باداب سورت ، جعبه مداد رنگی چشمههای زیرزمینی – سفرزون

این روستـای ییـلاقی زیبـا که در دامنـه شمالـی قلّۀ سر به فلک کشیدۀ 4040 متـری شاهانکوه قرار دارد ، در فصل های بهـار و تابستـان با دارا بودن یخچال های برفی عظیم و لاله های واژگون نجیب سر به زیر بسیار زیبا و چشمه سارهای فراوان ، طبیعت افسونگر دل انگیز و آب و هوای مطبوعی را برای ساکنان (روستائیان و عشایر) و گردشگران و کوهنوردان منطقه تداعی می کند. گیاهان این جنس به دلیل دارا بودن اسانس های روغنی و کاربرد وسیع در صنایع دارویی ارزش تجاری دارد. که مراد از آن جنس چشمه است، نه اینکه در بهشت تنها یک چشمه وجود دارد.

تالاب خرمالو:این تالاب در ۴۲ کیلومتری جنوب غربی اهر قرار دارد و تالاب دائمی است که علاوه بر استفاده های کشاورزی، در فصل زمستان مورد استفادة پرندگان مهاجر قرار می گیرد. تفرجگاه تامهر از قدیم مورد استفاده طبیعت دوستان شهرستانی و استانی قرار می گرفته که نقطه قوت این تفرجگاه فاصله اندک آن تا شهرستان و مرکز استان است. نظرات خود را در مورد این بزرگمرد عرصه آموزش برایمان بنویسید.

مسیر دسترسی به باداب سورت از استان سمنان: برای انجام این کار باید ابتدا به سمنان رفته و از آنجا به مهدیشهر بروید. برای سفر به چشمه ترکیه باید به مسائل بسیاری توجه داشت که در ادامه این نکات را بررسی خواهیم کرد، پیشنهاد می کنیم که ادامه مطالب را از دست ندهید، زیرا اطلاعات مفیدی را ارائه خواهیم داد. ثانیا: چشمهها با نامهای متعدد آمده است که بیانگر وجود چشمههای متعدد در بهشت است؛ که در ادامه بدانها اشاره میکنیم.

در ادامه نام چشمههایی که در قرآن آمده را ذکر نموده و در حاشیه و بدون بررسی سندی به برخی روایات و نظرات تفسیری اشاره میکنیم. شان عرفى: جايگاه اجتماعى فرد در نظر عرف . قصاص: کيفر ، نوعي از مجازات است که مشابه با جنايت انجام شده مي باشد؛ مثل اينکه شخصي کسي را عمداً بکشد که اولياي دم حق دارند او را زير نظر حاکم شرع بکشند. حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد . علاوه بر این موارد تابلوهای نقاشی و عکسهای زیادی از بخشهای مختلف زاینده رود روی دیوارهای این موزه به چشم میخورد و افرادی که علاقهمند به دیدن اسناد مربوط به حقوق آب قدیمی و…

معمای اول این بود: آن چیست که گریه می کند اما چشم ندارد ؟ و نگارنده بدون آنکه اصراری در اثبات سلسله پیشدادی و کیانی و ارتباطات تاریخی آنها داشته باشد ، یادآور می شود ، حکومت و تمدن درخشان ایران زمین بنام حکومت ایلام که دقیقاً بر جغرافیای امروزی زاگرس مطابقت داشته و اصولاً ایلام از ریشه الام بمعنی سرزمین بلند نامی بجز زاگرس امروزی نبوده که به کلی از چشم اغلب مورخین و صاحبنظران ما پنهان و بی بها و نادیده گرفته شده ، چنانکه اغلب قریب باتفاق مورخین با رونویسی کلیشه ای ، شروع تاریخ ایران را از مادها آغاز میکنند و به تمدنی که پیش از هزاره سوم قبل از میلاد شروع و حداقل ۲ هزار سال بطول انجامیده است اشاره ای نمی شود ، گویی که اصولاً این تمدن مربوط به ایران نبوده است .

