باداب سورت کجاست؟

اگرچه این روزها چشمه باداب سورت وضعیت مناسبی ندارد و متأسفانه به دلیل حضور تعداد زیادی از گردشگران و نبود هر گونه حصار، نگهبان یا علائم راهنمایی و هشدار دهنده، به شدت آسیب دیده و به محلی برای انباشت زباله بدل شده است، اما باز هم سالانه تعداد زیادی از مردم برای دیدن این چشمهی پلکانی به مازندران سفر میکنند. گردشگران سلامت ترجیحاً ۴ تا ۶ هفته قبل از سفر خود بهتر است با یک پزشک مخصص در این زمینه مشورت کنند همچنین بهتر است قبل از اقدام به سفر حتما با ارائه دهندگان خدمات درمانی در کشور مقصد صحبت کنند و تمامی اطلاعات لازم از جمله مراقبت های قبل و بعد عمل را دریافت کنند تا هیچ گونه ابهامی برای فرایند سفر و درمان نمانده باشد.

هوا در تمامی روزهای سال معتدل و عالی است و اصلا از گرما یا سرما آزار نخواهید دید. تمامی بیماران بهتر است قبل از سفر حتما واکسن های ایمن سازی لازم را زده باشند مثل واکسن هپاتیت B. اگرگردشگران سلامت بعد از بازگشت از سفر دچار عارضه ای شدند حتما برای مراقبت های پزشکی فوری اقدام کنند و همه ی اطلاعات از جمله: پرونده ی پزشکی، سابقه های جراحی و درمان های صورت گرفته در سفر خود را در اختیار پزشکان معالج قرار دهند. استاندار چهارمحال و بختياري به همراه معاون امورعمراني وجمعي از مسئولان محلي با حضوردر منطقه “بيرگان” مسائل و مشكلات موجود در اين منطقه را مورد بحث و بررسي قرار داد.

تازه دامادها باید برای تبرک به این چشمه بیایند، آب تنی کنند و لباس های نو بپوشند و روز سوم به اتفاق عروس دوباره به این منطقه آمده و برای خوشبختی خود دعا کنند. در سال ۲۰۱۲ ، ۳۰۰۰۰ نفر برای دریافت خدمات پزشکی و همینطور در سال ۲۰۱۵ تقریبا بین ۱۵۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰۰ گردشگر سلامت به ایران آمدند و انتظار می رود این رقم در سال ۲۰۲۰ به بیش از ۵۰۰۰۰۰ نفر در سال برسد. انگیزه های فردی برای انتخاب گردشگری سلامت به عنوان یک راه درمان میتواند بسیار متفاوت باشد.

حیدری پرورش و تولید گیاهان دارویی را یکی دیگر از ظرفیتهای منطقه عنوان و تصریح کرد: باتوجهبه رویش گیاهان دارویی در ارتفاعات و مراتع منطقه و تولید گل محمدی که در بین مردم محلی به «گل یاحسین» معروف است و ظرفیت وجود کارخانه صنعتی گلابگیری، زمینههای مناسبی برای سرمایهگذاری دراینباره نیز وجود دارد. بادگیر و ساباط از مشخصههای معماری تاریخی یزد در مناطق گرمسیری است. یکی از بلندترین سازههای تاریخی ایران، با ۱۸ متر ارتفاع، در شهرستان گلپایگان قرار دارد که به «مناره گلپایگان» یا «میل گلپایگان» نیز شهرت دارد. در عین حال معروف ترین پل های اصفهان سی و سه پل و پل خواجو هستند که در دل شهر قرار گرفته و به عنوانی مکانی تاریخی و جاذبه ای گردشگری مورد توجه توریست های ایرانی و خارجی و خود اصفهانی قرار گرفته اند.

در وسط حیاط این عمارت یک حوض کوچک قرار گرفته که زیبایی این عمارت را تکمیل کرده است. روستای کرینگان که در منطقه­ی حسنو واقع شده است از این جهت دارای اهمیت است که اهالی آن به زبان تاتی صحبت می­کنند. همان مسیری که از نوشتن روزنگاریها شروع شد، حالا به تخصص و راهی برای گذران اوقات بیکاری تبدیل شده است. پس از طی 3 کیلومتر در این جاده ی خاکی در سمت چپ خودتا مسیری میبینید که به بالای تپه ای که چشمه های باداب سورت در آن واقع شد اند منتتهی میشوند. در صورتی که گروه ها در اروست اقامت داشته باشند این امکان وجود دارد که خورو های کرایه ایی از درب ویلا تا چشمه ها به صورت دربست برای رفت و برگشت و با هزینه ۸۰،۰۰۰ تومان این کار را انجام دهند که بسیار به صرفه تر از بردن خودرو در جاده خاکی نا هموار است.

