به این منطقه سفر کنید

قلعه سیاه: این قلعه یک کاخ پادشاهی اورارتویی بوده که در قرن های هشتم وهفتم قبل از میلاد به منظور دفاع یا حمله و با استفاده از عوامل طبیعی زمین ساخته شده است. در این شهر یک معبد سنگی متعلق به خدای خالدی (خدای جنگ اورارتوها) واقع است. مرکز منطقه همان سیه چشم است که سابقه تاریخی آن به حدود پنج قرن میرسد. او خشکسالی در استان کرمانشاه را طبق آمار سازمان هواشناسی در ۵۰ سال گذشته بی سابقه دانست و گفت : استان کرمانشاه با کاهش ۱۹۰ میلی متر بارش نسبت به پارسال بیشترین کاهش بارندگی در میان استانهای کشور در سال زراعی جاری داشته و به همین خاطر با مشکلات جدی کمبود آب شرب مواجهه است.

وی در پایان یادآور شد: در نامه صدام به رییس جمهور وقت کشور نوشت، شما به هر چه گفتید و هرچه خواستید رسیدید و من هرچه شما گفتید پذیرفتم. مقبره بداق السلطان: این مقبره به یکی از سرداران شاه عباس صفوی تعلق دارد که در زمان خود حکمران منطقه ساوجبلاغ بوده و در عمران و آبادانی آن کوشیده است. این مناظر طبیعی در محور اردبیل به آستارا توجه رهگذران را به خود جلب كرده و همه ساله بسیاری از مسافران و مردم اردبیل از تفرجگاه های آرام و دل انگیز این منطقه استفاده می كنند.

تمام سطوح دیواره ی آبشار پوشیده از خزه و گیاهان آبزی است و مناظر دل انگیزی را پدید آورده است. فشرده داستان سکندردراین قراراست که وی بعد ازلشکرراندن به مغرب ، ازآب حیات اطلاع یافت وهمراه با ده هزارلشکروسازوبرگ وتوشه به جستجوی آن برآمد.وی دو “مهر” رانیزگرفت ، که به مدد آنها، آب درشب تیره مانند آفتاب بتابد.یک مهر راباخود نگاهداشت وآن دیگرش را به خضرکه رهنمای اوبود،سپرد. سفالهای موجود در روستای ویند کلخوران نشان میدهند که در دورانهای اشکانیان، ساسانیان و صفویان در این خانهها حیات وجود داشته است. از ابتدای پیدایش تاکنون ، مهد تمدن و پایتختی پادشاهان زیادی واقع شده است و پایتخت سیاسی ایران در زمان خوارزمشاهیان ، ایلخانان ، جلایریان ، چوپانیان ، اتابکان ، تیموریان ، قره قویونلو ، آق قویونلو ، صفویان و دیگر قومیت ها بوده است .

عمارت کلاه فرنگی: ساختمان بنا به اواخر دوره قاجاریه مربوط می شود و تاکنون هیچ دخل و تصرفی در آن صورت نگرفته است. به استناد اظهار نظر شورای خلیفه گری، این کلیسا مربوط به قرن دهم میلادی است. شهر اورارتویی بام فرهاد: اخیرا آثار یک شهر تاریخی مربوط به هزاره اول پیش از میلاد در شهرستان ماکو کشف شده است که در مکانی موسوم به بام فرهاد در ارتفاعات مجاور روستای سنگر در ۷ کیلومتری شمال شهر ماکو قرار دارد. این آبشار به آبشار تخت سلیمان نیز معروف است و دلیل آن این است که در این منطقه یک قطعه سنگ بزرگ و طبیعی وجود دارد که مانند یک پل روی رودخانه آب ملخ قرار گرفته و دو دره را به یکدیگر متصل میسازد.

