تحقیق در مورد سعدی – گلستان سعدی – بوستان سعدی – بازارچه تحقیقاتی

قالي تبريز از معروفترين قالي هاي ايران است كه به طور عمده در مركز استان و روستاهاي اطراف تهيه ميشود. كباب تبريزي و كوفته تبريزي هم از معروفترين غذاهاي اين استان هستند. رودخانه سرداب که آب چشمه سرداب و آب چشمه لنگان در دامنه های شمال شرقی و شمالی شاهان کوه را جمع آوری میکند و در ادامه خویش رودخانه و هرگان را تشکیل می دهد در دره ای جریان می یابد که دو رشته شاهان کوه و آخوره را از هم جدا می کند. مناظر اطراف آن با چشم انداز دلپذیر و بی نظیر از جاذبه های طبیعی استان آذربایجان شرقی است.

به گزارش خبرنگار مهر، آذرشهر یکی از شهرستان های پرجمعیت و دیدنی آذربایجان شرقی است که به دلیل نزدیکی به مرکز استان ، در ایام نوروز به ویژه فصل تابستان مقصد گردشگری بسیاری از هموطنان و هم استانی ها است. بسیاری از هموطنان به قصد تهیه این گیاهان به این روستا سفر میکنند ولی وقتی به این روستا می رسند عاشق مناظر زیبای باغات و مزارع کشاورزان این آبادی می شوند. اين مسجد در زمان سلطنت شاه طهماسب به وسيله فردي به نام حاجي نبي بازسازي گرديد. يكي ديگر از مسيرهاي گردشگري اين استان «تبريز- عجب شير» با جاذبههاي گردشگري چون روستاي چراغيل، مسجد جامع گوگان، چشمه تاپان، قرمزي گل، كتيبه اوراتويي، جوان قلعه، حمام نوبهار، قلعه درچاي، قلعه بارازلو، مسجد حنيفه گوران، بندر رحمانلو و روستاي بركت است.

مسير ديگر گردشگري در استان آذربايجان شرقي، «تبريز- بندر شرفخانه» است كه مقبره شيخ محمود شبستري، مقبره شيخ اسماعيل، كليساي موجومبا، اردوگاه شيخ ولي، تپه حسنلو، درياچه اروميه و درخت چنار خامنه از جذابيتهاي اين مسير براي گردشگران است. وجود قلعهای در اتفاعات و دوردست و اشراف آن به دشتهای اطراف، باعث جذابیت آن برای گردشگران شده است. آب این چشمه از دسته آب های معدنی بی کربنات کلسیک و منیزین گازدار و آهن دار است که خواص درمانی آن برای ازدیاد گلبول های قرمز و تنظیم میزان هموگلوبین خون، سهولت کار دستگاه گوارش و کمک به تغذیه و رشد ارزیابی شده است.

کشور ما با دارا بودن منابع بسیار زیاد و متفاوت از چشمههای آبگرم و معدنی از جمله کشورهایی است که با سرمایه گذاری مناسب از پتانسیل موجود میتواند بهره وری خوبی داشته باشد. این روستا چشمه آب معدنی مهمی دارد كه بسیار مشهور است. از اماکن دیدنی روستاهای این شهرستان می توان به منطقه توریستی و روستای قیرمیزی گول، روستای قدیمی و مسجد سنگی جراغیل، معبد تاریخی روستای بادامیار، دربند روستای الوانق، آبهای معدنی تاپ تاپان و قزل داغی، سد خاکی و قبرهای بی بدیل تاریخی روستای ینگجه، تپه تاریخی پیرقطران ، زیارتگاه دستجرد ، تپه باستانی شیرامین، آثار روستای متروک تورامین و روستای بادامیار، باغات فیروزسالار و حمام باستانی چهارسو اشاره کرد.

از جمله: قیرمیزی گل، ینگجه، جراغیل، هفت چشمه و خود آذرشهر. شهرستان آذرشهر در دامنه شمال غربي كوه هاي بلندي از سلسله كوه هاي سهند غربي و جلگه و سواحل درياچه اروميه قرار گرفته است. يكي ديگر از مسيرهاي گردشگري در استان آذربايجان شرقي «تبريز – جلفا» است كه ميتوان از جمله جذابيتهاي آن به كليساي موجومبار،كاروانسراي پيام، امامزاده داود صوفيان، پيست اسكي پيام، قلاعوند، روستاي زنوزق، كليساي چوپان، كليساي سنت استپانوس، كليساي فرهادي، منطقه آزاد ارس، آسياب خرابه، روخانه ارس و كوه كيامكي اشاره كرد.

