جاذبه های طبیعی چهارمحال و بختیاری + معرفی تمام مکان های گردشگری

فضای داخلی غار حدود ۶ متر مربع عمق داشته و در تمامی کف آن آثار خفاری غیر مجاز مشاهده می شود. کاسه رود چشمه ای روان است که نیزار های پر پشت و درختان بید ریشه در عمق جانش دارند. این استخر زیبا به شعاع 10 متر و عمق 1/5 متر بصورت دایره و دارای سه ورودی و یک خروجی میباشد که آب چشمه از مسیر خروجی به رودخانه فشیان میریزد. غار صادق علی در نزدیکی شهر توره از توابع شازند واقع شده است.این غار بسیار زیبا و دست نخورده و بکر بوده و میزبان خوبی برای مسافران نوروزی که به کوهنوردی وارد هستند می باشد.

ترکیه جز کشورهایی است که برای تمامی سلیقه ها و سنین مختلف می تواند گزینه خوبی برای سفر به شمار بیاید. آب چشمه چپقلی که به ‘سنگشکن طبیعی’ شهرت دارد برای بیماران مبتلا به سنگ کلیه در بدو مصرف با رنج و درد فراوان همراه است اما این حالت بحرانی با حرکات ورزشی که به بیماران توصیه میشود تسهیل شده و سنگها دفع میشود. این نیروگاه از نوع گازی است و به عنوان بزرگترین نیروگاه خصوصی کشور شناخته میشود. در آن ایام قرار بود آب این چشمه که همانند آب چشمه آبعلی دارای گاز طبیعی است، به عنوان آب خالص و گوارا به فروش برسد.

یکی دیگر از جاهای دیدنی فیروزکوه تنگه میشینه مرگ است، این محل به انداره نامش خطرناک نیست و میتواند تجربه جالبی برای گردشگرانی که برای اولینبار این منطقه را میبینند باشد. برای رسیدن به چشمه باداب سورت از تهران میتوانید از دو مسیر استفاده کنید، به این صورت که یا از طریق سمنان به مهریشهر رفته و از آنجا به شهمیرزاد بروید و خودتان را به سه راه تلمادره برسانید و از طریق آن به روستای اروست بروید و با راهمایی تابلوهای موجود به چشمه باداب سورت برسیید، این مسیر ۳۸۴ کیلومتر طول دارد و از تهران تا سمنان، ۲۳۹ کیلومتر و از سمنان تا اروست ۱۴۵ کیلومتر است.

این سراب در بالای روستا قرار دارد و اطراف آن درخت نیست و برای استراحت باید به باغ های مجاور رفت. برای دسترسی به این غار علاوه بر راه باریکان- میناوند و جاده اختصاصی اردوگاه آموزش و پرورش -راه پیاده رو از بالای استخر باریکان – دو راهی کُر (صخره) اقا چشمه – مزرعه آقا چشمه-مزرعه پنجعلی نیز وجود دارد. راه دسترسی به این چشمه از شازند – جاده اراک به بروجرد- دو راهی روستای تخت محل – روستای حک پایین است.

بهترین زمان بازدید ، در فصل بهار است و اکیپهای کوهنوردی معمولاً در این فصل راهی دره آکواریوم میشوند. آب وهوای مطلوب و خنک آن در فصل تابستان گردشگران بسیاری را جذب خود می کند. شیخ صفیالدین اردبیلی پایهگذار خانقاه صفوی در اردبیل بوده که پیروان بسیاری داشته است. چرا که اردبیل در تابستان آبوهوای معتدل و مطبوعی را پشت سر میگذارد و میتوانید به راحتی و به دور از سرما در این استان به گشتوگذار بروید. دهکده صخرهای باستانی ویند کلخوران، دهکدهای سنگی با مجموعهای از خانههای سنگی منفرد است که در پنج کیلومتری جنوب و جنوبغربی سرعین در جوار جاده اردبیل قرار دارد و یک پدیده معماری باستانی و تاریخی استثنایی و کمنظیر در کشور به شمار میرود.

به گزارش سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان؛ چشمههای آب گرم یکی از زیباترین و در عین حال اعجاب انگیزترین جلوههای طبیعی جنوب سیستان و بلوچستان به شمار میرود که همواره مقصد گردشگری مردم استان و گردشگران دیگر نقاط ایران است. پس اگر قصد دارید شب را در این منطقه بمانید، به روستاهای اطراف دره آکواریوم بروید و از خانهها و اقامتگاههای محلی استفاده کنید.اگر به دره آکواریوم آمدید، حتما از جاذبههای گردشگری و طبیعی اطراف از جمله زیباترین پل هوایی ایران، دره خرچنگها، باغ چهار فصل و دره تنگه رغز دیدن کنید.

البته حسینیه ای در این روستا وجود داارد که میتوانیدب به صورت رایگان برای یک شب در آنجا ساکن شوید. برای دسترسی به آن از شهر شازند جاده آسفالته روستای سورانه می توان استفاده کرد. غار پنجعلی مربوط به هزاره اول قبل از میلاد و در استان البرز قرار گرفته است.نقشه دسترسی به غار باستانی پنجعلی باریکاندر ضلع شمال روستای میناوند و جنوب روستای باریکان و در مزرعه پنجعلی باریکان ،محوطه سنگی ،صخره ای استقرار یافته که در ضلع شرقی آن دهانه غاری مشاهده می شود که به «غارپنجعلی» مشهور است. این سراب در جنوب شرقی شازند و در نزدیکی روستای چناس و در دامنه کوه چال خاتون قرار دارد.

شهرستان شازند در جنوب غربی استان مرکزی واقع شده است. استان مرکزی به دلیل قرارگیری در مرکز کشور و مجاورت با حکومتهای بزرگ قبل از اسلام از اهمیت خاصی برخودار بود و به همین دلیل شهرهایی که در منطقه وجود دارند از لحاظ تاریخی اهمیت پیدا کردهاند. اگرچه کتابفروشی فردا عمدتا یک کتاب فروشی اینترنتی است، اما ازآنجاییکه تقریبا بزرگترین و معروفترین فروشگاه اینترنتی کتاب محسوب میشود و دفتر مرکزی آن نیز در تهران قرار دارد، در فهرست ما جای میگیرد.

بر اثر آشامیدن این آب، خون میزان قابل توجهی از اسید اوریک خود را از دست میدهد و در نتیجه تغذیه در شرایط بهتر انجام میشود. کوش آداسی، استانبول بعد گرجستان که به پیشنهاد خانومم تصمیم گرفتیم بریم گرجستان تا هم یه کشور جدید رو ببینیم هم یه تنوعی باشه برامون این مسافرت و من شروع کردم به جمع جور کردن اطلاعات کشور گرجستان و چندین تورو حرف زدم باهاش که با یکیش به نتیجه رسیدیم برا 4شب و 5روز باتومی هتل 3 ستاره زمینی به قیمت نفری 580هزار تومان.و قرار بر ان شد روز 5مهرماه برم برا ثبت نام که 6مهرماه هم حرکتش بود.

متوسط آبدهی ین سراب 200 لیتر در ثانیه است که مورد استفاده کشاورزی روستای اسکان ومناطق اطراف قرار می گیرد. مقارن شروع جنگ جهانی اول و فروپاشی حکومت قاجاریه، قوای روسیه شهرهای ساوه، سلطان آباد و مناطق اطراف را اشغال کرد. به علت مجاورت با قلمستان ها اطراف قره چای از قدیم مکان مناسبی برای گذران اوقات فراغت بوده و هست. لطفاً برای تماس با مالک یا دستاندرکاران مجموعه فوق از اطلاعات تماس مندرج در اطلاعات بالا استفاده کنید.

با پیادهروی در کف دره به مدت تقریبی یک ساعته، به نیزار بزرگی میرسیم که ارتفاع نیهای آن به 3 متر به بالا هم میرسد. با یک ساعت پیادهروی در کف دره آکواریوم، به یک نیزار بزرگ با نیهایی با ارتفاع سه متر و بیشتر میرسید. از مزیتهای سرمایهگذاری در بخش صنعت استان میتوان به نزدیک بودن به پایتخت، وجود ظرفیتهای مکانی مناسب به لحاظ وجود شهرکهای صنعتی در استان، برخورداری از موقعیت خاص جغرافیایی و قرارگیری در کریدور حمل و نقل بینالمللی، وجود صنایع بزرگ و مادر، تجربه نیم قرن توسعه صنعتی، وجود منابع و ذخایر معدنی نظیر سنگ آهن، سولفات سدیم، انواع سنگ و وجود ظرفیت ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی، وجود نیروی کار متخصص، وجود خوشه صنایع ریلی و انجمنهای تخصصی در استان، قرارگیری در مسیر خطوط اصلی انتقال و تأمین انرژی و پائین بودن نسبی خطر زلزله در استان اشاره کرد.

150 متر در ضلع غربی باغ، چشمه، استخر و در قسمت شرقی آن صخرهای بزرگ به ارتفاع 20 متر تشکیل شده است. 6-اگر اصل سکر و صحو مستحکم باشد، جدایی میان آن دو حال نیست، چه سکر بدایت صحو است و صحو نهایت سکر، درست مثل آب چشمه، که سرچشمهای دارد و گذرگاههایی و قرارگاهی. در هر حال دکتر اماناللهی بهاروند در این خصوص مینویسند: کوهمره یکی از مناطق کوهستانی فارس است که از سه منطقه کوهمره سرخی، کوهمره جروق و کوهمره نودان تشکیل شده است. در دنیای پیشرفتهی امروز که دانشمندان هر روز کشف جدیدی انجام میدهند و غالب زندگیها غرق فضای پرهیاهوی شهرها میشود، دور شدن از این حال و هوا بزرگترین نیاز برای هر انسان است.

دیدگاهتان را بنویسید