باده عرفانی در دیوان حافظ

شهری که زمستانها همیشه در میان سردترین شهرها نامش برده میشود و تابستانها خنکای ییلاق هایش روح را تازه میکند. فوراً آهو را آزاد میکند و خود را به دست و پای حضرت میاندازد و عذر میخواهد و پوزش میطلبد. مردم بیچاره نزد برادرش از او شکایت می کردند و او هم برادر ظالم را مورد موعظه و نصیحت قرار می داد، اما سودی نمی بخشید و او همچنان به کار خود مشغول بود، و برادر روحانی اش پیوسته از مردم خجالت می کشید. بالاخره در بین راه آن برادر ظالم مریض شد و قبل از رسیدن به مشهد مقدس از دنیا رفت برادرش او را غسل داد و کفن کرد و بر روی اسبش گذاشت و به مشهد آورد و در حرم امام رضا (علیه السلام) طوافش داد و در جوار آن حضرت به خاکش سپرد.

این غار در زبان محلی اوغان لرزاغه سی( زاغه افغانها) مشهور است. شما با زبان خود نسبت به ما اظهار اخلاص و دوستی می کنید، و از حقی را که خداوند برای ما قرار داده و آن خمس است کوتاهی می نمائید. حضرت رضا علیه السلام هم ضمانت آهو را نزد شکارچی میفرماید و خود را به صورت گروگانی در تحت تسلط شکارچی قرار میدهد. دکه های زیادی در بانه و شهرهای دیگر سیب زمینی و تخم مرغ تنوری می فروشند. ناقوس کلیسا، گنبد بزرگ، حیاط بسیار دلباز، دیوارها و طاق هایش جزو مهمترین بخش های آن محسوب می شود.

برای دیدن آبشار بهتر است فصل بهار را انتخاب کنید که آب نسبتا زیادی در آن جریان دارد. به احتمال زیاد وابستگی تیرهها و طایفهها و ساختارهای بعدی عمدتا بر پایه همجواری و همپیمانی در جنگ و صلح یا مالیاتدهی استوار است و تقسیم کلی این قوم به دو ایل «چهارلنگ» و «هفتلنگ» نیز آنچنان که از قول پیشینیان آمده بر پایه مالیاتدهی استوار بوده است و نه وابستگی خونی.ایل بزرگ بختیاری در مناطق چهارمحالوبختیاری، اصفهان، خوزستان و لرستان ساکن هستند و در این بین کوچ بزرگ و کوچ کوچک را انجام میدهند.

با اینکه در وطن متهم به بینمازی است، چرا که در صف نمازگزاران نمینشیند.» من چیزی به او نگفتم و او هم گذشت و به حرم مشرف شد. آرامگاه پیر شالیار در این منطقه قرار دارد و نقل میکنند که او دارای کرامت بوده و توانسته است دختر پادشاه بخارا را که کر و لال بوده به لطف خدا شفا دهد و در نهایت با وی ازدواج کند. مراسم پیر شالیار که قدمتی هزار ساله دارد ، هر سال پیش از چله کوچک انجام میشود. پیست اسکی چلگرد جهت استفاده خانواده، آقایان و خانمها به سه بخش تفکیک شده است که با توجه به کوهستانی بودن این استان و بارش برف و یخ در هفت ماه از سال، این پیست در اکثر روزهای زمستان قابل استفاده است.

در انتهای این مطلب می توانید دیدگاه ها و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. پارک ملی لار در مرز استان مازندران و تهران واقع شده و با برخورداری از دو نوع اکوسیستم کوهستانی مرتفع و آبی، گیاهان و جانوران گوناگونی را در خود جای داده است. در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند. مراکز تفرجگاهی روستا نیز در مسیر پیست اسکی آلوارس قرار دارند. این شهر به واسطه تاریخ غنی، آب و هوای مطبوع، طبیعت چشمنواز و مزارع بزرگ پرورش گل به یک منطقه توریستی در استان مرکزی تبدیلشده.

