جاهای دیدنی ایران که حتما باید دیده باشید [راهنمای جامع سفر به کل ایران]

مطابق آمار درصد تخلفات سرعت غیرمجاز در استان مرکزی ۱۸ درصد است که از این لحاظ استان رتبه ۶ را در کشور داشته است. در آن سال استان مرکزی (به مرکزیت تهران) پهنه وسیعی از مرکز کشور شامل شهرهای تهران، قزوین، ساوه، قم، دماوند و محلات بود. و محیط سبز است که آن را از سایر بوستان های تهران متمایز کرده است. بنظر اینجانب که امروز جمعه مصادف با ۲۱/۰۶/۲۰۱۹ینی ۳۱/۳/۱۳۹۸ این رمان جالب و خواندنی رو تموم کردم البته حدود ۲هفته ای بنا به دلایلی طول کشید ؛رمانی است با شاخصه های بین المللی و روایتی بی نظیر دارد که هر خواننده ای رو سر ذوق میارد و پیگیر ادامه ی داستان میکند و با جرأت میگویم جزء بهترین رمان و یا داستان های جهان هست چیزی همطراز رمان مادر از ماکسیم گورکی بزرگوار و امیدوارم استاد علوی بزرگوار رو بیشتر از اینا درک و با روح و لطافت درونی اش آشناتر شویم و جدی تر پیگیر ی کنیم..

سردرگمی و عدم ثبات شخصیت زن داستان نقطه ضعف رمان بود و عشق استاد ماکان و فرنگیس، با توجه به شخصیت این دو کاراکتر، اصلا به نظرم منطقی نبود. در خلال داستان آقای ناظم همان دوستدار استاد حدس می زند که راز مرگ استاد در یکی از تابلوهای ایشان که به خط خود استاد “چشمهایش” نامیده شده و در شخصیت مدل این اثر نهفته است. یکی از دیدنی های اطراف اصفهان که جزو قشنگ ترین جاهای آن محسوب میشود، چادگان است. نویسندهای برای رد کردن این انتقاد بنیادی بر «چشمهایش» به سفسطه پرداخته و می نویسد: « گفته میشد که در چشمهایش، واقعیت تاریخی و طیقاتی دورانی که یاد میشود، کمابیش در خاموشی مانده است …

چشمهایش، شاخص ترین اثر بزرگ علوی است. «چشمهایش» – که گروهی آن را بهترین کار علوی میدانند – داستان بلندی است به شیوه روایت گوئی، بازیابی خاطرهها. در نتیجه وجود من معلق بوده است.» «من آن چیزی هستم که مردم ظالم می نامند. در این موزه جذاب و دیدنی ۷۰ ویترین با بیش از ۱۵۰ نمونه سنگهای قیمتی و خاص وجود دارد که همگی از دل شهر میراث جهانی یزد به دست آمدهاند. در فاصله ۵ کیلومتری شرق شهر چشمه در ترکیه تفریجگاهی به نام ایلیجا وجود دارد که مکانی بسیار مناسب برای استراحت و انجام تفریحات آبی به شمار می رود.

چشمه لال : چشمه لال در 40 کیلومتری شرق شهرستان مینودشت و20 کیلومتری شهر گالیکش و در حاشیه جاده بین المللی گالیکش – مشهد در نزدیکی روستای بش اویلی قرار دارد. تصویرهای ماکان یادآور تصویرهای کلک نقاشی کمال المللی است. اگر چشمهایش از روند انقلاب کمتر میگوید، از منش ماکان و فرنگیس و خداداد تصویرهای افسونگرانه ای بدست می دهد. علوی درباره کارهای خود (و چشمهایش) می نویسد: «هیچ یک از آثار خود را نمی پسندم. نثر ساده و منظم و روان بزرگ علوی نسبت به هم عصرانش ستودنی است و گو اینکه داستان مربوط به این دوره است.

به کتاب صوتی چشمهایش اثر بزرگ علوی گوش فرا دادید. اشارات تاریخی بزرگ علوی نیز بحثها برانگیخته: استاد ماکان گاهی شبیه کمال الملک است. از بررسی ابیاتی از دیوان حافظ که بتفصیل بررسی خواهد شد چنین برمیآید که خواجه حافظ نیز مثل عارفان که پیشتر برمیآید که خواجه حافظ نیز مثل عارافن که پیشت ربیان شد از پنج نوع باده سخن گفته است:باده انگوری؛باده عرفانی؛باده الست؛بادهای که همه پدیدههای عالم مست از آنند، که چون آن را بنامی نخواندهاند ما آن را باده کیهانی نام مینهیم؛و بالاخره باده بهشتی. چون برآمد به گوشه ای نشست و قرار یافت ملک را عجب آمد، پرسید درین چه حکمت بود؟

تا حقیقت معنی بر صورت دعوی گواه آمدی فذالک لمتننی فیه ملک را درد ل آمد جمال لیلی مطالعه کردن تا چه صورت است موجب چنین فتنه. «شهاب ثاقب»بقرینه«خدا را»، بدو علت نمیتواند خود خدا باشد:نخست اینکه خدای تعالی را کسی شهاب اطلاق نمیکند، دوم اینکه اصولا نمیگوییم خدا برای خدا ما را مددی دهد چه در این صورت دو گانگی در توسل به خدا حاصل میشود مگر اینکه میگفت:خدا بخاطر خدایی خود مددی بکند. ریزش جریان پرشدت آب از آبشار به مدت ۷ دقیقه ادامه دارد و پس از آن تناوب جریان آب چشمه به حالت اولیه برمیگردد و کل این فرآیند بهطور عجیبی کاملاً دقیق تکرار میشود.