سنگ نبشته سمت چپ درب ورودی کلیسا که به خط ارمنی است، نشان می دهد که بعد از این تاریخ نیز عملیات تعمیر و بازسازی بر روی آن انجام گرفته است. کلیسای سنت جرج در زمان شاه عباس دوم مرمت و تعمیر شده است. ارامنه مدعی هستند که کلیسای طاطاووس اولین کلیسایی است که به دستور مبشرین و حواریون مسیح در دنیا ساخته شده است و چون از نظر مذهبی شهادت را بزرگترین سعادت برای بشر میدانند، هر سال در روزهای آخر تیرماه و هفته اول مرداد ماه که مصادف با قتل تادی مقدس و پیروان مسیحی او است در قره کلیسا مراسم خاصی بر پا میدارند.

در نتیجه ۳۵۰۰نفر از جمله دختر پادشاه به نام (ساندوخت) به دین مسیح میگروند. به استناد منابع تاریخی ارامنه، در دوره ساسانیان بخشی از ارامنه عمدتاً پیرو دین زرتشت بودهاند و بخشی نیز آیین مهر پرستی داشتهاند. پادشاه ارمنستان برای ممانعت از تبلیغ دین مسیح، در سال ۶۶ میلادی فرمان قتل و عام آنان را صادر میکنند و همه ارامنه مسیحی، از جمله دختر پادشاه به قتل میرسند و اجساد آنان را در محل فعلی قره کلیسا و حوالی آن مدفون میسازند.

اسم ماکورا ” آرتاز“، ” قلعه قبان“ و” روساومکی“(محل مرتفع گوسفند و آغل زمستانی) نیز میگفتند که احتمالاً به علت خوبی مراتع از طرف ارامنه منطقه نامگذاری شده بود. این قلعه در دورههای بعد محل عبور واقامت زائران کربلا شد. سنگ نبشته شهر روسا: روسا یکی از شهرهای اورارتویی بود که در قرن نهم پیش از میلاد و در زمان روسا دوم، حاکم اورارتو ساخته شد. شهر روسا بر اثر حمله و هجوم قوم آشور باخاک یکسان شده وامروزه فقط دهکده کوچکی به نام بسطام از دهستان چایپارا به شمار می رود.

این کتیبه که یکی از نفایس آثار کهن این سرزمین به شمار می رود توسط روسای دوم به خط میخی نوشته شده و توسط باستان شناس معروف آلمانی پروفسور مین تس ترجمه شده است. این کتیبه هم اکنون در شهر ماکو نگهداری می شود. نام این شهر در دوران به شاهین دژ تغییر یافت، ولی پس ازپیروزی انقلاب اسلامی همان صائین دژ خوانده شد. در زمان ساسانیان در ۳۰ کیلومتری آتشکده، آذر گشنسب، قلعه ای بانام صائین (نگهدارنده) دژ بنا شد.

بعد از حمله اعراب، نام آن صائین قلعه تغییر یافت. اگر دره در يک زمين خيلي نفوذپذير به عنوان مثال از جنس ماسه سنگ يا قشرهايي از نوع گرانيت که در سطح شکاف دارد، به وجود آمده باشد، قسمت آبدار موجب تشکيل چشمههايي در دامنههاي دره ميشود. به گفته سرپرست فرمانداری سرعین، علاوه بر گاومیش گلی چشمههای آب گرم متعددی از جمله ژنرال، پهنلو، قهوه سویی، دره لر سویی، بش باجی لار، ساری سو، یول سویی، چشمه آب گازدار بیله درق، چشمه آب گازدار روستای ارجستان و چشمه آب گازدار روستای آتشگاه در این شهرستان وجود دارد.

آب این چشمه از جمله آب های کلروسدیم و سولفات کلسیم ولرم و معتدل قرار دارد. چشمه مولا یکی از چشمههای استان چهارمحال و بختیاری است که در مجاورت روستای آلیکوه از توابع شهرستان اردل قرار دارد. قره کلیسا (طاطاووس) : این کلیسا به نام تادی مقدس هم نامگذاری شده، در روستای قره کلیسا از توابع سیه چشمه شهرستان ماکو، ساخته شده و مزار تادی مقدس است. برای بازدید از این جاذبه ی گردشگری از مبدا تهران می توان به سمت مازندران یا سمنان حرکت کرد.