واقع شدن در میان کوههای مرتفع، علاوه بر افزایش خنکی آن موجب ایجاد چشم اندازی دلپذیر در این مطنقه شده است.قطعا با توسعه منطقه ییلاقی چشمه تامهر، تحولی شگرف در افزایش فضای سبز و ایجاد منطقه ای مفرح برای مردم استان و حتی خارج از استان ایجاد خواهد شد که می تواند نقش مهمی در توسعه منطقه و رونق اقتصادی آن ایفا کند. علی رغم حیات بخشی تا مهر به گیاهان و درختان ، از حیات جانوری نشانی نیست که دلیلش فصلی بودن جریان آب در این چشمه است .

چشمه ای که نه تنها در محیط زیست بلکه در تاریخ و فرهنگ مردمان این سامان رد پایش برجاست.چشمه تامهر که در حاشیه مسیر جاده یزد به شیراز در شهرستان تفت واقع شده با چشمه و درختانی دل انگیز ، همه ساله در ایام تابستان و بهار میزبان خیل گرمازدگان کویر است. وی تصریح کرد: تالاب الندان، منطقه نمونه گردشگری دوسله ، محدوده تفریحی پارک تجن، دریاچه طبیعی چورت، چشمه گرگین آباد، آب بندان سید محله، دشت شگفت انگیز فریم صحرا از جاذبههای شهرستان ساری محسوب میشود.

طرح چشمه تامهر از ۱۰ سال پیش تدوین شده اما به دلیل کمبود آب برای ساماندهی، اجرایی نشده است.این طرح اواخر سال گذشته به مرحله اجرا درآمد و در ۵۰ هکتار، طرح ساماندهی اول که در حال اجراست.ضمنا ایجاد بوستانهای جدید در این پارک با کشت ۲۰ هکتار نهال اقدام می گردد. زنبورگفت: من به تو گفتم از این چشمه، آب نخور ولي تو توجه نكردي. خرگوش گفت: بله. من باید به تو اعتماد می کردم و چون مرا آگاه كرده بودي نبايد از آب چشمه می نوشیدم .

خرگوش پرسيد: حالا باید چکار کنم ؟ خرگوش پرسيد: حالا چه کار کنم؟ خرگوش خیلی ناراحت شد و از زنبور پرسيد: حالا چکار کنم؟ با گفتن جواب معما، سنگ دوم هم كنار رفت و غاری در برابر خرگوش ظاهر شد .زنبور به خرگوش گفت : تو باید به درون غار بروی . زنبور به خرگوش گفت که تو باید از این آب بنوشی. آبهای معدنی به روی بدن انسان و یا مخصوصاً نواحی ویژهای از بدن دارای اثراتی میباشد که این اثرات در هنگام مصرف مستقیم از آب چشمه (یعنی اولین نقطهای که آب معدنی ظاهر میشود) شدیدتر میباشد. و به ظاهر چشمه غیر از نهر است و زیبایی خاص خود را دارد؛ زیرا هرچند دیدن جریان آب و مشاهده نهر آب لذتبخش است؛ اما مشاهدهی چشمهی لذت مضاعف در انسان ایجاد میکند.

رکوع: خم شدن در نماز به اندازه اي که دست¬ها به زانو برسد. اغلب مسافرانی که به دیدن این چشمه طبیعی می آیند؛ می خواهند از آب گوارای آن برای درمان فشار خون استفاده کنند زیرا این چشمه بی نظیر دارای مقدار زیادی املاح مفید می باشد که می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد. اجرای برخی طرح های تفرجگاهی توسط اداره منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان تفت نیز این چشمه را زیباتر و دیدنی تر کرده است. بهرهبردار چشمه سورت به برخی مشکلات دیگر در مسیر سرمایهگذاریاش اشاره میکند و میافزاید: طبق کتابچه طرح قرار بود بخش دولتی زیرساختهایی مثل آب، برق و راه را برای سرمایهگذاری تا محوطه چشمه اجرا کند.

دیدگاهتان را بنویسید