جاهای دیدنی ایران که حتما باید دیده باشید [راهنمای جامع سفر به کل ایران]

4- تصحیح کلیله و دمنه ابوالمعانى نصرالله منشى با مقدمه و حواشى و مآخذ و امثال؛ و ترجمه دو باب آن. وجود كوه ها و دره های شگرف و زیبا همچون كوه اسطوره ای و مقدس سبلان، دومین كوه مرتفع ایران، كوه آق داغ با گونه های متنوع گیاهی و جانوری و مناطق حفاظت شده و شكار ممنوع و دره اعجاب انگیز شیروان دره سی، رودهای پرآب و همیشه جاری ارس، قزل اوزن، دره رود، قره سو و بالخلو و دریاچه های زیبای شورابیل، نئور، سبلان و نیز دشت های پرمحصول و فراخ اردبیل و مغان و تفرجگاه های چشم نواز فندقلوی نمین و بولاغلار نیر در كنار هوای مطبوع و دلنواز و غذاهای لذیذ محلی و سوغاتی هایی چون عسل سبلان و حلوای سیاه اردبیل از جاذبه های استان اردبیل است.

نزدیک است و همه این شهرها از پنج تا ۶۰ کیلومتر با این چشمه فاصله دارند.اختلاف دمای چشمه تامهر با مرکز استان در گرمترین روزها حداقل هفت درجه است خنکای آب ، سایه درخت ، کوه های سر به فلک کشیده و چشم انداز سرسبز و زیبا از شهر تفت، بی شک برای مسافران این چشمه خالی از لطف نخواهد بود. آب كه از فرط زلالی آینه گون می نماید ، از زمین دل می كند و از زیر صخره سر بر می آورد .

آب که از فرط زلالی آینه گون می نماید ، از زمین دل می کند و از زیر صخره سر بر می آورد . نزدیک است و همه این شهرها از پنج تا 60 کیلومتر با این چشمه فاصله دارند.اختلاف دمای چشمه تامهر با مرکز استان در گرمترین روزها حداقل هفت درجه است خنکای آب ، سایه درخت ، کوه های سر به فلک کشیده و چشم انداز سرسبز و زیبا از شهر تفت، بی شک برای مسافران این چشمه خالی از لطف نخواهد بود. بر روی سر در این مسجد فرمانی است از سلطان محمد خدابنده که با خط ثلث برجسته بر روی سنگ فلفلی یکپارچه ای نقر شده است.

علی رغم حیات بخشی تا مهر به گیاهان و درختان ، در تا مهر از حیات جانوری نشانی نیست که دلیلش فصلی بودن جریان آب در این چشمه است . علی رغم حیات بخشی تا مهر به گیاهان و درختان ، در تا مهر از حیات جانوری نشانی نیست كه دلیلش فصلی بودن جریان آب در این چشمه است . به زبان لُری تکلم می کنند و در بیشتر بخش های دره شهر دیده می شوند . «تامهر» چشمه است است حماسی ، آب حاصل از ذوب برف و یخی كه بر سرو شانه كوهی نشسته ، در لایه های متخلخل و نفوذ پذیر فرو می رود ، تا به لایه ای سخت و سفت می رسد و آنگاه كه از نفوذ كردن در می ماند جاری می شود و راهی به سطح می جوید و آنگاه رخ می نماید .

آسیاب های آبی، گورستان قلات و نوع حجاری و حکاکی سنگ های آن، بازار قدیمی و سنگ فرش شده، قلعه قزل ارسلان و دیگر جاذبه های گردشگری روستای قلات در زمره ثروت های طبیعی و تاریخی روستا به شمار می رود. ارتفاع چشمه تامهر از مرکز استان، بیش از ۳۰۰ تا ۴۰۰ متر است و این چشمه میان کوه های اطراف خود محصور است که این امر سبب خنک تر بودن دمای هوا و گوارایی آب این چشمه است.چشمه تامهر گرچه آب بسیار زیادی ندارد اما همین آب محدود، از غنی ترین آبهای معدنی منطقه است و مردم بسیاری برای بردن آب از این چشمه برای مصرف روزمره خود به آنجا مراجعه می کنند.

