جاهای دیدنی اطراف اصفهان: جاذبههای طبیعی، معماری + عکس

چشمه ثریا سرچشمه رودخانه ارس یکی از جاذبههای دل انگیز و گردشگری استان آذربایجان غربی است که در دشت وسیع و زیبای بورالان واقع شده و تالابهای آن در فصول مختلف زیستگاه انواع پرندگان مهاجر است. در آن دوران سازمان میراث فرهنگی با هماهنگی خلیفهگری ارمنیان آذربایجان کلیسا را به مکانی امن منتقل کرد. این کاخ موزه در سال ۱۳۶۶ در اختیار میراث فرهنگی کشور قرار گرفت و در سال ۹۵ به همت میراث فرهنگی و گردشگری استان و همکاری سازمان منطقه آزاد اقدام به مرمت و بازسازی آن شد.

مناطق تاریخی متعددی نیز از جاهای دیدنی گرگان هستند، مثلاً 300 تپه تاریخی که قدمت برخی از آنها به 4 هزار و 5 هزار سال پیش هم میرسد، در سازمان میراث فرهنگی ثبت شدهاند. هر چقدر که آب از عمق بیشتری بجوشد، دمای آن هم بیشتر است؛ بهعنوان مثال یک چشمه معدنی که از عمق سه هزار متری میجوشد، دمای آب آن به ۱۰۰ درجه سانتیگراد هم میرسد.تاریخ استفاده از آب درمانی به هزاران سال قبل از میلاد مسیح برمیگردد و علاوه بر ارسطو و افلاطون و بقراط، ابن سینا هم راجع به استفاده صحیح از آب درمانی گفته بودند.آب درمانی نوین را به پدر روحانی «سباستین نیپ» در قرن نوزده نسبت میدهند.

بعد از این پیچ، دره عریضتر شده، دیوارههای دره ارتفاع کمتری پیدا میکنند و پوشش گیاهی بیشتر خودنمایی میکند. بنای کلیسا صلیبی شکل است که بیشتر به یک نمازخانه کوچک شبیه است. این بنای قدیمی از نظر فرم و تکنیک کار مخصوصاٌ گچبری و آئینه کاری بسیار جالب توجه بوده و اثری است متعلق به اواخر دوره قاجاریه که بدون هیچ دخل و تصرفی به همان شیوه اصلی حفظ شده است. دهانه تعدادی از این تونلها به مرور زمان تقریباً مسدود شدهاند.

برخی از این تونلها به بالاترین محل قلعه با راههای پر پیچ و خم و سخت گذر ارتباط دارد که شواهد موجود بیانگر آن است که از این تونلها در این قلعه به عنوان راه مخفی برای فرار یا راههای اضطراری استفاده میشده است. دیوارههای بازالتی دره بسیار ریزشی هستند و از این رو باید جوانب ایمنی و احتیاط و حفظ فاصله مناسب از دیوارهها در حین عبور از دره را مورد توجه قرار داد.

توجه داشته باشید که به دلیل ارتفاع زیاد دیوارهها سایه بهسرعت بر دره چیره میشود و از این رو در زمان سنجی خود برای عکاسی به این نکته مهم توجه داشته باشید و زمان مناسب را برای عکاسی انتخاب کنید. این روش که گرمایش غیرفعال نام دارد، برای افرادی مناسب است که قادر به تحرک زیاد نیستند.در رابطه با علت گرمای چشمههای آب گرم، کارشناسان معتقدند که عبور آب از اعماق زمین باعث افزایش دمای آن میشود و بهشکل چشمههای گرم معدنی از شکاف زمین بیرون میآید.

