افغان ها، فصل ١ تا ١٤

جالب است بدانید که ۴۰ هزار هکتار از مساحت شهرستان آستارا را مناطق جنگلی تشکیل می دهند. پارک جنگلی طاهباز یکی از پارک های زیبای محمودآباد بوده و در سال 1393 در مساحتی حدود 2 هکتار احداث شده است. نام اولیه اسلامی دامنه های غربی بدخشان باین دوران برمیگردد. شاید باورتان نشود که قدمت جنگل هیرکانی به ۴۰ میلیون سال پیش و دوران دایناسورها برمیگردد! امکانات رفاهی موجود در این پارک جنگلی سبب شده است تا همواره نظر گردشگران و توریستان داخلی و خارجی به سوی این منطقه بیشتر شود، امکاناتی نظیر: وجود تعدادی آلاچیق های بتنی، تعدادی کباب پز و باربیکیو، پارک بازی کودکان و…

زمین های بازی و وسایل بازی برای کودکان از جمله امکانات تفریحی این پارک می باشد. پارکهای جنگلی طبیعی از جمله مناطق طبیعی تامینکننده نیازهای تفرجی انسان هستند. یک سیستم تفرجی برای آن که بتواند پاسخگوی نیازهای مراجعهکنندگان باشد، باید بر مبنای نیازهای مختلف تفرجی گروههای استفادهکننده ساخته شود. در این پرسشنامه سوالاتی در مورد علایق تفرجگاهی افراد و وضعیت امکانات تفرجی پارک مطرح شد. در زمان های گذشته زمین این پارک جنگلی بخشی از حیاط یک کارخانه گونی بافی به شمار می رفته. النگدره در این فصل میزبان تعداد بیشماری از مسافران از سراسر نقاط کشور میباشد و به عقیده بسیاری این فصل بهترین زمان برای سفر به آن است.

پیش از این، از زمان زمامداری محمدظاهر شاه، تا زمان طالبان، پستهزار بادغیس تا برج سنبله توسط حکومت محافظت و پس از نیمههای این ماه، توسط مردم با اجازه حکومت چیده میشد. بادغیس از طرف غرب به ولایت هرات، از شرق به ولایت فاریاب، از شمال به کشور ترکمنستان و از جنوب با ولایت غور همسرحد میباشد. این روستای سرسبز دارای دو چشمه آب معدنی به نامهای گرو و لاله زار است که معروف به چشمه های معجزه هستند. شهرستان محمودآباد یکی از شهرهای پرجاذبه از استان مازندران می باشد و یکی از جاذبه های دیدنی و گردشگری که در این مقاله می خواهیم با آن آشنا شویم پارک جنگلی طاهباز محمودآباد نام دارد.

الف- نسبت به مراتع غير مشجر كه بنام مرتع داراي اسناد مالكيت هستند چنانجه با توجه به قانون اصلاحات ارضي مصوب سال 1340 مراتع مزبور ضمن املاك زائد بر حد نصاب به دولت انتقال يافته و يا در آتيه انتقال يابد، مرتع مزبور در اختيار سازمان اصلاحات ارضي باقي ميماند كه طبق آئيننامه مربوطه آنرا در اختيار كشاورزان يا شركتهاي تعاوني محلي يا اتحاديه هاي شركتهاي تعاوني بگذارد قيمت مراتع غير مشجري كه به موجب اين بند در آتيه به دولت منتقل مي شود ده برابر عايدي علفچر يكساله آن كه در تصويبنامه شماره 2432/12 مورخه 12/9/1339 مبلغ آن تعيين شده پرداخت مي شود.

این پارک جنگلی جزء جنگل های هیرکانی غربی و جنگل های میان بند محسوب می شود. در این پست کوتاه و نوستالژیک ( خاطره انگیز ) نسل های مختلف کنسول های بازی شرکت آتاری رو به روایت تصویر با هم مرور می کنیم . نیوهمپشیار در نیوانگلند، منطقهای چهار فصل با رودخانهها، دریاچهها، کوهها و جنگلهای زیبا است که در پاییز، نمای این جنگل و برگهایش، دل هر بینندهای را میرباید و در بهار نیز شکوفههای درختانش شما را مجذوب خود میکند.چرا به این منطقه سفر کنیم؟