ارتفاع چشمه تامهر از مرکز استان، بیش از 300 تا 400 متر است و این چشمه میان کوه های اطراف خود محصور است که این امر سبب خنک تر بودن دمای هوا و گوارایی آب این چشمه است.چشمه تامهر گرچه آب بسیار زیادی ندارد اما همین آب محدود، از غنی ترین آبهای معدنی منطقه است و مردم بسیاری برای بردن آب از این چشمه برای مصرف روزمره خود به آنجا مراجعه می کنند. تور باداب سورت بهترین چیزی است که میتواند شما را به مرز میان سمنان و ساری برساند و محبوبترین منطقه کیاسر را پیش چشمتان بگذارد.

عقاب كوه شاهكار آفرینش است و صاحب هر دیده زیبابینی را به تحسین وا می دارد . چشمه تامهر از مقاصد و جاذبه های گردشگری تفت در استان یزد است و در فاصله ۶ کیلومتری غرب این شهر، در روستایی به نام اسلامیه قرار دارد. حضور در این تفرجگاه نیاز به پرداخت ورودی ندارد و همه مردم استان می توانند از فضای ایجاد شده در چند کیلومتری مرکز استان استفاده کنند.اغلب مسافرانی که از استانهای جنوبی و غربی نظیر فارس، بوشهر و …

باید مسیر آسفالته بعد از پارکینگ را ادامه دهید و بعد از گذشتن از پل روی رودخانه سزار، مسیری باریک و مارپیچ را طی کنید تا به روستای چشمه پریان برسید. برای دسترسی به چشمه لال باید ابتدا به روستای بش اویلی بروید و پس از عبور از محوطه روستای قدیمی بش اویلی، یک کیلومتر طی کنید تا به چشمه برسید. این چشمهها از شمال به ارتفاعات و تپههای پوشیده از جنگلهایی با درختان سوزنی برگ میرسد و از جنوب مشرف به درههای پاییندست و از شرق در مجاورت ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوتهای و درختچهها است. تالاب دیب سیز: این تالاب در ۲۵ کیلومتری شرق اهر قرار دارد و تالابی نیزاری و دایمی است که مورد استفادة پرندگان مهاجر آبزی قرار میگیرد.

روستای نمونه گردشگری اسلامیه واقع در فاصله 15 کیلومتری شهرستان تفت در امتداد محور یزد – شیراز و در دامنه شمالی شیرکوه واقع شده است. چشمه تامهر در فاصله 6 کیلومتری شهر تفت و در کنار راه آسفالت یزد – شیراز واقع شده و ارزش و اهمیت گردشگری خاصی برای علاقهمندان دارد. این چشمه در فاصله ۶ کیلومتری شهر تفت و در کنار راه آسفالته یزد- شیراز واقع شده و ارزش و اهمیت گردشگری خاصی برای علاقهمندان دارد. البته این مسجد را به این نام میشناسند چون در کنار میدان ترهبار بناب، معروف به گزاوشت، قرار گرفته است. مس در طبيعت به صورت مس خالص، سولفيدي يا اکسيدي موجود است که بيشتر به حالت کانيهاي سولفيدي چون کالکوپيريت، بورنيت و کالکوزيت يافت ميشود.

چون احتمال دارد شکل ایرانی واژۀ سانسکریتی پریسر (انگور) بیشتر به پرس شبیه بوده است که با پارس یکی گرفته شده است. در مردم به ویژه مردم کویرنشین بیشتر می شود. طرح چشمه تامهر از 10 سال پیش تدوین شده اما به دلیل کمبود آب برای ساماندهی، اجرایی نشده است.این طرح اواخر سال گذشته به مرحله اجرا درآمد و در 50 هکتار، طرح ساماندهی اول که در حال اجراست.ضمنا ایجاد بوستانهای جدید در این پارک با کشت 20 هکتار نهال اقدام می گردد.

