افغان ها، فصل ١ تا ١٤

پوشش جنگلی سبب اعتدال در وضعیت آب و هوا می شود و به کاهش ماکسیمم دما و افزایش مینیمم دما کمک می کند. کاهش بارندگی و خشکی هوا نیز موجب افزایش تبخیر می شود و ذخیره آب را در خاک کاهش می دهد. در نتیجه زمین کمی خنک می شود و نیاز برای استفاده از لوازمی خنک کننده کاهش پیدا می کند. این انیمیشن هم در سالی که کرونا هست و ارتباطاتمان محدود شده ساخته شده ولی از این فرصت برای بیشتر دیده شدن استفاده کرده رزاقی گفت که استودیوی تهیهکنندهی انیمیشن یک پلیبوک و یک رویداد را برای مخاطبین عرضه کرده تا میلیونها مخاطب را درگیر این انیمیشن کند.

باستان شناسان دیگرمیل دارند بکما را بدورۀ بین 2000 و 1500 ق م محدود سازند. 10- استفاده از خزه ها و گیاهان همیشه سبز جنگلی که حالت تزیینی دارند همه ساله هزاران بوته یا شاخه از این گیاهان را از شمال کشور به تهران یا نقاط دیگر کشور می برند. 11- ورود توریسم در جنگل و آلودگی محیط جنگلی ، بسیاری از آنها فرهنگ استفاده از جنگل را نمیدانند. بسیاری از آتش سوزی ها در جنگل های سراسر دنیا در اثر همین افزایش دما اتفاق می افتد. عوامل انسانی تخریب جنگل ها، با بروز خطاها و سهل انگاری های انسان ها اتفاق می افتند در حالی که عوامل طبیعی تخریب جنگل ها در اثر عواملی مانند گرمای بسیار زیاد رخ می دهند.

بسیاری از انسان ها نیز نزدیک جنگل ها ساکن هستند. 6- احداث جاده های بین جنگلی جهت انتقال چوب موجب تخریب بسیاری از درختان شده است. همچنین دانشجویان بسیاری در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا با چاپ کتاب امتیازهای متعددی را برای پایان نامه به دست می آورند. اما سوال مهم این است که چطور می توان با کیفیت خوب و قیمت و تخفیف مناسب به کتب مختلف و معتبر زبان های گوناگون دسترسی پیدا کرد؟ نمونه بارز آن را در حوضه صفارود شهرستان رامسر می توان مشاهده کرد . 12- تخلیله زباله های شهری در مناطق جنگلی که امروزه بهترین منطقه جنگلی شهرستان رامسر محل تخلیه هزاران تن زباله در روز می باشد.

گاهی همین زباله ها موجب آتش سوزی و انتشار بیشتر آن می شوند. بعنوان مثال در اوایل شکل گیری شرکتهای تعاونی در شمال کشور پهنه های وسیعی از جنگل جهت جایگزینی در ختان سوزنی برگ در اطراف روستاها موجب فرسایش عظیمی از خاک شده است. زیاده روی در چرای دام، موجب تخریب پوشش گیاهی می شود که نقش پیشگیری از فرسایش خاک را دارد. اما شاید همه ما نمی دانیم که چه کارهایی موجب تخریب جنگل ها می شوند. جنگلها هر ساله پر بار تر از قبل می شوند؛ به شرطی که انسان ها به آن ها آسیب وارد نکنند اما آیا تا به حال با خودتان فکر کرده اید که جنگل ها چه فایده ای برای زندگی ما دارند و اهمیت وجودشان در محیط زیست چیست؟

300 میلیون انسان در کل دنیا در جنگل زندگی می کنند. این جاذبه دیدنی به واسطه داشتن دریایی از ابر که در زمان های مختلف از سال فضای آن را احاطه میکند شهره شده و همه ساله گردشگران زیادی برای دیدن این جاذبه دیدنی به شاهرود می آیند. در سالهاي نخست خلافت معاويه، مردم بادغيس و ديگر نواحى خراسان به سركشى باقى بودند، ولى با اقدامات نظامى واليان خراسان، مردم بادغيس تسليم شدند و موقتاً آرام گرفتند، اما در سال 51 قمری بار ديگر برضد اعراب شوريدند و از مسلمانى به در شدند. در خراسان جنوبی انواع مختلف اشکنه مثل اشکنه آلو، نخود، کشک زرد و بادمجان زیاد است.

درختان نه تنها میوه، آجیل، دانه و شیره تولید میکنند، بلکه باعث میشوند که غذاهای دیگری مانند قارچهای خوراکی، انواع توتها گرفته تا شکارهای بزرگتر مانند گوزن، بوقلمون، خرگوش و ماهی برای انسان وجود داشته باشد. جنگل ابر با ۳۵ هزار هکتار مساحت، منطقهای پهناور است که به دلیل شرایط خاص اقلیمی، فضایی خاص و عجیب را به وجود آورده. بعلاوه، مـیتوان فرض نمود قبل ازاینکه این هجوم ها آغازشود، یکتعداد پشتون ها سالانـه با مواشی خویش بـه کوه های افغانستان رفته و لذا با شرایط این مناطق آشنا بودند. اهداف یک جنگلکاری به فرا خور شرایط موجود در منطقه تعیین می شود.

کتابهایی که در یک هفته جشنواره در لیست گلدن باکس قرار میگیرند، همه تا ۶۵ درصد تخفیف میخورند. در مجموع حدود 60 درصد از اکسیژن مصرفی جهان به وسیله فضای سبز تامین می شود ازاین رو تلطیف هوا و تامین اکسیژن مورد نیاز از کارکردهای مهم جنگل است. در طول زندگی مشترک ماکائوها، هر دو، وظایف تامین غذا و نگهداری از فرزندان را با هم انجام میدهند. کربن دی اکسید تولید شده را از بین می برند و در نتیجه هر درخت برگ دار در جنگل می تواند اکسیژن مورد نیاز برای ده نفر را تامین کند. همانطور که گفتیم تنوع حیوانات جنگل آمازون زیاد است و این جنگل بارانی زیستگاه 427 گونه پستاندار، 1300 گونه پرنده، 378 گونه خزنده و بیش از 400 گونه دوزیست است و از هر ده گونه شناخته شده در جهان، یک گونه از حیوانات آمازون است.

هر چند وقت یک بار، همزمان با وقوع یک آتش سوزی، ناگهان صحبت از اهمیت جنگل ها نقل هر مجلس می شود. جنگل ها ریه های زمین و سرمایه نه تنها هر کشوری، بلکه متعلق به همه مردم دنیا و نسل های آینده هستند. گونه هایی که در جنگلکاری مورد استفاده قرار می گیرند باید ضمن تأمین نیازهای چوبی قادر به به تأمین سایر احتیاجات غیر چوبی جمعیت فعلی و نسل آینده نیز باشند. استفاده از جنگل ها به عنوان چراگاه، موجب فشردگی خاک و دگرگونی کیفیت فیزیکی خاک می شود. بادهای تند می تواند موجب شکسته شدن، ریشه کن شدن و یا جابجایی ریشه های درختان شود.

در مراحل اولیه که زندگی بدوی داشته برای احتیاجات خود به نابود کردن جنگل ها به صورت بیرویه پرداخته، و در مرحله شبانی برای چرای دام و ایجاد زمین زراعتی به قطع درخت اقدام نموده و در آخرین مرحله که اهمیت این سرمایه خدادادی بر او مسجل شده به بهره برداری اصولی از آن پرداخته است و در این مرحله گاهی احساس نموده که با کاشت درخت و جنگل کاری می تواند اشتباهات گذشته را جبران نماید و یا به دلایل اقتصادی اقدام به جنگلکاری نموده است. بشر از ابتدای خلقت که از مواهب طبیعت استفاده می­کرده، در مورد جنگل سه مرحله را پشت سر گذاشته است.

اصطلاح قدیمی برای این مرحله ((شل گروه )) است که توسط ساعی پیشنهاد شده بود . این شبکه توجیه نوشتن این کتاب در باره تاریخ افغانها بحیث یک گروه واحد متمایز ازمردمان همسایه ایشان است، با وجودیکه نام “افغان” درواقعیت صرف بیکی از اقوامی قابل اطلاق است که در این کشورزندگی میکند، یعنی فقط پشتون ها که در طول چند سده قوم حاکم افغانستان را تشکیل داده وعمدتا درجنوب و شرق کشور و پاکستان زندگی میکنند. از مهمترین مسائل مظرح شده در یک جنگلکاری، انتخاب گونه مناسب برای کاشت است. این آموزش ویدئویی برای دانشجویان رشته علوم و مهندسی جنگل و سایر علاقمندان این حوزه مناسب است.

این مسجد شامل قبر غیـاث الدین محمد غوری نیز هست که در3/1202 درهرات مـیمـیرد. ۴- مساحت جنگل های آمازون ۵ میلیون و پانصد هزار کیلومتر مربع است که ۲ برابر مساحت کشور آرژانتین است. یک آتش سوزی جهنمی در جنگل های آمازون یک دو سوم آن در خاک برزیل رخ داده، اکوسیستم بزرگ این جنگل بارانی را تهدید کرده و کل جهان را تحت تاثیر قرار خواهد داد. جنگل های آمازون با ثابت نگهذاشتن میزان کربن، به تثبیت آبوهوای جهان کمک میکنند. مطالعات، مزایا و فواید گسترده ای برای سلامتی مخصوصا در سیستم قلبی عروقی و سیستم ایمنی و تثبیت و بهبود رفتار و مزاج و ادراک نشان داده اند.

به گونه ای مثال پرومته آتش مقدس را از کارگاه هفایستوس می دزدد و به انسان می دهد و انسان با داشتن آتش حتی قادر به رقابت با خدایان می گردد. در رودخانهها نیز مارماهی برقی میتواند باعث مرگ شود و ماهیان درندهای به نام پیرانیا هم بدن انسان را گزیده و شدیداً زخمی میکنند. اره ۴ در کشور رومانی برای افراد زیر ۱۸ سال غیر قانونی بود. بنابراین جنگل ابر نهتنها از نظر گردشگری جذاب است، بلکه از نظر تاریخی نیز ۴۰ میلیون سال قدمت دارد. ادارۀ حفاظت از محیط زیست قطع جنگلات و شکار حیوانات را تهدید جدی خوانده از حکومت، نهادهای امنیتی و مردم در اين عرصه خواهان همکاری است.

دیدگاهتان را بنویسید