باداب سورت کجاست؟

این طبقات و حوضچه ها در واقع جاذبه اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه های باداب سورت است. یکی از معروف ترین جاذبه های دیدنی کوه صفحه قلعه شاه دژ است که در بلند ترین نقطه کوه و در شمال غربی ان قرار دارد که به ان قلعه دیو نیز گفته می شود. تو یه رستوران معروف چشمه بنام حسن توکماق بود کنار اسکندر کباب یجور کوفته که با سیب زمینی های تیکه شده مثل سوپ سرو میشد سفارش دادیم البته مرجیمک چورباسی هم کنارش بود با سالاد و نوشیدنی سفارش دادیم به مبلغ 40 لیر برا دو نفر که واقعا خوشمزه بود و رستوران خیلی شلوغی بود.

اما حالا بیایید راجع به دو کویر مرنجاب و ورزنه بیشتر بدانیم و با کویرهای اصفهان بیشتر آشنا شویم. اما شاید جالب باشد که با نام این چشمه آشنا شوید. ماهی پران رودخانه ای در پای کوه بالاتر از چشمه آق چشمه می باشد که ماهی های موجود در این چشمه سعی می کنند که با پریدن خود را به بالاتر برسانند و به همین دلیل به این رودخانه ماهی پران می گویند. در پای آبشار، فضایی غارمانند ایجاد شده که آب درون آن جاریست. این آبشار به فرم پله ای در مسیر رودخانه به صورت طبیعی ایجاد شده است.

سرعین گذشته از مناظر طبیعی جاذبههای تاریخی و باستانی هم دارد که میتواند برای هر گردشگری جالب توجه باشد. داخل غار قندیلها، آبشار و اتاقکهای طبیعی وجود دارد که محیط داخل را زیبا کردهاند. هنر باستانی، معماری اسلامی و تاریخ غنی این شهر آن را به یکی از جذابترین جاهای دیدنی ایران تبدیل کردهاند. البته این دریاچه جسد یکی از آنها را برگرداند که در همانجا دفن شد. 2- هواپیما: فرودگاه خرم آباد در حال حاضر تنها به شهرهای مشهد و تهران پرواز دارد که برنامه آنها در جدول زیر آورده شده است.

تصویر 29: مراقب باشید زیر پا له نشوند! منقل جوجه کباب درست در زیر آبشار و آن طرف میله ها، که جهت ممانعت از ورود افراد نصب شده بودند، بر پا بود. این مکان را با کمک یکی از آشنایان پیدا کردیم که در زمان بازدید خود متوجه شده بودند که یکی از اهالی روستا یک اتاق از منزل خود را جهت اجاره به مسافران آماده کرده است. عدهای میگویند که آب دریاچه در نتیجه دفن خاک مقدسی که به وسیله فرستاده یکی از پادشاهان ایران به نام هرمزد به این مکان آورده شده، جوشیده و به شکل امروزی درآمده است.

همانطور که گفتیم بهترین زمان سفر به این چشمه فصب لهار است چرا که در این فصل هوا بسیار مطبوع است. این چشمه از جاهای کمتر دیده شده منطقه میبد و بسیار بکر و دیدنی است. این مجموعه دارای امکانات متعدد از قبیل استخر آبگرم معدنی با ظرفیت 500 متر مکعب ، استخر جوانان با ظرفیت 250 متر مکعب و استخر کودکان با ظرفیت 100 متر مکعب ، سونای خشک ، بخار ، جکوزی های چندنفره و بخشهای ورزشی و درمانی در مساحتی بالغ بر 4600 متر مربع یکی از بزرگترین مجموعه های آبدرمانی در سطح کشور و منطقه می باشد.

این چشمه قیر با مساحتی بالغ بر ۸۵ هکتار از یک چشمه اصلی و ۳ چشمه فرعی تشکیل شده است. صعود به قله سبلان از جبهه اصلی (شمالی) ساده بوده و كوهنوردان معمولی به راحتی صعود تابستانه را در چند ساعت (صبح تا ظهر) انجام میدهند. همانطور که گفته شد؛ بر اساس یک باور قدیمی سطح گِلیِ در کف دریاچه که حاصل خاکستر آتشفشان یک کوه است، میتواند هر موجودی را به کام مرگ بکشاند. شهردار سرعین افزود: درختان اکثر معابر شهری بر اساس اولویت کاشت گردیده و مابقی در سایر مسیرها جهت کاشت با نظارت مستمر و مستقیم ناظرین واحد فضای سبز شهرداری در حال انجام است.

پارکینگ ها و کمپینگ هایی جهت استراحت و اقامت شبانه در پارک ملی گلستان به وجود آمده است که امکان دسترسی به آن ها اسان و نیز از برخی جنبه های اساسی تفرجگاهی مانند ملاحظه مناظر زیبا و بدیع، امکان مشاهده انواع پرنده ها و حیوانات حائز اهمیت است. در طالقان کرج از چه مناطقی دیدن کنیم ؟ چشمه آق سو از پر آب ترین چشمه های این استان است كه آب مصرفی شهر” كلاله” نیز از آن تامین می شود. اولین دانشگاه ساخته شده در استان مدرسه علوم عالی مرجان بود که در سال ۱۳۵۰ در اراک ایجاد شد.

همچنین در این مجموعه بهمنظور ایجاد رفاه برای گردشگران امکاناتی همچون آلاچیق، سایهبان، سرویس بهداشتی، بوفه و دوش آب گرم نیز فراهم شده است. پیست اسکی آلوارس از دیگر جاذبههای گردشگری شهر سرعین است که از ویژگیهای بارز آن علاوه بر جاذبههای زمستانی میتوان به جاذبههای بهاری و تابستانی آن از جمله اتراق عشایر با گلههای گوسفندان در حوالی این پیست، هوای خنک و معتدل، پوشش گیاهی و گلهای رنگارنگ بصورت دشتهای وسیعی از شقایقهای کوهی، گل ختمی، گون و همچنین قرار گرفتن مسیرهای صعود به قله سبلان اشاره کرد. با گرفتن شماره تماس آنها توانسته بودیم از روز قبل از جای اقامت مطمئن شویم.

آنها معتقدند این گِل، حاصل خاکستر آتشفشان یک کوه در همان نزدیکی است و با ترکیب سحرآمیزش می تواند هر جنبندهای را از روی سطح آب ببلعد و به قعر دریاچه ببرد. هرات دره های خوش آب و هوای فراوان دارد که چشمه ساران زلال و فضای سبز آن دیدگان هر بیننده ای را نوازش میدهد . لذا برای افرادی، که با آب و هوای خنک و سرد رابطه خوبی ندارند، سفر در پاییز و زمستان به این منطقه را چندان توصیه نمی کنم.

اگر در واژهنامه دهخدا به دنبال نام چشمه علی بگردید، پس از یافتن صفحه مربوط به آن متوجه میشوید که چشمه علی ری در گذشته آب زیادی داشته چنانکه آثار آن در سنگها برجا مانده است؛ ولی قناتهایی که در بالای آن کندهاند، آب آن را به اندازهای کم کرده که در موسم پاییز یک سنگ و نیم آب دارد! بهترین فصل سفر از ماه اردیبهشت تا تیر است؛ با این حال در همه ایام سال این دریاچه، جلوههای دیدنی خود را دارد. هزینه بلیط قطار در ماه های مختلف کمی متفاوت است. اما بعد از دو ماه آب دوباره بالا آمد و به سرداب رسید و آن آب چشمهای کور شده را شفا میداد .

دیدگاهتان را بنویسید