بوته گل سرخ زیر فرورفتگی داخل کوه که خانم کوچک در آنجا ظاهر میشد در بهمن ماه – اواسط فوریه – گل میدهد. نان شیرمال بیجار ، کماج و حلوا سوهانی بیجار ، انواع تخمه بوداده ی سقز ، شیرینی های سنتی مانند بادام سوخته ، شیرینی کنجدی گزانگبین و شکری ، برساق ، سقز ، عسل و روغن طبیعی ، نان برنجی ، کاک ، باسلوق ، انواع خشکبار و مویز در کنار سوغات صنایع دستی از جمله مواردی هستند که می توان از شهر ها و مکان های مختلف کردستان تهیه کرد. ناگاه دید آن شخص برخواست و نزد او آمد و خود را بر پاهای آن مومن روحانی افکند، چون خوب نگاه کرد دید آن شخص همان برادرش می باشد که به تازگی از دنیا رفته است از او پرسید: تو که از یاران و کمک کنندگان به ظالمان بودی چگونه به این مقام رسیدی؟

این مسیر بدلیل وجود مجموعه های تفریحی در محل پل زمان خان شرایط اقلیمی مناسب و دسترسی نزدیک به مرکز استان و شهرهای استان اصفهان همیشه مورد توجه گردشگران بوده است در انتهای این مسیر سد و دریاچه زاینده رود و جود دارد که به نوبه خود زیباست در این مسیر زاینده رود هنوز از مناطق صنعتی عبور نکرده و رنگ آبی و تمییز آب همراه با هوای مطبوع و باغات سرسبز اطراف آن بسیار دلپذیر است. در شمال این چشمه ها ارتفاعات و تپههای پوشیده از درختان سوزنی برگ وجود دارد و از جنوب به درههای پایین دست، از شرق به ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوتهای و درختچهها می رسد و در غرب آن هم روستای اروست وجود دارد.

اگر در فصل بهار به چهل چشمه سفر می کنید و از جمع کردن انواع گیاهان دارویی لذت می برید می توانید در دامان ارتفاعات چهل چشمه گنجینه ای از گیاهان دارویی را بیابید. روستای ابرده پایین، واقع در 25 کیلومتری شمال غربی شهر طرقبه، میان درهای واقع شده است و پیرامون آن را ارتفاعات دربرگرفتهاند. آنچه که «گل نرگس» و «چشم» را به هم می پیوندد و اجازه می دهد تا یکی به جای دیگری به کار رود، «شباهت » میان آن دو است. در این هنگام آن حضرت روی به آن شیخ کرده و فرمودند: با کارهایی که می کنند جایی برای شفاعت ما باقی نمی گذارد، آنگاه کاغذی با دست خودشان به من مرحمت فرمودند، و شما مرا از حرم بیرون آوردید.

بهترین زمان بازدید ، در فصل بهار است و اکیپهای کوهنوردی معمولاً در این فصل راهی دره آکواریوم میشوند. ماهیهای ریزودرشت بسیاری در هنگام عبور از تنگه کف پای شما را قلقلک خواهند داد که در حال حاضر تنها جانوران موجود در این منطقه هستند و یکی از جذابیتهای دره بهحساب میآیند. مراسم سمنو پزان هنوز هم در برخی روستاها صورت میگیرد. ناگزیر به حضرت رضا، علیهالسلام، توسل جست و سه شب پیاپی در عالم خواب به او دستور داده شد که خرج سفر خویش را از کجا و از چه کسی دریافت کند و از همین جا بود که داستان شنیدنی زندگیاش پیش آمد که بدین صورت نقل شده است.

شلکینه که از آرد ، شیرق ، تخم مرغ و نمک تهیه میشود ، قایرمه که با کنگر پخته میشود ، خورش ریواس ، خورش ترهکردی ، آش پرپوله ، برونشین ، آش سه نگه سیر ، آش دانهکولانه ، کهلانه ، آش عدس بلغور ، آش دوغ کردی ، آش دوغین ،آش هالاو و ساوار فقط چند عنوان از غذاهای محلی خوش مزه ای هستند که در شهرهای مختلف این استان تهیه میشوند. در این جنگل دیدنی های زیادی از جمله آبشارهای خروشان و جانوران در حال زیست وجود دارد که باعث دو چندان شدن زیبایی های این شهر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید