امامزاده سرطاق یک زیارتگاه بسیار باصفاست

جهر: صداي بلند – با صداي بلند چيزي را قرائت کردن. حَدِّ تَرَخُّص: حدي از مسافت که در آن صداي اذان شهر شنيده نشود و مردم شهر مسافر را نبينند. این روستا در آرامشی به دور از هیاهوی شهر بوده و زندگی ساده را می توانید در این روستا تجربه کنید. رکن – ارکان: پايه – اساسي ترين جزء هر عبادت که احکام خود را دارد. گفت:خواب بر من غلبه کرد، چنان دیدم که قیامتستی، و از حق تعالی مرا فمران آمدی که یا ابابکر اکرمناه بسر من سرنا فابداه لغیرنا افنزلنا به ماتری.او را به سر خود را دادیم دیگران را از سر ما خبر کرد، این بلا بروی گماشتیم که میبینی.

با تماشای چشمه های پلکانی و رنگین باداب سورت گویی تابلو نقاشی یک نقاش چیره دست را به نظاره ایستاده ایم و تحسین ما را به خالق این اثر زیبا برمی انگیزاند. زمان غيبت کبري: مثل زمان ما ، که امام دوازدهم عليه السلام در پرده غيبت به سر مي برند. چشمهای که این همه تعریف و تمجید از آن کردیم زمان زیادی از وقت شما را برای گردشگری در شمال ایران نمیگیرد، در نتیجه اکنون که درجریان قرار گرفتید چشمه لال در کجاست و با جذابیتهای این منطقه آشنا شدید، پیشنهاد میکنیم سری به این چشمه بزنید و در فضای دنج و خلوت این چشمه به آرامش برسید.

دستگردان: گرفتن خمس و بخشيدن يا قرض دادن آن توسط متولى خمس يا مرجع تقليد به كسى كه خمس بر گردن اوست و توانايى پرداخت آن را ندارد. خمس: يک پنجم – بيست در صد در آمد ساليانه و غيره که بايد به مجتهد جامع الشرائط و مرجع تقليد پرداخت شود. در فاصله 80 کیلومتری جنوب شرقی داراب و در دل کوههای سر به فلک کشیده چشمه ای جاری است که با گذشتن از بستر چهار کیلومتری مسیرش به زیباترین پل هوایی کشور می رسد و مجموعه ای کم نظیر پدیدار می گردد.

از اين وجه باغ مكانى محصور است كه شيبى ملايم جهت به جريان درآوردن آب دارد.همچنين داراى دو محور متقاطع عمود بر هم، كوشك يا استخرى در محل رسيدن محورها، سر در ورودى و كوشك هاى فرعى ديگر است. خورشید لطف خداوند عالم همواره بر سر جهانیان تابان است و انوار معرفتش روشنگر راه هر رهرو. پس از دهنه ذوالفقا رکه در گوشه شمال غربی خاک افغانستان واقع است راه عبور هریرود به جانب شمال باز شده و این رود به نام تجن یاد میشود .

به ظهور طبیعی آب زیر زمینی در سطح زمین که بدون واسطه یا با واسطه صورت می گیرد چشمه می گویند . دمای آب این چشمه ۴۴ درجه سانتیگراد است و بهصورت جوشان در سطح زمین، جریانی دائمی دارد. این 6 چشمه شامل چشمه شفا، دنبه، روماتیسم، حکیم، سودا و چشمه سلیمانیه است که در این میان چشمه حکیم دمای کمتری نسبت به دیگر چشمهها دارد. این چشمهها نوعی ژئوپارک محسوب میشوند که تشکیل آنها به دوره چهارم زمینشناسی برمیگردد.

يکي از اشکالات عمده ژئوترمال اين است که چشمهها يا در نقاط مشخص و کمياب است و يا در مناطقي که قبلا آتشفشان فعال بوده ، وجود دارند. برخی از این جاذبههای گردشگری در ماکو شهرت جهانی دارند. ۲- از جمله رسمهای زیبای ایام نوروز در ماکو رسم “تکم چی” ها نام دارد. برای نام این روستا نیز افسانههای زیادی گفته شده از جمله اینکه مردی در زمانهای قدیم در این روستا زندگی میکرد که ادعا میکرد وارث این مکان است.