مهردادی با ذکر اینکه ابتدا میگفتند که گزارش ادارهکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجانشرقی در رابطه با قطع هزاران اصله درخت و تخریب جنگلهای ارسباران؛ کذب است، گفت: اما با بازدید میدانی اعضای کمیته حقیقت یاب، موضوع تخریب جنگلهای ارسباران برای همه مشخص شد و ضمن احترام به توسعه استان و فعالیتهای اقتصادی؛ تا زمانی که در مسئولیت هستم از ادامه فعالیت معدن سونگون در مناطق جنگلی ارسباران ممانعت میکنم چراکه جنگلها و مراتع ناموس ماست و وظیفه داریم تا از ناموسمان حفاظت و حراست کنیم. بناگر گفت: شکل تخریب و جنگلزدایی در استانهای شمالی به دلیل ارزش بالای زمین با استانهای مرکزی و غربی فرق دارد، در برخی مناطق به دلیل نزدیکی به کارخانههای صنایع سلولزی و یا چوب بریها برداشت و قطع درختان بیشتر است، زیرا بازار مصرف و رونق اقتصادی خوبی دارد.

همچنین در ایام تعطیل و آخر هفته ها این ازدحام جمعیت چندین برابر شده و از تمام نقاط ایران برای گردش و تفریح به این منطقه جنگلی روی می آورند. این منطقه را محلی مناسب برای حضور خانواده ها و سپری کردن یک روز بسیار عالی در دل طبیعت تبدیل کرده است. محمودآباد از شهرهای قدیمی این استان بوده و به لحاظ جغرافیایی در منطقه بسیار خوبی قرار گرفته است و دارای ساحلی زیبا می باشد و به همین دلیل گردشگران زیادی در تمام طول سال راهی این منطقه می شوند. این منطقه که در ارتفاعات و میان دار و درختان واقع است رودخانهای شبیه به آمازون را در خود جای داده که بسیار زیبا و پر از شگفتی است.

اگر به جز پارک طاهباز محمودآباد می خواهید از منطقه جنگلی دیگری نیز دیدن کنید می توانید به سمت جنگلی زیبا و انبوه به نام جنگل بونده محمودآباد بروید. دادارشیش و ویوانا کـه بطور آشکار از باردیـا را پشتیبانی کرده، بعد ازفرونشاندن شورشـها درون مارگیـانا و اراکوزیـا و پس از شنیدن خبرمرگ باردیـا درک مـیکنند کـه آنـها گزینۀ دیگری ندارند، بجزاینکه جانب داریوش را بگیرند. همانطور که در بالا ذکر شد، شهر محمودآباد دارای جاذبه های گردشگری متعددی می باشد و یکی از بهترین ویژگی های پارک طاهباز این است که در جایی قرار گفته است که تمام اطراف آن جاذبه های دیدنی و گردشگری دیگری را فرا گرفته است.

از سواحل دیدنی که در اطراف پارک طاهباز قرار دارد می توان به ساحل سرخرود اشاره کرد و یکی از ویژگی های جالب این ساحل مربوط به کشتی های ویژه ای است که در ساحل سرخرود قرار دارند. این پارک جنگلی یکی از جاذبه هایی است که می توان هم به منظور استراحت و هم به منظور جاذبه تفریحی آن را انتخاب کرد. نتایج میتواند به مدیران و برنامهریزان در مدیریت تفرجگاهها، برآورده نمودن خواستهها و نیازهای بازدیدکنندگان، ارتقا کیفیت تفرجگاه و مدیریت بهینه آن کمک نماید. نتایج آزمون یومانویتنی نشان داد تفاوت معنیداری بین دو گروه جنسیتی زن و مرد در خصوص معیارهای ذکر شده وجود دارد.

یافته­ها: به طور خلاصه، نتایج نشان داد اغلب بازدیدکنندگان با هدف کسب آرامش روحی و تفرج به این منطقه میآیند و 94 درصد افراد معتقدند امکانات پارک برای بازدیدکنندگان کافی و مناسب نیست. اغلب بناهایی که در این شهر ساخته شده اند و حتی ساخت خود شهر محمودآباد به دوره ناصرالدین شاه قاجار باز می گردد. اگر در شب های تابستان به این پارک جنگلی بروید، با حضور پرشور مردم اهالی محمودآباد مواجه خواهید شد، زیرا که اغلب شب ها در تابستان که هوا بسیار متعادل بوده به این پارک می روند و دورهم جمع می شوند.

جنگل های ارسباران از نطر گونه هنای گیاهی و حانوری که در خود جای داده اند بسیار غنی هستند به گونه ای که سازمان جهانی جنگلهای ارسبا ان را به عنوان زیست کره معرفی کرده است. به همین دلیل توانسته به عنوان یکی از امامزادگان منحصر به فرد شناخته شود. از نظر علم ژئومورفولوژی (علم شناسایی اشکال ناهمواریهای زمین) وجود چندین دره با دامنه های پوشیده از جنگل، یالهای نسبتاً بلند و چندین قله به عنوان سیمای ویژه و بدیع، چشم انداز منحصر به فردی را در منطقه ایجاد کرده است. از ویژگی های جذاب این جنگل قرار گرفتن آن در ارتفاعات تپه ای است که در آبادی بونده می باشد و از چشم انداز بی نظیری بهره می برد.

جنگل های انبوه و پر رمز و راز آمازون که انبودی از درختان را در آمریکای جنوبی در خود جای داده است، به شش های زمین معروف شده است. تنهاترین مرد جهان در حال قطع کردن تنه درختان ماه گذشته بود که روزنامه گاردین در سایت اینترنتی خود ویدئوی شگفتانگیزی را از آخرین بازمانده یک قبیله بدوی آمازون که به مدت بیش از دو دهه به تنهایی در جنگلهای انبوه برزیل زندگی میکند، منتشر کرد. عکاس برزیلی«ریکاردو استاکرت» درحال پرواز با هلی کوپترش بود که به دلیل طوفان منحرف شد، اما این مسیر انحرافی منجر شد بتواند عکس های قابل توجهی از یک قبیله در جنگل های آمازون بگیرد.

از جاذبه های مذهبی و مهم که در نزدیکی پارک جنگلی طاهباز قرار دارند می توان به امامزاده قاسم اشاره کرد. از دیگر ویژگی های خوب پارک طاهباز می توان به جای پارک مناسب آن اشاره کرد. از غذاهای سنتی و خوشمزهی این شهر میتوان به کوفته تبریزی، دلمهی برگ مو، انواع کوکو و انواع آشها اشاره کرد. پیشینه سقانفارها به دوره ناصرالدین شاه قاجار باز می گردد. یکی از جاذبه های تاریخی این منطقه راه ساحلی شاه عباسی می باشد و نزدیک آن نیز گیلرد و سقانفارهای عبدالله آباد قرار گرفته اند. تا غروب آفتاب به جای مسطحی رسیدیم قلهٔ آخری از میان او برخاسته، معلوم شد سه ساعت دیگر راه داریم.

همچنین، آزمون یومانویتنی جهت بررسی ارتباط بین جنسیت و معیارهای انگیزه افراد از حضور در پارک، میزان شلوغی قابل قبول پارک و بهترین راه تامین امنیت پارک استفاده شد. میزان هوا ۱۰۵۰۰ فوت ارتفاع این نقطه را نشان میداد. جنگل جهان نما جنوبی ترین جنگل انبوه گلستان است که به دلیل ارتفاع بالای آن به نام بام گلستان آن را میشناسند. در این دره چشمههای فراوانی وجود دارد که به آن حیات بخشیدهاند و این منطقه از جنگل های ارسباران، با جوشش زلال چشمهها تماشاییتر شدهاند. برای مثال، کرگدن، آهو، پلنگ، گوریل، شامپانزه، فیل، آرمادیل و حتی خرس در همه ی جنگل های بارانی سراسر جهان یافت میشوند.

نتیجه­گیری: مطابق با نتایج، اکثر بازدیدکنندگان برای گذراندن اوقات فراغت خود پارکهای جنگلی را در اولویت اول قرار میدهند، بنابراین مدیران باید در تامین نیازهای افراد در این مناطق جهت کسب رضایتمندی بازدیدکنندگان تلاش نمایند. مینویسد: «آن اظهار حاجی شیخ محسن خان و این سعایت مقارن شد با ضدیت و کدورت بعضی علماء و اظهار عداوت از طرفین». مازندنومه؛ سرویس محیط زیست و گردشگری، اشکان جهانآرای: جشنواره «سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری» از 11 تا 13 مرداد با حضور شرکتکنندگانی از استانهای گیلان، قزوین، گلستان و مازندران در گرگان برگزار و غذاهای محلی این 5 استان در حضور داوران بینالمللی عرضه و داوری شد.

دیدگاهتان را بنویسید