به گفته رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان تفت ,احداث منبع 3 هزار متری ذخیره آب جهت کشت و آبیاری در طول تابستان و احداث یک منبع دیگر با همین حجم، احداث زمین بزرگ بازی در مساحت 2200 متر مربع برای فوتسال،والیبال و اسکیت, ساخت پارکینگ در زمینی به مساحت 8330 متر مربع ، پیش بینی 3200 متر مربع برای احداث 200 سکو، ایجاد 15 مورد آلاچیق ،معابر اطراف زمین بازی و پارکینگ به وسعت 1200 متر مربع و معابر اطراف چشمه به وسعت 1800 متر مربع ,ایجاد بوستانهای جدید با کشت 20 هکتار نهال از اقدامات در حال انجام در این منطقه است.

احداث منبع 3 هزار متری ذخیره آب جهت کشت و آبیاری در طول تابستان و احداث یک منبع دیگر با همین حجم، احداث زمین بزرگ بازی در مساحت 2200 متر مربع والیبال و اسکیت ،ساخت پارکینگ در زمینی به مساحت 8330 متر مربع از جمله اقدامات انجام شده می باشد ، پیش بینی 3200 متر مربع برای احداث 200 سکو، ایجاد 15 مورد آلاچیق ،معابر اطراف زمین بازی و پارکینگ به وسعت 1200 متر مربع و معابر اطراف چشمه به وسعت 1800 متر مربع از دیگر اقدامات در حال انجام در این منطقه است.

احداث منبع ۳ هزار متری ذخیره آب جهت کشت و آبیاری در طول تابستان و احداث یک منبع دیگر با همین حجم، احداث زمین بزرگ بازی در مساحت ۲۲۰۰ متر مربع والیبال و اسکیت ،ساخت پارکینگ در زمینی به مساحت ۸۳۳۰ متر مربع از جمله اقدامات انجام شده می باشد ، پیش بینی ۳۲۰۰ متر مربع برای احداث ۲۰۰ سکو، ایجاد ۱۵ مورد آلاچیق ،معابر اطراف زمین بازی و پارکینگ به وسعت ۱۲۰۰ متر مربع و معابر اطراف چشمه به وسعت ۱۸۰۰ متر مربع از دیگر اقدامات در حال انجام در این منطقه است.

از آنجا که روستای سورک در منطقهای سردسیر واقع شده و رشته کوههای متوالی پیرامون آن را احاطه نمودهاند، بارندگی در این منطقه زیاد و عمدتاً به صورت برف میباشد. چشمه تامهر و عقابکوه دو جاذبهی طبیعی مجاور این روستا میباشد. مشاهده کامل متن تا حدود مهرماه دارای آبی سبک، زلال، گوارا و همیشه خنک میباشد. از آنجا که آب این چشمه از اسفندماه جریان پیدا کرده و تا اواخر تابستان و اوایل مهرماه ادامه دارد به نام چشمه ˈتامهرˈ معروف شده است.

از سوراخها و منفذها بوی تازهای – بویی که کمتر کسی آن را تا حال حس کرده بود – برمیخاست. در پای کوه در ۵ کیلومتری غرب تفت ، شهرستانی که درختان سرسبزش به دست لطف پروردگار ، به رنگ رنگ میوه ها چراغانی است ، روستایی است به نام «اسلامیه» در کنارش چشمه ای از دل زمین می جوشد که پشت به کوه سهراب دارد . در پای کوه در 5 کیلومتری غرب تفت ، شهرستانی که درختان سرسبزش به دست لطف پروردگار ، به رنگ رنگ میوه ها چراغانی است ، روستایی است به نام «اسلامیه» در کنارش چشمه ای از دل زمین می جوشد که پشت به کوه سهراب دارد .

دیدگاهتان را بنویسید