به دلیل اینکه هر ساله گردشگران زیادی راهی روستای دیمه می شوند و به بازدید از چشمه دیمه می پردازند امکانات رفاهی مختلفی را در آن جا بنا نهاده اند، امکاناتی چون سرویس های بهداشتی، محل های اقامتی، فروشگاه و … « استروناخ » که در ابتدا گزینه دو بخشی را مطرح کرده بود به تدریج به دلیل تناقض ایجاد شده با مفهوم چهارباغ، تسلیم شده و حدس و احتمال بی پایه چهارباغ را مطرح کرده و می گوید : باید اعتراف کنم که در سال 1978 مرتکب اشتباه شدم و فقط براساس آنچه درباره قسمت های باقیمانده از آابگذرهای سنگی می دانستم ، احتمال دور نمای طولی و مرکز را نادیده انگاشتم و حدس زدم که هسته باغ اندرونی باید از دو مستطیل کاملا برابر تشکیل شده باشد که بوسیله مجاری متقاطع تقسیم شده اند .

دیواره باغ اندود كاهگل است كه در نزدیكی سردر خانه و بالاخانه به دلیل خصوصیت فضایی محوطههای مذكور به تركیب آجر و اندود گچ تبدیل میگردد.باغ شاهزاده ماهان در مقایسه با انواع باغ ها اعم از باغ ـ شكارگاهها، بستان ها، باغ قلعهها و باغ سكونتگاه ها در زمان ساخت خود (دوره قاجار) به عنوان فضایی سكونتگاهی و تفرجگاهی شكل گرفت. باروی ری، یک دیوار دفاعی بود که در زمان حکومت اشکانیان، دورتادور شهر تاریخی ری را در بر می گرفت.

لازم به ذکر است طالقان منطقه ای ییلاقی بوده و این شهر در فاصله 133 کیلومتری تهران و 90 کیلومتری کرج قرار دارد. «دشت لار» که در فاصله ۴۲ کیلومتری از رینه واقع شده، یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری استان مازندران در فصل بهار است. محوطه غار برای افراد منطقه مکانی مقدس است و در آنجا حاجتمندان شمع روشن کرده و به راز و نیاز میپردازند. برای دیدن زیبایی های چشمه باید از روستای دیمه گذر کنید.

چشمه اعلاء: این چشمه را که در دسته چشمه های بیکربنات کلسیک قرار می گیرد، باید در کنار جاده آبعلی در 51 کیلومتری تهران ببینید. یکی از آیینهای این روز در میان هراتیها سبزه گره زدن است که بیشتر جوانان در این روز این کار را انجام میدهند. در عهد كریم خان زند احتمالاً باغ ارم در مالكیت سران سلسله زندیه بوده و مانند سایر ابنیه و باغ های شیراز مرمت گردیده است. از جلو حوض خیابان اصلی باغ شروع میشود كه در وسط دارای آب نما و گلكاری است، و در دو سوی آن درختان سرو و كاج و چنار كهن وجود دارد، و در محوطه وسیع باغ، باغچههای بزرگ ایجاد شده كه به وسیله خیابان ها و راهروها از یكدیگر مجزا میشوند.

حكم ثانوى : حكمى كه در شرايط خاص مانند اضطرار مرض عسر و حرج و مانند آن براى مكلف در نظر گرفته مىشود. ريبه (نظر به ريبه): خوف وقوع در گناه. از اینجا به بعد داستان روی دیگری از خود نشان میدهد و بزرگ علوی نقش یک زن در مبارزات سیاسی را برای خواننده بیان میکند، به نظر میرسد پیام نویسنده برای مخاطبان این است که بدون حضور زنها هیچ مبارزه و قهرمانی به سرانجام نخواهد رسید. جهاد : نبرد – مبارزه. جهاد اكبر : مبارزه با هواى نفس. خيار رؤيت: حق فسخ معاملهاى كه در آن كالاى غايب معينى با اوصاف معامله شود، ولى در هنگام تحويل آن اوصاف را نداشته باشد.