درازا و پهنای این دریاچه چهار کیلومتر در چهار کیلومتر و مساحت آن ۱۶ کیلومتر مربع است و حداکثر عمق آن به ۱۳ متر می رسد. ارتفاع سقف غار در بعضی از نقاط به 15 متر می رسد. دیواره های سنگی دخمه فرهاد به نحو اعجاب انگیزی صاف و صیقلی است به نحوی که تراشیدن چنین دیوارهای صافی در دل صخره های سخت کوه حتی در زمان حال نیز مشکل به نظر می رسد. مسجد جامع سنندج باقیمانده از دوران قاجار ، مجموعه پارک تفریحی آبیدر با چندین باغ و یک سینمای روباز تابستانی ، بازار سنندج که در قرن یازدم هجری ساخته شده ، خانهی کرد یا عمارت آصف که اکنون موزهی مردم شناسی است و در زمان صفویه ساخته شده و در دوره های بعد کامل شده است ، چهار باغ و عمارت خسروآباد ، عمارت وکیل که قسمت هایی از آن در دوران زندیه و بخش های دیگر در زمان قاجاریه ساخته شده است ، عمارت مشیردیوان ، حمام خان ، امامزاده هاجر خاتون ، امامزاده پیر عمر ، امامزاده پیرمحمد که بالای تپه ی قبرستان قدیمی شهر واقع شده است ، عمارت مشیر ، عمارت امجدالاشراف ، دریاچهی پشت سد قشلاق ، دشت دهگلان ، روستای نگل (در مسیر سنندج به مریوان) ، روستای صلواتآباد ، کوه کوچسار ، کوه شیخ معروف ، کوه مسجد میرزا ، کوه ملا کاوه ، کوه چرخ لان ، کوه سراج الدین و پل قشلاق تنها برخی از دیدنی های این شهر تاریخی را تشکیل میدهند.

آنچه امروز به نام ابیانه خوانده می شود روستای بکر و دست نخورده که معماری آن باخشت، گل، آجر و تیر چوبی ساخته شده و آنچه دارد طبیعت در اختیارش گذارده است. در پي احداث اين بندر نام اهواز به «ناصريه» تبديل شد ولي در دوره پهلوي به نام قديمي «اهواز» خوانده شد. کار جابهجایی کلیسا ۲۵ روز طول کشیده و سنگ به سنگ این بنا پس از شمارهگذاری درست به همان شکلی که از اول ساخته شده بود، به محل مورد نظر که ۶۰۰ متر دورتر و روی یک برآمدگی صخرهای که در حدود ۱۱۰ متر مرتفعتر از محل اولیه کلیسا بود منتقل شد.

این قلعه با مساحتی بیش از ۲۵۰ هکتار با دیوارها، برجها و باروهای بلند، شاهنشین، حمام و زندان از جمله آثار دیدنی و تاریخی شهر ماکو است. این بنا در فهرست آثار جهانی یونسکو قرار دارد. از این منطقه کوه آرارات کاملاً دیده میشود، نمای کوه و چشمه زیبایی خاصی به منطقه می بخشد. آبشار ارتفاعی در حدود ۷ متر دارد و مناظر زیبایی در کنار دیوارههای بازالتی ایجاد کرده است. بین آبشار پسوچیک و دشت هویج باغ های گیلاس زیبایی وجود دارد که چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

همچنین شما می توانید با شماره های موجود در سایت که مربوط به تیم پشتیبانی لیدوما هستند تماس گرفته و از پشتیبانی ۲۴ ساعته آن ها استفاده کنید. رنگ سیاه آن مربوط به مواد آلی و اکسید منگنز است. قدمت آن به قرن 13 هجری قمری باز می گردد. هوا را با بوی کسان و چارپایان خود به ریهها میبردند و باز پس میدادند، بیآنکه بدان فکر کنند. ۹ ـ سراقهبنمالکبنجعثم در راه هجرت ایشان به مدینه، ایشان را دنبال کرد تا با دستگیر نمودنشان، جایزه مشرکان مکه را از آن خود کند ولی پاهای اسب وی در زمین فرورفت و به دنبال آن دودی او را دنبال کرد و التماس سراقه در این حال از آن حضرتص و دعای ایشان و به راه افتادن مجدد اسب وی.

