفید غلامیراد در حاشیه بازدید از چشمه سورت، با بیان اینکه چشمه سورت در جهان بینظیر است؛ گفت: پروژه زیرساخت و جاده دسترسی سه کیلومتری در دست ساخت است. غلامیراد با بیان اینکه حفاظت از چشمه سورت، نیازمند بکارگیری یگان حفاظت است؛ تصریح کرد: باید از جوامع محلی برای صیانت از آن بهرهگیری کنیم و برای بهره برداری از چشمه سورت نیز باید از ظرفیت روستاهای تابعه استفاده شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه دستگاههای مختلف خود را متولی چشمه سورت میدانند؛ یادآور شد: برای حفاظت از چشمه سورت باید برنامهریزی منسجمی داشته باشیم. چشمه پلکانی باداب سورت یکی از جاذبه های گردشگری پرطرفدار مازندارن است و اقامتگاه سنتی سورت ساری هم درست در 7 کیلومتری آن قرار گرفته. وی با اظهار اینکه جاده دسترسی چشمه سورت در دست اقدام است؛ افزود: جاده سه کیلومتری دسترسی به چشمه سورت با تخصیص منابع تسریع و تکمیل میشود. پس از انقراض سلسله آل اینجو به وسیله آل مظفر، احتمالاً باغ ارم به مالكیت سلاطین آل مظفر در آمده و در عهد شاه منصور آخرین پادشاه این خاندان كه به دست گوركانیان كشته شد، باغ در نهایت آبادانی و شكوه بوده است.

مجتمع آبدرمانی سبلان به عنوان بزرگترین آبدرمانی خاورمیانه با امكانات و استخرهای متعدد سرپوشیده و حوضچههای آبگرم تحت فشار (جكوزی)، سونای خشك و بخار، دوشها و وانهای انفرادی متعدد، خدمات پزشكی و درمانی مجزا برای مردان و زنان، پاركینگ اختصاصی و سایر امكانات مورد نیاز منطبق بر آخرین استانداردهای جهانی آبدرمانیهای دنیا درداخل شهر سرعین واقع شده است. مجتمع آبدرمانی سبلان به عنوان بزرگترین آبدرمانی خاورمیانه در داخل شهر سرعین واقع شده و با امکانات و استخرهای متعدد سرپوشیده و حوضچههای جکوزی٬ سونای خشک و بخار٬ دوشها و وانهای انفرادی متعدد٬ خدمات پزشکی و درمانی مجزا برای مردان و زنان٬ پارکینگ اختصاصی و سایر امکانات آماده ارایه خدمات به مسافران است.

در حوضه چشمه ها امکاناتی مانند حوضه و لژ وجود دارد و سالانه گردشگران زیادی به آنجا سفر می کنند. همان طور که گفته شد حتی در فصل زمستان هم میتوان از این عجایب زیبای ایران دیدن کرد، با این حال بهترین فصل برای استفاده از طبیعت و زیباییهای این چشمه فصل تابستان و ماه اردیبهشت است که طبیعت اطراف این چشمه حتی تا نقاط دور دست هم سر سبز است و در زیر انوار طلایی خورشید مانند نگین سبزی میدرخشد. فقط کافی است که اقداماتی مانند ممنوعیت ورود به حوضچهها و جلوگیری از ورود خودروها و همچنین برخی اقدامات مخرب که در اطراف چشمه انجام میشد متوقف باشد.

حالا یک سال پس از آغاز این اقدامات به نظر میرسد تلاشهای انجام شده در این محوطه نتیجه داده و حتی به گفته بهرهبردار، وضعیت چشمه و اقداماتی که انجام شده از کتابچه طرح جلوتر است. البته عدم احداث جاده دسترسی مناسب به این منطقه که در حال حاضر نبود آن موجب اشتغال افراد بومی شده است؛ بسیار برای گردشگران مخاطرهآمیز تمام میشود؛ چرا که به دلیل راه نسبتا طولانی صعبالعبور از محوطه پارکینگ تا بالای تپه، غالبا با پرداخت هزینهای نامتعارف، مجبورند سوار بر نیسان یا تراکتور این مسافت را که همراه با خطرات احتمالی فراوانی است؛ طی مسیر کنند.

این چشمهها دومین اثر طبیعی ملی ایران بعد از کوه دماوند محسوب میشوند که به ثبت ملی رسیدهاند، چشمههایی که سنگهای قرمز و نارنجی آن هر چشمی را خیره میکند و دلیل آن هم وجود مقادیر بالای اکسید آهن است. سیفالله فرزانه نیز بحث توسعه روستاهای اطراف چشمه سورت را حائز اهمیت دانست و گفت: ایجاد سایت موزه، صنایع دستی و ثبت جهانی جنگلهای هیرکانی به توسعه جوامع محلی کمک می کند. بنابراین وقتی می گوییم فردی دچار بیماری روانی شده است که او نشانه هایی از بیماری داشته باشد که شدید باشد، طولانی یا تکراری باشد و باعث مزاحمت و رنج خود و دیگران شود و اختلال در فعالیت های روزانه وی ایجاد نماید.

دیدگاهتان را بنویسید