وقتی وارد تنگه شوتاریکو میشوید ورودی آن ناگهان تاریک میشود اما بعد از این ورودی وارد غاری بسیار خنک و زیبا میشوید که خستگی و گرمای مسیر را از تنتان به در میکند. تورش سویی (آب ترش): این آب ترش و بسیار گازدار است. کاروانسرای شاه عباسی برازین جهت استفاده کاروانیان و تجّاری که از آذربایجان (شمال ارس) به ایران میآمدند، مورد استفاده قرار میگرفت و در درهای نسبتاً عمیق و بسیار زیبا به نام ایلگینا چایی در نزدیکی روستای برازین قرار دارد. سجده تلاوت: در قرآن كريم 15 آيه وجود دارد كه به آيات سجده معروف است و در چهار مورد آن، انسان بايد پس از خواندن يا شنيدن آنها بىدرنگ در برابر عظمت الهى سجده كند و در 11 مورد ديگر مستحب است، اين سجده را سجده تلاوت مىنامند.

سال شمسي: مدت يک بار حرکت انتقالي زمين به دور خورشيد که 365 روز و چند ساعت که برابر 12 برج از فروردين تا اسفند مي باشد. حج صَروره: انجام اعمال حج واجب براى اولين بار. حج نيابتي: زيارت خانه خدا به نيابت از طرف شخص ديگر. حريم : محوطه و محدودهى اطراف هر چيز؛ مانند حريم خانه. حج: زيارت خانه خدا وانجام اعمالي مخصوص در زماني خاص. زکات: پاکي از آلودگي – مقدار معيني از اموال خاص انسان که به شرط رسيدن به حد نصاب بايد در موارد مشخص خود مصرف شود.

حق الناس: حق مردم که بر گردن انسان است. حق الله: اموري که انسان فقط در مقابل خدا نسبت به آن مسؤل است؛ مانند نماز و روزه. بسياری از عارفان بيان كرده اند كه چگونه هنگام شنيدن حمد و تسبيح گياهان به شهود رسيده اند و اين تسبيح مدام پروردگار توسط طبيعت را در قالب حكايات و اشعاری با زيبايی تمام به تصوير كشيده اند؛ يكی از زيباترين اين حكايات درباره سنبل افندی، شيخ طريقه خلوتی در استانبول قرن دهم/شانزدهم، است؛ سنبل افندی می خواست جانشين خود را تعيين كند. خيار شركت يا خيار تبعّض صفقه : در صورتى كه معلوم شود مقدارى از جنسى را كه فروختهاند مال ديگرى است كه اگر صاحب آن راضى به معامله نشود خريدار مىتواند معامله را به هم بزند، يا معامله را در مقدارى كه مال فروشنده بوده قبول كند و پول بقيّه را پس بگيرد.

خون جهنده: يعني حيواني که وقتي رگ گردن آن را ببرند خون از آن جستن مي کند. در این روستا درختانی بلند و قدیمی را می توانید مشاهده نمایید. در بالای روستا به سمت غرب و در جاده با صفای اسفرجان به روستای هونجان پس از طی چند کیلومتر به منطقه قلتشاه یا قلتغ شاه می رسیم که محل برپایی سد قدیمی اسفرجان است که هنوز آثار و سنگ نبشته آن بر دیواره کوه باقی است. برای آنکه بتوانید این گردش را به سلامت طی کنید، باید از ده صخره سنگی با کمک دستهایتان بالا بروید. اما کشیش که به معجزه و شهود اعتقادی نداشته میگوید که این خانم باید هویت خود را آشکار کند.

دیدگاهتان را بنویسید