اکثر مسافران و گردشگرانی که با خرید بلیط ارزان مشهد به این شهر سفر میکنند، بازدید از این چشمه را ازدست نمیدهند. ساعت کار آبگرم محلات محدودیت ندارد و برای مسافرانی که برای اقامت از آبگرم خصوصی محلات و دارای استخر استفاده میکنند، شبانه روزی است. به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد، مهدی زارع خورمیزی، کارشناس محیط زیست یزد با اشاره به وضعیت نامساعد حیاتوحش با آغاز فصل گرما، گفت: هر ساله با شروع فصل گرما با بحران دیگری در کنار سایر بحرانها نیز روبرو هستیم، گزارشات و مستندات زیادی از تلف شدن گونههای مختلف حیاتوحش در استخرهای مصنوعی که انسانها برای ذخیره آب برای مصارف کشاورزی ایجاد میکنند، دریافت میشود.

دسترسی به سرعین از طریق جاده های منتهی به آن براحتی ممکن است. رفتن به شهر پارسیان از طریق قطار، هواپیما، اتوبوس و خودروی شخصی امکانپذیر میباشد. یالها، چشمه و ییلاقهای اطراف این مجموعه زیبا را شخصی به نام «سلام اسماعیلسرخ» به کمک یکی از اهالی 90 ساله روستای «تبریزخاتون» به نام «توفیق زادپور» شناسایی و بازیابی کرده است، که پیش از این نیز در فصلنامه «کوه» به چاپ رسیده است. این دره به دره مارها نیز شناخته میشود و در ۳ کیلومتری روستای “بدولی” شهرستان ماکو و به موازات جاده آواجیق امتداد دارد. این بخش که بلندترین نقطه در محل قلعه و از مهمترین بخشهای آن به شمار میرود، بیش از ۱۵۰ متر طول و ۵ متر عرض داشته و از شرق به غرب امتداد یافته است.

این قصر سردار ماکو توسط “اقبال السلطنه ماکویی” از حکام مقتدر اواخر دوره قاجاریه و یکی از سرداران مظفرالدین شاه قاجار احداث شد. پس از پایان عملیات جابهجایی، لوح سنگی نیز بر دیوار کلیسا نصب شد. قرار است تا پایان سال ۲۰۲۱ میلادی منظر فرهنگی تاریخی ماکو در زمره آثار جهانی یونسکو به ثبت برسد. در جوار روستای “باغچه جوق” در دو کیلومتری جاده ماکو- بازرگان بر دامنه کوه مرتفعی در داخل باغ نسبتاً بزرگی، ساختمان مجلل و تاریخی قصر سردار ماکو- از آثار با ارزش و منحصر به فرد شمال غرب کشور- قرار دارد.

روستای لزبور بزرگترین روستای استان تهران است که در مسیر جاده فیروزکوه قرار دارد، این روستا در قدیم مسیر اصلی مسافران به شمال کشور بوده است و امروزه مسیر کوهنوردان و طبیعتگردان میباشد. این چشمه به نام چشمه خاتون و یا خاتون بولاغی شهرت دارد. ورزنه در شرق استان اصفهان، درست در جایی قرار دارد که قوم پریکانی سابقا مستقر بودند. مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان گفت: ۶۳۹ اثر به دبیرخانه بخش هنرهای تجسمی هفتمین دوره جشنواره سراسری «وقف؛ چشمه همیشه جاری» استان ارسال شده است. این اثر با چشم انداز بسیار زیبا یک قلعه شهر اورارتویی با قدمتی در حدود ۲۷۰۰ سال است.

انقباض ناشی از انجماد گدازه و با فاصله زاویهای ۱۲۰ درجه از یکدیگر اثر میکنند. این بنای تاریخی دارای زیرزمین، تالارها و اتاقهای بزرگ است که دیوارهای آن با آیینه کاریهای زیبا و نقاشیهای رنگی ظریف تزئین شده اند. وجود صخرههای بزرگ و مرتفع یکی از ویژگیهای خوب صفه است که موجب گسترش ورزش کوهنوردی تخصصی و سنگنوردی شده است. بورالان به واسطه چشمه پرآب “چشم ثریا” و مجاورت با کوههای پوشیده از برف آرارات در خاک ترکیه و حضور عشایر و روستاهای متعدد با فرهنگها و آداب و رسوم مختلف و بالاخره همسایگی با سه کشور، یکی از قطبهای گردشگری ایران بویژه توریسم طبیعی محسوب میشود.

دیدگاهتان را بنویسید