تاریخ مشروطه ایران/۱ – ویکینبشته

روستای جنگلی بلیران بر روی تراس آبرفتی رودخانه گرمارود واقع شده است، بافت اولیه روستا با طراحی منطبق بر معماری بومی منطقه یعنی معماری مناطق پایکوبی طراحی شده که به لحاظ نوع بنا و شکل ظاهری و نوع معماری و ترکیب عناصر داخل آنهابه عنوان بناها و بافتهای با ارزش روستا یی محسوب میگردد . گردشگرانی که در میان بهترین رستوران های آمل میخواهند به رستوران اکبرجوجه مراجعه کنند کافیست وارد میدان هزار سنگر شده و راهی جاده بابل شوند تا پس از یک کیلومتر، رستوران را مشاهده کنند. آمل شهر نسبتاً بزرگی محسوب می شود و در نقاط مختلف شهر، بازارها و مراکز خرید مختلفی هم مشاهده می شود که هرکدام شلوغی های خاص خود را دارند.

سیتی سنتر اکسین هم در آمل شعبه خود را افتتاح کرده و همواره به عنوان یکی از بهترین مراکز خرید آمل شناخته می شوئد. در تابستان سال 83، سازمان بازرسی کل کشور در نامهای خطاب به رییس قوهی قضاییه، اشکالات هر دو طرح را عنوان کرد و خواستار آن شد که مشاور سومی برای مطالعات هر دو سد در نظر گرفته شود و از عملیات شروع به ساخت سد بلیران و هزینه کردنهایی که در آن منطقه در حال انجام است، جلوگیری شود. جنگلهای حرای عسلویه بوشهر به عنوان ذخیره گاه بیوسفری ساحلی آبهای جنوب کشور در پارک ملی دریایی نایبند یکی از مناطق حساس ساحلی بهشمار میآید که در اکوسیستم خود گیاهان شور پسند دریایی، جانداران کف زی و پرندگان مهاجر اقیانوسی را پناه دادهاست.

به عربی نیز آن را شوری و شوره مینامند. جنگل های ارسباران تبریز از قدمتی تاریخی برخوردار هستند و در طول تاریخ دارای نام های مختلفی بود که از جمله آن ها می توان به ارسبار، آزاربار و قراچه داغ و یا قره داغ اشاره نمود. جنگلهای بارانی کنگو با مساحتی نزدیک به ۴ میلیون کیلومتر مربع که در ۶ کشور افریقایی گسترش یافته است، یکی از بزرگترین شاهکارهای طبیعت می باشد. با قرارگیری ابرها در دو منطقه کمفشار و پرفشار دشت گرگان و این جنگل، ابرها جابهجا شده و به این سمت گرایش پیدا میکنند.

قبل از رسیدن به جنگل، در ابتدای ورود به الیمستان روستایی قرار دارد که لهاش نامیده میشود که در کوهستانی معتدل و مرطوب واقع شده است. این منطقه که به بهشت گمشده گیلان هم مشهور است، در نزدیکی خودش جاذبههای دیگری همچون قله درفک، غار دربند رشی و… از جاذبههای گردشگری دیگر روستای بلیران میتوان به کشف آثار باستانی پیش از اسلام اشاره نمود که در جدیدترین یافتههای باستان شناسی توسط پژوهشگران ایرانی و فرانسوی نشان داده شده است.

بعضی از آنها نسبت به غریبهها و کاشفانی که به مناطق زندگی آنها سفرمیکنند مهربان و کنجکاو هستند. هر کدام از آنها با ویژگی خاص خود جزء زیباترین جنگل های ایران شناخته میشوند. یکی از گزینه های اقامتی که گردشگران زیادی به سراغ آن می روند، ویلاهایی هستند که دارای تنوع بالایی می باشند. مرکز خرید دارای فوت کورتی بزرگ می باشد که در طبقه پنجم قرار دارد و گردشگران انواع غذاهای ایرانی، دریایی و محلی را در این فودکورت می توانند سفارش دهند.

در این بازار انواع پوشاک، لبنیات محلی باکیفیت، انواع صنایع دستی، سوغات، انواع میوه ها و غیره مشاهده می شود و همچنین، بازار ماهی فروشان هم در بازار سنتی آمل قرار دارد تا گردشگران انواع ماهی های دریایی و پرورشی با قیمت های بسیار خوب را در این بازار تهیه کنند. این مرکز خرید دارای بیش از هزار واحد تجاری بوده و گردشگران تقریباً هرنوع کالایی را که میخواهند می توانند در این مجموعه پیدا کنند.

این بزرگترین گربه سان در آمریکا و سومین بزرگترین گربه سان در جهان است که طول آن بدون شمردن دم تقریباً به 2 متر می رسد. جوندگان نیمه آبی به صورت طبیعی در میان زمین های باتلابی آمازون خانه شان را ایجاد می کنند. در منطقه بلیران در حدود سی هزار سال پیش انسان های پیش از تاریخ، با شیوه جمع آوری غذا از محیط آشنا بودند و از ابزار های ساده سنگی استفاده می کردند. در منطقه لاریجان شهرستان آمل، بعد از اینکه وارد جاده دسترسی به روستاهای محلی می شوید، با عبور از روستاهای حاجی دلا و میانده، به روستای ناندل خواهید رسید اما در جنوب این روستا، پلی فلزی وجود دارد که در پایین آن، آبشاری جذاب مشاهده می شود.