محل کنونی آن، میان درب دشت و درب امام است. ارتفاع چشمه ها از سطح دریا حدود 2105 متر است . مؤمن زاده ارتفاع سد ياد شده را ١٣٠ متر برشمرد و گفت: اين سد از نوع بتني دوقوسي است. وي همچنين از پيشرفت هشت درصدي عمليات اجرايي سد طرح ياد شده خبر داد و افزود: حجم آبگيري اين سد ٣٦٠ ميليون متر مكعب و ميزان آب تنظيمي آن ٢٥٠ ميليون متر مكعب است.

دومین جاذبه گردشگری سرعین است که با حدود 200 متر پهنا در عمق 100 متر یک دره در 3 کیلومتری شمال سرعین قرار گرفته است. مجري طرح سد و تونل سوم كوهرنگ نيز در حاشيه اين ديدار با اشاره به پيشرفت فيزيكي ٥/٩١ درصدي عمليات اجرايي حفر اين تونل گفت: تونل سوم كوهرنگ به طول ٢٣ كيلو متر و ٤٠٩ متر حفر و مهر ماه سال آينده تكميل مي شود. به گزارش ايسنا، سيد اسد الله مؤمن زاده اعتبار هزينه شده براي اجراي طرح سد و تونل سوم كوهرنگ را ٨٥٠ ميليارد ريال از محل اعتبارات ملي اعلام و تصريح كرد: براي تكميل اين طرح ٧٠٠ ميليارد ريال اعتبار ديگر نياز است.

با آبگيري سد اين طرح، هفت روستا به زير آب مي رود. اهالی دوساری معتقدند اگر فردی بر اثر سکته صورتش فلج شود، باید به این مکان آمده و در آب این چشمه وضو گیرد و مقداری هم از این آب بیاشامد و در زیارتگاه نماز بخواند و سپس پارچه ی قرمزی را روی خود بیاندازد و چند ساعتی در این مکان مقدس استراحت کند تا به خواب رود، شفا می یابد. بهعنوان مثال، در اطراف چشمه سبز چشمههای دیگری وجود دارند که از ظرفیت مناسبی در حوزه تولید آبهای معدنی برخوردار است و به سازمان همیاری شهرداریهای خراسان رضوی پیشنهاد میکنیم از این ظرفیت منطقه برای سرمایهگذاری استفاده کند.

شهردار گلمکان ادامه داد: در دوران قبل از ظهور اسلام، چشمه سبز محل واریز وجوهات و نذرهای مردمی نیز بوده که در آیین زرتشت از قداست خاصی برخوردار بوده است. این فضای سبز و چشم انداز طبیعی که بسیار مورد توجه گردشگران است از امکانات جاده ای مناسبی برخوردار بوده همچنین دارای سکو های نشیمن و آلاچیق و سرویس های بهداشتی برای مسافرانی که به این نقطه سفر می کنند می باشد.

در این عصر پزشکی جهانی، که سفرهای بین المللی و اطلاعات آنلاین پزشکی به راحتی در دسترس عموم است توریسم سلامت یک مسئله مهم، برای سیستمهای مراقبتهای بهداشتی ملی و هم از دیدگاه بهداشت جهانی امری ضروری است. 1.هر که قصد انجام این کار را داشته باشد پیروز است. اعتقاد برخی دیگر از اهالی بر این است که آب دوساری و روستای حَنا با هم ارتباط دارند. مردم این منطقه باور دارند که آب این چشمه فقط در روزهای چهارشنبه و جمعه، خاصیت شفابخشی دارد و وقتی که از آب خارج می شوند باید حتماً خود را در پتو یا لحاف بپیچند و الا داخل آب رفتن اثر نمی کند و ممکن است مرض را بروز دهد و اثر سوء داشته باشد و هر وقت از چشمه بیرون می آیند یک حبه قند یا دانه ای خرما یا هر شیرینی دیگری می خورند.

