تقسیمات طوایف بختیاری

يكي از اين دو چشمه در قسمت جنوبي كه از زير سنگهاي آهكي آب خارج مي شود و ديگري در قسمت شمال دره است كه از سوراخي در يك سنگ آهكي كه به طرف رودخانه جلو آمده است با فشار و صدا بيرون مي جهد . سه طرف قلعه (جنوب ، شرق و غرب ) با ديوارهاي بسيار بلند و صخره اي مشرف بر پرتگاههاي طبيعي و خطرناك است . با سنگهاي تراش خورده رسوبي به رنگهاي آجري و زرد و با ملاط گچ و آهك بنا شده است. مصالح ساختماني اين پل ، سنگ هاي قلوه و لاشه در قسمت پايه ها و آجر در ساختمان طاق ها است و ملاط آن آهك و گچ است .

در جوار اين امام زاده يك گورستان بزرگ قديمي وجود دارد كه داراي سنگ قبرهاي منقش به تير و كمان ، نيزه و شمشير و سپر است . مقبره اوحدي در ميان باغي سرسبز در شهر مراغه واقع شده است. مزار شیخ اسماعیل از عرفای بزرگ قرون 7-8 هجری قمری در مدخل روستای سیس واقع شده است. در جنوب ميدان قديم و در محل باغ بزرگ نقش جهان كه يادگار سلاجقه بود، مركز جديدي ايجاد گرديد. در كنار ميدان ملا رستم شهر مراغه كه با خيابان اوحدي فاصلة كمي دارد، يكي از جالبترين آثار تاريخي مراغه قرار دارد.

در این روستا باید از جاده اصلی جدا شوید و بعد از گذشتن از پلی که برروی رودخانه بهشت آباد قرار دارد دو سه کیلومتر دیگر را در یک جاده خاکی عبور کنید تا به محل چشمه سرداب برسید . این چشمه بلافاصله پس از خروج، آبشار بسیار زیبا و با دورنمای جالب و دیدنی و سفیدرنگ تشكیل می دهد. چشمه ثریا به قدری بزرگ و زیبا است که میتوان در آن قایقرانی نیز انجام داد.

چنین مینماید که لاهیجی در این تعریف عمل سبب را به مسبب نسبت داده، زیرا شراب عرفانی در حقیقت همان جلوه حق است که از آن، ذوق و وجدان و حال پدید میآید، بعلاوه سه اصطلاح عرفانی بکار رفته در این تعریف، خود نیاز به توضیح دارد که در جای خود بیاید. خوانین آل جمالی در بختیاری محترم به شمار میرفتند و شایان ذکر است که مادر ایلخان بزرگ بختیاری حسینقلی خان و مادر آنصرالله خان مرادی ازتیره اولاد مالملی از این طایفه میباشند . اين قلعه و غار در20 كيلومتري جنوب غربي مراغه و در سمت جنوبي درة بسيار عميق كوههاي كؤي داغ ( كوه كبود ) واقع شده است.

در نقشه های بطلمیوسی مربوط به ایران که نشانگر محل شهرهای قدیمی عهد بطلمیوس هستند نام پرسپولیس به صورت شهری مسکونی در حدود شیراز دیده میشود. در فصل تابستان ساعت ۲۱ هر شب یک فیلم در این سینما اکران میشود. سوغات این روستا نیز انواع خشکبار، لواشکهای محلی و گردو است. قسمت پايين ، سرداب مخصوص دفن ميت است و قسمت بالايي اطاقي است مزين به گچ بري و كاشي نوشته . اطاق سقف بلندي دارد كه گنبد آن فرو ريخته و قسمت اعظم گچ بري و تزئينات و نوشته هاي آن نيز از بين رفته است.

«وَ أَنْهارٌ مِنْ خَمْرٍ لَذَّةٍ لِلشَّارِبِینَ» یعنى نهرهایى از خمر که براى نوشندگان لذت بخش است. با هر بار پایین آمدن حدوداً 6 تا 7 ساعت میتوان جنگلها را دید و از قایقسواری در میان دالانهای تشکیل شده از درختان، لذت برد. منطقه حفاظت شده ارسباران با وسعت 72 هزار هكتار در كناره هاي جنوبي رود ارس در شهرستان كليبر واقع شده و به عنوان مكان ذخيره بيوسفر در يونسكو به ثبت رسيده است و از ارزش هاي خاص گياهي و جانوري برخوردار است. اين امام زاده در شش كيلومتري جنوب شرقي مراغه در دهكده اي به نام ورجوي واقع شده است .

صنایع هشترود، عمدتا در شهرک صنعتی در جاده هشترود-مراغه واقع شده اند؛ که از آن جمله میتوان به صنایع قطعه سازی و تولید مواد غذایی، اشاره کرد. طاق پل.(2) هر يک از دهانه هاي پل. مقدار و فشار بعد از هر جهش كاهش مي يابد اما جهش از نوع تكرار مي شود. بر بدنه و بالاي آن غارهايي است كه به گفته اهالي هر كدام گنجايش بيش از 2 هزار نفر را دارد. عمارتي است چهار گوش با سقفي گنبدي كه بر مقرنس هايي كه هنوز سالم مانده اند نهاده شده است .

از در اصلي و اوليه مسجد آثاري به جاي مانده كه در جريان نوسازي مورد استفاده قرار گرفت. بعد از وي برادرش يوسف به جاي او نشست و در سال 296 هجري به نام خود در مراغه سكه زد . روستای پیرسققا در منتهی الیه جنوب غرب شهرستان چاراویماق و در ناحیه کوهستانی این شهرستان قرار دارد که 40 کیلومتر از قره آغاج فاصله داشته و نصف این راه نیز شوسه می باشد. در مطالب بالا به این موضوع بسیار مهم اشاره کردیم که بافت قسمت عمده شهر چشمه ترکیه سنتی است، همین امر سبب می شود که مغازه های این شهر هم زیبایی خاصی داشته باشد.

در سیزده سالگی اشعار شهریار با تخلص بهجت در مجله ادب به چاپ رسید. در سال 759 هجري مراغه به دست تيموريان ويران شد. كوه پيغام داراي پرتگاههايي خطرناك است كه در اثر فرسايش و ساييدگي طبيعي به شكل ايوان هاي بزرگ و كوچك با ديوارهاي صخره اي در آمده و با استفاده از اين موقعيت طبيعي ، بر روي سكوهاي آن ، در صد رديف ، استحكامات مختلفي ساخته شده است. از پنج مزار موجود در مراغه قديم ترين آن ها ، گنبد سرخ است كه در آذربايجان بيشتر به ( قرمزي گنبد ) شهرت دارد. حضورشبانکارگان بعنوان اسپهبدان پارس در صحرای رون تا سال 430قمری در منابع قابل تشخیص است.

اين بنا برجي است مدور كه از گنبد و سقف آن چيزي بر جاي نمانده و مزاري كاملا ناشناخته است . اين قلعه بر روي تپه بنا شده است . آبگرم محلات از زمانهای دور مورد توجه گردشگران زیادی بوده است. پس از دوره رواديان، ديگر نامي از مرند برده نميشود، ولي وقايع عمومي منطقه نشان ميدهد كه اين ناحيه تا حدود نخجوان، ايروان، تفليس، شيروان، شماخي، خوي و وان محل نبرد حكومتهاي آذربايجان، گرجستان و ارمنستان از يك سو و فرستادگان خلفا از سوي ديگر بود.با برقراري نظام ايلخاني پس از حملات مغول، سلاطين ايلخاني بر مراغه، تبريز و سلطانيه حكومت راندند.

همچنین در قسمت بالا دست این چشمه رودخانه ای فصلی از شاخه های آیدوغمش در جریان است که در یک کیلومتری مسیر خود آبشاری بدیع و دیدنی به ارتفاع ۱۰ متر به وجود آورده ، که این آبشار سنگی یکی از بلندترین آبشار طبیعی منطقه است که البته خود آبشار در فصول کم آبی دارای چشمه طبیعی و زیبا بوده و به خود آبشار جلوه ای خاص و زیبا می دهد. این پل، به هنگام حمله ی روس ها به ایران و توسط ایشان، احداث شده است.

آیا آب خام از آب تصفیه شده سالم سالم تر است؟ این منطقه در قیام سید جعفر پیشه وری گرچه به طور کامل به تصرف حزب دموکرات شاخه مراغه در آمد اما در مرز افشار آن به علت تجمع خانهای فراری که از ترس فدائیان حزب با چپاول اموال مردم به ناحیه تکاب (افشار) گریخته بودند درگیری های دائمی تا شکست حزب دموکرات پیشه وری دوام داشته است و همینها با شروع حمله ارتش به آذربایجان از مرز افشار گذشته و فدائیان دموکرات را شکست دادند عده ای از آنان را کشته و عده ای دیگر که به سمت تبریز و شمال آذربایجان در حرکت بودند در نبرد با ارتش مسلح و کینه جوی شاهنشاهی که هدفی جزء کشتار آذربایجان را نداشت کشته شدند.

این طبقات و حوضچهها در واقع جاذبهی اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمههای باداب سورت است. مواد معدنی کمیاب مانند بی کربنات و منیزیم برای بدن انسان ضروری است. بدون شک گرگان یکی از بهترین جاهای دیدنی شمال ایران برای مسافرت است. مجتهد جامع الشرائط: مجتهدي است که شرايط مرجعيت تقليد را دارا مي باشد. ۷. همدلی ندارد، یعنی نمی خواهد احساسات و نیازهای دیگران را متوجه شود و به رسمیت بشناسد.

من از بچگی نه نویسنده بودم نه قصه میگفتم، فقط عشقی که به سفر داشتم باعث شد گردشگری بخونم و توی این مسیر قدم بزارم. این قلعه در گذشته نامهایی مانند سعادت کوه، مبارک کوه، قلاچکوه، سفالین کوه نیز داشته است. اين قلعه در دوره صفويه محل نگهداري مجرمين سياسي بوده است. از این 46 مرکز آبگرم ، برخی در مجاورت بناهای با ارزش قرار دارند. این کلیسا در روستای ارمنی کندی موجومبار در 40 کیلومتری شمال تبریز در دهستان رودقات قرار دارد و قدمت آن به قرن نهم میلادی می رسد. چشمه معدني ورجوي در فاصله 5/8 كيلومتري جنوب مراغه از زمين خارج مي شود .آب چشمه وارد حوضچه اي مي شود و سپس به رودخانه مجاور آن مي ريزد .مظهر چشمه در ميان سنگهاي آهكي مجاور رودخانه قرار دارد كه آب آن همراه با گاز از زمين خارج ميشود.

دیدگاهتان را بنویسید