جاهای دیدنی ایران که حتما باید دیده باشید [راهنمای جامع سفر به کل ایران]

نام قبلی آن سلطان آباد بوده است و از سال 1316 اراک نام گرفت و به سمت امروزی شدن پیش رفت. عمليات اكتشاف اين كانسار از اوايل سال 1360 شروع و اكتشاف تفصيلي آن در اواخر سال 1372 پايان يافته است . پارک ائل گولی تا پیش از دوره صفوی ، بزرگترین منبع ذخیره آب باغ داران آن زمان بوده است . ائل گولی، استخری بزرگ است با مساحت 54675 متر مربع. شیاری که در پشت آدمی و کفل اسب می باشد و نیز شیاری که در روی گندم و در روی خسته ٔ خرما موجود است . ناو کفل ؛ فاصله که میان هر دو کفل باشد از جهت فربهی .

چرخش همه غصه است و غم ناو. به معنی خرام هم به نظر آمده است که رفتاری از روی ناز باشد. خرام و رفتار از روی ناز. این موزه هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ ظهر روزهای غیر تعطیل برای بازدید علاقمندان باز میباشد. در صورتي که بخار آب لازم براي توليد 1KWh کيلو وات ساعت برق 5.9 کيلوگرم مي باشد. لازم نبود که من حتما زن یا معشوق او باشم. زن هرجایی که با هرکس بیاید. طبع هرجایی . (یادداشت به خط مؤلف ). هر کس یا هر چیزی که تلون حال دارد و هر دم به سویی روی آورد : بیا تا رند هرجایی بباشیم سر غوغای رسوایی بباشیم .

حافظ. دلامباش چنین هرزه گرد و هرجایی که هیچ کار ز پیشت بدین هنر نرود. حافظ. || روسپی . علاوه بر بنادر فوق، بندرهاي دانالو، قبادلو، زينت لو نيز در ساحل شرقي درياچه اروميه و در حدود 25 كيلومتري عجب شير واقع شده اند كه از نظر اهميت در مرتبه بعد از بندر رحمانلو قرار دارند. مجموعه تاريخي عباس آباد بهشهر به فاصله ۹ كيلومتري جنوب شرقي شهرستان بهشهر، بر فراز ارتفاعات البرز بعد از روستاي علي تپه (التپه) و در دل جنگل انبوه واقع گرديده است.راه دسترسی به مجموعه مذکور از طریق جاده آسفالته ای است که از جاده اصلی بهشهر-گرگان منشعب شده و بعد از عبور از روستای التپه به محوطه مذکور منتهی میگردد.شيب عمومي محوطه از سمت جنوب به سمت شمال است.

شهر گوگان در ۶ کیلومتری شمال غربی شهرستان و بخش مرکزی آذرشهر بفاصله ۵ کیلومتری از جاده اصلی تبریز آذرشهر قرار گرفته است این شهر بوسیله یک رشته راه اسفالته به جاده تبریز آذرشهر-مراغه مربوط شده و از غرب آن راه آهن تبریز مراغه تهران می گذرد. ب- رودخانه قوری دره: این رودخانه در شمال آذرشهر جاری می شود و از کوههای ینگجه سرچشمه می گیرد. پ- رودخانه آلمالو: یا آلمالوچای از کوه عریان و کوه اولیاء سرچشمه می گیرد.

ج- امیره دیزه چای: این رودخانه از کوه های اولیاء دیلی قیه سرچشمه می گیرد و به آلمالوچای می پیوندد. قنات که در حقیقت قدیمی ترین وسیله هیدروتکنیک می باشد از کانال و مجاری زیرزمینی تشکیل می شود که سرچشمه این مجرا در پای کوهها و مظهر آنها در کشتزارها می باشد. به گفته اهالی قدیمی این روستا آب این چشمه در سالیان اخیر به دلیل کم آبی کاهش یافته همچنین محل خروج آب نیز پائین آمده است.