چشمه های باداب سورت که به نوعی ژئوپارک است در روستای اروست جنوب شهرستان ساری واقع است و همه روزه آغوش خود را با مردمان خون گرم و صمیمی خود به روی مشتاقان وصالش باز می کند. روستایی در همسایگی ابرها که تحمل روزهای گرم تابستانی را آسان و دلانگیز کرده است و مناظر رؤیاییاش، سوژه بسیاری از عکاسان است. وی اضافه کرد: طرح ترافیک شهری ما مصوبه شورای همتا را دارد و از همه مهمتر این است که طرح جامع شهری گلمکان سال ۹۵ از سوی اداره کل راه و شهرسازی ابلاغ شده که در واقع شهر را شناسنامهدار کرده، هرچند فرایند تصویب طرح تفصیلی شهر هنوز طی نشده است.

کل کوه : شامل طوایف مختلفی است. از آن گذشته همین بسیاری باغات و درختان سبز سبب شده است که هوای این شهر کاملاً پاک و عاری از هرگونه آلودگی باشد. 2.تعجب مکن که این مانند آب حیوان است. گردشگران سلامت ممکن است شهروندان کشور های توسعه یافته یا کشورهای در حال توسعه باشند اما بخش عمده ای از این گردشگران از کشور های ایالات متحده ، کانادا و انگلستان هستند و مقصد این گردشگران کشور هایی چون: برزیل، کاستاریکا، هند، مکزیک، پاناما، سنگاپور، ترکیه،تایوان، کره ی جنوبی، آفریقای جنوبی و تایلند است. این رودخانه همانند رودخانه های دیگر دامغان فصلی بوده و از شاخه های دامغان رود و آستانه تشکیل می شود و به عبارتی دیگر از دره های جنوبی شاهکوه گرگان سرچشمه گرفته و به دشت کویر منتهی می گردد و مشتمل بر ۵۰ چشمه است .

روستای سیور روی کوهپایههای اصلی زاگرس ساخته شده است و جزو مسیرهای صعود به قله دنا به شمار میرود. زائرین این غار را متبرک دانسته و بر این باورند که حضرت سلیمان در اینجا توقف کرده و نماز خوانده و اثر دست و زانوی او روی سنگ های آن بر جای مانده است. بیماران در سراسر جهان میتوانند با به دست آوردن اطلاعات کافی از منابع نامحدود و مستقل از مرز و منابع مالی، سیستم درمانی خود را انتخاب کنند و به راحتی با خرید بلیط هواپیما به هر مقصدی که میخواهند بروند.

معنی در اصطلاح بدیع: آوردن واژه ای یا عبارتی در سخن با دو یا چند معنا که معمولاً بیت با تمام معانی پذیرفتنی و دارای ارزش است. تصریح کرد: عمده انتظار ما از سازمان همیاری، کمک به مباحث طرح مطالعات گردشگری و ثبت آثار میراث فرهنگی در این منطقه است تا این ظرفیتها بهعنوان هویت فرهنگی این کشور دستخوش ناملایمات اجتماعی، سوءرفتارهای گردشگرنمایان یا سارقان نشوند. باید حدود 25 کیلومتر را طی کنید تا به بیشه برسید. اگر علاقمند به پرپایی کمپ هستید می توانید در اطراف روستا کمپ برپا کنید، اما برپایی کمپ در حوالی چشمه های باداب سورت ممنوع است، همچنین هنگام کمپینک باید دقت کنید تا در زمین های کشاورزی روستا چادر نزنید و به محصولات آنها آسیب نرسانید.

حیدری ها : از زمان خان والی از لُرستان به ایلام آمده اند و اصل آنها لُر است . درمان بیماریهای چشمی از ویژگیهای این آبگرم است. شهر های دارای چشمه های آبگرم از مقاصد اولیه به عنوان گردشگری درمانی بودند. چشمه آبگرم محلات از دیرباز مورد توجه سیاحان بوده و همه ساله هزاران نفر از راههای دور یا نزدیک به منظور درمان امراض پوستی و استخوانی به آن مراجعه میکنند. 3. بافت آسیبپذیر رسوبات چشمه در اثر دویدن یا پریدن تخریب میشود. این منطقه پناهگاه خداوند شفا، آسکلوپویس بود که اعتقاد داشتند باعث درمان بیماری هایشان میشود.

دیدگاهتان را بنویسید