جاهای دیدنی اطراف اصفهان

شما می توانید از این روستا به ویژه در فصل بهار و تابستان بازدید کنید و اگر نظری در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید. برای یافتن این روستا بهتر است تابلوهای جنگل سیسنگان را دنبال کنید تا مسیر را بیابید. انتهای روستا محیطبانی محیطزیست قرار دارد و بعد از عبور از آن به جاده خاکی نامطلوبی رسیدیم که ۱۰ کیلومتر تا گردنه خاتونبارگاه فاصله داشت که زمان زیادی از ما گرفته شد تا به آنجا برسیم.

بعد از مسیرهای دست به سنگ به قله فرعی رسیدیم و تا قله آسمانکوه راه زیادی نداشتیم. بعد از نیم ساعت کوهپیمایی، به مسیر دست به سنگ روی یال رسیدیم که تا قله فرعی ادامه داشت. طلوع آفتاب به روستای گرمابدر رسیدیم. دقیقا نرسیده به آمل و در نزدیکی شرق شهر نوشهر، روستایی با نام روستای صلاح الدین قرار دارد. همچنین اگر کمی اهل ماجراجویی باشید، میتوانید مسیر را تا روستای یسان ادامه دهید تا از آبشاری با همین نام نیز دیدن کنید. این چشمه پرآب و خروشان در راه تبریز، بستانآباد و در غرب روستای گرگه بصورت جوشان از زمین خارج می شود.

زیبایی مناظر این منطقه خارج از حد تصور شما خواهند بود و با انتخاب این مسیر پیادهروی، میتوانید تصاویری بینظیر را در خاطر خود به یادگار ببرید. در نزدیکی نوشهر، باید وارده جاده سنگ معدن نوشهر شده و مسیر را تا خود دریاچه ادامه دهید. برای دسترسی به این دریاچه خاص و دیدنی، باید از جاده چالوس به سمت آمل حرکت کنید. شهرک نمک آبرود بین راه چالوس به تنکابن در 12 کیلومتری چالوس قرار دارد.

در پشت ایوان شمالی باغی وجود داشته که از طریق ورودی واقع در ضلع شمالی این ایوان به آن راهی وجود داشته ودر اتاقهای دو طرف ایوان نیز پنجره هایی در ضلع شمالی تعبیه شده بوده که به فضای باغ اشراف داشته اند. مسیر دسترسی به این آبشار شاید کمی ناهموار باشد، اما فراموش نکنید که برای کشف هر گنج، باید سختیهای زیادی را پشت سر بگذارید! اگر اهل پیادهروی هستید و آمادگی بدنی بالایی دارید، میتوانید یک مسیر پیاده روی بهشتی از دریاچه فراخین تا آبشار دارنو را پشت سر بگذارید و در مسیر از میان جنگلهای هیرکانی عبور کنید.

منطقه ییلاقی داماش برای برپایی کمپ و همچنین پیاده روی بسیار مناسب است و بافت کاملا خانوادگی و روستایی دارد. داماش نسبت به سایر ییلاق های اطراف تهران ، کمتر شناخته شده است و به همین خاطر هنوز هم بکر و دیدنی باقی مانده. متاسفانه یا خوشبختانه، هنوز هم بسیاری از جاهای دیدنی اطراف تهران ناشناخته و بکر باقی ماندهاند. اما در حال حاضر خرابه ای بیش از این آسیاب باقی نمانده است. در حال حاضر یکی از قدیمیترین یادگارهای لردگان همین چشمه باستانی است که هنوز هم به مردم این منطقه با محبت تمام خدمت میکند. در ساعت ۱۴:۳۰ همه نفرات موفق به صعود قله شدند و در بالای قله، قلل زیبایی مانند دماوند، زرشکی، خلنو، چپکرو، کاسونک، کافره، پیرزنکلون، مهرچال، آتشکوه و …

به انتهای جاده و بالای ارتفاعات که می رسید در کمال شگفتی اقیانوسی از ابر زیر پایتان است.اگر به هنگام طلوع یا غروب آفتاب هم آنجا باشید که شگفتی منظره پیش چشمتان دوچندان خواهد شد. با سفرزون همراه باشید. با وجود آنکه پیش از این، منطقه ییلاقی لفور را به شما عزیزان همراه معرفی کردهایم، اما دور از ادب است که به طور جداگانه نامی از آبشار ترز نبریم. هوا نیمه ابری و همراه با وزش ملایم باد که برای کوهنوردی بسیار مطلوب بود. مستحب: پسنديده ، مطلوب ، چيزي که مطلوب شارع است ولي واجب نيست. وی اضافه کرد: با توجه به خشکسالی شدید امسال، حفر چاه غیرمجاز و در نتیجه برداشت بی رویه آب، منابع آب زیرزمینی را بشدت با خطر نابودی مواجه کرده است و باید نسبت به استفاده درست از این منابع اهتمام داشت.

ابتدای برنامه را با فرود نیم ساعته آغاز، که باید تا دشت لار این مسیر را میپیمودیم. آسمانکوه در جنوب البرز مرکزی و شمال دشت لار و نزدیکیهای روستای گرمابدر واقع میباشد. چشمه سرداب از جاهای دیدنی اردل است و در روستای رستمآباد قرار دارد. داماش نام یکی از جاهای دیدنی اطراف تهران است که در منطقه مازندران قرار دارد. داماش منطقهای بسیار سبز و زیبا است که با وجود کوهستانی بودن، دشتهای وسیع و بسیار سرسبزی دارد. مسیر کوهستانی و پرپیچ و خم است و با زیبایی هایش شما را غرق در شگفتی می کند.

اما هنوز شگفتی بزرگ در راه است! احداث راه شاهي ميان تخت جمشيد و سارد در زمان داريوش (486-522پ.م.) و ساخت چندين كاروانسرا در اين راه، احداث راه بزرگ باختر ميان چين و شرق مديترانه در دوره اشكانيان (پارتها)، توسعه راههاي ابريشم براي رونق بخشيدن به تجارت ميان چين و آسياي صغير و ساخت تعداد فراواني كاروانسرا در دوران ساساني، براي تأمين امنيت و تسهيلات سفر، از جمله اقدامهاي بسيار مهمي بود كه در اين دوران براي توسعه مسافرت و تجارت به عمل آمد.

بالاي تپه پوشيده از الواح و سنگ نبشته هاي قبور است و درميان آن نه تنها كتيبه هاي تازخ، بلكه سنگ نبشته ها و قطعه سنگ هاي مفقود و منقش فراواني نيز به چشم مي خورد كه اغلب به سده هاي 7 و 8 هجري قمري است در وسط اين گورستان، مصلي يا نمازگاه بزرگي به طول و عرض متجاوز از يكصد متر تعبيه شده است كه سطح آن حدود يك متر از كف گورستان بلندتر است، محراب آن سنگ و آجر بنا گرديده است سنگها مربوط به قبور دوران هاي پيشين است فقط طاق سنگي منقوش وسط محراب سنگ قبر مرمرين به طول عمودي به ديوار نصب شده كه در روي آن چند بيت فارسي و دو آيه قرآن مجيد و چند عبارت عربي به خط ثلث دل انگيز بطور برجسته كنده شده و چند ترنج و اسليمي خوش طرح بر زيبايي آن افزوده است ظاهراً حجاري سنگ در سدههاي 8 و 9 هجري قمري صورت گرفته است.

سنگ نبشته سقندل: این کتیبه در کوهی به نام زاغی یاقیه در دو کیلومتری شرق ورزقان از توابع اهر قرار دارد. این چشمه جزءچشمه های کارستیکی می باشد در واقع کوه شازند از رشته کوه های راسبند از جنس آهک اربیتولن دار می باشد .این چشمه قسمتی از آب کوه را با توجه به وضعیت و جنس سنگ زهکشی می کند . علاوه بر چشمه های آب گرم طبیعی ، این شهر دارای آب و هوای ناب و سرسبزی زیادی است ، بنابراین سالانه بسیاری از مسافران و گردشگران از سرعین دیدن می کنند.

چشمه آب درمانی تاپ تاپان مشرف به طبیعتی زیباست و در فصلهای گرم سال انبوه گردشگران را به خود جذب میکند. قطعا نام داماش را به خاطر آب معدنی یا تیم فوتبال آن چند باری شنیدهاید. برخی از جنگلهای قدیمی لذت میبرند و برخی دیگر طبیعت را بدون آب و رودخانه نمیخواهند! چشمههایی با رنگهای آبی، اخرایی، گلناری، آجری، زرد، سبز و حتی لاجوردی؛ انگار طبیعت هزارانسال پیش از هنرمندهای ایرانی، پنجرههای شیشهرنگی یا همان ارسیهای خانههای قدیمی را روی چینخوردگیهای زمین کار گذاشته تا از ورای آن زیباییهای نهفته در خود را به نمایش بگذارد. آشغالها روی حوضچهها میچسبد و در زمان برداشتن لبه حوضچه ها کنده میشود.

محدوده ورود ممنوع با زنجیری در دور تا دور حوضچهها مشخص شده، پاکسازی محوطه هر روز انجام میشود، گلکاری و نهالکاری در حال انجام است، سطلهای زباله در اطراف محوطه قرار گرفته، آنتندهی موبایل و پوشش اینترنت در محوطه تقویت شده و مسیر دسترسی نیز در حال بهسازی است. این کوه یکی از بلندترین کوههای آذربایجان و مهمترین کوه آتشفشانی خاموش ایران است که ارتفاع قابل ملاحظه آن مولود تراکم توفها و خاکسترهای مواد آتشفشانی بوده که در زمانهای دور از دل کوه بیرون ریخته است.

دیدگاهتان را بنویسید