رستورانگردی در دربند رونق خاصی دارد که هنگام پیادهروی در این محله با آن مواجه میشوید و از تجربه آن لذت خواهید برد. از مکانهای دیدنی این شهرستان که بسیاری از گردشگران روز سیزده بدر را در آنجا می گذرانند، منطقه توریستی قرمزی گل، اطراف سد خاکی ینگجه، روستای قدیمی جراغیل و مسجد سنگی این روستا، اطراف گورستان و مسجد باستانی روستای بادامیار، دربند الوانق، حوالی آب معدنی تاپ تاپان، آب شور قزل داغی، باغات روستاهای قاضی جهان، غله زار و طبیعت جذاب اطراف شهرهای آذرشهر، تیمورلو، گوگان و ممقان است.

باید به سرچشمه بروید تا متوجه شوید چقدر حس و حال سرچشمه محلات شبیه به دربند است. ذ- گنبرچای: از دامنه های شمال غربی سهند (میدان داغی) سرچشمه می گیرد. 3- باد 10 روزه ملكان بعنوان سومين باد محلي اين شهرستان بوده و بنام خود شهرستان نيز نامگذاري شده است جهت وزش اين باد از جنوب شرقي به شمال غربي بوده و بادي است سرد و خشك كه از اوايل فروردين ماه شروع شده و در حدود 10 روز ادامه مي يابد.

٢- منطقه پاروپانیساد (شرق افغانستان) که شهرها ی آن با شهرها و قصبه های قابل قیاس کنونی آن از این قرار است: از شمال به جنوب شهرهای زیر دیده میشوند: بارزَورا (بهسود)، آرتوآرتا (رخه)، پارسیانا (پنجهیر)، بابورانا (پروان)، کاتیسا (کاپیسا)، نیفاندا (مانگال پور)، گاوازاکا (قره باغ)، دراستوکا (گردن دیوال)، پارسیا (میرباغچه)، تارباکانا (استالیف)، ناوالیریس (میداشهر)، کابورا (کابل)، دوراکانا (جاگدالک)، چولارنا (جلال آباد) و آرگودا (تَورخم). بنا به گفته محققان حفر قنات قدیمی ترین و بزرگترین اقدام کشاورزان منطقه دهخوارقان در تهیه آب از روزگاران گذشته بوده و بطور مسلم حفر قنات از دیرباز در این منطقه معمول بوده است.

بعلت نزدیکی مخازن آبهای زیرزمینی به سطح زمین چاههای متعددی حفر شده است و در مقیاس وسیعی مورد استفاده و بهره برداری کشاورزان و باغداران قرار می گیرد. هتل در ورودی شهر قرار گرفته و برای مسافرانی که با خودروی شخصی سفر میکنند گزینه مناسبی است. البته این فرضیه نیز وجود دارد که این غار در روزگاران قبل از ورود آریاییها ساخته و در زمان پارتها توسعه یافته زیرا پیروان میترائیسم مکانهایی را برای ساخت معابد در نظر میگرفتند که از گذشته مقدس و قابل احترام بودند و شاید پارتها نیز این مکان را به دلیل تقدس در نزد ایرانیان پیش از خود، انتخاب کرده باشند.

در شیوهای که او ابداع کرده بود، ابتدا یک کلمه کامل را که «کلمه کلید» نام داشت، به کودک نشان میدادند. یالوا یک استراحتگاه آبگرم معروف در ترکیه و منطقه مرمره است. در اصطلاح گیاه شناسی ،دو گلبرگ کوچک متصل به هم را ناو گویند: در گلهای تیره ٔ نخود جام از پنج گلبرگ آزاد و غیرمنظم تشکیل یافته است که هر یک از آنها به اسامی مخصوص نامیده می شوند، یکی از آنها را که از سایر گلبرگها درشت تر است درفش و دو گلبرگ طرفین را بال و دو گلبرگ دیگر را که غالباً به یکدیگر متصل می باشد و شبیه قایق است ناو نامند.