اگر طرفدار کمپ زدن در جنگل هستید چادر مسافرتی، کیسه خواب، لباس گرم، غذای کنسروی، پیکنیکهای کوچک، چراغ قوه و البته کیسه زباله از وسایل ضروری است که به هیچ عنوان نباید فراموشتان شود. بخاطر اینکه روستای ناندل به عنوان نزدیک ترین روستا به آبشار شناخته می شود، نام ناندل را برای این آبشار در نظر گرفته اند. مشاهده کامل متن چشمه بلیران و یک چشمه در ایتالیا عنوان کرده است. آبشار لاکوه از معدود آبشارهایی است که اگر علاقه مند به طبیعت گردی هستید، پیشنهاد می کنیم حتماً نگاهی به آن بیاندازید. بعد از گشت و گذار در میان جاهای دیدنی روستای بایجان شامل پل قلابن، طبیعت زیبا، دشت های سرسبز و غیره، پیشنهاد می کنیم نگاهی به آبشار دیدنی پردمه در این روستا بیاندازید که یکی از معروف ترین جاذبه های دیدنی منطقه بوده و در فصل پرآب سال، میزبان گردشگران و طبیعت گردان بسیاری می باشد.

زیاد یا کم( را در مکانهای زیر مشخص کنید و سپس با توجه به دانسته های خود از سال گذشته علت این نوع تراکم را در هر کشور بنویسید؟ قدمت این بازار، مربوط به دوران سلطنت قاجاریه است. تونگاس در منطقه جنوب شرقی آلاسکا در واقع بزرگترین جنگل ملی ایالات متحده و مساحت آن ۱۷ میلیون آکر است. رود میسیسیپی با حدود 3730 کیلومتر طول، بزرگترین سیستم رودخانه در ایالات متحده آمریکا و قاره آمریکای شمالی است.

سه اثری که «Liam Neeson» در هر سه آنها نقش آفرینی کرده است. از صبح تا شام وقت خود را در تدبیر مدارای این دو مدعی مقتدر صرف بکند، و در خانهٔ خود محکوم مترجم کثیف آنها باشد، و هر روز در حضور «برو مدارا بکن، اسباب دل آزدگی نچین، هرچه میخواهند بده، هرچه میخواهند بکن … روز سوم: بعد از صرف صبحانه، به سمت جلفا بروید. درختان و برگها به روی زمین سقوط کرده و سریعاَ تجزیه می شوند و مواد غذایی آنها توسط ریشه درختان زنده جذب می شود. همانطور که مشخص است، این بنای تاریخی توسط میرزا محمد علی ساخته شده و گفته می شود در آن زمان که مصادف به دوران مشروطه بود، مساجد مختلفی در سطح کشور ساخته شده بودند که مسجد میرزا محمد علی، یکی از آن است.

آبشار لاکوه از چندین آبشار مختلف تشکیل شده است که چشم انداز بسیار جذابی را به وجود آورده اند. در حوالی دریاچه فراوان است. همانند هر شهر دیگری در استان مازندران، آمل هم بازار سنتی خود را دارد. آمل قرار گرفته و دارای طبیعتی بکر و زیباست که همه ساله گردشگران زیادی را در سطح منطقه ملی به سمت خود میکشاند. علیرغم برخی ممنوعیت­ها و محدودیت­های قانونی در واگذاری معادن بویژه در عرصه­های جنگلی لیکن در سالهای اخیر و بویژه در سال پایانی دولت آقای روحانی، مجوزات بسیاری در راستای افزایش سطح و یا صدور پروانه اکتشاف و بهره­برداری صادر شده است و با موافقت ریاست سازمان جنگلها جهت آزادسازی 73 درصد از منابع­ملی کشور برای اکتشافات معدنی، عملاً مصوبات سال 1394 و 1395 که با ممنوعیت­هایی جهت معدنکاوی در استانهای شمالی کشور همراه بودند، به کنار نهاده شد و در حال حاضر سیلی از درخواست­های معدن­کاوی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به ادارات کل سرازیر شده است بدون اینکه برنامه­ای جهت احیاء و بازسازی معادن بهره­برداری شده و یا بازپس گیری و فعالسازی معادن غیرفعال ارائه گردد.

رودخانه گرمارود ازجاذبههای این روستاست و دارای طولی حدود 50 کیلو متر است که از ارتفاعات شمالی رشته کوه البرز بنام هلی یار سرچشمه میگیرد. این رودخانه یکی از طویل ترین رودها در دنیاست که طول آن در حدود 4195-3903 مایل است. او همچنین عاشق پدر و مادرش یعنی آقای گرگ و خانوم گرگ است و به شدت به گلهاش وفادار بوده و برای رفاه گلهاش هرکاری میکند. جاده دسترسی به این منطقه زیبا از روستای کمدره واقع در کیلو متر 15 جاده قدیم آمل به بابل میباشد . بومیان منطقه افسانه ای زیبا برای این چالهها دارند.

دیدگاهتان را بنویسید