اگرچه فضاسازی ضعیفی دارد اما چنان با زبانی عالی، قدرتمندانه شخصیتهای داستانش را پرداخته که هرکدام از آن ها بدون کم و زیاد به مخاطبش معرفی میشود و او را با عمیقترین خصوصیات درونی شخصیت اصلی داستانش هم آشنا میکند. در نتیجه برای مدت 6 الی 8 ماه در سال این پیست برف دارد. در نتیجه بررسی و حفاریهایی که در این غار صورت گرفته، مقداری اشیاء و ابزار تاریخی، استخوان انسان و جانور کشف شده است. حوضچه های مورد استفاده در اطراف چشمه: این حوضچه های آبگرم در اطراف کلبه ها قرار گرفته است و دارای انواع حوضچه های ۲۵ نفره و ۲۰ نفره می باشد که به صورت خانوادگی نیز میتوان از آنها استفاده کرد.

اطراف این آبشار نیز سرسبز و خوش آبوهوا است. ماکان تصویر خیل تاش را میکشد زیرا به نظر او خیل تاش چند سر و گردن از اربابش بزرگتر است. دیگر آدمها : آقا رجبی، خداداد، مهربانو، محسن کمال، سرهنگ آرام، خیل تاش، دوناتلو – که نقش های فرعی را به عهده دارند، کم و بیش در جای خود هستند. «دریکی از این طرحها، آقا رجب خوابیده وضع تنه و بازوها و لنگ درازش با چند خط نمایان است …

منم امروز یعنی ۱۹ تیر ۹۸ این رمان رو تموم کردم،نکته ی جالب این رمان کشش زیاد آن هست که باعث پیگیری فراوان خواننده میشه،تاثیرش روی من به حدی بود که سه روزه تمومش کردم و اگه چند ساعت سراغش نمیرفتم همه ی فکر و حواسم درگیر شخصیت های داستان بود تا زودتر بهشون ملحق بشم و از ادامه ی ماجرا سر در بیارم،داستان تا قبل اینکه ناظم زن ناشناس رو پیدا کنه بسیار هیجان انگیز ،دارای کشش و پلیسی وار بود، بعد اون که پیداش میکنه و تابلو رو به خونه ش میبره کمی یکنواخت و گاها خسته کننده میشه ، تا اون جایی که در کنار نهر کرج داستان به اوج خودش نزدیک میشه،تعبیر زیبایی که اون جا فرنگیس از عوالم اون شب عاشقانه به کار برد : «گویی می ترسیدم که این حالت دیگر تکرار نشود و از همین جهت باید برای یک عمر بدبختی توشه گرفت…

پس از آن سعی می کند با پیدا کردن زن به تصویر کشیده شده در تابلو به این راز دست پیدا کند و برای این کار ناظم مدرسه نقاشی ای می شود که آثار ماکان در آن به نمایش در آمده است. اما شاهکار او تصویرهائی است که از «آقار جب» و دیگر مردم ژرفا کشیده است، و این به معنای پیوند نقاش مبارز با توده هاست. در قالب سیاست، عاشق بودن را به تصویر کشیده و روی پوستهی یک تم عاشقانه حرف سیاسیاش را حکاکی کرده و به حکومت ظالم زمانهاش تاخته… «نوای خشک و بی ارتعاش ساز مانند نعره گریه در شبهای بهار با همهمه جمعیت مخلوط میشد.» در چشمهایش نیز – چنانکه دیــدیم – دونـــاتلو روی دریاچه در قایق، شورانگیز عجیبی می خواند، مثل این است که همه شور و شهوت و رؤیای مرگ پیشرس خود را زمزمه می کند.

موجب تاسف است که نویسنده نخواسته همان دقتی را که در ساختمان داستان بکار برده در ساجتمان عبارات نیز معمول دارد، با آنکه انشای کتاب در اکثر موارد فصیح و سلیس است بی نقص نیست… زندگی در ایران با این طرز قزاق بازی با طبع لطیف من سازگار نیست. یکی از عجیب ترین و رمزآلود روستاهای طالقان، شهرستان ساوجبلاغ و حتی ایران زمین، روستای ایستا است. این کتاب روایت یکی از دوستداران نقاش معروفی به نام “ماکان” است که به دنبال راز مرگ مشکوک استاد در تبعید است.

دیدگاهتان را بنویسید