از ديگر مسيرهاي گردشگري اين استان «تبريز – نوجه مهر» با جاذبههاي روستاي اشتبين، كليساي سنت استپانو، آسياب خرابه، كندههاي رودخانه ارس، سيه رود نوجه مهر، امامزاده سيد محمد و مناظر طبيعي رودخانه ارس است. از جاذبههاي اين مسير امامزاده اوچ گوزلي، مقبره ايلخاني اسفستان، مسجد جامع اسنق، مسجد جامع جمالآباد، قلعه نزتوش، آبگرم اسب فروشان، آبگرم بستان آباد، بازار سراب و موزه عشاير است. «تبريز – تبريز» مسير ديگر گردشگري در اين استان با جذابيتهاي مسجد كبود، خانه مشروط، باغ دو كمال، موزه قاجار، بازار سر پوشيده تبريز، خانه حيدرزاده، ارگ عليشاه، عمارت شهرداري، موزه سنجش، حمام نوبر، خانه ثقةالاسلام، خانه اردوباري و كليساي كاتوليك است.

نظام آبیاری این باغ بر اساس فوران آب چشمههای اصلی و چندین چشمة فرعی است که به وسیله نهرهای کوچک و بزرگ در باغ جریان مییابد و آب مازاد آنها بوسیله کانالی بزرگ به طرف استخر باغ که در ضلع جنوب غربی باغ واقع شده هدایت میشود. شهر سرعین به دلیل مجاورت با کوه سبلان و برخورداری از مواهب و موهبت های آن دارای مناطق طبیعی و کوهستانی و دامنه های بکر و دیدینی می باشد که متناسب کمپینک و کوهنوردی و صخره نوردی می باشد و همچنین چشم انداز کوهستانی و زیبایی را به مسافران عرضه می کند. سهند یكی از بلندترین كوههای آذربایجان و مهمترین كوه آتشفشان خاموش ایران است كه در 50 كیلومتری جنوب تبریز قرار دارد و به دلیل زیبایی و سرسبزی به عروس كوهستانهای ایران معروف است.

این روستا همجوار دره بسیار زیبایی است كه رودخانه لیقوان از كنار آن میگذرد. تالاب قوري گل، دره سعيدآباد، پيست اسكي سهند، كاروانسراي الخلج، روستاي خشكناب، كوه حيدربابا، منطقه نمونه گردشگري قوري گل و آبگرم بستانآباد از جاذبههاي اين مسير براي گردشگران است. «تبريز – دريان» مسير ديگر اين استان براي گردشگران در فصول بهار و تابستان است. مسير ديگر گردشگري در استان آذربايجان شرقي «تبريز – اهر» است كاروانسراي گونجه بل، قلعه پشتو، گنبد الله الله، قلعه و كتيبه روستاي شيشه، سد ستارخانه و پارك فندوقلو از جاذبه هاي گردشگري اين استان به شمار ميآيد. شيب عمومي اين منطقه بين 10 تا 30% است كه به طرف جنوب غربي و جنوب از ميزان آن كاسته مي شود اين واحد كوهستاني جزء سازنده تيز كوهه به شمار مي آيد.

اين مسير داراي جاذبههايي چون روستاي امنه، كليساي موجومبار، امامزاده داود صوفيان، بقعه شيخ محمود، موزه هداياي خامنه، آبشار سركندزيج، منطقه قره كهريز، رودخانه كفتر علي و دره زيباي دريان است. از جذابيتهاي اين مسير براي گردشگران ميتوان قلعه جوشن، مسجد خاروانا، كتيبه اوراتويي سقندل، بقعه سيد جبرائيل، آبشار گل آخور و سد زردآباد را نام برد. گردشگران معمولاً شيريني ها و نانهاي محلي اين استان را به يادگار و سوغات براي نزديكان خود ميبرند. همچنین از جمله اماکن دیدنی و تاریخی بخش های این شهرستان هم به پیرجابر ممقان ، پیرمحمود تیمورلو و چشمه چهارسو، گورستان پیرحیران، مسجد چهارسو ستوباد و رومیان ، مصلای تاریخی و درخت چنار هزار ساله در خود شهرستان اشاره کرد.

مسير بعدي گردشگري استان آذربايجان شرقي «تبريز – هشترود» است كه بقعه بايزيد بسطامي، قلعه ضحاك، برج عزيز كندي، غار آغبولاق، تالابهاي يانيق گلي، زولبين گلي، تپه باستاني زولبين و مسجد جامع هشترود از جذابيتهاي اين مسير است. گردشگران ميتوانند بقعه شيخ اسحاق، مسجد اسفق، گورستان منيق، گورستان گوود، پل ونيار، سرد ارلطان، منطقه گردشگري نهند و منطقه دربند را ديدن كنند. این دره، بهویژه در فصل تابستان مورد استفاده وسیع گردشگران قرار میگیرد.

سهند كه ملقب به عروس كوهستانهاي ايران است، دراين استان قرار گرفته و در فصلهاي مختلف جاذبهها و چشم اندازهاي خاص كوهستاني را به نمايش ميگذارد. منطقه توریستی قیرمیزی گل در نزدیکی روستای ینگجه قرار دارد و از بخش مرکزی شهرستان آذرشهر نزدیک دو کیلومتر فاصله دارد، این منطقه به جهت آب و هوای خاص و مثال زدنی خود و وجود چشمه های مختلف دارای مناظر طبیعی و خدادادی است. شهرستان آذرشهر از سالهای دور بهعنوان مرکز اصلی تولید و فروش گردو در کشور مطرح بوده و بازارچههای قدیمی فروش گردو خشکبار آن همچون “کشمشچی بازاری” قدمت چند صد ساله دارد و علاوه بر دارا بودن غرفههای فروش باعث جذب گردشگر داخلی و خارجی به این شهرستان و باغهای گردوی آن شده است.

مواد جامد و طبیعی تشکیل دهنده ، بخشهای خارجی زمین را به دو گروه اصلی سنگ و خاک تقسیم میکنند. در آن زمان کرون به دو قسمت علیا و سفلی تقسیم میشده و در حدود ۴ × ۱۲ فرسخ مساحت داشته است. در اين واحدهاي پذيرايي انواع غذاهاي ايراني و گاهي غير ايراني به مسافران عرضه ميشود. دریاچه قوری گل به علت نزدیكی به شهر و برخورداری از محیطی زیبا و سرسبز، از تفرجگاههای مهم مسافران عبوری و مردم تبریز است. این شهرستان به جهت واقع شدن در کنار گذر جاده ترانزیتی استان های غربی ، از اهمیت ویژه ای برای مسافران برخوردار است.

مصرف انواع تنقلات چون آجيل و انواع ميوههاي خشك در بين وعدههاي غذايي در اين استان رايج است و مصرف مربا و انواع شيرينيها به عنوان دسر نيز پس از خوردن غذا اهميت دارد. پس میباید یک لتۀ نذری به درخت مراد ببندد. پس از آن نام این شهرستان هشترود شد. لیکن سه سال بعد بخت النصر دوباره بر قدس مسلط شد و همین الیاقیم را که بمصریان تمایل داشت با حضرت دانیال علیه السلام و گروهی دیگر ببابل فرستاد، ولی چند سال بعد، بخت النصر برای سومین بار به قدس آمد و الیاقیم را گرفتار کرد و کشت و برادرش را بجای وی نشانید.

۲-عاشقی آلماسی (سیب عاشق) که از نظر جثه کوچک و به رنگ قرمز است. به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس، استان آذربايجان شرقي به لحاظ طبيعي و تاريخي از مناطق پررونق و با اهميت ايران بوده و همواره از نظر سياسي، فرهنگي و اقتصادي نقش مؤثر و ارزشمندي را در ايران ايفا كرده است. هر وقت آب یکی از این دو روستا کم می شود، جوانی از ده کَم آب خود را پنهانی به روستای دیگر رسانده و مقداری آب از مظهر چشمه برداشته و در مشکی می ریزد و موقع بازگشت با صدای بلند بردن آب را اعلام می کند و می گوید، عروس خودمان را بردیم.

شبهای عزا، زنها و دخترها و مردها، هر کدام با خود، در میان ضجهها و نالههای خود چیزی میگفتند. افرادي که بيماري رماتيسم و زانودرد دارند، مي توانند از آب اين چشمه براي درمان دردهاي خود استفاده کنند. لازم به ذکر است که بوته های گل سرخ در بیشتر باغات آذرشهر می روید و این گیاه را باغداران نیز تکثیر می کنند و در فصل بهار همه جا را معطر می سازند. کوسه ها نیز یکی از هیجان انگیز ترین موجوداتی هستند که در آکواریوم دیدنی اصفهان زندگی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید