باده عرفانی در دیوان حافظ

این پل، در یک کیلومتری کوار و در مسیر قدیمی شیراز- فیروزآباد، که به کناره خلیج فارس منتهی میشد، روی رودخانه ” قره آقاج ” بنا شده و ظاهراً بنای اولیه آن به دوره ساسانی تعلق دارد، که در دوره های بعد به ویژه دوره صفویه و قاجاریه بازسازی، شده است. طبق گمانه زنی ها، عمر تپه کاسین که این قلعه بر روی آن واقع شده بیش از عمر بنا و احتمالا به هزاره سوم پیش از میلاد میرسد. از صنایعدستی آن فرش با طرح گل ابریشم که صادر میشود، قالیچههای بادوام (برای مصارف محلی)، جاجیم و گلیم است.

شما نیز با سفر به شهر دماوند و بازدید از بهترین جاذبه های طبیعی و تاریخی این شهر بی نظیرترین لحظات را برای خود و خانواده ی خود به ارمغان بیاورید. برنامه پیمایش چشمه انجیری روستای قلات با همراهی ۲۱ نفر از همنوردان به اجرا گذاشته شد. قصر قباد (قلعه قلات)، ظاهراً در زمان ساسانیان، مربوط به حاکمی به اسم قباد بوده و در بالای کوه بلند و صعب العبوری در بخش کوار، کیلومتر ۴۰ جاده شیراز به جهرم و نرسیده به اکبرآباد، واقع شده است. بقعه این امامزاده، در ارتفاع ۱۴۹۴ متری از سطح دریا و در تنگی بین دو کوه و حدود یک کیلومتری شمال روستای بورکی واقع شده است.

حدود ۵/۲ کیلومتری قهوه خانه شاه بهرامی و در غرب آن، در شیب لب رودخانه، در ارتفاع ۱۴۳۷ متری از سطح دریا و حدود شش متر بالاتر از سطح رودخانه، ساختمان جدیدی در سال ۱۳۸۲ برای این امامزاده، به صورت اتاقی در اندازه ۶×۴ متر ساختند؛ که در آن نه قبری قرار دارد و نه ضریحی در اطراف بقعه، چند سنگ قبر از دوره ی معاصر و نیز قبرستانی در بالا از همان دوره، وجود دارد. غار رود افشان از جالب ترین و بی نظیرترین جاهای دیدنی دماوند به شمار می آید که در روستای رودافشان واقع شده است و یکی از بهترین گزینه ها برای کوهنوردان و غارنوردان است.

البته ازاین رقم نیز نزدیک به ۷۰درصد به کشاورزى ودامدارى اشتغال دارند. در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند. گروه خانواده: برگریزان پاییزی با همه رنگ متنوع خیلی می تواند در روحیه انسان امروزی که مدام درگیر ماشین و زندگی پر زرق و برق شهری است ، تاثیر بگذارد حال که شاید نتوان زیاد دور هم جمع شد و به جاهای شلوغ و پر تردد رفت، در پاییز امسال خیلی از روستاهای اطراف تهران را می توانید برای پاییز گردی انتخاب کنید.

دشت لار همیشه به داشتن گل های زرد و شقاق و چشمه های جوشان معروف بوده و به روستای لار لقب بهشت کوچک داده اند. در قسمت شرقی دامنه کوه، تپهای وجود دارد، که با ۷۰ نهال درخت مزین شده و نزدیک به ۶۰۰ بوته گل نرگس، روی آن کاشته شدهاست. در قسمت ح، د ربیت نخست:«خراب کردن نقش خودپرستی»که در بیان تجلی گفتیم ناشی از جلوه ذات الهی است و آن را صعقه خوانند؛در بیت بعدی که در تأیید عرفاین بودن باده در بیت ماقبلش از همان غزل نقل شده کلمه«طریقت»و«وفا کردن و ملامت کشیدن و خوش بودن»با شمّ ملامتی که راه و رسم همه عارفان نیز هست.

علاوه بر این روستا دارای جاذبه های دیگر مثل قلعه دختر، غار خمیره نیز هست و باغ ها و درختان زیاد در هم تنیده نیز فضای خوبی برای عکاسی فراهم می کند. این روستاها مکان خوب و خوش آب و هوا برای رهایی از خستگی جسمی و روحی انسان است. سرعین یکی از شهرهای جنوب دامنه ی سبلان در استان اردبیل است. قدیمی ترین تمدن شناخته شده دشت مغان، مربوط به اصحاب رس است که در ساحل رود ارس (آراز) با ایجاد شهرهای بزرگ و پرداختن به کارهای کشاورزی، باغداری و دامپروری به عنوان یکی از تمدن های درخشان بر صفحه روزگار پدیدار شده اند.

گردشگران با عبور از فضای جنگی در این روستا به آبشار برگ جهان می رسند. همچنین گردشگران می توانند با سفر به این منطقه از امکانات و خدمات رفاهی موجود در آن نیز بهره مند شده و از مناظر زیبای آن بهره ببرند. لازم به ذکر است که این چشمه دارای قدمتی طولانی بوده و اولین آب معدنی های موجود در بازار ایران از همین چشمه تامین می شده است. دو جوی آب روان، به فاصله پنج شش متری بقعه می گذرد و چند درخت در اطراف آن، وجود دارد که یک درخت سرو، و یک چنار دویست ساله، در میان آن ها، مشاهده میشود.

در محوطه هزار متری بقعه، آب روان جوی و چندین درخت قرار دارد. حضرت سید احمد، بر اساس کتیبه ای که در کنار در ورودی بقعه، روی کاشی نوشته شده، فرزند امام موسی کاظم(ع)، میباشد. از ویژگیهای بارز این بقعه، تزیینات معماری آن است که با ظرافت و هنرمندی بسیار صورت گرفته و توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب میسازد. رجوع به تاریخ ایران باستان ص2475 شود. و رجوع بهمین دو کتاب و مجالس النفائس، مقدمه ص «کح» و فرهنگ سخنوران شود. باغ آرین، در مجموع ۱۱۰ هکتار بوده و دارای خیابان کشی، جدول بندی و درختان سایه گسترچنر، بید، کاج و سرو، زیبایی آن را دو صد چندان کرده، به گونه ای هوای محوطه باغ را لطیف کرده، گویی که شمال ایران در اینجا تکرار شده است!

وجود چمن زار زیبا، درختان مورد و همچنین چشمه هایی با آب گوارا، منطقه را به یک تفرجگاه، تبدیل کرده و بیشتر مردم کوار، برای تفریح به این مکان می روند. چون مرحوم پدرم از نجف با علامه محشور بودند.- سابقاً روابط ما با علامه طباطبایی(ره) زیاد بود؛ ایشان برای ما مانند عمو بودند- دلم میخواست این دیدار انجام شود؛ ولی هرچه به پدر اصرار کردم، ایشان حاضر نشدند. از مشهورترین جاهای دیدنی دماوند می توان به برج شبلی اشاره داشت که این برج به شکل هشت ضلعی بوده و مربوط به دوره سلجوقی می باشد که می توان به راحتی معماری این دوره را در این برج مشاهده کرد.

دره آکواریوم در 9 کیلومتری شمال روستای فورگ قرار دارد که ورودی دره درست در زیر پل معروف فورگ در مسیر داراب به حاجی آباد واقع شده است. برگ جهان یکی از روستاهای اطراف تهران در دامنه های جنوبی البرز است که دارای هوای معتدل اما رو به سرد در پاییز است، زیبایی این روستا در پاییز با برگ های رنگ به رنگ هر بیننده ای را جذب خود می کند. ضابطی و کلانتری این بلوک از عهد صفویه تا کنون، در سلسله ملاماندگار کواری بوده است، که پس از وفات ملا ماندگار، به خلف الصدقش، محمد کاظم خان و پس از وفات او پسرش عبدالرضا خان و بعد از او پسرش آقا غلامرضا کواری، شفقت نمودند.

وی افزود: تغییر و تحول در وضعیت چشمههای آبگرم محلات بواسطه وقوع زلزله های بزرگ در دیگر نقاط دارای سابقه است، به طوری که در اثر وقوع زلزله در ترکیه نیز شاهد تغییر رنگ و حجم آب چشمه ها بودیم البته در مواردی نیز زلزلهها باعث کاهش حجم آب چشمهها نیز شده است. رسیدن گرما به رگهای بیمار، خون را در بدن او افزایش داده و اکسیژن بیشتری در دسترس سلولها قرار میدهد همچنین گشاد شدن مویرگها در اثر گرمای آب قابلیت عکس العمل اعصاب را بالا برده و هدایت انرژی حرارتی مورد نیاز را تامین کرده، کار تبادل مواد در سلولهای بدن را تسریع و موجب رفع خستگی عضلات و آرامش در سلسله اعصاب میشود.

دیدگاهتان را بنویسید