در لوبیا این دو ناو به یکدیگر پیچیده شده و حلزونی شکل به نظر می رسند. آب می بردش به ناو آسیا. از آنجایی که این شهرستان در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته، دارای زمستان های بسیار سرد بوده و در فصل بهار از بهترین آب و هوا برخوردار می باشد. در توضیح شاکلهی فوق یادآوری میگردد چنانکه در پست پیشین نیز اشاره گشت از آنجایی که کوههای سر به فلک کشیده زاگرس بعنوان سرزمین مادری لرها در چند استان از جمله استان فارس گسترده شدهاند لرهای کهگیلویه دارای پیوستگی تاریخی با دو منطقه فارس و خوزستان بودهاند و از همین روی میتوان به درک درستی از قرار گرفتن کهگیلویه در چارچوب ولایات فارس در زمان حکومت قاجارها رسید.

این منطقه کوهستانی بهخاطر کوه سهند، پربارش است. همانطور که تا به امروز کسی از دنیای بیرون زنان این روستا را ندیده است. هزینه بلیط نیز وابسته به شرکت هواپیمایی در مسیر مشهد از 204000 تا 224000 تومان و از مسیر تهران از 180000 تا 208000 تومان متغیر است. کلیسای سن استپانوس: کلیسای سن استپانوس یکی از کلیساهای با عظمتی است که بین قرنهای چهارم تا ششم هجری (۱۰ تا ۱۲ م) ساخته شده است. شعر متناشد بین قوم .

شعر در جواب شعر خوانده شده . نماز ميت: نماز مخصوصي که بايد بر جنازه مسلمان خوانده شود. این مجتمع از بزرگترین مراکز خرید اصفهان و از جاهای دیدنی اصفهان به شمار می رود که مشتمل بر 400 واحد تجاری و فروشگاه، ساختمان پزشکان، مشاور املاک و بسیرای از اصناف متنوع است. شهرستان پارسیان در غربیترین نقطه هرمزگان یکی از این مقاصد جذاب و دیدنی است که هنوز برخی از مکانهای گردشگری آن بکر مانده است. بخشی از کانال آب و تنوره و اتاقک این اثر هنوز باقی ماندهاند. پارک شهر یکی از پارک هایی است که در شهر آزادشهر ساخته شد و مورد استقبال فراوان گردشگران و ساکنین این شهر قرار گرفت.

علاوه بر این مجتمع وله زیر یکی دیگر از ظرفیتهای گردشگری است که در هشت کیلومتری مشگین شهر شامل سه استخر مجزای آبدرمانی، سوئیتهای اقامتی و دیگر امکانات رفاهی است و آب گرم مورد نیاز آن از طریق چشمههای آبگرم معدنی ایلاندو تأمین میشود. آب این چشمه از دسته آبهای معدنی بیکربناته کلسیک و منیزیم گازدار و آهندار سرد است که خواص درمانی آن برای ازدیاد گلبولهای قرمز و تنظیم میزان هموگلوبین خون، سهولت کار دستگاه گوارش و کمک به تغذیه و رشد ارزیابی شده است. بسیاری از افرادی که دوست دارند در روزهای گرم تابستان از دمای بالای هوا در امان باشند، آبشار جنگلک را برای تفریح انتخاب میکنند.

آب آشامیدنی آذرشهر از طریق ۵ حلقه چاه و قنات گورانلار با کل آب دهی ۶۸ لیتر در ثانیه تامین می شود حجم مخازن ذخیره آب ۲۵۰۰ متر مکعب و طول خطوط آبرسانی ۱۹۵۰۰ متر و طول کل شبکه توزیع ۴۶۵۱۰ متر با لوله های با قطر بالای ۶۳ میلیمتر است. ساكنان این روستا با تبار فارس، ترك و ارمنی و با مذاهبی چون تشيع و مسيحيت، در كمال دوستی و آرامش در کنار یکدیگر زندگی میكنند؛ همين وحدت كلمه ميان آنها است كه باعث شده به چناقچی لقب ایران کوچک را بدهند.

دیدگاهتان را بنویسید