بازدید از طاق عباسی، بیگمان برایتان خاطرهانگیز خواهد بود. پس از موزه ناهار صرف شد و سپس در ادامه بازدید ها، ساعت ۱۶:۰۰ به بازدید از گنبد سلطان و عمارت غفاریه رسیدیم. روسای دوم پسر آرگیشتی دوم از پادشاهان معروف اورارتو پس از اتمام شهر کتیبه ای دربالای آن نصب کرد. آب مصرفی حمام را از رودخانه ارس می گیرند و پس از گرم شدن از طریق سیستم گرمخانه ای آن را به حوضچه های درونی انتقال می دهند و پس از استفاده از آن، فاضلاب آن را از طریق سیستم های کانال کشی شده به بیرون هدایت می کنند.

قدمت این بنا به ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح میرسد. برای نخستین بار در سال۴۳ میلادی دو نفر مبشرین حضرت مسیح به نامهای طاطاووس و بارتلمیوس از شمال بینالنهرین گذشته و برای تبلیغ در شهر (آرداز) که مرکز پادشاهی ارامنه بود اقامت میکنند و بدون توجه به دستور سنادوک (پادشاه زرتشتی ارمنستان) به تبلیغ آیین مسیح دست میزنند. كلمه ذهاب در لغت به معني ”آب مقطر، خوب و همچنين به معني چشمه و منبع آب“ آمده است. دسترسی به این چشمه از راه اصلی اراک – بروجرد امکان پذیر است این چشمه و زمین های اطراف آن زیر نظر آموزش و پرورش شهرستان شازند می باشد و در نزدیکی این چشمه هنرستان کشاورزی علی ابن ابیطالب (ع) شازند واقع شده است .

چشمه معدنی عرب دیزج: این چشمه معدنی در ۳۰۰ متری دهکده ای به همین نام در اطراف ماکو است. مقبره صخره ای سنگر: این مقبره در ۷ کیلومتری جاده آسفالته ماکو – بازرگان و در مجاورت روستایی به نام فرهاد واقع شده است. آب شیرین جزیره برای مصرف حیوانات وحشی از دو چشمه ای که در جنوب آن قرار دارد تأمین میشود. نخلستانی که به صورت خودرو در دل این بیابان روییده، از جذابیتهای دیگر این منطقهی شگفتانگیز است. پیرامون این شهر مقبره یا سکونتگاه صخرهای فرهاد وشیرین قرار دارد که قدمت آن به دوره اورارتوها می رسد. این کلیسا احتمالاً در دوره مغول یا صفویه ساخته شده است.

این کاخ در اواخر دوره قاجاریه، به دستور اقبال السلطنه ماکویی که یکی از سرداران مظفر الدین شاه بود، ساخته شده است. چشمه های باداب سورت ساری جاذبهای کمتردیدهشده است که عمر معرفی عمومی آن به سال 87 به بعد برمیگردد. چشمههای باداب سورت در سال ۱۳۸۷ به عنوان اثر طبیعی ملی ایران به ثبت رسید. مسجد جامع گوگان قدیمیترین ساختمان بهجا مانده از دوره ولیعهدی عباس میرزا است که معماری آن منحصر به فرد میباشد.

چرا که مسجد جامع از ویژگی های شهری است و روستاها فاقد آن می باشند. منطقه حفاظت شده آغ گل: در نزدیکی منطقه مراکان، بین پل دشت و ماکو قرار گرفته است و یکی از زیستگاه های مهم پرندگان مهاجر و گونه های جانوری بومی محسوب می شود. پیست اسکی آلوارس که در سرعین واقع شده است، از دیگر جاذبه های گردشگری این شهر است که از ویژگی های بارز آن علاوه بر جاذبه های زمستانی میتوان به جاذبههای بهاری و تابستانی آن از جمله اطراق عشایر با گلههای خود در حوالی این پیست، هوای خنک و معتدل، پوشش گیاهی و گلهای رنگارنگ بصورت دشت های وسیعی از شقایق های کوهی، گل ختمی، گون و همچنین قرار گرفتن مسیرهای صعود به قله سبلان اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید